آخرین اخبار
فراتر از نفت

فکری به حال صادرات پتروشیمی شود

ضرر ژاپنی ها از تحریم های نفتی ایران

وزارت اطلاعات دچار هیجانات و تسویه حساب های جناحی نمی شود

پیشنهاد سریلانکا به ایران برای تهاتر چای با نفت

کسی که سیاست بداند جلوی صادرات نفت ایران را نمی گیرد

روایت تنها زن جوشکار یک سایت نفتی

افزایش قیمت گاز طبیعی در مصر

ضرر آمریکا از تحریم نفت ایران

پیام تسلیت مدیرعامل پتروشیمی مکران در پی درگذشت پروفسور فرور

برای عرضه نفت در بورس مانعی وجود ندارد

امروز؛ آغاز پیش‌پرداخت کارمزد در جایگاه‌های سوخت

سعودی‌ها برای فروش نفت به مشکل خوردند

وزیر نفت به مجلس می رود

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

برگزاری همایش شورای‌عالی حقوقی شستان در پتروشیمی مکران

پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن بنزین

ایران چقدر نفت صادر کرد؟

قیمت نفت به ۷۳ دلار رسید

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

ایران؛ نگران از دست دادن سهم خود در بازار با توافق اخیر اوپک

۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۴/۳کد خبر: 89038
ایران با هر گونه کاهش مخالف است و عربستان را به تسلیم در برابر خواست آمریکا متهم می کند. ایران نگران از دست دادن سهم خود در بازار در نتیجه افزایش تولید همزمان با از سرگیری تحریم هاست. ایران در نهایت توافق کرد و این قول را گرفت که اوپک برای این توافق عدد مشخصی اعلام نکند. در واقع این گروه فقط توافق کرد کاهش تولید نفت را متوقف کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در پی توافق اخیر اوپک، افزایش تولید بسیار کمتر از آن چیزی بود که بسیاری از تولید کنندگان امیدوار بودند. پس از توافق تولیدکنندگان نفت بر سر افزایش تولید نفت خام به میزانی کمتر از آن چه بسیاری انتظار آن را داشتند، قیمت های نفت به بیشترین مقدار خود در دو سال گذشته رسید. 

توافق پایانی وزرای نفت اوپک برای افزایش ٦٠٠ هزار بشکه ای تولید بسیار کمتر از یک میلیون بشکه ای بود که پیش بینی می شد.  این نتیجه برای کشورهایی مانند روسیه که امیدوار بودند نفت بیشتری تولید کنند و به قیمت های بالای کنونی بفروشند، ناامید کننده بود. سرمایه گذاران که نگران بودند اشباع بازار باز هم قیمت ها را به زیر بشکه ای ٣٠ دلار برساند، از این نتیجه استقبال کردند. 

افزایش قیمت های روز جمعه بالاترین میزان افزایش قیمت در یک روز از زمانی بود که اوپک تصمیم گرفت تولید نفت را کاهش دهد.  مصرف کنندگان بزرگ نفت، از جمله آمریکا، به افزایش قیمت های نفت در نتیجه بهبود وضعیت اقتصاد جهانی و کاهش ذخایر نفتی معترض هستند. 

مقدار پیش بینی شده افزایش تولید یک میلیون بشکه در روز است که میان کشورهای عضو تقسیم می شود، اما با توجه به ناتوانی برخی از اعضا برای افزایش تولید، این مقدار در واقع ٦٠٠ هزار بشکه در روز خواهد بود. 

تصمیم سال ٢٠١٦ اوپک برای کاهش تولید در کنار بهبود وضعیت اقتصاد جهانی، افزایش تقاضای سوخت، کاهش ذخایر نفت خام آمریکا به کمترین مقدار از ماه مارس تا کنون، به افزایش قیمت نفت کمک کرد. اما فشار مصرف کنندگان بزرگ نفت و نگرانی از تأثیر منفی افزایش قیمت بر تقاضا اوپک را وادار به موافقت با تولید بیشتر کرد. 

توافق اوپک نیازمند تأیید روسیه و شرکای غیر عضو بود که در نشست تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک هم تاید شد. روسیه به همراه عربستان سعودی به شدت برای رسیدن به این توافق تلاش کردند.  این گروه دو سال پیش با کاهش ١,٨ میلیون بشکه ای تولید موافقت کردند. منتقدان تحقق این هدف را به علت اهمیت نفت در درآمد کشورها قابل بررسی نمی دانند. اما آن توافق به کاهش ذخایر بازار و افزایش قیمت نفت انجامید. 
ترامپ با انتقاد از اوپک، قیمت نفت را بالا خواند. وی پس از نشست اوپک ابراز امیدواری کرد، این سازمان تولید را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.  شرکت های خصوصی تولید نفت روسیه برای افزایش تولید با مسکو رایزنی کردند.
عربستان سعودی با کنترل تولید موافق بوده و به همراه کشورهای عرب خلیج فارس خواستار افزایشی بسیار اندک (کمتر از ٥٠٠ هزار بشکه در روز) است. ایران با هر گونه کاهش مخالف است و عربستان را به تسلیم در برابر خواست آمریکا متهم می کند. ایران نگران از دست دادن سهم خود در بازار در نتیجه افزایش تولید همزمان با از سرگیری تحریم هاست. ایران در نهایت توافق کرد و این قول را گرفت که اوپک برای این توافق عدد مشخصی اعلام نکند. در واقع این گروه فقط توافق کرد کاهش تولید نفت را متوقف کند. 

https://www.wsj.com/articles/opec-meeting-starts-amid-detente-between-saudi-iran-1529661983

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما