همراه ساختن روسیه با افزایش تولید نفت در دیدار ترامپ-پوتین

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،آمریکا با عربستان سعودی در مورد افزایش حجم تولید نفت تا ٢ میلیون بشکه در روز به توافق رسیده است. دونالد ترامپ این خبر را اعلام کرد. فعلا، عربستان سعودی این خبر را تایید و یا تکذیب نکرده است. مدیریت دستی تولید نفت باب طبع تهران نیست. توافق آمریکا – عربستان سعودی – تلاشی برای جبران کسری نفت ایران در بازار در پی آغاز اقدامات در راستای اعمال تحریم های ضد ایرانی در ماه نوامبر آتی است. کارشناسان معتقدند: «عربستان سعودی به تنهایی قادر به جبران این کسری نخواهد بود و آمریکا ناگزیر به جستجوی متحدان جدید و از جمله، در مسکو خواهد شد.» این موضوع در دستور کار دیدار آتی ترامپ-پوتین قرار دارد.

در اواخر هفته گذشته، قیمت نفت تا ٢ درصد افزایش یافت. طی هفته جاری، قیمت هر بشکه نفت برنت نیز ٥ درصد افزایش داشت. در این میان، در اوایل سال جاری، قیمت نفت تا ٢٢ درصد افزایش یافته است.

قیمت بالای نفت معمولا، باعث نارضایتی ترامپ می شود. پیشتر، رئیس جمهور آمریکا بارها، از اوپک افزایش تولید نفت را درخواست کرده بود. ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: «من با شاه سلمان گفتگو و به وی تفهیم کردم که به خاطر تلاطم ها و ناتوانیها در ایران و ونزوئلا، من از عربستان سعودی افزایش تولید نفتی خود را درخواست می کنم. شاید تا حجم ٢ میلیون بشکه». رئیس جمهور آمریکا در ادامه افزود: «نرخ های نفت بسیار بالا است! عربستان سعودی با مطالبات ما موافقت کرد»!

خبرگزاری عربستان سعودی تصریح کرده که ترامپ و سلمان بن عبدالعزیز، شاه عربستان سعودی، تلفنی با یکدیگر گفتگو و ضرورت «حفظ ثبات در بازار نفت» را بحث و بررسی کرده اند. اما، در این خبر سخنی پیرامون این موضوع که شاه عربستان با افزایش تولید تا ٢ میلیون بشکه نفت موافقت کرده، سخنی گفته نشده است.

کاخ سفید سخنان ترامپ را مبنی بر این که شاه عربستان سعودی به وی افزایش تولید نفتی تا ٢ میلیون بشکه را وعده داده است، منتشر کرد. به گفته سارا ساندرس، سخنگوی کاخ سفید، شاه عربستان امکان استفاده از ذخایر در تولید نفتی را تایید کرده است. ساندرس گفت: «این دو رهبر پایبندی خود به سلامت و ثبات در بازار جهانی انرژی در راستای فراهم آوردن رفاه برای تمامی کشورها را تاکید کردند. آنان توافق کردند که برقراری ثبات در بازار نفتی جهان برای تامین دسترسی به انرژی دائمی و قابل دسترس برای مردم تمام جهان ضروری است». ساندرس در ادامه افزود: «در پاسخ به ارزیابیهای ترامپ که در بازار نفت کسری به وجود خواهد آمد، ملک سلمان تصریح کرد که اگر به تامین موازنه و ثبات در بازار نیاز باشد، عربستان سعودی از امکان تولید اضافی تا ٢ میلیون بشکه نفت برخوردار است». گفتنی است که عربستان سعودی – صادر کننده بزرگ نفت در جهان است. این کشور در ماه می، نزدیک به ١٠ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرد. خبرهایی منتشر شده مبنی بر این که ذخایر عربستان سعودی تا حدی است که امکان افزایش تولید تا ٢ – ١,٥ میلیون بشکه وجود دارد.

سخنان پیرامون افزایش احتمالی تولید نفت تا ٢ میلیون بشکه نفت در روز در زمینه ای از ادامه حفظ قیمت نفت در پی تصمیم کشورهای اوپک و روسیه در راستای افزایش حجم تولید نفت تا ١ میلیون بشکه با هدف جبران کسری به وجود آمده در اثر کاهش تولید در ونزوئلا و ایران ایراد شد. روسیه نیز ناگزیر به تولید ١ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه نفت در روز است. گفتنی است که قبل از اخذ این تصمیم، ترامپ نیز در مورد قیمت بالای نفت سخن گفته بود.

اعضای اوپک علیه چشم انداز رشد تولید طلای سیاه تا ٢ میلیون بشکه شمشیر کشیده اند. برای نمونه، در ایران درخواست رئیس جمهور آمریکا از عربستان سعودی را به عنوان پیشنهاد برای خروج از اوپک ارزیابی کرده اند. حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک، اعلام کرد: «اگر این واقعیت را در نظر داشته باشیم که عربستان سعودی از توان افزایش تولید نفتی خود برخوردار نیست، در آنصورت این مطالبه را می توان به عنوان دستور به عربستان سعودی برای خروج از اوپک ارزیابی کرد». بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، نیز به ممانعت از افزایش یک جانبه تولید توسط کشورها فرا خواند.

چند روز پیش، وزارت امور خارجه آمریکا از کشورهای وارد کننده نفت ایران توقف خرید نفت از این کشور تا ماه نوامبر سال ٢٠١٨ را درخواست کرد. از ماه نوامبر، تمامی خریداران نفت ایران در صورت عدم امتناع از واردات نفت ایران، باید خود را برای بلوکه کردن دسترسی شان به سیستم بانکی آمریکا آماده کنند. شرکت های حمل و نقل کننده نفت و همچنین بیمه گذاران نمی توانند به دلار و سیستم بانکی آمریکا دسترسی نداشته باشند. زنگنه اذعان داشته که در حال حاضر، شرکت های خارجی از خرید نفت ایران امتناع می کنند.

خبرگزاری بلومبرگ می نویسد که سیاست تحریمی دولت آمریکا در قبال صادرات نفت ایران سخت تر نیز خواهد شد. این خبرگزاری معتقد است: «خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، با تمام توانش تلاش کرده همه را به این متقاعد سازد که عربستان سعودی و روسیه به همراه دیگر کشورهای دارای ذخایر نفتی، حجم تولید نفتی خود را افزایش دهند تا کسری نفتی را جبران کنند. اما، تا نوامبر سال ٢٠١٨ ، در بهترین شرایط، عربستان سعودی قادر خواهد بود فقط نیمی از کسری نفت ایران را جبران کند.»

به رغم آن ایران قصد دارد با واگذاری صادرات نفتی خود با شرکت های خصوصی، با رژیم تحریم ها مبارزه کند. از جمله، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، در این خصوص سخن گفت. خبرگزاری رویترز سخنان وی را چنین نقل قول می کند: «نفت ایران در بازار بورس ارائه خواهد شد و بخش خصوصی قادر به صادرات نفت خواهد بود. هر کسی که تلاش می کند سهم ایران در بازار نفت را اشغال کند، به کشور ما خیانت می کند. دیر یا زود، این افراد تاوان عملکرد خود را پس خواهند داد». او همچنین، خاطر نشان کرد که در حال حاضر، در حدود ٦٠ هزار بشکه نفت در بورس فروخته می شود و شرکت ها قادر خواهند بود، این نفت را به فروش برسانند. جهانگیری اشاره کرد که واشنگتن تلاش می کند تا ماه نوامبر فروش نفت ایران را به صفر برساند و این را «جنگ روانی» خواند.

در این زمینه، آلکسی آنتونوف، تحلیلگر شرکت «آلور بروکر»، معتقد است که روسیه طرف ثالثی است که آمریکا تلاش می کند آن را متحد خود کند و نه رقیب خود در مبارزه با ایران. در این میان، برای اقتصاد آمریکا، رشد ناگهانی قیمت انرژی – بیشتر بدبختی است تا پیروزی. این کارشناس معتقد است: «تا اوایل فصل تابستان، ایران تولید نفتی خود را تا ٣,٨ میلیون بشکه نفت افزایش داد و از این حجم، ٢.٧ میلیون بشکه را صادر کرده است. هدف آمریکا – بلوکه کامل صادرات نفت از ایران است، زیرا در غیر اینصورت، اعمال تحریم ها تاثیر گذار نخواهد بود. اگر نفت ایران به بازار وارد نشود، در آنصورت، این امر رشد غیر قابل برگشت قیمت نفت را به همراه خواهد داشت که نخست، به سرعت رشد اقتصادی آمریکا و دوم، به متحدان ژئوپلیتیک این کشور ضربه جدی وارد خواهد کرد. آنتونوف معتقد است: «آمریکا به تنهایی، قادر نخواهد بود کسری نفت ایران در بازار را جبران کند، زیرا در این زمینه، به داشتن متحد نیاز دارد. اما، مشکل ترامپ این است که عربستان سعودی به صورت یک جانبه، افزایش حجم تولید نفتی خود را آغاز نخواهد کرد، زیرا با این اقدام، شرایط توافق اوپک پلاس را نقض خواهد کرد.»

به اعتقاد این تحلیلگر، گام بعدی ترامپ می تواند تلاش برای به توافق رسیدن پیرامون افزایش تولید نفت توسط مسکو باشد. او می گوید: «اما، متقاعد ساختن مسکو دشوارتر از عربستان سعودی خواهد بود، زیرا بر خلاف سعودی ها، روسیه طی سال های طولانی، در تولید نفتی در ایران سرمایه گذاری کرده و بعید به نظر می رسد که روابطش را با تهران به سادگی ریاض، خراب کند». این اقتصاد دان معتقد است: «از سوی دیگر، این برگ برنده ای است که روسیه می تواند از آن برای حل و فصل مشکلات داخلی اش، از جمله، برای کاهش فشار تحریم ها بر اقتصادش در ازای نشان دادن برخی از نرمش ها در قبال مساله ایران استفاده کند.»