پایان برجام با قطع صادرات نفت ایران

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، دولت آمریکا اعلام کرده تا ماه نوامبر، تمام کشورهای خارجی باید واردات نفت خود را از ایران متوقف کنند. در غیر این صورت از ٤ نوامبر آنها نیز مورد تحریم و مجازات قرار خواهند گرفت و هیچ استثنائی وجود نخواهد داشت. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، دولت این کشور به کشورهای مشتری نفت ایران از متحدانش از جمله چین و هند گفته که باید از ماه نوامبر تمام خرید نفت خود از تهران را متوقف کنند و بعید است که معافیتی در این زمینه به کشورها داده شود. دان برویلت، معاون وزیر انرژی آمریکا اعلام کرد، تحریم ها ممکن است این امکان را برای خریداران نفت ایران فراهم کند که خرید نفت خود از این کشور را به صورت تدریجی کاهش دهند.

هدف این طرح انزوای اقتصادی کامل ایران است که دولت آمریکا آن را به فریب جهانیان و پنهان کردن اهداف و مقاصد حقیقی و خطرناک خود متهم می کند. برای این کشور همچنین مهم نیست که این اقدامات نه تنها به چین و هند، بلکه به شرکای ناتو در اروپا نیز آسیب می رسانند. اروپایی ها و شرکت های بزرگ در این صورت مجبور به انتخاب بین آمریکا و ایران می شوند - از منظر تجاری، این تصمیم بسیار ساده است. این امر مشکلات اقتصادی قابل توجهی برای تهران به وجود می آورد.

در این میان آلمان که به شدت برای حفظ رابطه با تهران تلاش می کند، مورد انتقاد شدید واشنگتن قرار دارد. هدف آلمان اینست که از یک ایران مجهز به سلاح های هسته ای جلوگیری شود. اتحادیه اروپایی از هفته ها پیش برای متقاعد کردن آمریکا برای نادیده گرفتن تحریم ها علیه شرکت ها و شخصیت های خاص اتحادیه اروپایی تلاش می کند. اکرچه تاکنون این تلاشها بی نتیجه بوده اند. در واشنگتن هم اکنون تهدیداتی علیه مقامات اتحادیه اروپایی و اعضای هیات مدیره بانک مرکزی اروپا شنیده می شود مبنی بر اینکه بهتر است قصد سفر به آمریکا نداشته باشند. علت این تهدیدات، نزدیکی تجاری به ایران است.

اگر آمریکا در محدود کردن صادرات نفت ایران موفق شود، چنین چیزی برای ایران فاجعه بار خواهد بود. از زمان امضای توافق هسته ای و پایان بسیاری از تحریم ها، تهران توانسته تولید خود را به طور مداوم افزایش دهد. امروزه این کشور به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت در جهان، حدود ٢,٧ میلیون بشکه در روز می فروشد. چین، هند و ترکیه خریداران اصلی نفت ایران هستند. تهران شدیدا به این درآمد نیاز دارد. از یک سو، این پول برای کمک به زنده نگه داشتن اقتصاد مورد نیاز است. از سوی دیگر، آمریکا ادا می کند که تهران ماموریت های گسترش نفوذ نظامی خود را از این طریق تامین می کند. این دقیقا همان چیزی است که ترامپ، برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و اسرائیل می خواهند از آن جلوگیری نمایند. اما هیچ تضمینی برای موفقیت این محاسبات وجود ندارد. بعید است که ایران در برابر خواسته های ترامپ تسلیم شود.

برعکس، تهدیدات ترامپ باعث تقویت تندروها در تهران خواهد شد. اگر صادرات نفت ایران قطع شود، برجام نیز به پایان خواهد رسید. در آن صورت حتی آقای روحانی نیز به سختی خواهد توانست با آن مخالفت کند. او روز به روز بیشتر تحت فشار قرار می گیرد، زیرا نمی تواند از خط مشی گشایش خود دفاع کند. اکنون نیز این کشور در حال جنگ اقتصادی با آمریکا است. تنها چند روز پیش، اعتراضات خشونت آمیزی به علت افت شدید ارزش پول ملی رخ داد. نرخ بیکاری نیز بالا بوده و روز به روز نارضایتی ها گسترش می یابند. برای توافق هسته ای، این بدترین چشم انداز ممکن است.

از سوی دیگر موسسه جی بی سی انرژی در گزارشی اعلام کرده که اگر تحریم های آمریکا بتواند صادرات نفت ایران را به نزدیکی صفر برساند، قیمت نفت ممکن است به بالای 100 دلار در هر بشکه برسد.

جلال بهمنی/نفت ما