توتال نیاید مهندسان ایرانی هستند

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، شرایط کنونی نیز به گونه‌ای سپری می‌شود که پاتریک مودیانه، مدیرعامل شرکت توتال هنوز در این‌ باره تصمیم قطعی خود را اعلام نکرده است. البته نباید فراموش کرد که در نبود هیچ کدام از غول‌های نفتی جهان ایران با تکیه بر نیروی انسانی و شرکت‌های داخلی توانست پروژه‌های قابل‌توجهی را در پارس جنوبی پیش ببرد و به بهره‌برداری برساند.

اکنون نیز کارشناسان معتقدند اگر توتال نیاید توان داخلی کشور برای پیشبرد این اهداف یکپارچه عمل خواهد کرد و پروژه‌ها پیش خواهند رفت صمت. در ادامه از پیشینه و سناریوهای پیش روی قرارداد ایران و توتال گزارش می‌دهد. با اینکه ایران و توتال فرانسه به مرحله نهایی قرارداد رسیده‌اند، برخی مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند توتال هنوز در این زمینه اقدام مناسبی انجام نداده است. به‌گفته آنها با اینکه چندین ماه از قرارداد نهایی توتال با ایران می‌گذرد، هنوز در زمینه سرمایه‌گذاری از سوی توتال شاهد فعالیت مستقیم نبوده‌ایم. البته در این زمینه تاکنون موضع‌گیری‌های بسیاری شده و مسئولان خبرهای متفاوتی داده‌اند. پس از عقد قرارداد با توتال از وزارت نفت اخبار امیدوارکننده به گوش می‌رسد. اما برخی نمایندگان مجلس معتقدند این قرارداد اجرایی نخواهد شد و توتال به عهد خود وفا نمی‌کند. چندی پیش غلامرضا منوچهری، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی درباره فعالیت توتال فرانسه در فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: توتال مناقصات لازم را انجام داده و نتایج را به شرکت ملی نفت ارائه کرده و در مرحله تایید مناقصات هستیم. با اینکه برگزاری مناقصه با سرمایه‌گذاری تفاوت دارد، بخشی از فرآیند کار، برگزاری مناقصه است که خبر برگزاری مناقصه از سوی توتال نشان می‌دهد، این شرکت به‌دنبال ادامه فعالیت در ایران است. همچنین در روزهای گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت درباره تصمیم توتال در زمینه فعالیت در فاز ۱۱ پارس جنوبی یا ترک احتمالی این پروژه به علت خروج امریکا از برجام به ایرنا گفت: توتال هنوز چیزی در این باره اعلام نکرده است.

 

نگاهی به همکاری با توتال

تحلیل‌ها و گفته‌های متفاوتی در زمینه همکاری توتال با ایران وجود دارد. یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقد است اگر قطر به جمع تحریم‌کنندگان ایران بپیوندد، همکاری ایران و توتال با مشکلات بسیار جدی روبه‌رو می‌شود و ممکن است این همکاری قطع شود. غلامرضا شرفی در گفت‌وگو با صمت به این موضوع پرداخت و توضیح داد: توتال در گنبد شمالی (پارس جنوبی) سرمایه‌گذاری کرده و سال‌ها است در آن منطقه با کشور قطر همکاری می‌کند. میدان گنبد شمالی یا همان پارس جنوبی بین ایران و قطر مشترک است، بر این اساس اگر قطر با امریکا در تحریم ایران هم‌عقیده شود، طبیعی است که توتال منافع خود را در گنبد شمالی رها نکند. این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: فاز ۱۱ پارس جنوبی برای ایران اهمیت بالایی دارد و ایران حاضر نیست منافع خود را در این فاز به خطر بیندازد. البته هنوز برای قضاوت اینکه توتال فعالیت‌های خود را در فاز ۱۱ ادامه می‌دهد یا خیر زود است. این احتمال وجود دارد که توتال همکاری خود را ادامه دهد و سرمایه‌گذاری کند.

وی افزود: باید در نظر داشت توتال در صورت خروج از ایران آسیب جدی می‌بیند و بخشی از اعتبار جهانی خود را خدشه‌دار می‌کند. یکی از شاخص‌هایی که در ارزیابی شرکت‌های فعال نفتی اهمیت ویژه‌ای دارد، پایبندی آنها به تعهدات است. در صورتی که اروپا در برجام بماند، یعنی فرانسه به توافق با ایران پایبند است و خروج توتال به‌عنوان یک شرکت فرانسوی به طور قطع پیامدهای بسیاری برای این شرکت خواهد داشت.

شرفی افزود: باید به نمایندگان و مذاکره‌کنندگان و وزیران کشور اطمینان داشت. در مذاکرات خارجی ایران همواره امتیازهای مناسبی گرفته و در این زمینه هم همین اتفاق رخ داده است. بر این اساس باید در نظر داشت توتال نمی‌تواند بدون هیچ هزینه و غرامتی فاز ۱۱ پارس‌جنوبی را ترک کند.

این عضو کمیسیون انرژی توضیح داد: با تمام این‌ها اگر توتال فاز ۱۱ را ترک کند هم اتفاق ویژه‌ای برای کشور رخ نخواهد داد. مهندسان و شرکت‌های داخلی اکنون در پروژه‌های فراساحل به توان بسیار بالایی دست یافته‌اند. اکنون در برخی حوزه‌ها از جمله راه‌اندازی سکو ایران توانسته رکورد بهترین شرکت‌های دنیا را بهبود بخشد و به رکوردهای تازه‌ای دست پیدا کند.

وی افزود: تحریم‌ها در برخی حوزه‌ها به ایران آسیب وارد کرد اما منافعی هم داشت؛ از مهم‌ترین منافع تحریم‌ها این بود که مدیران مجبور شدند به مهندسان جوان ایرانی اعتماد کنند و جوانان نیز توانستند موفقیت‌های چشمگیری را برای کشور به ارمغان آوردند.

به‌گفته شرفی، ایران اکنون با تکیه بر نیروی داخلی می‌تواند فعالیت‌های خود را در پارس جنوبی افزایش دهد. فازهای بزرگ پارس جنوبی بدون حضور شرکت‌های خارجی راه‌اندازی شد و فاز ۱۱ هم می‌تواند از همان قاعده پیروی کند. هر چند باید بپذیریم حضور توتال در ایران باعث می‌شود شرکت‌های بزرگ دیگر جهان هم حاضر به همکاری با ایران شوند و فاز ۱۱ هم با زمان کمتر و کیفیت بهتری به نتیجه می‌رسد اما با نبود توتال به طور قطع کار برداشت گاز متوقف نمی‌شود.

 

مهندسان ایرانی اجازه آسیب نمی‌دهند

فرداد دلیری، مشاور عالی رئیس هیات عامل ایدرو و کارشناس نفت و گاز در زمینه همکاری ایران با توتال به صمت گفت: قرارداد وزارت نفت با توتال برای ایران سرفصل مهمی در فعالیت‌های حوزه نفت و گاز بود و باید از این دستاورد به بهترین شکل استفاده کنیم. شرکت‌های نفت و گاز داخلی مشکلاتی دارند که این مشکلات در همکاری نزدیک با شرکت‌هایی مانند توتال برطرف می‌شود. علاوه بر این همکاری با شرکت‌های بزرگ باعث می‌شود تجربه‌های مناسبی وارد کشور شود. با همه این‌ها خروج توتال از فاز ۱۱ به هیچ وجه باعث نمی‌شود فعالیت در این فاز متوقف شود.

دلیری توضیح داد: پیش از اینکه امریکا تعلیق تحریم را تصویب نکند و از برجام خارج شود بارها اعلام شد ایزوایکو می‌تواند سکوی فاز ۱۱ پارس جنوبی را با نرخ رقابتی و رعایت استانداردهای توتال بسازد. توان داخلی هنوز هم در این حد وجود دارد و آماده‌ایم در نبود شرکت‌های خارجی فعالیت‌های خود را ادامه دهیم. این کارشناس صنعت نفت توضیح داد: ایران هرگز از توافق‌های جهانی خارجی نشده و به تمام تعهدات خود پایبند بوده‌ و هنوز هم سیاست‌گذاری‌ها در کشور ما به همین روال است. با این حال اگر کشورهای خارجی قصد خروج از توافق‌ها را داشته باشند، دلیل نمی‌شود که کار کشور را زمین بگذاریم. وی توضیح داد: اکنون تلاش می‌کنیم مشکلی در فعالیت‌های داخلی پیش نیاید. ساعت‌ها فعالیت بدون آسیب و صدمه جانی هنگام ساخت سکوی فازهای گوناگون گازی در پارس جنوبی نشان از رعایت استانداردهای بسیاری دارد. ایران هنوز به دنبال حفظ آرامش و پیشبرد اهداف جهانی است اما اگر قرار باشد این اهداف با چالش روبه‌رو شود، مهندسان ایرانی اجازه نمی‌دهند کشور آسیب ببیند.

منبع:صمت