ناتوانی اتحادیه اروپایی در تضمین صادرات نفت ایران

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، پس از لغو معافیتهای خرید نفت ایران توسط ترامپ، تنشهای دو کشور رو به فزونی گذاشت. در واکنش به تهدید سپاه پاسداران مبنی بر بستن تنگه هرمز و اولتیماتوم تهران به اروپا در مورد اجرای برجام، آمریکا ناو هواپیمابر،  یو اس اس آبراهام لینکلن و متعاقبا آرلینگتون را به خلیج فارس گسیل داشت. همچنین بمب افکن های بی 52 در منطقه مستقر شده اند. در ادامه رویکرد رسانه های بین المللی مورد بررسی قرار گرفته است. برخی رسانه ها، اعزام ناوهای آمریکای به منطقه را نتیجه شکست این کشور در به صفر رساندن صادرات نفت ایران تلقی کرده اند.

نیویورک تایمز؛ نوشت نخستین کاری که اروپایی ها برای ماندن تهران در برجام باید انجام دهند عملیاتی کردن سازوکار مالی اینستکس است که برای تجارت با ایران ایجاد کرده اند. قرار است این سامانه امکان دادوستد با ایران را بدون نقض تحریم های آمریکا، فراهم کند. آمریکا هشدار داده که سازوکار  اروپایی را در زمینه رعایت موازین بین المللی و مقابله با پولشویی ناکارآمد می داند و ممکن است کسانی را که از طریق این سازوکار با ایران دادوستد کنند، تحریم کند. البته، اروپایی ها از یک امتیاز مهم برخوردارند و آن اینکه ایران قصد ندارد از برجام خارج شود. در این میان، اروپا با فشار فزاینده ایران و آمریکا روبروست تا یکی از این دو طرف را انتخاب کند. اگر اروپایی با آمریکا همراه شوند این خطر وجود دارد که برجام نابود شود و اگر در برابر فشارهای ایران تسلیم شود واشینگتن را که بزرگترین قدرت اقتصادی جهان و تامین کننده امنیت اروپاست، آزرده خاطر خواهد ساخت. تصمیم گیری در این مرحله حساس برای اروپایی ها کاری بس دشوار و خطیر است.

نیویورک تایمز در گزارش دیگری به نقل از «کلیف کاپچان»، رئیس «گروه اورآسیا»  می نویسد: ایران قصد دارد میزان پایبندی خود به برجام را کاهش دهد اما قصد خروج از آن را ندارد و تفاوت این دو اقدام بسیار چشمگیر است. در بیانیه ای که از سوی ٦٠ کارشناس امنیتی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات با عنوان«ائتلاف ملی برای بازداشتن ایران از دستیابی به جنگ افزار هسته ای» منتشر شده، خواستار بازگشت دولت آمریکا به برجام شده اند و خطر فراینده درگیری مسلحانه آمریکا و ایران را گوشزد کرده اند.

دی سایت؛ نوشت که ترامپ معتقد است که تشدید تحریمهای اقتصادی در کنار آن تهدید نظامی، می تواند باعث شود که ایران برنامه هسته ای خود را کنار گذاشته و تسلط ژئواستراتژیک منطقه ای خود را محدود کند. این نشریه همچنین تعلل اروپا در اتخاذ اقدام محافظتی در قبال تحریمهای نفتی و بانکی ایران، را در ناتوانی  این اتحادیه در انجام تعهدات خود در چارچوب برجام می داند. لذا پس از پایان مهلت 60 روزه ایران، اروپا نخواهد توانست اقدامی برای حفظ توافق انجام دهد و در مناقشه ایران و آمریکا تنها به صورت منفعلانه نظاره گر خواهد بود.

تاگس اشپیگل هم در گفت و گویی با «کورنلیوس ادبهر»، کارشناس مسائل ایران در شورای روابط خارجی آلمان، از قول وی می نویسد که ایرانی ها اکنون از اروپایی ها می خواهند تا برای حفظ توافق بیش از پیش و جدی تر تلاش کنند. مثلاً تدبیری بیندیشند تا ایرانیان بتوانند طی دو سال باقی مانده تا پایان احتمالی ریاست جمهوری ترامپ نفت خود را فروخته، به تجارت ادامه داده و کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کنند. وی اولتیماتوم ایرانی ها را به عنوان یک درخواست بسیار روشن برای سرعت بخشیدن به آغاز به کار ساز و کار اینستکس می داند، اما این سازوکار تنها زمانی قادر به فعالیت خواهد بود که ایران نیز سازوکاری را به وجود آورد که با حداقل استانداردهای بین المللی در زمینه پولشویی و تامین مالی تروریسم مطابقت داشته باشد.

اشپیگل همچنین در مطلب دیگری، به قمار بسیار خطرناک ترامپ درباره ایران اشاره کرده و می نوسد که آمریکا گام به گام به سمت تشدید درگیری ها با ایران حرکت می کند. حتی احتمال یک درگیری نظامی مستقیم نیز دیگر بعید به نظر نمی رسد. تصمیم اخیر آمریکا برای ممنوعیت صادرات نفت این کشور از ماه می، به خشم رهبران ایران دامن زده است. آغاز جنگ در این منطقه بسیار حساس، اقتصاد جهانی را به شدت متزلزل کرده و می تواند به اقتصاد آمریکا نیز صدمه بزند.

زوددویچه سایتونگ؛ در گفت و گویی با «فولکر پرتس»، می نویسد که اتحادیه اروپا برای انجام کاری که ایرانی ها انتظارش را دارند، یعنی تضمین صادرات نفتی، ابزار و قدرت کافی را ندارد. این اتحادیه اکنون بر روی فعال سازی اینستکس کار می کند. اما انتظار اینکه خیلی از شرکت ها وارد این ساز و کار شوند، چندان واقع بینانه نیست. آمریکایی ها این ابزار را دور زدن تحریم های خود قلمداد کرده و با شرکت ها به گونه ای برخورد خواهند کرد که گویی مستقیم از ایران نفت خریده اند.

بیلد؛ مدعی است در محافل دولتی آمریکا گفته می شود که اعزام ناو هواپیمابر تصمیمی بازدارنده است و نباید گمان کرد که به زودی امکان دارد حمله ای از سوی ایران رخ دهد. ایران در واکنش به ممنوعیت کامل فروش نفت خود، تهدید کرده بود تنگه هرمز را مسدود خواهد کرد. دکتر گیدو اشتاینبرگ، کارشناس مسائل خاورمیانه از بنیاد علم و سیاست در برلین می گوید: "علت اعزام این ناو هواپیمابر، تشدید مشاجرات لفظی با ایران است. سیاستمداران تهران در پاسخ به تشدید تحریم های آمریکا علیه این کشور، تهدید به بستن تنگه هرمز کرده اند. ممکن است آمریکا نگران این باشد که ایرانیان تهدید خود را عملی کنند، بخواهد از چنین چیزی جلوگیری نموده و در نتیجه به نوبه خود یک تهدید نظامی ایجاد کند. دولت آمریکا خواستار هیچ گونه درگیری نظامی نیست، بلکه قصد دارد از طریق تحریم ها ایران را سرنگون کرده یا حداقل امتیازات زیاد و گسترده ای از این کشور بگیرد."

پروفسور توماس یاگر، کارشناس مسائل آمریکا نیز می گوید: "جان بولتون، مشاور امنیتی ترامپ مدت هاست خواستار اقدام نظامی علیه ایران بوده است. این که آیا رئیس جمهور نیز نظر مشابهی دارد، صد درصد روشن نیست. از یک سو، ترامپ می خواهد وجهه قدرتمندی از خود ارائه دهد، از سوی دیگر طرفداران و رای دهندگان وی نمی خواهند یک جنگ جدید آغاز شود. آنچه ترامپ می خواهد روشن است: اعمال فشار بر ایران تا به حدی که دیگر نتواند نفس بکشد. او می خواهد با تهدید از بروز هرگونه واکنش خشونت آمیز به این وضعیت جلوگیری کند و امیدوار است این تهدیدها نتیجه بدهند."