آخرین اخبار
فراتر از نفت

مذاکرات نفتی ایران و آذربایجان ادامه دارد

وحید نام‌نیک سرپرست شرکت پتروشیمی غدیر شد

صادرات نفت ترکمنستان نصف شد

برآورد چشم انداز نفت ایران در سال ۲۰۱۹

تولید نفت شیل آمریکا رکورد می زند

صادرات نفت ایران افزایش یافت

افزایش قیمت گاز و برق در سال آینده

مدیرعامل پتروشیمی فن آوران منصوب شد/حکم

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

سناریوهای مرکز پژوهش‌ها در مورد قیمت بنزین

روایت زنگنه از کرسنت چیست؟

امام جمعه اهواز استعفا کرد

کره جنوبی یکصد میلیون دلار از ایران نفت خرید

انتشار دستاوردهای چهلمین فجر صنعت نفت در مجله «عصر کیمیاگری»

راه اندازی سامانه شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران ایرانول

کاهش صادرات نفت عربستان

پیش بینی قیمت نفت طی ۵ سال آینده

هند بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزوئلا شد

کشف ۸۵۶۰ تن سوخت قاچاق در سمنان

خبر خوش برای کارکنان قراردادی نفت

تشریح اقدامات وزارت نفت برای رفع مشکلات

تغییر مکان ساخت پالایشگاه عربستانی در هند

نجات جان «بابک زنجانی» دست خودش است

هنوز تصمیمی برای بنزین گرفته نشده است

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

مبارزه با تغییرات آب و هوایی؛ مسئولیت ما، و به نفع ما

ترجمه: دکتر سجاد کشاورزیان
۱۱:۷ - ۱۳۹۷/۷/۷کد خبر: 98810
Total قاطعانه به دنبال دستیابی به این اهداف عالی است، و همچنین بدنبال تبدیل شدن به عنوان یک غول انرژی مسئولیت پذیر میباشد. ما همچنین متعهد به ارائه ی کمک جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDG) میباشیم، به ویژه در زمینه ی تغییرات اقلیمی و دسترسی به انرژی.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،بسیاری از مردم زمانی که مدیرعامل Total از تعهد خود جهت مبارزه با تغییرات اقلیمی صحبت میکند، با شک و تردید و یا عدم اعتماد به این صحبت واکنش نشان می دهند. بله، همانطور که همیشه آن را تصدیق کرده ام، ما بخشی از مشکل هستیم، و به همان اندازه، ما بخشی از راه حل نیز می باشیم. بنابراین می خواهم یک بار دیگر اعتقادات خود را که در طول چندین سال، به عنوان رئیس و مدیرعامل Total و همچنین به عنوان یک عضو جامعه، به طور عمومی و شفافانه از آن حمایت کرده ام عنوان نمایم.

همانطور که در مقاله قبلی خود نوشته ام، صنعت ما (صنعت انرژی) باید دو کار را انجام دهد:

1. عرضه انرژی به نحوی که در دسترس همگان قرار بگیرد (هزینه پایین داشته باشد) و به جمعیت جهانی رو به رشد این اطمینان را بدهد که عرضه ی آن با مشکل مواجه نخواهد شد

2. راه حل هایی برای فایق آمدن بر تغییرات اقلیمی ارائه دهد.

برای انجام این دو کار ما بایستی بر اهداف بلند مدت، منابع مالی، و تحقیق و توسعه بر تکنولوژی های جدید تکیه نماییم. به عنوان مثال، بایستی بر انرژی های پاک مانند گاز طبیعی و انرژی های تجدید پذیر، و همچنین ذخیره سازی برق و استحصال کربن تکیه کنیم.

Total قاطعانه به دنبال دستیابی به این اهداف عالی است، و همچنین بدنبال تبدیل شدن به عنوان یک غول انرژی مسئولیت پذیر میباشد. ما همچنین متعهد به ارائه ی کمک جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDG) میباشیم، به ویژه در زمینه ی تغییرات اقلیمی و دسترسی به انرژی. من افتخار آن را دارم که بدلیل فعالیت، مشارکت، و سرمایه گذاری در انرژی های کم کربن، از طرف سازمان ملل متحد  بعنوان یک پیشرو در برنامه SDG  سال  2017معرفی شوم (این افتخار در واقع متعلق به همه کارکنان در Total میباشد).

پیاده سازی استراتژی ما مستلزم گفتگو با شهروندان عادی و رهبران سیاسی و تجاری است. به همین دلیل هم در نیویورک و در رویداد هفته ی آب و هوا (#ClimateWeekNYC) حضور یافتم ( برای ارائه و توضیح دادن به سهامداران و سرمایه گذاران ما، که Total چگونه بطور واقعی و مسئولانه تغییرات اقلیمی را هم در استراتژی های خود ادغام کرده است، به طوری که تاثیر منفی بر حساب های مالی شرکت نمی گذارد).

این روش روشن و شفاف توسط شرکای فعالی نیز پشتیبانی می شود. تنها با تمرکز همه جانبه انرژی های خود می توانیم بطور کامل بر چالش های ناشی از تغییرات اقلیمی پیروز شویم. ما در بسیاری از پروژه های مشترک ابتکاری با سایر شرکت های بزرگ در OGCI (Oil and Gas Climate Initiative) که سه سال پیش آن را تاسیس کردیم فعال میباشیم. هدف OGCI ارائه ی راه حل های نوآورانه برای کاهش انتشارات متان، بهبود بهره وری انرژی، و توسعه تکنولوژی های استحصال، ذخیره، و بهره برداری کربن میباشد. من بسیار خرسند شدم زمانی که فهمیدم سه شرکت پیشرو در ایالات متحده - ExxonMobil، Chevron و Occidental Petroleum – نیز تصمیم گرفته اند به ما بپیوندند.

اکنون، زمان گفتگوهای مستقیم فرارسیده است:

آیا می خواهید تمام استخراج و تولید سوخت فسیلی را متوقف کنید؟ بیشتر تحقیقات، از جمله مطالعات موسسه بین المللی انرژی IEA و سایر سناریوها نشان می دهد که دستیابی به این هدف چندین دهه طول خواهد کشید.

آیا می خواهید سهم کثیف ترین سوخت های فسیلی را در سبد انرژی های مصرفی کاهش دهید؟ در راستای اهداف مندرج در توافقنامه پاریس (COP15)، هدف ما این است که به طور پیوسته شدت کربن محصولات انرژی را که به مشتریان خود ارائه می دهیم کاهش دهیم (کاهش 15 درصدی بین سال 2015 که تاریخ امضای موافقتنامه پاریس میباشد تا سال  2030 . سپس، بسته به تحولات تکنولوژی و سیاست های عمومی، تا سال 2040، این کاهش 25 تا 35 درصد خواهد بود). به عنوان بخشی از این هدف، من تصمیم گرفتم تا Total  را از تمام فعالیت های مربوط به زغال سنگ در سال 2016 بیرون بکشم. بهترین راه این است که به مشکل از یک دیدگاه اقتصادی نزدیک شویم. با اختصاص دادن قیمت برای انتشار کربن، ما می توانیم با تغییرات اقلیمی در منبع آن مبارزه کنیم. این مکانیسم مالی کارآمد ترین روش برای تغییر قوانین بازی، و سرعت بخشیدن به جایگزینی گاز طبیعی و انرژی های تجدید پذیر برای تولید برق میباشد.

ما باید استفاده بیشتر از گاز طبیعی را تشویق نماییم، بهترین و در دسترس ترین گزینه ی حال حاضر جهت مبارزه با گرم شدن کره زمین، که همزمان این اطمینان را به جهان خواهد داد که انرژی مورد نیاز آن تامین میباشد. این منبع انرژی فسیلی با کمترین انتشار کربن جهت تولید برق به طور گسترده ای  در دسترس است. جایگزینی ذغال سنگ با گاز طبیعی در نیروگاه ها، انتشار جهانی کربن را تا 5 میلیارد تن در سال و یا حدود 10 درصد کاهش خواهد داد. اما گاز پتانسیل واقعی خود را برآورده نخواهد کرد مگر اینکه انتشار متان مرتبط با فرآیند تولید و حمل و نقل آن را کاهش دهیم. این از اولویت های OGCI و Total میباشد.

گاز طبیعی همچنین یک شریک ایده آل برای انرژی های تجدید پذیر محسوب میشود. تغییرات میزان تولید از طریق انرژی های نو نیازمند یک پشتیبان منعطف میباشد (انرژی های نو مانند انرژی خورشیدی و بادی همیشه در دسترس و جوابگوی پیک مصرف نیستند، بنابراین تیروگاه های گازی با سرعت عملیاتی شدن بالا و هزینه ی بسیار پایین تر از نیروگاه حرارتی میتوانند در مواقع نیاز به سرعت میزان انرژی مورد تقاضا را برآورده کنند)

در عین حال، بهبود ظرفیت ذخیره سازی برق نیز راه دیگری برای تزریق یکنواخت برق به شبکه است. باتری های Lithium-ion که توسط شرکت Saft، از شرکت های زیرمجموعه Totalتوسعه یافته می تواند تا سال 2030 انتشار کربن مربوط به حمل و نقل را 40 درصد کاهش دهد.

استحصال و ذخیره سازی کربن نیز نقش بسزایی در سناریوی 2 درجه سانتیگراد دارد (در تاریخ 12 دسامبر 2015 در پاریس، قراردادی برای مقابله با تغییرات اقلیمی و باز شدن گره ها برای اقدامات علیه تغییر اقلیم و همچنین سرمایه گذاری در جهت اقتصادی کم کربن، مقاوم، انعطاف پذیر و پایدار توسط 195 کشور مورد توافق قرار گرفت. هدف اصلی این توافق جهانی جلوگیری از افزایش دمای کره زمین در این قرن زیر 2 درجه سانتی گراد و همچنین ایجاد تلاش برای محدود کردن دما به افزایش آن به زیر 1.5 درجه سانتی گراد نسبت به سطح آن قبل از صنعتی شدن است). این یک فناوری ضروری برای دستیابی به آینده بدون کربن، هم در صنعت نفت و گاز و هم در کل جامعه میباشد (در صنایعی مانند تولید سیمان و تولید فولاد که در آنها انتشار کربن اجتناب ناپذیر است، تکنولوژی استحصال و ذخیره سازی کربن نقش بسیاری مهمی ایفا می نماید). ما باید در زمینه علوم زمین شناسی سرمایه گذاری کنیم تا بتوانیم در این حوزه (ذخیره کربن) به جلو حرکت کنیم.

همانطور که اصطلاح Energy Mix پیشنهد میدهد، ترکیبی از راه حل ها وجود دارد که من فقط برخی از آنها را به اشتراک گذاشته ام. با تأکید بر گاز طبیعی و انرژی های تجدید پذیر برای تولید برق، تقویت حضور ما در سراسر زنجیره ارزش از تولید تا  بازاریابی و فروش، بهبود بهره وری انرژی و ایجاد تکنولوژی استحصال و ذخیره سازی کربن. ما در حال شکل دادن یک واکنش جامع و متنوع به مشکلات هستیم که رشد بلند مدت را برای ما در بر خواهد داشت.

واضح است که حرکت به سمت تغییر ترکیب انرژی (Energy Mix) یک چالش پیچیده و جهانی است که راه حل آسانی برای آن وجود ندارد. تغییراتی در این مقیاس مستلزم کار سخت ، بازنگری مدل ها ، سرمایه گذاری و همکاری است. ایجاد یک محیط مناسب سرمایه گذاری برای توسعه و گسترش این راه حل های مختلف، یک چالش عمده است که نیازمند قوانین، مقررات و مشوق ها برای تغییر رفتار و شیوه ها می باشد. این پیامی است که من متناوبا به رهبران اقتصادی و سیاسی جهان خواهم دادو در این را مصمم و متعهد هستم.

 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما