آخرین اخبار
فراتر از نفت

زمستان سخت امریکایی ها با تحریم نفتی ایران

انتصاب جدید در پخش فرآورده‌های نفتی

بازنشستگان نفت کارت چندمنظوره الکترونیکی می گیرند

اعتراض کارگران فاز ۱۲ عسلویه به کیفیت نامطلوب غذا

بازسازی اساسی فوران‌گیرهای ناوگان حفاری شرکت حفاری شمال در دستور کار

نوسان قیمت ارز موجب افزایش قاچاق سوخت شد

کشف میادین نفتی عمده پمکس در جنوب شرقی مکزیک

امیدواری هند برای معافیت از تحریم‌های نفتی

پیش‌بینی توتال از وضعیت نفت در ۲۰۱۹

جزئیات عرضه نفت در بورس

ظرفیت مازاد نفت در حال کاهش است

در تهران مشکل قاچاق سوخت نداریم

منشی مخصوص برای نجات NPC می آید!؟

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

آتش هورالعظیم را خاموش کرد

پیاده سازی (PSM ) در پتروشیمی کارون

هفته آینده؛ تصمیم‌گیری درباره ۲ نرخی شدن بنزین

فعال شدن کارت‌های سوخت‌ در دستور کار است

قاچاقچی سوخت وجود ندارد!

پیشنهاد پرداخت یارانه نقدی بنزین به مردم

ایران چقدر نفت به آسیا فروخت؟

جزئیات عرضه نفت خام سبک در بورس

چراغ کم فروغ صنعت بانکرینگ

هند از شرکت های نفتی کمک خواست

روسیه به دنبال ثبات در بازار نفت است

افزایش تولید اوپک؛ کاهش صادرات نفت ایران را جبران نخواهد کرد

۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۶/۲۴کد خبر: 98550
نمی توان با افزایش تولید نفت خام اوپک، کاهش صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریم های آمریکا، کاهش تولید نفت خام ونزوئلا و توقف عرضه نفت خام لیبی را به شکل کامل جبران کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،قیمت نقت خام همچنان در سطح بسیار بالایی دیده می شود. با کاهش عرضه نفت خام تولید ایران بر اثر تحریم های اقتصادی آمریکا که در ماه نوامبر از سر گرفته خواهد شد، به احتمال قوی واقعیت ها پیرامون افزایش قیمت نفت خام را نمایان تر خواهد ساخت. نگرانی پیرامون تولید نفت خام لیبی و ونزوئلا هم همچنان به قوت خود باقی است. آیا با افزایش تولید کشورهای نفت خیز از جمله عربستان سعودی کمبود عرضه نفت خام جبران خواهد شد؟ افزایش نفت خام که از سه سال و نیم گذشته بنا به دلایل مختلف شروع شده، هنوز به پایان نرسیده است.

بهای نفت خام پایه بورس نیویورک، در دو هفته پایانی ماه آگوست بیش از 8 درصد افزایش داشته و در پایان ماه به بشکه ای 70 دلار رسید. هر چند افزایش قیمت نفت خام در ماه سپتامبر کنترل شده، ولی با این حال از ماه آگوست در محدوده قیمت 65 تا 70 دلار در نوسان بوده است.

هم اکنون نگرانی موجود پیرامون توقف سفارش خرید از بازار تولید نفت خام ایران است. دولت ترامپ ماه می سال جاری از توافق هسته ای خارج شد و از سرگیری تحریم ها علیه ایران را اعلام و به دنبال آن به صفر رساندن واردات نفت خام از ایران را درخواست کرده است.

دولت ژاپن از آمریکا، معافیت از تحریم های نفتی ایران را درخواست کرده است، ولی با این حال مذاکره دشواری را پیش رو دارد. شرکت های بزرگ نفتی ژاپن رسما اعلام کردند که واردات نفت خام تولید ایران را موقتا متوقف خواهند کرد. همچنین گزارش شده است که کره جنوبی واردات از ایران را متوقف کرده است. از سوی دیگر، چین که بزرگترین خریدار نفت خام ایران به شمار می آید، به درخواست تحریم های آمریکا پاسخ نداده است. پیش بینی می شود که ترکیه هم به تحریم های آمریکا علیه ایران پاسخ منفی دهد.

با توجه به ظرفیت تجارت با آمریکا، اجتناب دیگر کشورها از تحریم های آمریکا علیه ایران بسیار محدود است. نمی توانیم پش بینی کنیم که صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریم ها تا چه حد کاهش خواهد یافت، ولی با این حال در آخرین دور تحریم ها علیه ایران که تا اوایل سال ٢٠١٦ ادامه داشت، 1 میلیون بشکه در روز از میزان صادرات نفت خام ایران کاهش یافت. این میزان از کاهش صادرات نفت خام برابر با 1 درصد از تقاضای جهانی است.

منبع نگرانی عرضه نفت خام تنها ایران نیست. میزان تولید نفت خام ونزوئلا هم بر اثر نابسامانیهای اقتصادی کاهش یافته است. در لیبی هم بر اثر گسترش جنگ داخلی، ناآرامیها در این کشور گسترش یافته است. بنابراین، به سختی می توان از این دو کشور تولید نفت خام پایدار را انتظار داشت. بنابراین کارشناسان بر این باورند:« نمی توان با افزایش تولید نفت خام اوپک، کاهش صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریم های آمریکا، کاهش تولید نفت خام ونزوئلا و توقف عرضه نفت خام لیبی را به شکل کامل جبران کرد.»


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما