آخرین اخبار
فراتر از نفت

چه کسانی خواهان زنگ زدن اکسین خوزستان هستند؟

همکاری دو جانبه توتال و آرامکو

افتتاح نمایشگاه خودکفایی و توانمندسازی شرکت انتقال گاز

تامین مالی پتروشیمی کردستان از سیستم بانکی

نامه پرسنل پتروشیمی غدیر به مدیران عامل شستا و تاپیکو

آینده مبهم گذار انرژی ایران با برقراری دوباره تحریمها

قطر: از ایران سپاسگزاریم

قیمت‌ قیر تابع بازار است

زندگی روی ثروت، زیر خط فقر

راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی

میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

سقف درآمدهای نفتی تعیین شد

رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

دلیل فعال شدن کارت سوخت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

افزایش تولید اوپک؛ کاهش صادرات نفت ایران را جبران نخواهد کرد

۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۶/۲۴کد خبر: 98550
نمی توان با افزایش تولید نفت خام اوپک، کاهش صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریم های آمریکا، کاهش تولید نفت خام ونزوئلا و توقف عرضه نفت خام لیبی را به شکل کامل جبران کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،قیمت نقت خام همچنان در سطح بسیار بالایی دیده می شود. با کاهش عرضه نفت خام تولید ایران بر اثر تحریم های اقتصادی آمریکا که در ماه نوامبر از سر گرفته خواهد شد، به احتمال قوی واقعیت ها پیرامون افزایش قیمت نفت خام را نمایان تر خواهد ساخت. نگرانی پیرامون تولید نفت خام لیبی و ونزوئلا هم همچنان به قوت خود باقی است. آیا با افزایش تولید کشورهای نفت خیز از جمله عربستان سعودی کمبود عرضه نفت خام جبران خواهد شد؟ افزایش نفت خام که از سه سال و نیم گذشته بنا به دلایل مختلف شروع شده، هنوز به پایان نرسیده است.

بهای نفت خام پایه بورس نیویورک، در دو هفته پایانی ماه آگوست بیش از 8 درصد افزایش داشته و در پایان ماه به بشکه ای 70 دلار رسید. هر چند افزایش قیمت نفت خام در ماه سپتامبر کنترل شده، ولی با این حال از ماه آگوست در محدوده قیمت 65 تا 70 دلار در نوسان بوده است.

هم اکنون نگرانی موجود پیرامون توقف سفارش خرید از بازار تولید نفت خام ایران است. دولت ترامپ ماه می سال جاری از توافق هسته ای خارج شد و از سرگیری تحریم ها علیه ایران را اعلام و به دنبال آن به صفر رساندن واردات نفت خام از ایران را درخواست کرده است.

دولت ژاپن از آمریکا، معافیت از تحریم های نفتی ایران را درخواست کرده است، ولی با این حال مذاکره دشواری را پیش رو دارد. شرکت های بزرگ نفتی ژاپن رسما اعلام کردند که واردات نفت خام تولید ایران را موقتا متوقف خواهند کرد. همچنین گزارش شده است که کره جنوبی واردات از ایران را متوقف کرده است. از سوی دیگر، چین که بزرگترین خریدار نفت خام ایران به شمار می آید، به درخواست تحریم های آمریکا پاسخ نداده است. پیش بینی می شود که ترکیه هم به تحریم های آمریکا علیه ایران پاسخ منفی دهد.

با توجه به ظرفیت تجارت با آمریکا، اجتناب دیگر کشورها از تحریم های آمریکا علیه ایران بسیار محدود است. نمی توانیم پش بینی کنیم که صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریم ها تا چه حد کاهش خواهد یافت، ولی با این حال در آخرین دور تحریم ها علیه ایران که تا اوایل سال ٢٠١٦ ادامه داشت، 1 میلیون بشکه در روز از میزان صادرات نفت خام ایران کاهش یافت. این میزان از کاهش صادرات نفت خام برابر با 1 درصد از تقاضای جهانی است.

منبع نگرانی عرضه نفت خام تنها ایران نیست. میزان تولید نفت خام ونزوئلا هم بر اثر نابسامانیهای اقتصادی کاهش یافته است. در لیبی هم بر اثر گسترش جنگ داخلی، ناآرامیها در این کشور گسترش یافته است. بنابراین، به سختی می توان از این دو کشور تولید نفت خام پایدار را انتظار داشت. بنابراین کارشناسان بر این باورند:« نمی توان با افزایش تولید نفت خام اوپک، کاهش صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریم های آمریکا، کاهش تولید نفت خام ونزوئلا و توقف عرضه نفت خام لیبی را به شکل کامل جبران کرد.»


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما