آخرین اخبار
فراتر از نفت

ژاپن همچنان به دنبال معافیت از تحریم واردات نفت ایران

جذب نیروهای بازنشسته به عنوان مشاور کذب است

نفت ۱۰۰ دلاری در راه است

افزایش ۴۰ درصدی فروش روغن موتورهای ایرانول

چین واردات نفت ایران را کاهش می‌دهد

هیچ کشوری واردات نفت از ایران را به صفر نرسانده است

توقف خرید نفت ایران توسط ژاپنی ها

جو روانی خرید بنزین این‌ بار به کرمان و اهواز رسید

نمایشگاه ایران پلاست آغاز به‎کار کرد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی، بازنشسته محسوب نمی‌شود

آمریکا به دنبال سیاسی کردن اوپک است

حضور پتروشیمی خلیج فارس در نمایشگاه ایران پلاست

اوپک و روسیه افزایش تولید نفت را رد کرده اند

توضیحات جدید در خصوص اختلاس نفتی

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

افشاگری یک سایت از مفقود شدن دکل های نفتی "بانک پاسارگاد"!

بیانیه پایانی نشست اوپک و غیراوپک

اصلاح تبصره ۱۴ قانون بودجه با همراهی کمیسیون انرژی

پیام تسلیت پتروشیمی غدیر برای حادثه خوزستان

حضور پتروشیمی جم با محصولات استراتژیک در نمایشگاه ایران پلاست

عدم آپارتاید در کارآفرینی وابستگان شایسته مسوولان

پیام رهبری درپی حادثه تروریستی در اهواز

فروش صادراتی نفت پاسارگاد فقط از طریق مزایده عمومی خواهد بود

مهار نقدینگی با تکیه بر بورس نفتی

احتمال جهش در قیمت‌ طلای سیاه

استراتژی نفتی عربستان و جاه طلبی چشم انداز ۲۰۳۰

۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۶/۱۷کد خبر: 98396
وزیر نفت سعودی، الفالح، قیمت ۷۰ دلار بر بشکه را قیمت واقعی فروش نفت می بیند. بهرحال رسیدن به جاه طلبی چشم انداز ۲۰۳۰ نیازمند هزینه های گزافی خواهد بود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، محمد بن سلمان از زمانی که در رویای سلطنت به سر می برد، عملاً سیاست خود را اعمال کرده است. ریاض هم در سطح داخلی و هم در سطح خارجی رهنمودهای این شاهزادۀ موروثی را دنبال کرده است. اصلاحات در سطح اجتماعی، شدت عمل در قبال ایران، تحریم قطر و جنگ علیه یمن فقط برخی از جبهه هایی به شمار می آیند که توسط وی گشوده شده اند. مسأله به اینجا ختم نمی شود. در تاریخ ٤ نوامبر گذشته وی سرکوب گسترده ای به راه انداخت و طی آن پاکسازی هایی را درون خاندان سعود و شیوخ بسیار نزدیک انجام رساند. رسماً صحبت از کارزاری به منظور مبارزه با فساد بود لیکن در واقع افراد بسیار ثروتمند عربستان که به سیاست این شاهزاده نزدیک نبوده اند، بازداشت گردیدند.

این چارچوبی است که در هر صورت از وجود نبردهای داخلی در خاندان سعود حکایت دارد. بن سلمان قادر است بسیاری از مخالفان خود را از میدان به در کند. این پرسش مطرح است که آیا نبرد قدرت در درون خاندان سعود با پیروزی این شاهزادۀ موروثی به راستی پایان یافته است؟ نبردهای داخلی علیه طبقۀ حاکم سعودی توازن جدیدی را به نفع این شاهزادۀ موروثی ایجاد نکرده اند. به عبارتی خط مشیی که بن سلمان اعمال کرده ممکن است تنها در صورتی تأثیرگذار باشد که بیشتر از این به عرصۀ سایر مخالفان، سایر طوایف در درون آل سعود و سایر منافعی که با تمایلات این شاهزاده تداخل دارند، آسیب وارد نسازد.

ملک سلمان هنوز زنده و بر مسند قدرت است و به ویژه مورد احترام همگان است. طوایف مختلف آل سعود اقتدار وی را به رسمیت می شناسند. وی توازن میان طرف ها را تضمین می کند و تا حدودی میان آنها سازش ایجاد می کند.

به عنوان مثال ملک سلمان خواستار خاتمۀ طرح واگذاری سهام آرامکو گردید. مخالفتی مهم به ویژه چنانچه این موضوع را در نظر بگیریم که سهام آرامکو گل سرسبد پروژۀ چشم انداز ٢٠٣٠، یعنی برنامۀ اصلاحاتی بود که محمد بن سلمان خواستار آن شده بود. پسرش بدون شک از قدرت بیشتری نسبت به رقبای دیگرش برخوردار است لیکن در عربستان سعودی تنها یک چیز در حال حاضر قطعی است و آن اینکه ملک سلمان حکومت می کند.

مایک ویتر، رئیس پژوهش بازار نفت در Societe General در مورد استراتزی نفتی عربستان سعودی می گوید: «آنها دیگر سیاست اعتدال در قیمت نفت را پیروی نمی کنند. آنها باید دربارة هزینه های اجتماعی، دربارة چشم انداز ۲۰۳۰، دربارة واگذاری سهام آرامکو، بیشتر تأمل و تفکر نمایند. وزیر نفت سعودی، الفالح، قیمت ۷۰ دلار بر بشکه را قیمت واقعی فروش نفت می بیند. بهرحال رسیدن به جاه طلبی چشم انداز ۲۰۳۰ نیازمند هزینه های گزافی خواهد بود. هلیما کرافت، رییس RBC Capital Markets می گوید: «اگر شما به جای محمدبن سلمان بودید و می خواستید به این سرعت زیاد!، کشور خود را دوباره بسازید، نیازمند هزینه ای گزاف جهت محقق شدن آن هستید.»

در واقع درآمدهای اضافی حاصل از افزایش قیمت نفت نیز ممکن است به کاهش تدریجی و بیشتر یارانه های سخاوتمند و شغلی در بخش دولتی را که اقتصاد عربستان سعودی را پایه ریزی می کنند، منجر شود. با افزایش دو برابری قیمت ها، شاهزاده محمد در تلاش برای مواجهة بیشتر با نارضایتی ، تمدید مجدد کمک های دولتی را متوقف کرد زیرا او تلاش می کند حمایت مردم از برنامه های تحریم بلندمدت را به دست آورد.  یوگن وینبرگ، سرپرست تحقیقات بازار کالا در Commerzbank در فرانکفورت، می گوید: «سعودی ها در حال حاضر به دنبال قیمت های بالایی هستند ولی این امر در نهایت می تواند منجر به شکست استراتژی آنها شود.»

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما