آخرین اخبار
فراتر از نفت

بازار نفت تبعات تحریم نفت ایران را درک نکرد

کره جنوبی واردات نفت ایران را ازسرگیرد

نشست اوپک میزبان یک وزیر جدید خواهد بود

احتمال سازمان‌یافته‌بودن قاچاق روزانه سوخت

استمرار تولید یک میلیون بشکه در روز میدان نفتی زقوم علیا

عواملی که بازار نفت راتحت فشار قرار داد

انتصاب جدید در شرکت ملی گاز

بدهی هایمان را تسویه می کنیم

بازنشسته های شاغل از ۱۵ آذر به دادگاه معرفی می شوند

اوپک مسئولانه رفتار کند

تقاضای مصرف انرژی افزایش می‌یابد

انتصاب جدید در وزارت نفت

اختیارات مدیرعامل NPC تفویض شد

«زنگنه» به مجلس می‌رود

اولین گام موسوی در کمک به اشتغال جوانان عسلویه

سقوط ۴ دلاری قیمت نفت

پتروشیمی‌ها چقدر ارز آوردند؟

همکاری امارات و عربستان در LNG

درخواست وزارت نفت از صندوق ضمانت

روسیه تولید نفتش را کاهش نمی‌دهد

قیمت نفت صعودی خواهد بود

پاک نژاد در یک قدمی مدیرعاملی شرکت ملی نفت ایران

اختیارات کاردر به پاک‎نژاد تفویض شد

راهکار موثر پتروشیمی در برابر تحریم ها

هشدار ترامپ به اوپک

استراتژی نفتی عربستان و جاه طلبی چشم انداز ۲۰۳۰

۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۶/۱۷کد خبر: 98396
وزیر نفت سعودی، الفالح، قیمت ۷۰ دلار بر بشکه را قیمت واقعی فروش نفت می بیند. بهرحال رسیدن به جاه طلبی چشم انداز ۲۰۳۰ نیازمند هزینه های گزافی خواهد بود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، محمد بن سلمان از زمانی که در رویای سلطنت به سر می برد، عملاً سیاست خود را اعمال کرده است. ریاض هم در سطح داخلی و هم در سطح خارجی رهنمودهای این شاهزادۀ موروثی را دنبال کرده است. اصلاحات در سطح اجتماعی، شدت عمل در قبال ایران، تحریم قطر و جنگ علیه یمن فقط برخی از جبهه هایی به شمار می آیند که توسط وی گشوده شده اند. مسأله به اینجا ختم نمی شود. در تاریخ ٤ نوامبر گذشته وی سرکوب گسترده ای به راه انداخت و طی آن پاکسازی هایی را درون خاندان سعود و شیوخ بسیار نزدیک انجام رساند. رسماً صحبت از کارزاری به منظور مبارزه با فساد بود لیکن در واقع افراد بسیار ثروتمند عربستان که به سیاست این شاهزاده نزدیک نبوده اند، بازداشت گردیدند.

این چارچوبی است که در هر صورت از وجود نبردهای داخلی در خاندان سعود حکایت دارد. بن سلمان قادر است بسیاری از مخالفان خود را از میدان به در کند. این پرسش مطرح است که آیا نبرد قدرت در درون خاندان سعود با پیروزی این شاهزادۀ موروثی به راستی پایان یافته است؟ نبردهای داخلی علیه طبقۀ حاکم سعودی توازن جدیدی را به نفع این شاهزادۀ موروثی ایجاد نکرده اند. به عبارتی خط مشیی که بن سلمان اعمال کرده ممکن است تنها در صورتی تأثیرگذار باشد که بیشتر از این به عرصۀ سایر مخالفان، سایر طوایف در درون آل سعود و سایر منافعی که با تمایلات این شاهزاده تداخل دارند، آسیب وارد نسازد.

ملک سلمان هنوز زنده و بر مسند قدرت است و به ویژه مورد احترام همگان است. طوایف مختلف آل سعود اقتدار وی را به رسمیت می شناسند. وی توازن میان طرف ها را تضمین می کند و تا حدودی میان آنها سازش ایجاد می کند.

به عنوان مثال ملک سلمان خواستار خاتمۀ طرح واگذاری سهام آرامکو گردید. مخالفتی مهم به ویژه چنانچه این موضوع را در نظر بگیریم که سهام آرامکو گل سرسبد پروژۀ چشم انداز ٢٠٣٠، یعنی برنامۀ اصلاحاتی بود که محمد بن سلمان خواستار آن شده بود. پسرش بدون شک از قدرت بیشتری نسبت به رقبای دیگرش برخوردار است لیکن در عربستان سعودی تنها یک چیز در حال حاضر قطعی است و آن اینکه ملک سلمان حکومت می کند.

مایک ویتر، رئیس پژوهش بازار نفت در Societe General در مورد استراتزی نفتی عربستان سعودی می گوید: «آنها دیگر سیاست اعتدال در قیمت نفت را پیروی نمی کنند. آنها باید دربارة هزینه های اجتماعی، دربارة چشم انداز ۲۰۳۰، دربارة واگذاری سهام آرامکو، بیشتر تأمل و تفکر نمایند. وزیر نفت سعودی، الفالح، قیمت ۷۰ دلار بر بشکه را قیمت واقعی فروش نفت می بیند. بهرحال رسیدن به جاه طلبی چشم انداز ۲۰۳۰ نیازمند هزینه های گزافی خواهد بود. هلیما کرافت، رییس RBC Capital Markets می گوید: «اگر شما به جای محمدبن سلمان بودید و می خواستید به این سرعت زیاد!، کشور خود را دوباره بسازید، نیازمند هزینه ای گزاف جهت محقق شدن آن هستید.»

در واقع درآمدهای اضافی حاصل از افزایش قیمت نفت نیز ممکن است به کاهش تدریجی و بیشتر یارانه های سخاوتمند و شغلی در بخش دولتی را که اقتصاد عربستان سعودی را پایه ریزی می کنند، منجر شود. با افزایش دو برابری قیمت ها، شاهزاده محمد در تلاش برای مواجهة بیشتر با نارضایتی ، تمدید مجدد کمک های دولتی را متوقف کرد زیرا او تلاش می کند حمایت مردم از برنامه های تحریم بلندمدت را به دست آورد.  یوگن وینبرگ، سرپرست تحقیقات بازار کالا در Commerzbank در فرانکفورت، می گوید: «سعودی ها در حال حاضر به دنبال قیمت های بالایی هستند ولی این امر در نهایت می تواند منجر به شکست استراتژی آنها شود.»

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما