آخرین اخبار
فراتر از نفت

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

تولید نفت ۲۰ هزار بشکه کاهش یافت

مدیرعامل جدید پتروشیمی جم معارفه شد

مذاکرات عربستان برای خرید سهام مشتری نفت ایران

صنعت نفت در کنار مردم خواهد بود

پایان پیمان نفتی اوپک در اواسط امسال

پرتغال دچار بحران انرژی شد

نفت از مرز ۷۲ دلار گذشت

مخالفت مجلس با بنزین ۲ نرخی

تقدیر مدیر کل محیط زیست بوشهر از مدیرعامل پلی پروپیلن جم

ابلاغ یک دستور العمل برای غرب‌کارون

دو پیش‌بینی از قیمت نفت

انتصاب در پتروشیمی بندرامام

استراتژی نفتی عربستان و جاه طلبی چشم انداز ۲۰۳۰

۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۶/۱۷کد خبر: 98396
وزیر نفت سعودی، الفالح، قیمت ۷۰ دلار بر بشکه را قیمت واقعی فروش نفت می بیند. بهرحال رسیدن به جاه طلبی چشم انداز ۲۰۳۰ نیازمند هزینه های گزافی خواهد بود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، محمد بن سلمان از زمانی که در رویای سلطنت به سر می برد، عملاً سیاست خود را اعمال کرده است. ریاض هم در سطح داخلی و هم در سطح خارجی رهنمودهای این شاهزادۀ موروثی را دنبال کرده است. اصلاحات در سطح اجتماعی، شدت عمل در قبال ایران، تحریم قطر و جنگ علیه یمن فقط برخی از جبهه هایی به شمار می آیند که توسط وی گشوده شده اند. مسأله به اینجا ختم نمی شود. در تاریخ ٤ نوامبر گذشته وی سرکوب گسترده ای به راه انداخت و طی آن پاکسازی هایی را درون خاندان سعود و شیوخ بسیار نزدیک انجام رساند. رسماً صحبت از کارزاری به منظور مبارزه با فساد بود لیکن در واقع افراد بسیار ثروتمند عربستان که به سیاست این شاهزاده نزدیک نبوده اند، بازداشت گردیدند.

این چارچوبی است که در هر صورت از وجود نبردهای داخلی در خاندان سعود حکایت دارد. بن سلمان قادر است بسیاری از مخالفان خود را از میدان به در کند. این پرسش مطرح است که آیا نبرد قدرت در درون خاندان سعود با پیروزی این شاهزادۀ موروثی به راستی پایان یافته است؟ نبردهای داخلی علیه طبقۀ حاکم سعودی توازن جدیدی را به نفع این شاهزادۀ موروثی ایجاد نکرده اند. به عبارتی خط مشیی که بن سلمان اعمال کرده ممکن است تنها در صورتی تأثیرگذار باشد که بیشتر از این به عرصۀ سایر مخالفان، سایر طوایف در درون آل سعود و سایر منافعی که با تمایلات این شاهزاده تداخل دارند، آسیب وارد نسازد.

ملک سلمان هنوز زنده و بر مسند قدرت است و به ویژه مورد احترام همگان است. طوایف مختلف آل سعود اقتدار وی را به رسمیت می شناسند. وی توازن میان طرف ها را تضمین می کند و تا حدودی میان آنها سازش ایجاد می کند.

به عنوان مثال ملک سلمان خواستار خاتمۀ طرح واگذاری سهام آرامکو گردید. مخالفتی مهم به ویژه چنانچه این موضوع را در نظر بگیریم که سهام آرامکو گل سرسبد پروژۀ چشم انداز ٢٠٣٠، یعنی برنامۀ اصلاحاتی بود که محمد بن سلمان خواستار آن شده بود. پسرش بدون شک از قدرت بیشتری نسبت به رقبای دیگرش برخوردار است لیکن در عربستان سعودی تنها یک چیز در حال حاضر قطعی است و آن اینکه ملک سلمان حکومت می کند.

مایک ویتر، رئیس پژوهش بازار نفت در Societe General در مورد استراتزی نفتی عربستان سعودی می گوید: «آنها دیگر سیاست اعتدال در قیمت نفت را پیروی نمی کنند. آنها باید دربارة هزینه های اجتماعی، دربارة چشم انداز ۲۰۳۰، دربارة واگذاری سهام آرامکو، بیشتر تأمل و تفکر نمایند. وزیر نفت سعودی، الفالح، قیمت ۷۰ دلار بر بشکه را قیمت واقعی فروش نفت می بیند. بهرحال رسیدن به جاه طلبی چشم انداز ۲۰۳۰ نیازمند هزینه های گزافی خواهد بود. هلیما کرافت، رییس RBC Capital Markets می گوید: «اگر شما به جای محمدبن سلمان بودید و می خواستید به این سرعت زیاد!، کشور خود را دوباره بسازید، نیازمند هزینه ای گزاف جهت محقق شدن آن هستید.»

در واقع درآمدهای اضافی حاصل از افزایش قیمت نفت نیز ممکن است به کاهش تدریجی و بیشتر یارانه های سخاوتمند و شغلی در بخش دولتی را که اقتصاد عربستان سعودی را پایه ریزی می کنند، منجر شود. با افزایش دو برابری قیمت ها، شاهزاده محمد در تلاش برای مواجهة بیشتر با نارضایتی ، تمدید مجدد کمک های دولتی را متوقف کرد زیرا او تلاش می کند حمایت مردم از برنامه های تحریم بلندمدت را به دست آورد.  یوگن وینبرگ، سرپرست تحقیقات بازار کالا در Commerzbank در فرانکفورت، می گوید: «سعودی ها در حال حاضر به دنبال قیمت های بالایی هستند ولی این امر در نهایت می تواند منجر به شکست استراتژی آنها شود.»

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما