آخرین اخبار
فراتر از نفت

پیام های آموزشی شرکت بهینه سازی در مترو/تصویری

برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی سوخت

انتصاب اعضای شورای مرکزی «سلام»

جنبش «جلیقه زردها» و فرجام سوختهای فسیلی در فرانسه

تولید نفت چین رکورد زد

جزئیات طرح اختصاص روزانه یک لیتر بنزین به هر ایرانی

انتصاب جدید در شرکت نفت

افزایش قربانیان انفجار خط لوله مکزیک

ورود اولین محموله نفتی ایران به کره‌جنوبی

آغاز سومین عرضه نفت خام تا ساعاتی دیگر

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

پتروشیمی جم حامی همیشگی محیط زیست

همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و انرژی پاسارگاد

کشف ۹۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در میناب

سود هرسهم «جم» افزایش می‌یابد

ژاپن واردات نفت از ایران را آغاز کرد

برنامه جدید BP در دریای خزر

وزیر نفت در مجلس/تصویری

حضور استاندار یزد در فرودگاه شهید صدوقی این شهر در پی انتشار خبر "نفت ما"

آلمان خرید گاز روسیه را ادامه می دهد

نفتی‌ها ۶۴درصد بیشتر از۹۶حقوق می‌گیرند

ماجرای ادعای توصیه دولت برای خریداری نفت از بورس

ادغام در صنعت نفت عمان

افزایش شمار قربانیان انفجار خط لوله مکزیک

هیچ خلافی در انتصابات ستاره خلیج فارس رخ نداده است

اختصاصی "نفت ما"؛

دستهای پنهان برای نابودی صنعت روانکار ایران

۱۲:۵ - ۱۳۹۷/۶/۱۲کد خبر: 98309
صنعت روانکاری در کنار مزایای متعددی که دارد با برخی چالش ها و موانع در مسیر رشد خود نیز مواجه است، چالش هایی که می تواند به صورتی چشمگیر بر اقتصاد این صنعت تاثیر گذارده و فرصت های پیش روی توسعه و اشتغالزایی را با تهدید مواجه کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،در حالی که وزیر نفت هفته گذشته در اقدامی مثبت بخشنامه افزایش قیمت خوراک روغن موتور صادره توسط شرکت ملی پالایش  و پخش را لغو نمود و این اقدام ارزنده وی با استقبال تولید کنندگان داخلی مواجه شد چراکه این اقدام وزیر در راستای حمایت از کار و سرمایه ایرانی و جلوگیری از خام فروشی صورت گرفت اما متاسفانه عده ای سودجو در این میان خوراک عرضه شده در بورس کالا را با دلار بازار اولیه تهیه نموده و پس از ترکیب با سایر هیدروکربنها به صورت ارز آزاد صادر می کنند و با این اقدام به تولید شرکتهای واقعی تولید کننده روانکار صدمه زده که در نتیجه منجر به کمبود روغن موتور، واردات روغن قاچاق تقلبی ونابودی تولید ملی می شوند .

صنعت روانکارها و تولید روغن های صنعتی به عنوان یکی از صنایع پایین دست صنعت پالایش نفت عمری نسبتا طولانی در ایران دارد، به ویژه همگام با توسعه صنعت خودرو در ایران و افزایش میل مصرف کنندگان ایرانی به استفاده از خودرو از دهه ۷۰ به بعد، صنعت روانکارها و روغن سازی صنعتی نیز وارد دوره جدیدی از توسعه و پیشرفت خود شد.

صنعت روانکاری در ایران اگرچه منحصر به چهار شرکت ایرانی می‌شود اما این چهار شرکت توانسته‌اند با تولید انواع روغن‌های موتور و محصولات روانکاری نه‌تنها تشنگی بازار داخلی را فرو بنشانند بلکه زمینه‌سازی برای حضور در بازارهای خارجی و به‌ویژه منطقه کنند.

امروز ایران یکی از اصلی ترین تولیدکنندگان روغن های صنعتی و پایه در منطقه خاورمیانه و غرب آسیاست و برخی از نام های تجاری ایرانی در صنعت روغن های پایه و روانکارها، جزو شناخته شده ترین برندهای موجود در بازار منطقه محسوب می شود،با افزایش روان کارهای تقلبی در سطح بازار  صنعت روانکاری ایران به خطر خواهدافتاد و تلاش هایی که شرکت ها برای شناساندن برند با کیفیت روغن موتور ایرانی به بازارهای جهانی داشته اند به یکباره بی اثر خواهد شد.

این صنعت در کنار مزایای متعددی که دارد با برخی چالش ها و موانع در مسیر رشد خود نیز مواجه است، چالش هایی که می تواند به صورتی چشمگیر بر اقتصاد این صنعت تاثیر گذارده و فرصت های پیش روی توسعه و اشتغالزایی را با تهدید مواجه کند.

بدیهی است نهادهای متولی باید در این فقره ورود کنند چرا که در این آشفته بازار فرصتی طلایی را در اختیار سودجویان قرار داده است.

برچسب‌ها:صنعت روانکاری
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما