آخرین اخبار
فراتر از نفت

ژاپن همچنان به دنبال معافیت از تحریم واردات نفت ایران

جذب نیروهای بازنشسته به عنوان مشاور کذب است

نفت ۱۰۰ دلاری در راه است

افزایش ۴۰ درصدی فروش روغن موتورهای ایرانول

چین واردات نفت ایران را کاهش می‌دهد

هیچ کشوری واردات نفت از ایران را به صفر نرسانده است

توقف خرید نفت ایران توسط ژاپنی ها

جو روانی خرید بنزین این‌ بار به کرمان و اهواز رسید

نمایشگاه ایران پلاست آغاز به‎کار کرد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی، بازنشسته محسوب نمی‌شود

آمریکا به دنبال سیاسی کردن اوپک است

حضور پتروشیمی خلیج فارس در نمایشگاه ایران پلاست

اوپک و روسیه افزایش تولید نفت را رد کرده اند

توضیحات جدید در خصوص اختلاس نفتی

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

افشاگری یک سایت از مفقود شدن دکل های نفتی "بانک پاسارگاد"!

بیانیه پایانی نشست اوپک و غیراوپک

اصلاح تبصره ۱۴ قانون بودجه با همراهی کمیسیون انرژی

پیام تسلیت پتروشیمی غدیر برای حادثه خوزستان

حضور پتروشیمی جم با محصولات استراتژیک در نمایشگاه ایران پلاست

عدم آپارتاید در کارآفرینی وابستگان شایسته مسوولان

پیام رهبری درپی حادثه تروریستی در اهواز

فروش صادراتی نفت پاسارگاد فقط از طریق مزایده عمومی خواهد بود

مهار نقدینگی با تکیه بر بورس نفتی

احتمال جهش در قیمت‌ طلای سیاه

اختصاصی "نفت ما"؛

دستهای پنهان برای نابودی صنعت روانکار ایران

۱۲:۵ - ۱۳۹۷/۶/۱۲کد خبر: 98309
صنعت روانکاری در کنار مزایای متعددی که دارد با برخی چالش ها و موانع در مسیر رشد خود نیز مواجه است، چالش هایی که می تواند به صورتی چشمگیر بر اقتصاد این صنعت تاثیر گذارده و فرصت های پیش روی توسعه و اشتغالزایی را با تهدید مواجه کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،در حالی که وزیر نفت هفته گذشته در اقدامی مثبت بخشنامه افزایش قیمت خوراک روغن موتور صادره توسط شرکت ملی پالایش  و پخش را لغو نمود و این اقدام ارزنده وی با استقبال تولید کنندگان داخلی مواجه شد چراکه این اقدام وزیر در راستای حمایت از کار و سرمایه ایرانی و جلوگیری از خام فروشی صورت گرفت اما متاسفانه عده ای سودجو در این میان خوراک عرضه شده در بورس کالا را با دلار بازار اولیه تهیه نموده و پس از ترکیب با سایر هیدروکربنها به صورت ارز آزاد صادر می کنند و با این اقدام به تولید شرکتهای واقعی تولید کننده روانکار صدمه زده که در نتیجه منجر به کمبود روغن موتور، واردات روغن قاچاق تقلبی ونابودی تولید ملی می شوند .

صنعت روانکارها و تولید روغن های صنعتی به عنوان یکی از صنایع پایین دست صنعت پالایش نفت عمری نسبتا طولانی در ایران دارد، به ویژه همگام با توسعه صنعت خودرو در ایران و افزایش میل مصرف کنندگان ایرانی به استفاده از خودرو از دهه ۷۰ به بعد، صنعت روانکارها و روغن سازی صنعتی نیز وارد دوره جدیدی از توسعه و پیشرفت خود شد.

صنعت روانکاری در ایران اگرچه منحصر به چهار شرکت ایرانی می‌شود اما این چهار شرکت توانسته‌اند با تولید انواع روغن‌های موتور و محصولات روانکاری نه‌تنها تشنگی بازار داخلی را فرو بنشانند بلکه زمینه‌سازی برای حضور در بازارهای خارجی و به‌ویژه منطقه کنند.

امروز ایران یکی از اصلی ترین تولیدکنندگان روغن های صنعتی و پایه در منطقه خاورمیانه و غرب آسیاست و برخی از نام های تجاری ایرانی در صنعت روغن های پایه و روانکارها، جزو شناخته شده ترین برندهای موجود در بازار منطقه محسوب می شود،با افزایش روان کارهای تقلبی در سطح بازار  صنعت روانکاری ایران به خطر خواهدافتاد و تلاش هایی که شرکت ها برای شناساندن برند با کیفیت روغن موتور ایرانی به بازارهای جهانی داشته اند به یکباره بی اثر خواهد شد.

این صنعت در کنار مزایای متعددی که دارد با برخی چالش ها و موانع در مسیر رشد خود نیز مواجه است، چالش هایی که می تواند به صورتی چشمگیر بر اقتصاد این صنعت تاثیر گذارده و فرصت های پیش روی توسعه و اشتغالزایی را با تهدید مواجه کند.

بدیهی است نهادهای متولی باید در این فقره ورود کنند چرا که در این آشفته بازار فرصتی طلایی را در اختیار سودجویان قرار داده است.

برچسب‌ها:صنعت روانکاری
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما