آخرین اخبار
فراتر از نفت

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

تولید نفت ۲۰ هزار بشکه کاهش یافت

مدیرعامل جدید پتروشیمی جم معارفه شد

مذاکرات عربستان برای خرید سهام مشتری نفت ایران

صنعت نفت در کنار مردم خواهد بود

پایان پیمان نفتی اوپک در اواسط امسال

پرتغال دچار بحران انرژی شد

نفت از مرز ۷۲ دلار گذشت

مخالفت مجلس با بنزین ۲ نرخی

تقدیر مدیر کل محیط زیست بوشهر از مدیرعامل پلی پروپیلن جم

ابلاغ یک دستور العمل برای غرب‌کارون

دو پیش‌بینی از قیمت نفت

انتصاب در پتروشیمی بندرامام

اختصاصی "نفت ما"؛

دستهای پنهان برای نابودی صنعت روانکار ایران

۱۲:۵ - ۱۳۹۷/۶/۱۲کد خبر: 98309
صنعت روانکاری در کنار مزایای متعددی که دارد با برخی چالش ها و موانع در مسیر رشد خود نیز مواجه است، چالش هایی که می تواند به صورتی چشمگیر بر اقتصاد این صنعت تاثیر گذارده و فرصت های پیش روی توسعه و اشتغالزایی را با تهدید مواجه کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،در حالی که وزیر نفت هفته گذشته در اقدامی مثبت بخشنامه افزایش قیمت خوراک روغن موتور صادره توسط شرکت ملی پالایش  و پخش را لغو نمود و این اقدام ارزنده وی با استقبال تولید کنندگان داخلی مواجه شد چراکه این اقدام وزیر در راستای حمایت از کار و سرمایه ایرانی و جلوگیری از خام فروشی صورت گرفت اما متاسفانه عده ای سودجو در این میان خوراک عرضه شده در بورس کالا را با دلار بازار اولیه تهیه نموده و پس از ترکیب با سایر هیدروکربنها به صورت ارز آزاد صادر می کنند و با این اقدام به تولید شرکتهای واقعی تولید کننده روانکار صدمه زده که در نتیجه منجر به کمبود روغن موتور، واردات روغن قاچاق تقلبی ونابودی تولید ملی می شوند .

صنعت روانکارها و تولید روغن های صنعتی به عنوان یکی از صنایع پایین دست صنعت پالایش نفت عمری نسبتا طولانی در ایران دارد، به ویژه همگام با توسعه صنعت خودرو در ایران و افزایش میل مصرف کنندگان ایرانی به استفاده از خودرو از دهه ۷۰ به بعد، صنعت روانکارها و روغن سازی صنعتی نیز وارد دوره جدیدی از توسعه و پیشرفت خود شد.

صنعت روانکاری در ایران اگرچه منحصر به چهار شرکت ایرانی می‌شود اما این چهار شرکت توانسته‌اند با تولید انواع روغن‌های موتور و محصولات روانکاری نه‌تنها تشنگی بازار داخلی را فرو بنشانند بلکه زمینه‌سازی برای حضور در بازارهای خارجی و به‌ویژه منطقه کنند.

امروز ایران یکی از اصلی ترین تولیدکنندگان روغن های صنعتی و پایه در منطقه خاورمیانه و غرب آسیاست و برخی از نام های تجاری ایرانی در صنعت روغن های پایه و روانکارها، جزو شناخته شده ترین برندهای موجود در بازار منطقه محسوب می شود،با افزایش روان کارهای تقلبی در سطح بازار  صنعت روانکاری ایران به خطر خواهدافتاد و تلاش هایی که شرکت ها برای شناساندن برند با کیفیت روغن موتور ایرانی به بازارهای جهانی داشته اند به یکباره بی اثر خواهد شد.

این صنعت در کنار مزایای متعددی که دارد با برخی چالش ها و موانع در مسیر رشد خود نیز مواجه است، چالش هایی که می تواند به صورتی چشمگیر بر اقتصاد این صنعت تاثیر گذارده و فرصت های پیش روی توسعه و اشتغالزایی را با تهدید مواجه کند.

بدیهی است نهادهای متولی باید در این فقره ورود کنند چرا که در این آشفته بازار فرصتی طلایی را در اختیار سودجویان قرار داده است.

برچسب‌ها:صنعت روانکاری
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما