آخرین اخبار
فراتر از نفت

بازار نفت تبعات تحریم نفت ایران را درک نکرد

کره جنوبی واردات نفت ایران را ازسرگیرد

نشست اوپک میزبان یک وزیر جدید خواهد بود

احتمال سازمان‌یافته‌بودن قاچاق روزانه سوخت

استمرار تولید یک میلیون بشکه در روز میدان نفتی زقوم علیا

عواملی که بازار نفت راتحت فشار قرار داد

انتصاب جدید در شرکت ملی گاز

بدهی هایمان را تسویه می کنیم

بازنشسته های شاغل از ۱۵ آذر به دادگاه معرفی می شوند

اوپک مسئولانه رفتار کند

تقاضای مصرف انرژی افزایش می‌یابد

انتصاب جدید در وزارت نفت

اختیارات مدیرعامل NPC تفویض شد

«زنگنه» به مجلس می‌رود

اولین گام موسوی در کمک به اشتغال جوانان عسلویه

سقوط ۴ دلاری قیمت نفت

پتروشیمی‌ها چقدر ارز آوردند؟

همکاری امارات و عربستان در LNG

درخواست وزارت نفت از صندوق ضمانت

روسیه تولید نفتش را کاهش نمی‌دهد

قیمت نفت صعودی خواهد بود

پاک نژاد در یک قدمی مدیرعاملی شرکت ملی نفت ایران

اختیارات کاردر به پاک‎نژاد تفویض شد

راهکار موثر پتروشیمی در برابر تحریم ها

هشدار ترامپ به اوپک

اختصاصی "نفت ما"؛

دستهای پنهان برای نابودی صنعت روانکار ایران

۱۲:۵ - ۱۳۹۷/۶/۱۲کد خبر: 98309
صنعت روانکاری در کنار مزایای متعددی که دارد با برخی چالش ها و موانع در مسیر رشد خود نیز مواجه است، چالش هایی که می تواند به صورتی چشمگیر بر اقتصاد این صنعت تاثیر گذارده و فرصت های پیش روی توسعه و اشتغالزایی را با تهدید مواجه کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،در حالی که وزیر نفت هفته گذشته در اقدامی مثبت بخشنامه افزایش قیمت خوراک روغن موتور صادره توسط شرکت ملی پالایش  و پخش را لغو نمود و این اقدام ارزنده وی با استقبال تولید کنندگان داخلی مواجه شد چراکه این اقدام وزیر در راستای حمایت از کار و سرمایه ایرانی و جلوگیری از خام فروشی صورت گرفت اما متاسفانه عده ای سودجو در این میان خوراک عرضه شده در بورس کالا را با دلار بازار اولیه تهیه نموده و پس از ترکیب با سایر هیدروکربنها به صورت ارز آزاد صادر می کنند و با این اقدام به تولید شرکتهای واقعی تولید کننده روانکار صدمه زده که در نتیجه منجر به کمبود روغن موتور، واردات روغن قاچاق تقلبی ونابودی تولید ملی می شوند .

صنعت روانکارها و تولید روغن های صنعتی به عنوان یکی از صنایع پایین دست صنعت پالایش نفت عمری نسبتا طولانی در ایران دارد، به ویژه همگام با توسعه صنعت خودرو در ایران و افزایش میل مصرف کنندگان ایرانی به استفاده از خودرو از دهه ۷۰ به بعد، صنعت روانکارها و روغن سازی صنعتی نیز وارد دوره جدیدی از توسعه و پیشرفت خود شد.

صنعت روانکاری در ایران اگرچه منحصر به چهار شرکت ایرانی می‌شود اما این چهار شرکت توانسته‌اند با تولید انواع روغن‌های موتور و محصولات روانکاری نه‌تنها تشنگی بازار داخلی را فرو بنشانند بلکه زمینه‌سازی برای حضور در بازارهای خارجی و به‌ویژه منطقه کنند.

امروز ایران یکی از اصلی ترین تولیدکنندگان روغن های صنعتی و پایه در منطقه خاورمیانه و غرب آسیاست و برخی از نام های تجاری ایرانی در صنعت روغن های پایه و روانکارها، جزو شناخته شده ترین برندهای موجود در بازار منطقه محسوب می شود،با افزایش روان کارهای تقلبی در سطح بازار  صنعت روانکاری ایران به خطر خواهدافتاد و تلاش هایی که شرکت ها برای شناساندن برند با کیفیت روغن موتور ایرانی به بازارهای جهانی داشته اند به یکباره بی اثر خواهد شد.

این صنعت در کنار مزایای متعددی که دارد با برخی چالش ها و موانع در مسیر رشد خود نیز مواجه است، چالش هایی که می تواند به صورتی چشمگیر بر اقتصاد این صنعت تاثیر گذارده و فرصت های پیش روی توسعه و اشتغالزایی را با تهدید مواجه کند.

بدیهی است نهادهای متولی باید در این فقره ورود کنند چرا که در این آشفته بازار فرصتی طلایی را در اختیار سودجویان قرار داده است.

برچسب‌ها:صنعت روانکاری
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما