آخرین اخبار
فراتر از نفت

چه کسانی خواهان زنگ زدن اکسین خوزستان هستند؟

همکاری دو جانبه توتال و آرامکو

افتتاح نمایشگاه خودکفایی و توانمندسازی شرکت انتقال گاز

تامین مالی پتروشیمی کردستان از سیستم بانکی

نامه پرسنل پتروشیمی غدیر به مدیران عامل شستا و تاپیکو

آینده مبهم گذار انرژی ایران با برقراری دوباره تحریمها

قطر: از ایران سپاسگزاریم

قیمت‌ قیر تابع بازار است

زندگی روی ثروت، زیر خط فقر

راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی

میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

سقف درآمدهای نفتی تعیین شد

رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

دلیل فعال شدن کارت سوخت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

چین؛ برنده اصلی خروج شرکتهای اروپایی از صنعت نفت ایران

۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۵/۳۰کد خبر: 95152
کناره گیری شرکت های اروپایی از بازار ایران، به نفع چین تمام می شود. قرار است، ایران نفت خود را در ازای دریافت کالاهای مورد نیاز ارسال کند. روشن است که چین به عنوان وارد کننده بزرگ نفت ایران، برنده اصلی خروج شرکت های اروپایی از ایران خواهد بود. احتمال دارد که چین نه فقط ارائه تکنولوژی ویژه برای بهره برداری از پروژه ها، بلکه اجرای پروژه های مشترک را نیز به ایران پیشنهاد کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،شرکت نفتی فرانسوی توتال از ترس تحریم های آمریکا از پروژه گازی ایران خارج شد و سهم خود را به چینی ها واگذار کرد. چین می تواند برنده اصلی خروج اروپایی ها از ایران باشد، اما شانس روسیه نیز در این زمینه زیاد است. محمد مصطفوی، مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران، خبر داد که شرکت چینی CNPC سهم شرکت فرانسوی توتال (٥٠,١ درصد) را در پروژه گازی پارس جنوب ١١ خریداری کرده است. در حال حاضر، سهم چینی ها در این پروژه ٨٠.١ درصد است. این رویداد نشان می دهد که تجارت بزرگ اروپا به رغم فراخوانی های دولت هایشان و سیاستمداران از بروکسل، نمی خواهد ریسک کند و در ایران باقی بماند.

در ماه ژوئن، شرکت توتال خبر داد که اگر دولت فرانسه موفق نشود، معافیت ویژه این شرکت از تحریم های آمریکا را دریافت کند، از پروژه پارس جنوبی ١١ خارج خواهد شد. ظاهرا، این شرکت هنوز امیدهایی داشته است، زیرا در اوایل ماه جولای، با شرکت ملی نفت ایران پیرامون بهره برداری از این میدان توافقنامه ای امضا کرده بود.

موج نخست تحریم های از سر گرفته شده آمریکا در رابطه با تجارت نفتی با ایران نیست، اما ظاهرا، فرانسوی ها نخواسته اند تا پاییز صبر کنند. در این زمینه، خسارت وارد شده به شرکت توتال بالغ بر ٩٠ – ٤٠ میلیون دلار می باشد. اما، قطعا، خسارت ناشی از تحریم های آمریکا بسیار بیشتر از این مبلغ می شد.

در ماه می، پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان، نیز اذعان داشت که آلمان قادر به ممانعت از اجرای تحریم های آمریکا نیست. در هر صورت، مشخص است که تجارت اروپا قصد ندارد، به تلاش های سیاستمداران اروپایی برای حفظ توافق هسته ای تحقق بخشد. طی دو سال اخیر، حجم مبادلات کالا میان اتحادیه اروپایی و ایران در حدود ٢٠ میلیارد یورو بوده است. و این در حالی است که حجم این نوع مبادلات میان اتحادیه اروپایی و آمریکا بالغ بر ٦٣٠ میلیارد یورو می باشد.

شرکت اتریشی OMV و شرکت آلمانی Wintershall نیز از بازار ایران خارج شده اند. ازسرگیری اعمال تحریم ها به دو عرصه بسیار حساس ایران – ناوگان هوایی و خودرو سازی – نیز ضربه وارد کرده است. شرکت هایی بویینگ و ایرباس قراردادهای خود پیرامون فروش هواپیما به ایران را اجرا نمی کنند و شرکت فرانسوی پژو و شرکت آلمانی Daimler نیز به فعالیت خود در ایران پایان می دهند.

کناره گیری شرکت های اروپایی از بازار ایران، به نفع چین تمام می شود. قرار است، ایران نفت خود را در ازای دریافت کالاهای مورد نیاز ارسال کند. روشن است که چین به عنوان وارد کننده بزرگ نفت ایران، برنده اصلی خروج شرکت های اروپایی از ایران خواهد بود. احتمال دارد که چین نه فقط ارائه تکنولوژی ویژه برای بهره برداری از پروژه ها، بلکه اجرای پروژه های مشترک را نیز به ایران پیشنهاد کند.

خروج آمریکا از برجام فقط به بحران ارزی در ایران منجر نشده بلکه موجب خروج خودروسازان فرانسوی از ایران نیز شده است. خروج خودرو سازان فرانسوی از ایران خلأی را بر جا گذاشته است که به نظر می رسد قرار است خودروسازان چینی آن را پر کنند.  با توجه به بحران پیچیده ای که صنعت خودروسازی ایران با آن روبروست، به نظر می رسد خودروسازان چینی بخشی از راه حل این بحران باشند.  خروج دیگر خودروسازان غربی در ماه های آینده می تواند آغازگر تعامل خودروسازان چینی و ایرانی برای کاهش اثر بحران کنونی و تبدیل خودروسازان چینی به بازیگری مهم در بازار ایران شود. بسته پیشنهادی اتحادیه اروپایی برای ادامه توافق هسته ای می تواند به رفع برخی از این چالشها کمک کند. صنعت نفت و خودروسازی منتظرند تا ببینند طرف های باقی مانده در برجام چه پیشنهادی دارند. بسته پیشنهادی می تواند راه را برای ادامه روابط بانکی میان خودروسازان ایرانی و چینی هموار کند. اگر چنین شود، بی تردید چین قراردادهای بیشتری با ایران امضا خواهد کرد.

در این زمینه، روسیه نیز احتمال دارد، محصولات فنی، هواپیماهای مسافربری سوخوی و ام سی - ٢١ خود را به ایران ارسال کند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما