آخرین اخبار
فراتر از نفت

مخالفت هند با توقف واردات نفت ایران

نفت عراق جایگزین نفت ایران می شود؟

امضای موافقتنامه اکتشاف و تولید انی با شرکت نفت راس الخیمه

سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری شل در صنعت نفت و گاز نیجریه

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۲/۰۲

در فضای ملتهب نمی تواند قضاوت عادلانه ای منطبق با واقعیت صورت بگیرد

اتهامات را قبول ندارم/آبروی نظام را حفظ کرده‌ایم

ضبط ۱۵ هزار لیتر سوخت قاچاق در آذربایجان شرقی

آغاز چهارمین جلسه محاکمه حسین فریدون

فعال شدن سامانه امریه وزارت نفت

خسارات تحریم نفتی روسیه بر اوکراین

تبریک وزیر نفت به سردار سلامی

تحریم ایران بهای نفت را افزایش داد

حفر ۷ حلقه چاه نفت و گاز در فروردین‌ماه

آمریکا امروز پایان معافیت‌های خرید نفت از ایران را اعلام می‌کند

ارسال کمک‌های اهدایی پرسنل شرکت نفت ایرانول به مناطق سیل‌زده

اطلاعیه شرکت بازرگانی پتروشیمی در خصوص موارد مطرح شده در فضای مجازی

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

برنامه ایران برای فروش نفت به هند

۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۵/۲۳کد خبر: 94039
آرون شارما مدیر مالی شرکت "ایندین اویل" نیز اعلام کرد: این پالایشگاه و سایر پالایشگاه‌های هندی در حال حاضر از بانک SBI و بانک EIH آلمان برای خرید نفت ایران به یورو استفاده می‌کنند. تحت مکانیسم فعلی، بارگیری نفت از اواخر اوت دچار مشکل خواهد شد مگر اینکه مسیر پرداخت جدیدی ایجاد شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،هندی‌ها که این روزها واردات نفت از ایران را کاهش داده اند رسما اعلام کرده‌اند می توانند با روپیه اقدام به خرید نفت از ایران کنند؛ درعین حال ایران نیز می تواند از نفتکش‌ها و بیمه‌های داخلی برای صادرات نفت به این کشور استفاده کند.

 در حالی که رئیس جمهور آمریکا بر کاهش خرید نفت از ایران اصرار دارد، یکی از بزرگترین پالایشگرهای نفت هند که از مهم‌ترین مشتریان نفت ایران محسوب می شد تصمیم گرفته است واردات نفت خود از ایران را متوقف کند و به جای آن نفت مورد نیاز خود را از آمریکا خریداری کند.

هند دومین مشتری نفت ایران محسوب می شود و با تخفیف های ویژه ای که توانست از ایران دریافت کند واردات از ایران را به روزانه 705 هزار بشکه در روز رساند. اما با ورود آمریکایی‌ها به بازار نفت هند صادرات نفت ایران به این کشور کاهش چشمگیری پیدا کرد و به حدود 500 هزار بشکه در روز رسید.

مسئولان نفتی هند نیز در خلاء توجه مسئولان صنعت نفت ایران و به خصوص امور بین الملل شرکت ملی نفت اعلام کرده‌اند به دنبال خرید نفت از آمریکا هستند و به پالایشگر های خود گفته اند در انتخاب نفت ایران یا آمریکا مختار هستند و در صورت یافتن نفت جایگزین می‌توانند نفت مورد نیاز خود را از مبادی دیگر دریافت کنند.

همچنین بانک دولتی هند (SBI) که بزرگترین بانک هند است، به پالایشگاه‌های هندی اعلام کرد از اول نوامبر دیگر در پرداخت پول واردات نفت از ایران همکاری نخواهد کرد.

آرون شارما مدیر مالی شرکت "ایندین اویل" نیز اعلام کرد: این پالایشگاه و سایر پالایشگاه‌های هندی در حال حاضر از بانک SBI و بانک EIH آلمان برای خرید نفت ایران به یورو استفاده می‌کنند. تحت مکانیسم فعلی، بارگیری نفت از اواخر اوت دچار مشکل خواهد شد مگر اینکه مسیر پرداخت جدیدی ایجاد شود.

شارما تصریح کرده است به محض اینکه کانال پرداخت فعلی مسدود شود، ایران باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد با ما به روپیه معامله کند یا تا زمانی که کانال جدیدی در آینده ایجاد شود، نفت خود را به صورت اعتباری می‌فروشد.

ظاهرا عدم توجه مسئولان فروش نفت ایران و به خصوص بانک مرکزی و ایجاد راه ارتباطی مالی جدید با این کشور موجب شده است شرکت دولتی ایندین اویل هند یک قرارداد میان‌مدت برای خرید ماهیانه نفت از آمریکا در فاصله ماه‌های نوامبر تا ژانویه به امضا برساند و عملا یکی از بزرگترین مشتریان نفت ایران به دنبال واردات نفت از آمریکا برود.

آرون شارما، مدیر امور مالی شرکت ایندین اویل گفت: «این قرارداد اولین گام به‌سوی واردات نفت از آمریکا در آینده از طریق قراردادهای بلندمدت است».

افزایش تمایل شرکت‌های هندی به‌سوی نفت آمریکا، به این کشور کمک می‌کند که بیش از گذشته به پرشتاب‌ترین بازار مصرف نفت جهان که هم‌اکنون در تسلط تولید کنندگان خاورمیانه‌ای قرار دارد راه یابد.

گفته می‌شود که شرکت آمریکایی اکسون موبیل در تلاش است تا به‌منظور افزایش صادرات نفت خود، قراردادهای بلندمدتی با پالایشگاه‌های آسیا منعقد کند. از آنجایی که صادرات نفت آمریکا برای چندین دهه ممنوع بوده، انعقاد قراردادهای بلندمدت با بازه‌های 6ماهه یا حتی چندساله با شرکت‌های آمریکایی در بازار آسیا چندان معمول نیست و اکثر خریدها از شرکت‌های آمریکایی به‌صورت تک‌محموله صورت می‌گیرد.

از طرف دیگر شرکت "نایارا انرژی" که سابق بر این به "اسار اویل" معروف بود، از ماه میلادی جاری خرید نفتش از ایران را محدود کرده است. شرکت "ریلاینس اینداستریز" که بزرگترین قطب پالایش جهان را در اختیار دارد و در برابر تحریمهای مالی آمریکا به شدت آسیب پذیر است، اعلام کرد واردات نفت از ایران را در اکتبر یا نوامبر متوقف خواهد کرد.

*سابقه تحریم و ضد تحریم هندی!

ظاهرا هندی ها خیلی احساساتی هستند. ابتدا تصمیمی را اعلام میکنند و بعد خودشان راه دور زدن تصمیم خود را پیشنهاد می دهند. در موارد زیادی هندی‌ها پیش از آنکه خوب به منافعشان فکر کنند، اظهار نظر رسمی می‌کنند!

هندوستان پیشتر هم سابقه چنین رفتارهایی را داشته، در سال گذشته ابتدا بانک مرکزی هند اعلام کرد که مشکلاتی را در سر راه مبادلات تجاری با ایران ایجاد خواهد کرد، به فاصله کمی از این اظهار نظر نسنجیده، هندی ها متوجه شدند که برای تامین انرژی به مشکل برخواهند خورد، چراکه ایران دومین صادر کننده انرژی به کشور هندوستان به شمار می رود.

بعد از اینکه به ادعای خودشان، ایران را تحریم کردند، خود پا پیش گذاشتند تا موانع تحریمی که خودشان گذاشته بودند را برطرف سازند. هندی ها از آنجا که به نفت ایران محتاج بودند، خود پیشنهاد دادند یک بانک واسطه شود تا بتوانند مثل قبل از نفت ایران استفاده کنند.

هند پس از چین و ژاپن، سومین قدرت اقتصادی در آسیا به شمار می رود. هند یکی از پایه‌های سیاست نگاه به شرق محسوب می‌شود که جمهوری اسلامی، آن را به عنوان یک اصل در سیاست خارجی خود قرار داده تا در مقابل غرب جایگزین داشته باشد. با این اقداماتی که هند در سال های اخیر انجام داده است، می‌توان گفت بخشی از سیاست نگاه به شرق با دست‌اندازهایی مواجه خواهد شد.

* تخفیف عملیاتی به هندی‌ها

در دوره قبلی تحریم‌ها ایران نفت مورد نیاز هند را با نفتکش ها و بیمه های داخلی به بندرهای هندوستان می رساند و عملا ریسک حمل را خودش می پذیرفت که این موضوع موجب شد تا هندی ها در شدید‌ترین تحریم های نفتی علیه ایران به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

اخیرا نیز هندی ها اعلام کرده اند می توانند کار خرید نفت از ایران را با روپیه انجام دهند که مبادلات تجاری بین ایران و هندوستان براساس ارز دو کشور صورت پذیرد.

این درخواست هندی ها می تواند مورد توافق مسئولان صنعت نفت و بانک مرکزی ایران واقع شود و به یک پیمان پولی دو جانبه بین بانک‌های مرکزی دو کشور تبدیل شود. تا به این شویه در دوران تحریم ها صادرات نفت به هند کاهش نیابد. در عین حال هندی ها به دنبال گرفتن امتیاز بیشتر از ایران مخصوصا در میدان گازی فرزاد بی هستند. ایران می‌تواند مانند شیوه خود هندی‌ها که دادن وعده و طولانی کردن مذاکرات است نیز برای تضمین بازار هند برای نفت ایران استفاده کنند.

 منبع:فارس

 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما