آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

حمله احتمالی آمریکا؛ تهدیدی برای رشد اقتصادی چین

۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۵/۱۴کد خبر: 91878
حمله نظامی علیه ایران باعث بروز بی ثباتی در منطقه خواهد شد. این جنگ حیات چین، رقیب آمریکا، را دشوارتر خواهد کرد، زیرا، باعث خواهد شد، تا نرخ نفت افزایش یابد. این کشور قادر نخواهد بود مواد خام را از این منطقه وارد کند. در چنین شرایطی، چین به شدت به نفت و گاز روسیه وابسته خواهد شد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در هفته های اخیر، در پی بیانات تند و بی سابقه ترامپ خطاب به ایران، اوضاع پیرامون ایران به شدت متشنج تر شد. این بیانات تند رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سخنان خصومت آمیز آقای روحانی، رئیس جمهور ایران، پیرامون قدرت ارتش کشورش بود. آقای روحانی در این سخنان خود، خطاب به ترامپ گفت که با دم شیر بازی نکند.

تشدید رویارویی میان تهران و واشنگتن در رابطه با نیت قاطع آمریکا برای اعمال تحریم ها علیه این کشور است که از ٤ ماه نوامبر سال ٢٠١٨ ، در رابطه با تجارت نفتی با ایران می باشد و دیگر کشورهای وارد کننده نفت ایران نیز باید خرید نفتی خود از این کشور را متوقف کنند. نامه هشدار آمیز اخیر سناتورهای جمهوریخواه به فرانسه، آلمان و بریتانیا نیز در این رابطه بوده است.

ایرانی ها نیز به نوبه خود، نمی خواهند کوتاه بیایند. از یک سو، آنان برای مقابله با تحریم های آمریکا، در جستجوی راههایی برای مقابله با آن و از جمله، برنامه صادرات نفت در ازای کالا می باشند. و از سوی دیگر، به مسدود کردن تنگه هرمز و ممانعت از عبور و مرور در این تنگه تهدید می کنند. اگر ایران تنگه هرمز را مسدود کند، در آنصورت ارسال نفت از عربستان سعودی، عراق و امارات متحده عربی انجام خواهد شد. می بایست خاطر نشان کرد که این تهدید تازه ای نیست. احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، نیز به مسدود کردن تنگه هرمز تهدید می کرد.

به اعتقاد مارگارت یوهانسون، کارشناس امور خاور نزدیک در انستیتوی مطالعات جهان و سیاست امنیتی در هامبورگ، در حال حاضر، ترامپ تحت فشار قرار دارد. کنگره او را به وارد آوردن ضربه به منافع آمریکا در زمان دیدارش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در هلسینکی متهم می کنند. توئیت تهدیدآمیز وی خطاب به ایران برای دادن مانور بوده است. ایران نیز تحت فشار قرار دارد. نارضایتی مردم ایران از وضعیت اقتصادی و چشم انداز تحریم های شدید اقتصادی آمریکا باعث تضعیف موقعیت دولت این کشور شده است.

به اعتقاد این کارشناس، نه آمریکا و نه ایران واقعا خواهان آغاز جنگ نیستند. برای آمریکا، آغاز جنگ نظامی با ایران بسیار پرهزینه تر از جنگ با عراق در سال ٢٠٠٣ خواهد بود.

عدنان طباطبایی، سیاست شناس و کارشناس در امور ایران، نیز عقیده مشابهی دارد: «از یک سو، ترامپ به خاطر سخنرانی اش در اجلاس ناتو و دیدارش با پوتین، تحت فشار قرار دارد. در ایران نقض و در نهایت، کناره گیری آمریکا از توافق هسته ای فقط به موضع زبدگان سیاسی ضد آمریکایی این کشور تحکیم بخشیده است. از این رو، در ایران معتقدند که تهدیدهای آمریکا را باید با گزافه گویی های بسیار تند پاسخ داد. هیچکس در ایران به دنبال آغاز جنگ نیست».

مایکل نایتز از انستیتوی سیاست خاور نزدیک واشنگتن، معتقد است که کابینه ترامپ رویکرد خود در راستای رویارویی با ایران را با هدف تضعیف دولت ایران پیش می برد و در این زمینه، اقتصاد و ارز ایران رو به رکود است. ایران نیز تلاش می کند دولت ترامپ را در عرصه بین المللی به انزوا بکشاند. تهران تلاش می کند، با روسیه و چین متحد شود و از این طریق، از فشارهای اقتصادی و نظامی آمریکا رهایی یابد».

اما، به اعتقاد جوزف برامل، تحلیلگر آمریکایی در امور سیاست خارجی، احتمال تحقق سناریویی نظامی زیاد است. اگر دولت ترامپ به این نتیجه برسد که ایران روی ساخت بمب اتم کار می کند، در آنصورت سریعا به آن واکنش نشان خواهند داد. ترامپ نه فقط می خواهد مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی و تحقق جاه طلبی هایش در منطقه شود، بلکه می خواهد روی طرح های ژئو پلیتیک چین نیز خط بطلان بکشد. حمله نظامی علیه ایران باعث بروز بی ثباتی در منطقه خواهد شد. این جنگ حیات چین، رقیب آمریکا، را دشوارتر خواهد کرد، زیرا، باعث خواهد شد، تا نرخ نفت افزایش یابد. این کشور قادر نخواهد بود مواد خام را از این منطقه وارد کند. در چنین شرایطی، چین به شدت به نفت و گاز روسیه وابسته خواهد شد.

نیلوفر احدیان


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما