آخرین اخبار
فراتر از نفت

بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می دهد

مذاکرات نفتی ایران و آذربایجان ادامه دارد

وحید نام‌نیک سرپرست شرکت پتروشیمی غدیر شد

صادرات نفت ترکمنستان نصف شد

برآورد چشم انداز نفت ایران در سال ۲۰۱۹

تولید نفت شیل آمریکا رکورد می زند

صادرات نفت ایران افزایش یافت

افزایش قیمت گاز و برق در سال آینده

مدیرعامل پتروشیمی فن آوران منصوب شد/حکم

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

سناریوهای مرکز پژوهش‌ها در مورد قیمت بنزین

روایت زنگنه از کرسنت چیست؟

امام جمعه اهواز استعفا کرد

کره جنوبی یکصد میلیون دلار از ایران نفت خرید

انتشار دستاوردهای چهلمین فجر صنعت نفت در مجله «عصر کیمیاگری»

راه اندازی سامانه شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران ایرانول

کاهش صادرات نفت عربستان

پیش بینی قیمت نفت طی ۵ سال آینده

هند بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزوئلا شد

کشف ۸۵۶۰ تن سوخت قاچاق در سمنان

خبر خوش برای کارکنان قراردادی نفت

تشریح اقدامات وزارت نفت برای رفع مشکلات

تغییر مکان ساخت پالایشگاه عربستانی در هند

نجات جان «بابک زنجانی» دست خودش است

هنوز تصمیمی برای بنزین گرفته نشده است

بده بستانهای نفتی و گازی آمریکا و ایتالیا

۱۷:۷ - ۱۳۹۷/۵/۹کد خبر: 91786
آمریکایی ها قصد دارند در میادین گازی لیبی کار کنند و شرکت Eni ممکن است در قبال دریافت مجوزی برای فعالیت در چاههای نفتی و گازی خلیج مکزیک، سهمی به آنها بدهد. ریک پری، وزیر انرژی آمریکا در آستانۀ دیدار کونته با کاخ سفید از ترامپ خواست با قدرت تمام مسألۀ خط لولۀ گازی TAP را در حوزه امنیت انرژی مطرح سازد. پس از انتقاداتی که به نورث استریم ٢ وارد آمد، این اقدام ١٥% نیاز ایتالیا را تأمین خواهد کرد و یکی از جایگزین های صادرات گاز روسیه به اروپا خواهد بود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در حوزه سیاسی منطق دیدار میان ترامپ و کونته، نخست وزیر ایتالیا روشن است. ترامپ به تکیه گاهی در اروپا برای مهار طرح های مشترک فرانسه و آلمان نیاز دارد. کونته نیز به مشروعیتی نیاز دارد که از پذیرایی گرم در کاخ سفید به وی خواهد رسید. لیکن پرونده های بسیاری روی میز قرار دارند. 

منابع کاخ سفید اعلام کردند که حمایت مطلوب در رابطه با لیبی دریافت خواهیم کرد. آمریکا می خواهد در کنفرانسی که رم قصد دارد در فصل پاییز برگزار کند، احتمالاً با حضور پمپئو شرکت نماید. زیرا ترامپ درگیر اجلاس آ.سه.آن در سنگاپور، اجلاس گروه ٢٠ در آرژانتین و انتخابات میاندوره ای است. 

بهرحال نباید انتظار کاهش تحریم های ضدروسی در کوتاه مدت را داشته باشیم. آمریکا قصد ندارد الحاق کریمه را به رسمیت بشناسد. مسوولان پروندۀ اوکراین خبر می دهند که پمپئو در این خصوص که ایتالیا خط مشی مشترکی را در این رابطه در پیش خواهد گرفت، به کنگره اطمینان داد. 

در لیبی نیز آمریکا علاوه بر حمایت سیاسی همچنان به عملیات ضدتروریستی که پیش از این اوباما انجام می داد، ادامه خواهد داد. 

ایتالیا در افغانستان پرسنل لجستیک خود را کاهش خواهد داد، ولی تعداد نظامیان را کاهش نخواهد داد.

ایتالیا فعلاً به سوریه نخواهد رفت. اقدامات اطلاعاتی امری اجتناب ناپذیر خواهند بود. در عراق باید ثبات ایجاد کرد و به همین علت احتمال افزایش مستشارانی که در عرصۀ آموزش مشغول اند، وجود دارد.

در ضمن به نظر می رسد پس از نشست یونکر مسألۀ جنگ عوارض گمرکی رفع شده باشد. لیکن کونته خرسند خواهد بود اگر ترامپ با رفتارهایی ملموس در جهت کمک به اقتصاد ایتالیا دوستی خود را ثابت کند. آمریکایی ها قصد دارند در میادین گازی لیبی کار کنند و شرکت Eni ممکن است در قبال دریافت مجوزی برای فعالیت در چاههای نفتی و گازی خلیج مکزیک، سهمی به آنها بدهد.

درست است که سیاست «اول آمریکا»ی ترامپ بر سرمایه گذاری به ویژه روی محصولات آمریکایی تأکید دارد ولی ایتالیا در این زمینه از واحدهای آماده برخوردار است که می تواند در رابطه با آنها نشانه ای از دوستی دریافت کند. برای واشنگتن هزینۀ چندانی ندارد ولی این به معنای رشد و کار برای ایتالیاست همان گونه که درمورد برنامۀ جنگنده های اف ٣٥ رخ داده بود. برنامه ای که آمریکا انتظار دارد ادامه یابد. 

ریک پری، وزیر انرژی آمریکا در آستانۀ دیدار کونته با کاخ سفید از ترامپ خواست با قدرت تمام مسألۀ خط لولۀ گازی TAP را در حوزه امنیت انرژی مطرح سازد. پس از انتقاداتی که به نورث استریم ٢ وارد آمد، این اقدام ١٥% نیاز ایتالیا را تأمین خواهد کرد و یکی از جایگزین های صادرات گاز روسیه به اروپا خواهد بود. 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما