آخرین اخبار
فراتر از نفت

همکاری دو جانبه توتال و آرامکو

افتتاح نمایشگاه خودکفایی و توانمندسازی شرکت انتقال گاز

تامین مالی پتروشیمی کردستان از سیستم بانکی

نامه پرسنل پتروشیمی غدیر به مدیران عامل شستا و تاپیکو

آینده مبهم گذار انرژی ایران با برقراری دوباره تحریمها

قطر: از ایران سپاسگزاریم

قیمت‌ قیر تابع بازار است

زندگی روی ثروت، زیر خط فقر

راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی

میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

سقف درآمدهای نفتی تعیین شد

رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

دلیل فعال شدن کارت سوخت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

وزیر نفت به مجلس می رود

بلاتکلیفی متحدان آمریکا در واردات نفت از ایران

۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۵/۶کد خبر: 91704
اعمال مجدد تحریم ها علیه صادرات نفتی ایران می تواند پیچیده تر از آن چیزی باشد که برخی از اعضای دولت ترامپ، فکرش را می کنند. بلاتکلیفی موجود مساله ساز است و اگر قیمت نفت افزایش یابد، در آنصورت این اقدام آمریکا پیامدهای منفی را به همراه خواهد داشت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اعمال مجدد تحریم ها علیه صادرات نفتی ایران می تواند پیچیده تر از آن چیزی باشد که برخی از اعضای دولت ترامپ، فکرش را می کنند. برایان اوتول، پژوهشگر ارشد شورای آتلانتیک، معتقد است: «در حال حاضر، بقیه جهان با ما همراه نیست». وی خاطر نشان کرد که وقتی در ماه می، آمریکا از برجام خارج شد، کشورهای اروپایی از این عملکرد آمریکا ناراضی بودند. اما، بیش از همه، کشورهایی مانند ترکیه و هند که وارد کننده اصلی نفت ایران هستند، با مشکل مواجه خواهند شد.

در این زمینه، گفته می شود که بلاتکلیفی موجود مساله ساز است و اگر قیمت نفت افزایش یابد، در آنصورت این اقدام آمریکا پیامدهای منفی را به همراه خواهد داشت. در دور پیشین اعمال تحریم ها، اروپا نقش اصلی را ایفا می کرد. در حال حاضر نیز عربستان سعودی آمادگی دارد تا این موضع را در پیش گیرد.

آنا بورشوسکایا، تحلیلگر موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن، می گوید که روابط مسکو با تهران پیچیده است، اما دولت های دو کشور می توانند زبان مشترکی بیابند و با تحریم های آمریکا مقابله کنند: «روسیه روابطش را با ایران بهتر کرده است. با توجه به موضع روسیه در قبال آمریکا، همکاری روسیه و ایران می تواند تحکیم یابد. روسیه به پیامدهای بلند مدت این اقدام خود آگاه است.»

گفتنی است که واکنش دیگر کشورهای منطقه اهمیت بسیاری خواهد داشت. مساله اصلی، کنترل بر تولید و صادرات نفت است. در دولت آمریکا هنوز افرادی هستند که با این روند در دوران دولت اوباما آشنا هستند. مشکلات در زمان اجرای این طرح بروز خواهد کرد، لذا همکاری تنگاتنگ میان وزارت خزانه داری و وزارت امور خارجه آمریکا دنبال می شود.

گفتنی است که در زمینه اعمال تحریم های نفتی علیه ایران، احتمال دارد، مشکلاتی با ترکیه بروز کند. ترک ها به دشواری، از واردات نفتی ایران چشم پوشی خواهند کرد. ترکیه می گوید، قصد اجرای تحریم های آمریکا را ندارد و نفت را از ایران وارد خواهد کرد. در ترکیه، مشکلات بسیاری در زمینه زیر ساختی وجود دارد. می توان به استانبول حجم عظیمی از گاز روسیه را ارسال کرد، اما ارسال این گاز به مناطق مورد نیاز در فصل زمستان غیر ممکن است.

این موضوع مطرح است که آیا تحریم های جدید آمریکا موفقیت آمیز خواهند بود، یا خیر. اگر ایران تنگه هرمز را مسدود کند، در آنصورت شرکت های نفتی بین المللی به این اقدام واکنش نشان خواهند داد و در نتیجه، نرخ نفت افزایش خواهد یافت.  در رابطه با چین نیز باید گفت که این کشور درگیریهایی با آمریکا در زمینه تجاری دارد و از این رو، بعید به نظر می رسد که این کشور پیرامون اجرای تحریم های آمریکا علیه نفت ایران نگرانیهایی داشته باشد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما