آخرین اخبار
فراتر از نفت

افزایش صادرات نفتی ایران در ماه اکتبر

آمار جدید دولت از قاچاق سوخت

هفته آتی؛بررسی فعال سازی کارت سوخت ها در مجلس

نمی توان فروش نفت ایران را متوقف کرد

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

انتصاب جدید در نفت مناطق مرکزی

انتصاب رئیس روابط عمومی نفت مناطق مرکزی

عدم پرداخت پاداش بهره وری و حق معیشت به نیروهای پیمانکاری

زمستان سخت امریکایی ها با تحریم نفتی ایران

انتصاب جدید در پخش فرآورده‌های نفتی

بازنشستگان نفت کارت چندمنظوره الکترونیکی می گیرند

اعتراض کارگران فاز ۱۲ عسلویه به کیفیت نامطلوب غذا

بازسازی اساسی فوران‌گیرهای ناوگان حفاری شرکت حفاری شمال در دستور کار

نوسان قیمت ارز موجب افزایش قاچاق سوخت شد

کشف میادین نفتی عمده پمکس در جنوب شرقی مکزیک

امیدواری هند برای معافیت از تحریم‌های نفتی

پیش‌بینی توتال از وضعیت نفت در ۲۰۱۹

جزئیات عرضه نفت در بورس

ظرفیت مازاد نفت در حال کاهش است

در تهران مشکل قاچاق سوخت نداریم

منشی مخصوص برای نجات NPC می آید!؟

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

آتش هورالعظیم را خاموش کرد

پیاده سازی (PSM ) در پتروشیمی کارون

هفته آینده؛ تصمیم‌گیری درباره ۲ نرخی شدن بنزین

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

۱۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۴/۳۰کد خبر: 90614
به نظر می رسد ایران با شکایت از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری، در نظر دارد کشورهای مختلف را به مقابله با فشار آمریکا از طریق روند قانونی ترغیب کند. در همین حال فرانسه، انگلیس و آلمان در حال بررسی آزادکردن داراییهای بانک مرکزی ایران در بانک های مرکزی خود به عنوان راهی برای حفظ برجام به هستند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، دیوان بین المللی دادگستری ICJ مستقر در لاهه هلند در18 جولای‌ اعلام کرد، ایران در مورد برقراری مجدد تحریم های اقتصادی این کشور که دولت آمریکا در صدد است از ماه اوت آن را از سر گیرد، از آمریکا شکایت کرده است. ایران در این شکایت از سرگیری تحریم ها را «غیر قانونی»‌ خوانده و خواستار توقف اعمال تحریم ها شده است. تهران معتقد است واشینگتن با این تصمیم، تعهدات بین المللی خود از جمله پیمان دوستی دو کشور (امضا شده در سال ١٩٥٥) را زیر پا گذاشته است. دیوان دادگستری بین المللی روز 8 اکتبر آینده به شکایت ایران که دو سال پیش علیه آمریکا به علت مسدود کردن 2 میلیارد دلار داراییهای ایران در خارج مطرح شد، رسیدگی خواهد کرد. 

آمریکا با خروج از برجام در صدد است که تحریم های اقتصادی علیه ایران را از سر گیرد و از روز 6 آگوست داد و ستد خودرو، طلا و موارد مشابه آن با ایران ممنوع و از روز 4 نوامبر داد و ستد با بانک مرکزی ایران و همچنین واردات نفت خام ایران متوقف خواهد شد. از سوی دیگر، ایران در صدد است که از خروج شرکت های اروپایی و دیگر شرکت ها از ایران جلوگیری به عمل آورد. 

به نظر می رسد ایران با شکایت از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری، در نظر دارد کشورهای مختلف را به مقابله با فشار آمریکا از طریق روند قانونی ترغیب کند. در همین حال فرانسه، انگلیس و آلمان در حال بررسی آزادکردن داراییهای بانک مرکزی ایران در بانک های مرکزی خود به عنوان راهی برای حفظ برجام هستند. 

پیش از این، ایران به اروپا درباره احتمال خروج خود از برجام در صورتی که تضمین هایی در راستای عمل به توافقنامه هسته‌ای به ایران ارائه نکند، هشدار داده بود. داراییهای بانک مرکزی ایران در فرانسه و انگلیس و آلمان مسدود است ولی این کشورها آزاد کردن این داراییها را در دست بررسی دارند و اتریش و سوئد هم اعلام کرده‌اند به این روند می‌پیوندند. وال استریت ژورنال به نقل از مقامات بانک مرکزی اروپا بر ضرورت تصویب شدن قوانین مبارزه با پول شویی و تامین مالی تروریسم طبق استانداردهای کارگروه  «FATF» در ایران برای تسهیل تعامل بانکی با این کشور تاکید کرده است. 

«پدرام سلطانی» نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد اتحادیه اروپایی یک خط اعتباری به ارزش ٨٠ میلیارد دلار برای تسهیل روابط بازرگانی بین شرکت های کوچک و متوسط ایرانی و اروپایی اختصاص داده است. 

در این میان و در حالیکه آمریکا از رد درخواست شرکت های فرانسوی و آلمانی و انگلیسی برای معاف شدن از تحریم های آمریکا علیه ایران خبر داده است‏، سازمان انرژی اتمی ایران گفته تهران آماده می‌شود در صورت شکست مذاکرات با اروپایی‌ها برای نجات برجاکم، میزان غنی سازی اورانیوم را بالا ببرد. 

فاتیما رضایی/ نفت ما


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما