آخرین اخبار
فراتر از نفت

همکاری دو جانبه توتال و آرامکو

افتتاح نمایشگاه خودکفایی و توانمندسازی شرکت انتقال گاز

تامین مالی پتروشیمی کردستان از سیستم بانکی

نامه پرسنل پتروشیمی غدیر به مدیران عامل شستا و تاپیکو

آینده مبهم گذار انرژی ایران با برقراری دوباره تحریمها

قطر: از ایران سپاسگزاریم

قیمت‌ قیر تابع بازار است

زندگی روی ثروت، زیر خط فقر

راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی

میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

سقف درآمدهای نفتی تعیین شد

رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

دلیل فعال شدن کارت سوخت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

وزیر نفت به مجلس می رود

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

۱۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۴/۳۰کد خبر: 90614
به نظر می رسد ایران با شکایت از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری، در نظر دارد کشورهای مختلف را به مقابله با فشار آمریکا از طریق روند قانونی ترغیب کند. در همین حال فرانسه، انگلیس و آلمان در حال بررسی آزادکردن داراییهای بانک مرکزی ایران در بانک های مرکزی خود به عنوان راهی برای حفظ برجام به هستند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، دیوان بین المللی دادگستری ICJ مستقر در لاهه هلند در18 جولای‌ اعلام کرد، ایران در مورد برقراری مجدد تحریم های اقتصادی این کشور که دولت آمریکا در صدد است از ماه اوت آن را از سر گیرد، از آمریکا شکایت کرده است. ایران در این شکایت از سرگیری تحریم ها را «غیر قانونی»‌ خوانده و خواستار توقف اعمال تحریم ها شده است. تهران معتقد است واشینگتن با این تصمیم، تعهدات بین المللی خود از جمله پیمان دوستی دو کشور (امضا شده در سال ١٩٥٥) را زیر پا گذاشته است. دیوان دادگستری بین المللی روز 8 اکتبر آینده به شکایت ایران که دو سال پیش علیه آمریکا به علت مسدود کردن 2 میلیارد دلار داراییهای ایران در خارج مطرح شد، رسیدگی خواهد کرد. 

آمریکا با خروج از برجام در صدد است که تحریم های اقتصادی علیه ایران را از سر گیرد و از روز 6 آگوست داد و ستد خودرو، طلا و موارد مشابه آن با ایران ممنوع و از روز 4 نوامبر داد و ستد با بانک مرکزی ایران و همچنین واردات نفت خام ایران متوقف خواهد شد. از سوی دیگر، ایران در صدد است که از خروج شرکت های اروپایی و دیگر شرکت ها از ایران جلوگیری به عمل آورد. 

به نظر می رسد ایران با شکایت از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری، در نظر دارد کشورهای مختلف را به مقابله با فشار آمریکا از طریق روند قانونی ترغیب کند. در همین حال فرانسه، انگلیس و آلمان در حال بررسی آزادکردن داراییهای بانک مرکزی ایران در بانک های مرکزی خود به عنوان راهی برای حفظ برجام هستند. 

پیش از این، ایران به اروپا درباره احتمال خروج خود از برجام در صورتی که تضمین هایی در راستای عمل به توافقنامه هسته‌ای به ایران ارائه نکند، هشدار داده بود. داراییهای بانک مرکزی ایران در فرانسه و انگلیس و آلمان مسدود است ولی این کشورها آزاد کردن این داراییها را در دست بررسی دارند و اتریش و سوئد هم اعلام کرده‌اند به این روند می‌پیوندند. وال استریت ژورنال به نقل از مقامات بانک مرکزی اروپا بر ضرورت تصویب شدن قوانین مبارزه با پول شویی و تامین مالی تروریسم طبق استانداردهای کارگروه  «FATF» در ایران برای تسهیل تعامل بانکی با این کشور تاکید کرده است. 

«پدرام سلطانی» نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد اتحادیه اروپایی یک خط اعتباری به ارزش ٨٠ میلیارد دلار برای تسهیل روابط بازرگانی بین شرکت های کوچک و متوسط ایرانی و اروپایی اختصاص داده است. 

در این میان و در حالیکه آمریکا از رد درخواست شرکت های فرانسوی و آلمانی و انگلیسی برای معاف شدن از تحریم های آمریکا علیه ایران خبر داده است‏، سازمان انرژی اتمی ایران گفته تهران آماده می‌شود در صورت شکست مذاکرات با اروپایی‌ها برای نجات برجاکم، میزان غنی سازی اورانیوم را بالا ببرد. 

فاتیما رضایی/ نفت ما


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما