آخرین اخبار
فراتر از نفت

نوسان قیمت ارز موجب افزایش قاچاق سوخت شد

کشف میادین نفتی عمده پمکس در جنوب شرقی مکزیک

امیدواری هند برای معافیت از تحریم‌های نفتی

پیش‌بینی توتال از وضعیت نفت در ۲۰۱۹

جزئیات عرضه نفت در بورس

ظرفیت مازاد نفت در حال کاهش است

در تهران مشکل قاچاق سوخت نداریم

منشی مخصوص برای نجات NPC می آید!؟

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

آتش هورالعظیم را خاموش کرد

پیاده سازی (PSM ) در پتروشیمی کارون

هفته آینده؛ تصمیم‌گیری درباره ۲ نرخی شدن بنزین

فعال شدن کارت‌های سوخت‌ در دستور کار است

قاچاقچی سوخت وجود ندارد!

پیشنهاد پرداخت یارانه نقدی بنزین به مردم

ایران چقدر نفت به آسیا فروخت؟

جزئیات عرضه نفت خام سبک در بورس

چراغ کم فروغ صنعت بانکرینگ

هند از شرکت های نفتی کمک خواست

روسیه به دنبال ثبات در بازار نفت است

اگر عربستان نبود قیمت نفت سه رقمی میشد!

باند قاچاق سوخت منهدم شد

ایرانول بیشترین رشد توزیع روغن موتور را داشته است

حراست شرکت متن بازنشسته استخدام می کند!

حضور مدیر عامل سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی در پتروشیمی جم

با فسخ کرسنت امارات صرافی‌های ما را تعطیل کرد

۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۴/۲۶کد خبر: 90545
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روایتی جدید از پشت پرده "قرارداد کرسنت" که آن را قراردادی طلایی و ارزشمند می‌دانست، بیان کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،  ابوالفضل حسن‌بیگی با اشاره به قرارداد کرسنت اظهار کرد: حدود ٢٠ سال قبل کشورمان قراردادی طلایی و ارزشمند را با امارات متحده عربی منعقد کرد که نام آن کرسنت گذاشته شد. در زمان تنظیم این قرارداد نخبگان، خبرگان و افراد با تجربه کشورمان گرد هم آمدند و متن آن با امارات را تنظیم کردند که بنده نیز عضوی از آن گروه بودم.

وی ادامه داد: کشور امارات در آن زمان با کشورهای ترکیه، عمان و عربستان سعودی که امیرعبدالله پادشاه وقت آن بود به مشکل خورده بود و بهترین فرصت برای کشورمان مهیا شد که با توجه به رقابت با قطر در زمینه مخازن گاز، بتوانیم قرارداد مناسبی با امارات منعقد کنیم که بر اساس آن هزینه اجرای پروژه ٢ میلیارد دلار می‌شد و پس از آن سالانه یک میلیارد درآمد کسب می‌کردیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه بیان کرد: بنده با توجه به اینکه در رشته علوم سیاسی گرایش امنیت ملی تحصیل کرده‌ام به خوبی می‌دانم که جمهوری اسلامی ایران در قرارداد کرسنت عمق امنیت ملی کشور امارات را هدف قرار داد، یعنی امارات با استفاده از گاز کشورمان سالانه ٢٠ هزار مگاوات برق تولید می‌کرد و در نتیجه زمانی که می‌خواست صرافی‌ها را تعطیل کند می‌توانستیم سریعا صدور گاز به این کشور را قطع کنیم و دلار به هفت هزار تومان نمی‌رسید.

وی با انتقاد از تخریب این قرارداد تصریح کرد: مردم در حال حاضر لمس می‌کنند و به خوبی متوجه می‌شوند نفوذی‌ها چه خیانتی به کشورمان کردند. در صورت اجرای قرارداد کرسنت، عملیات اجرایی آن دو سال به طول می‌انجامید و پس از آن کشورمان طی این سالها ١٨ میلیارد دلار درآمد کسب می‌کرد.

این نماینده مجلس دهم مدعی شد: فردی که در پشت پرده با نقشه و برنامه‌ریزی موضوع کرسنت را پیش کشید و سپس ٥ میلیون دلار به حساب فردی دیگر واریز کرد و جنگ احزاب را در کشور به وجود آورد موجب شد که با فسخ قرارداد کرسنت دست کشورمان از امارات کوتاه شد و آنها توانستند صرافی‌های ما را تعطیل کنند.

وی در ادامه بیان کرد: ما با قرارداد کرسنت عمق امنیت ملی کشور امارات را با پیش‌بینی قبلی نشانه رفته بودیم که با قطع صدور گاز ایران به امارات ٢٠ هزار مگاوات از برق این کشور با جمعیت ٩ میلیون نفر از مدار خارج می‌شد و از طرفی با اجرایی شدن آن سالانه یک میلیارد دلار درآمد نصیب ملت ایران می شد، اما در حال حاضر به دلیل فسخ قرارداد کرسنت در دادگاه لاهه مبلغ هنگفتی جریمه شده‌ایم که پس از رأی تجدیدنظر هر سال باید مبلغی جریمه بدهیم و این اتفاق به دلیلی رخ داد که عده ای نفوذی در کشور ما به منافع ملی مردم ضربه وارد کردند.

وی اضافه کرد: این افراد برای مدت کوتاه در راس مدیریت‌های حساس کشور قرار گرفتند و اکنون نیز در گوشه‌ای نشسته و مرتبا سخنرانی می‌کنند و همواره به موساد و سیا چراغ سبز نشان می‌دهند که ما آماده ایم با شما پیوند برقرار کنیم و جهت سرنگونی انقلاب اسلامی اقدام کنیم. البته اینان سیمان مغزهایی هستند که ملت ایران، رهبری ایران و اقتدار کشور را نشناخته‌اند، زیرا ٤٠ سال است که آمریکا از انواع توطئه‌ها و ابزارها بهره گرفته و همواره داغ آرزوهای بلندش بر دلش مانده است و نظام اسلامی اکنون در سراسر جهان محبوب است و ملت ها امام ما را امام خود می‌دانند زیرا امام خامنه ای به جهان ثابت کرده است که رهبری حکیم، مهربان و دلسوز برای همه ملت ها به خصوص ملت بزرگ ایران است.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: ما در جنگ رو در رو با آمریکا بر ترامپ پیروز خواهیم شد و به فضل پروردگار ملت ایران در سطح جهان پیروز و سربلند خواهد بود.

حسن بیگی با بیان اینکه «امروز همه ما باید هوشیار باشیم و توطئه‌های دشمن را خنثی کنیم» افزود: باید اختلاف سلیقه‌ها را کنار بگذاریم و به منافع ملی، امنیت ملی، وحدت ملی و حفظ تمامیت ارضی اهتمام ورزیم. اکنون چشم مستضعفین و محرومین جهان به پیروزی ملت ایران دوخته شده است.

 

منبع:ایسنا 

 


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:کرسنت، نفت ما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما