آخرین اخبار
فراتر از نفت

همکاری دو جانبه توتال و آرامکو

افتتاح نمایشگاه خودکفایی و توانمندسازی شرکت انتقال گاز

تامین مالی پتروشیمی کردستان از سیستم بانکی

نامه پرسنل پتروشیمی غدیر به مدیران عامل شستا و تاپیکو

آینده مبهم گذار انرژی ایران با برقراری دوباره تحریمها

قطر: از ایران سپاسگزاریم

قیمت‌ قیر تابع بازار است

زندگی روی ثروت، زیر خط فقر

راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی

میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

سقف درآمدهای نفتی تعیین شد

رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

دلیل فعال شدن کارت سوخت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

وزیر نفت به مجلس می رود

کاهش قیمت نفت در دستور کار دیدار ترامپ-پوتین

۱۶:۳ - ۱۳۹۷/۴/۲۴کد خبر: 90499
از اوایل ماه نوامبر، آمریکا تحریم های نفتی را علیه ایران اعمال خواهد کرد و برای ممانعت از افزایش قیمت نفت، ترامپ باید موافقت پوتین برای افزایش صادرات نفتی را کسب کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، ولادیمیر پوتین از امتیازات بازیگر کلیدی و نقش آفرین خود در حل و فصل قیمت نفتی و همچنین، موضع منحصر به فرد خود در مناقشات پیرامون سوریه و ایران استفاده می کند. در حال حاضر، مسکو موفق شده است، از گفتگوی سازنده با تهران حمایت کند. اما، ترامپ می خواهد روسیه را وارد جناح ضد ایرانی کند. برای این منظور، وی به دنبال کسب وعده ها از سوی مسکو پیرامون کاهش قیمت نفتی بعد از آغاز تحریم های ضد ایرانی و همچنین، حذف نیروهای حامی ایران از سوریه است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، برای کسب حمایت مسکو در زمینه حذف نیروهای ایرانی از سوریه به مسکو سفر کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مذاکراتش با پوتین، اعلام کرد که روسیه باید نیروهای ایرانی را به ترک سوریه ناگزیر سازد. یک مقام بلند پایه اسرائیلی در این زمینه گفت: «روسیه خواهان حفظ اسد است و ما خواهان خروج نیروهای ایرانی از سوریه هستیم. ما می توانیم در خصوص این مسائل با یکدیگر به تفاهم برسیم. او اشاره کرد که روسیه به دنبال حذف نیروهای ایرانی از بلندیهای جولان و استقرار آنان در ٨٠ کیلومتری این منطقه است، اما این امر باب طبع اسرائیل نیست. اسرائیل خواهان خروج کامل نیروهای ایرانی از سوریه است.

خروج ایران از سوریه – بخشی از سیاست کلی آمریکا و اسرائیل است که در راستای کاهش نفوذ منطقه ای تهران و حذف قدرت نظامی این کشور است. در چارچوب این سیاست، ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شد و در حال حاضر، به دنبال کاهش درآمدهای نفتی این کشور است. از اوایل ماه نوامبر، آمریکا تحریم های نفتی را علیه ایران اعمال خواهد کرد و برای ممانعت از افزایش قیمت نفت، ترامپ باید موافقت پوتین برای افزایش صادرات نفتی را کسب کند.

کاهش قیمت نفت باب طبع روسیه نیست، اما در ماه ژوئن، این کشور با افزایش حجم تولید نفت در توافق اوپک پلاس به خاطر خطر بروز کسری در بازار نفت موافقت کرد.  پیش از برگزاری مذاکرات میان پوتین و ترامپ، علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد رهبر ایران، به روسیه سفر کرد و پیام ایشان را به رئیس جمهور روسیه ابلاغ کرد. این پیام حاوی موضع ایران در قبال توافق هسته ای سال ٢٠١٥ ، در پی خروج یک جانبه و غیر قانونی آمریکا از این توافق است. ولایتی بر ضرورت همکاریهای تنگاتنگ با روسیه، با توجه به اوضاع پیچیده در جهان اشاره کرد. ه گفته ولایتی، روسیه در خصوص سرمایه گذاری ٥٠ میلیارد دلاری در ایران و در عرصه نفت و گاز اعلام آمادگی کرده است. برای ولایتی این مساله بسیار مهم بود که نه سفر بنیامین نتانیاهو به مسکو و نه، مذاکرات آینده ولادیمیر پوتین با دونالد ترامپ بر روابط میان ایران و روسیه تاثیر گذار باشد.

ولایتی به غیر از انجام مذاکرات با پوتین، دیدار با برخی از مقامات بلند پایه روسیه و از جمله، الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، را در برنامه دارد. این برنامه سفر ولایتی در مسکو نشان می دهد که یکی از موضوعات مذاکرات پوتین و ترامپ، شرایط اجرای تحریم های ضد ایرانی و امکان روسیه برای جبران حجم نفت صادراتی ایران خواهد بود.

در این میان، در گزارش ماه ژوئن آژانس بین المللی انرژی آمده است که در پی اعمال تحریم های آمریکا، احتمال دارد که صادرات نفت از ایران به شدت کاهش یابد و به ١,٢ میلیون بشکه نفت در روز برسد. در ماه ژوئن، ایران ٢.٢ میلیون بشکه نفت صادر کرد. و این در حالیست که صادرات نفتی ایران به اروپا کاهش یافته و به ٣٤٠ هزار بشکه نفت در روز رسیده است. صادرات نفتی ایرانی به کشورهای آسیایی همچنان در سطح ١.٦ میلیون بشکه در روز قرار دارد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما