آخرین اخبار
فراتر از نفت

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

برگزاری همایش شورای‌عالی حقوقی شستان در پتروشیمی مکران

پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن بنزین

ایران چقدر نفت صادر کرد؟

قیمت نفت به ۷۳ دلار رسید

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

تاوان نفتی عربستان سعودی

شرکت پارس جهد واحد نمونه استان مرکزی شد

برگزاری آزمون استخدامی پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

هیات کره جنوبی به آمریکا سفر کرد

صادرات گاز به عمان متوقف نشده است

رشد تولید غیراوپک آهسته خواهد شد

برندگان تحریم نفتی ایران

درخواست نفتی آلمان از هند

یمن آرامکو را هدف قرار داد

مکانیزم اروپایی برای دریافت آسانتر پول نفت ایران در قالب یورو و پوند

روسیه شریک دزد و رفیق قافله درجنگ اقتصادی ایران و آمریکا

آیا تنش آبی ایران و افغانستان تشدید می‌شود؟

نرخ کرایه حمل نفتکش‌ها افزایش یافت

تحریمهای نفتی با هدف تغییر سیاست داخلی و خارجی ایران

۱۲:۰ - ۱۳۹۷/۴/۲۳کد خبر: 90464
آمریکا قصد دارد، با اعمال تحریم ها، سیاست خارجی ایران را تغییر داده و از توسعه برنامه هسته ای باز بدارد و در نهایت نیز به دنبال تغییر حکومت است. در نهایت نیز احتمال دارد که فشارهای آمریکا باعث شود تا تهران برنامه هسته ای خود را از سر گیرد و مجددا، در این کشور رئیس جمهوری از جناح اصول گرایان، انتخاب شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، راهبرد یکجانبه گرایانه و تهاجمی آمریکا در راستای تغییر رفتار ایران بر اساس پیش فرضهای نادرست دولت ترامپ قرار دارد و احتمالا سرانجامی جز ناکارآمدی ندارد.

دولت ترامپ، اخیراً اطلاعات بسیار کاملی را در رابطه با طرح هایش در راستای ازسرگیری تحریم ها علیه ایران منتشر کرد. دو ماه پیش، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، ١٢ مطالبه را خطاب به ایران ایراد کرد. آمریکا اعلام کرده که اگر تهران سیاست خارجی اش را تغییر ندهد، اعمال تحریم ها را از سر خواهد گرفت. یکی از تحریم های اصلی، توقف صادرات نفت ایران است. به گفته آمریکا، این سیاست علیه ایران کارساز واقع خواهد شد. برخی از کشورها اعلام کرده اند که قصد ندارند، تحریم های ضد ایرانی آمریکا را رعایت کنند. وارد کنندگان بزرگ نفت ایران به دنبال روشی برای کاهش تاثیر تحریم های آمریکا هستند، از جمله، هند، ترکیه و چین که تحریم های یک جانبه آمریکا را برسمیت نمی شناسند.

در اینجا، این مساله مطرح است که آیا ایران موفق به عقد قراردادهایی برای ناکام گذاشتن آمریکا خواهد شد یا خیر. در چنین شرایطی، احتمال دارد، واشنگتن ضمن تلاش برای بلوکه کردن صادرات نفت ایران، با ضربات جدی مواجه شود. 

دولت آمریکا معتقد است که سیاست تحریم هایش بسیار ایده آل هستند. بر این اساس، هر کشوری که به تجارتش با ایران ادامه دهد، تحت اعمال تحریم های آمریکا قرار خواهد گرفت. آمریکا بازی تحریم های خود را زمانی آغاز می کند که وارد جنگ تجاری با کشورهای همسایه، متحدان، و شرکای تجاری اش شده است. بدون تردید، اعمال تحریم های گسترده و وخیم شدن روابط با متحدان و شرکا باعث خواهد شد تا آمریکا در وضعیت دشواری قرار گیرد.
آمریکا در فکر تغییر سیاست خارجی ایران از طریق اعمال تحریم ها است. اما، ایران به رغم تهدیدها پیرامون اعمال تحریم ها، اعلام به ازسرگیری توسعه برنامه هسته ای خود کرده است. برنامه هسته ای ایران طی سال های اخیر و پس از عقد برجام متوقف شد. افزون بر آن، تشدید تحریم ها باعث تقویت تندروها در تهران خواهد شد. آمریکا قصد دارد، با اعمال تحریم ها، سیاست خارجی ایران را تغییر داده و از توسعه برنامه هسته ای باز بدارد و در نهایت نیز به دنبال تغییر حکومت است. تمامی اینها خیالاتی بیش نیست. در نهایت نیز احتمال دارد که فشارهای آمریکا باعث شود تا تهران برنامه هسته ای خود را از سر گیرد و مجددا، در این کشور رئیس جمهوری از جناح اصول گرایان، انتخاب شود. 

دیگر کشورهای شرکت کننده در برجام معتقدند که رژیم جدید تحریم ها – کارساز نخواهند بود. در این زمینه، احتمال دارد که ایران به یکی دیگر از منابع تشنج زا میان آمریکا و دیگر قدرت های بزرگ جهان تبدیل شود. تردیدی در این نیست که آمریکا همچنان قدرت بزرگ اقتصادی در جهان بشمار می رود و می تواند اکثر کشورها را به رعایت تحریم های جدید ضد ایرانی متقاعد سازد. اما، هنوز مشخص نیست که آیا این تحریم ها قادر خواهند بود، ایران را به تغییر رفتارش ناگزیر سازد یا خیر و این که تا چه حد دیگر کشورها با مشی تند واشنگتن موافق هستند.

ر حال حاضر، احتمال دارد که دیگر کشورها نخواهند تجارت خود با آمریکا را به خاطر ایران به خطر اندازند. اما این واقعیت که آمریکا می خواهد این کشورها را به چنین انتخابی ناگزیر سازد، ممکن است برای سرمایه گذاریهای سیاسی آمریکا گران تمام شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما