آخرین اخبار
فراتر از نفت

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

برگزاری همایش شورای‌عالی حقوقی شستان در پتروشیمی مکران

پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن بنزین

ایران چقدر نفت صادر کرد؟

قیمت نفت به ۷۳ دلار رسید

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

تاوان نفتی عربستان سعودی

شرکت پارس جهد واحد نمونه استان مرکزی شد

برگزاری آزمون استخدامی پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

هیات کره جنوبی به آمریکا سفر کرد

صادرات گاز به عمان متوقف نشده است

رشد تولید غیراوپک آهسته خواهد شد

برندگان تحریم نفتی ایران

درخواست نفتی آلمان از هند

یمن آرامکو را هدف قرار داد

مکانیزم اروپایی برای دریافت آسانتر پول نفت ایران در قالب یورو و پوند

روسیه شریک دزد و رفیق قافله درجنگ اقتصادی ایران و آمریکا

آیا تنش آبی ایران و افغانستان تشدید می‌شود؟

نرخ کرایه حمل نفتکش‌ها افزایش یافت

تحرک اقدامات ایران برای مقابله با جنگ نفتی و اقتصادی

۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۴/۲۳کد خبر: 90463
وزیر نفت ایران اعلام کرد هیچ تغییر بزرگی در تولید نفت خام و صادارات آن صورت نگرفته است. وی از وجود طرح هایی موفقیت آمیز از سوی کشورش برای مقابله با تهدیدهای ترامپ درخصوص فروش نفت خبر داد. پشتوانه اظهارات زنگنه نتایج نشست هفته گذشته وین به علاوه موضع گیری چین دراین خصوص است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اقدامات مستمر ایران برای حرکت و همگام بودن با مرحله جنگ نفتی و اقتصادی آمریکا متوقف نشده است. از جمله آخرین اقداماتی که مقامات ایرانی در این زمینه انجام داده اند تصویب طرحی همه جانبه برای مقابله با تحریم های آمریکا بود. ایرانی ها می گویند طرح آمریکا و متحدان این کشور تنها جنگ اقتصادی نیست بلکه جنگ روانی نیز می باشد که ثبات داخلی را هدف قرار داده است. حساسیت نظام ایران در نتیجه شدت فعالیت های ضد ایرانی واشنگتن و متحدان این کشور در حاشیه خلیج فارس و تجربه تاثیر پذیری ارز داخلی از شایعات می باشد. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران اعلام کرد که عربستان را به ایجاد پایگاهی برای خود در سلیمانیه عراق متهم کرد که ١٣ نفر را برای خرید سکه های طلا و دلارهای عرضه شده در بازار تهران با هدف ضربه زدن به اقتصاد ایران به کار گرفته است. 

فعالیت های داخلی برای مقابله با فشارهای آمریکا همزمان با تحرک دیپلماتیک در خارج از سوی ایران به پیش می رود. اوج این تحرک سفر رئیس جمهور روحانی به اروپا و نشست وزاری خارجه امضای کننده توافق هسته ای در وین و سفر مشاور بین الملل هبری به مسکو بود. این نشست حامل نشانه های مثبتی بود. برجسته ترین این نشانه ها این بود که ایرانی ها تقریبا به اتفاق نظر بین المللی در مقابله با محاصره ای دست یافتند که ترامپ می خواهد درخصوص فروش نفت ایران اعمال کند. مساله قابل توجه در این  زمینه این بود که سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه در پی نشست وین روی باقی ماندن ایران در توافق هسته ای و عدم خروج از آن تاکید کرد.

وزیر نفت ایران نیز اعلام کرد هیچ تغییر بزرگی در تولید نفت خام و صادارات آن صورت نگرفته است. وی از وجود طرح هایی موفقیت آمیز از سوی کشورش برای مقابله با تهدیدهای ترامپ درخصوص فروش نفت خبر داد. پشتوانه اظهارات زنگنه نتایج نشست هفته گذشته وین به علاوه موضع گیری چین دراین خصوص است. وزیر امور خارجه چین نیز در برلین از توافق هسته ای حمایت کرد. آنگلا مرکل نیز در همان کنفرانس مطبوعاتی با همتای چینی خود موضع گیری مشابهی داشت.

وزیر امور خارجه هند نیز این تحریم های آمریکا را با توجه به روابط خوب این کشور با تهران و نیز واشنگتن چالشی برای کشورش توصیف کرد. وی اشاره کرد منافع ملی ما اولویت ما است و  تصمیم ما طبق این منافع اتخاذ می شود. این اظهارات از اصرار دولت هند بر بیطرفی در این جنگ نفتی ترامپ خبر می دهد. این مساله باعث می شود این ماموریت برای آمریکایی ها در جهت دور ساختن هند از بازار ایران پیچیده تر شود. هرچند هندیها واردات نفت خود را از آمریکا دو برابرکرده اند.

در مقابل فضای بین المللی که همچنان به نفع تهران است، باعث نشده آمریکایی ها فشارهای خود را علیه تهران متوقف کنند. به این ترتیب که وزارت خزانه داری تهران یک شرکت گردشگری وابسته به خطوط هواپیمایی ماهان را در فهرست تحریم های خود به بهانه ارتباط با سپاه قرار داد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما