آخرین اخبار
فراتر از نفت

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

برگزاری همایش شورای‌عالی حقوقی شستان در پتروشیمی مکران

پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن بنزین

ایران چقدر نفت صادر کرد؟

قیمت نفت به ۷۳ دلار رسید

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

تاوان نفتی عربستان سعودی

شرکت پارس جهد واحد نمونه استان مرکزی شد

برگزاری آزمون استخدامی پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

هیات کره جنوبی به آمریکا سفر کرد

صادرات گاز به عمان متوقف نشده است

رشد تولید غیراوپک آهسته خواهد شد

برندگان تحریم نفتی ایران

درخواست نفتی آلمان از هند

یمن آرامکو را هدف قرار داد

مکانیزم اروپایی برای دریافت آسانتر پول نفت ایران در قالب یورو و پوند

روسیه شریک دزد و رفیق قافله درجنگ اقتصادی ایران و آمریکا

آیا تنش آبی ایران و افغانستان تشدید می‌شود؟

نرخ کرایه حمل نفتکش‌ها افزایش یافت

خروج ٥٠ شرکت بین المللی فعال انرژی و مالی از بازار ایران

۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۴/۱۶کد خبر: 90333
تاکنون بیش از ٥٠ شرکت بین المللی فعال در عرصه های انرژی و مالی به خروج از بازار ایران متقاعد شده اند. اما، ترکیه و هند اعلام کرده اند که به خرید نفت ایران به رغم تهدیدهای کاخ سفید ادامه خواهند داد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، دونالد ترامپ، در حوزه بین المللی طرح های جدیدی را علیه ایران دنبال می کند. در صورت شکست فشار های اقتصادی و دیپلماتیک بر ایران، ناتوانی واشنگتن بر همگان آشکار خواهد شد. شرکای ترامپ تمامی امکانات برای سازش پشت پرده با تهران را از میان برده اند. سفر اخیر روحانی به اتریش و سوئیس برای نجات برجام بود. در این میان، وزارت امور خارجه ایران از سفر غیر منتظره ظریف به سلطان نشین عمان قبل از سفر به وین خبر داد و بدون ارائه جزئیات اعلام کرد وی درباره روابط دو جانبه و منطقه ای و بین المللی طی این سفر گفتگو خواهد کرد. مسقط همیشه نقش میانجی میان ایران و آمریکا را بازی کرده است و همیشه پیامهای متقابل دو طرف را در زمان های بسیار حساس و درباره مسائل بسیار با اهمیت از جمله موضوع هسته ای انتقال داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا به همراه منوچین وزیر خزانه داری آمریکا تیم مشترکی از مقامات بلند پایه را تشکیل داده اند که کشورهای دیگر را به قطع روابط خود با تهران متقاعد سازند. کاخ سفید قصد دارد، علیه کشورها و شرکت هایی که روابط اقتصادی شان را با ایران حفظ می کنند، تحریم هایی را اعمال کند. اما، هنوز مشخص نیست که آیا این برنامه واشنگتن محقق خواهد شد یا خیر. احتمال دارد که در نهایت، این اقدامات باعث شکست های ژئوپلیتیک آمریکا شود. زیرا، آمریکا با این اقدامات خود، انگیزه همکاری با ایران در کشورهایی را ایجاد می کند که تحت اعمال تحریم ها قرار دارند. در این زمینه کنستانتین کوساچف، مدیر کمیته بین المللی شورای فدراسیون روسیه معتقد است که همه چیز به واکنشها به ضرب الاجل آمریکا به بازیگران بزرگ از جمله، اتحادیه اروپایی، چین و اوپک و همچنین، اوضاع داخلی در ایران و منطقه وابسته است.

در سال ٢٠١٦ ، بزرگترین خریداران نفت ایران چین، هند، کره جنوبی و ژاپن بودند. اما، اگر سئول و توکیو نخواهند خود را به خطر اندازند، در آنصورت، اوضاع برای پکن و دهلی نیز پیچیده و مبهم خواهد شد. در حال حاضر، دولت آمریکا روی تبلیغات در اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس تمرکز کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا در حال متقاعد کردن متحدان خود در اتحادیه اروپا به حمایت از تحریم های آمریکا است، اما مشخص نیست که موفق خواهد شد یا خیر. تاکنون بیش از ٥٠ شرکت بین المللی فعال در عرصه های انرژی و مالی به خروج از بازار ایران متقاعد شده اند. اما، ترکیه و هند اعلام کرده اند که به خرید نفت ایران به رغم تهدیدهای کاخ سفید ادامه خواهند داد.

از روز ٦ آگوست، کاخ سفید اعمال بخش اول تحریم های خود علیه ایران را آغاز خواهد کرد که در رابطه با عرصه های خودرو سازی، خرید و فروش طلا و دیگر فلزات می باشد. اما، سخت ترین تحریم ها برای اقتصاد ایران در روز ٤ ماه نوامبر اعمال خواهد شد – تحریم های عرصه انرژی و مالی. واشنگتن قصد دارد، درآمد نفتی ایران را به صفر برساند. به گفته کسنتانتین کوساچف، آغاز اعتراضات داخلی در ایران که به علل اقتصادی می باشد، باعث شده است تا ترامپ به کارساز بودن سیاستش متقاعد شود. البته، می بایست خاطر نشان کرد که شش رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز هدفشان سرنگونی حکومت ایران بود، اما موفق نشدند.

محافل سیاسی واشینگتن معتقدند که روسیه و چین از مشی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران حمایت می کنند، اگرچه، هنوز این دو کشور به صورت رسمی، در این خصوص سخنی ایراد نکرده اند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما