آخرین اخبار
فراتر از نفت

امام جمعه اهواز استعفا کرد

کره جنوبی یکصد میلیون دلار از ایران نفت خرید

انتشار دستاوردهای چهلمین فجر صنعت نفت در مجله «عصر کیمیاگری»

راه اندازی سامانه شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران ایرانول

کاهش صادرات نفت عربستان

پیش بینی قیمت نفت طی ۵ سال آینده

هند بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزوئلا شد

کشف ۸۵۶۰ تن سوخت قاچاق در سمنان

خبر خوش برای کارکنان قراردادی نفت

تشریح اقدامات وزارت نفت برای رفع مشکلات

تغییر مکان ساخت پالایشگاه عربستانی در هند

نجات جان «بابک زنجانی» دست خودش است

هنوز تصمیمی برای بنزین گرفته نشده است

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

تولید نفت روسیه از عربستان پیشی گرفت

طرح احداث پتروپالایشگاه‌ها در نوبت بررسی

دختر بچه یک ساله ای که ۲۰۶ خریده است!/تصویر

چین چگونه ۱۰۲ شرکت بزرگ دولتی را مدیریت می‌کند؟

کاتالیست های ایرانی و راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

حمایت نفت پاسارگاد از تحقیقات علمی در قیر

افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره /تصویری

آغاز احداث فاز ۴ ستاره خلیج فارس در آینده نزدیک

امروز؛ پنجمین عرضه نفت در بورس

غول پالایش هندی از آمریکا نفت می خرد

قرارداد سعودی‌ها برای تامین نفت پاکستان

خروج ٥٠ شرکت بین المللی فعال انرژی و مالی از بازار ایران

۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۴/۱۶کد خبر: 90333
تاکنون بیش از ٥٠ شرکت بین المللی فعال در عرصه های انرژی و مالی به خروج از بازار ایران متقاعد شده اند. اما، ترکیه و هند اعلام کرده اند که به خرید نفت ایران به رغم تهدیدهای کاخ سفید ادامه خواهند داد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، دونالد ترامپ، در حوزه بین المللی طرح های جدیدی را علیه ایران دنبال می کند. در صورت شکست فشار های اقتصادی و دیپلماتیک بر ایران، ناتوانی واشنگتن بر همگان آشکار خواهد شد. شرکای ترامپ تمامی امکانات برای سازش پشت پرده با تهران را از میان برده اند. سفر اخیر روحانی به اتریش و سوئیس برای نجات برجام بود. در این میان، وزارت امور خارجه ایران از سفر غیر منتظره ظریف به سلطان نشین عمان قبل از سفر به وین خبر داد و بدون ارائه جزئیات اعلام کرد وی درباره روابط دو جانبه و منطقه ای و بین المللی طی این سفر گفتگو خواهد کرد. مسقط همیشه نقش میانجی میان ایران و آمریکا را بازی کرده است و همیشه پیامهای متقابل دو طرف را در زمان های بسیار حساس و درباره مسائل بسیار با اهمیت از جمله موضوع هسته ای انتقال داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا به همراه منوچین وزیر خزانه داری آمریکا تیم مشترکی از مقامات بلند پایه را تشکیل داده اند که کشورهای دیگر را به قطع روابط خود با تهران متقاعد سازند. کاخ سفید قصد دارد، علیه کشورها و شرکت هایی که روابط اقتصادی شان را با ایران حفظ می کنند، تحریم هایی را اعمال کند. اما، هنوز مشخص نیست که آیا این برنامه واشنگتن محقق خواهد شد یا خیر. احتمال دارد که در نهایت، این اقدامات باعث شکست های ژئوپلیتیک آمریکا شود. زیرا، آمریکا با این اقدامات خود، انگیزه همکاری با ایران در کشورهایی را ایجاد می کند که تحت اعمال تحریم ها قرار دارند. در این زمینه کنستانتین کوساچف، مدیر کمیته بین المللی شورای فدراسیون روسیه معتقد است که همه چیز به واکنشها به ضرب الاجل آمریکا به بازیگران بزرگ از جمله، اتحادیه اروپایی، چین و اوپک و همچنین، اوضاع داخلی در ایران و منطقه وابسته است.

در سال ٢٠١٦ ، بزرگترین خریداران نفت ایران چین، هند، کره جنوبی و ژاپن بودند. اما، اگر سئول و توکیو نخواهند خود را به خطر اندازند، در آنصورت، اوضاع برای پکن و دهلی نیز پیچیده و مبهم خواهد شد. در حال حاضر، دولت آمریکا روی تبلیغات در اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس تمرکز کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا در حال متقاعد کردن متحدان خود در اتحادیه اروپا به حمایت از تحریم های آمریکا است، اما مشخص نیست که موفق خواهد شد یا خیر. تاکنون بیش از ٥٠ شرکت بین المللی فعال در عرصه های انرژی و مالی به خروج از بازار ایران متقاعد شده اند. اما، ترکیه و هند اعلام کرده اند که به خرید نفت ایران به رغم تهدیدهای کاخ سفید ادامه خواهند داد.

از روز ٦ آگوست، کاخ سفید اعمال بخش اول تحریم های خود علیه ایران را آغاز خواهد کرد که در رابطه با عرصه های خودرو سازی، خرید و فروش طلا و دیگر فلزات می باشد. اما، سخت ترین تحریم ها برای اقتصاد ایران در روز ٤ ماه نوامبر اعمال خواهد شد – تحریم های عرصه انرژی و مالی. واشنگتن قصد دارد، درآمد نفتی ایران را به صفر برساند. به گفته کسنتانتین کوساچف، آغاز اعتراضات داخلی در ایران که به علل اقتصادی می باشد، باعث شده است تا ترامپ به کارساز بودن سیاستش متقاعد شود. البته، می بایست خاطر نشان کرد که شش رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز هدفشان سرنگونی حکومت ایران بود، اما موفق نشدند.

محافل سیاسی واشینگتن معتقدند که روسیه و چین از مشی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران حمایت می کنند، اگرچه، هنوز این دو کشور به صورت رسمی، در این خصوص سخنی ایراد نکرده اند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما