آخرین اخبار
فراتر از نفت

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

برگزاری همایش شورای‌عالی حقوقی شستان در پتروشیمی مکران

پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن بنزین

ایران چقدر نفت صادر کرد؟

قیمت نفت به ۷۳ دلار رسید

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

تاوان نفتی عربستان سعودی

شرکت پارس جهد واحد نمونه استان مرکزی شد

برگزاری آزمون استخدامی پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

هیات کره جنوبی به آمریکا سفر کرد

صادرات گاز به عمان متوقف نشده است

رشد تولید غیراوپک آهسته خواهد شد

برندگان تحریم نفتی ایران

درخواست نفتی آلمان از هند

یمن آرامکو را هدف قرار داد

مکانیزم اروپایی برای دریافت آسانتر پول نفت ایران در قالب یورو و پوند

روسیه شریک دزد و رفیق قافله درجنگ اقتصادی ایران و آمریکا

آیا تنش آبی ایران و افغانستان تشدید می‌شود؟

نرخ کرایه حمل نفتکش‌ها افزایش یافت

چشم انداز شکل گیری ائتلاف مقابله با تحریمهای نفتی ایران

۱۲:۱ - ۱۳۹۷/۴/۱۱کد خبر: 89251
بعید نیست تعدادی از کشورهای آسیایی و اروپایی از ترکیه تبعیت کنند و به خرید نفت از ایران ادامه دهند. در راس این کشورها چین قرار دارد که رتبه نخست را در میان خریداران نفت از ایران در اختیار دارد و روزانه ٦٠٠ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کند پس از آن هند قرار دارد با روزانه ٤٥٠ هزار بشکه و سپس کره جنوبی با ٢٥٠ هزار بشکه در روز و سپس ترکیه با ۲۰۰ هزار بشکه در رتبه چهارم قرار دارند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،رجب طیب اردوغان، جبهه عدم پیروی و نافرمانی از تحریم های اقتصادی قریب الوقوع آمریکا علیه ایران را رهبری می کند. چین بزرگ ترین وارد کننده نفت ایران تهدید به مقابله به مثل کرده است. عربستان سعودی متعهد به جبران کمبود بازار نفت شده است. آیا یک ائتلاف روسیه-چین-ترکیه –ایران و هند قرار است شکل بگیرد؟

ترامپ زمان آغاز اعمال تحریم های اقتصادی فلج کننده علیه ایران را چهارم نوامبر اعلام کرده است. مهم ترین این تحریم ها ممنوعیت خرید نفت ایران است اما تعداد کمی از کشورهای اروپایی و آسیایی احتمالا از این تحریم پیروی کنند در حالی که اکثر کشورها و در راس آنها کشورهایی مانند چین، هند و روسیه به احتمال زیاد با آن مخالفت خواهند کرد. 

فوری ترین نافرمانی از این تحریم ها از سوی مقامات ترکیه و از زبان دکتر ابراهیم کال سخنگوی رجب طیب اردوغان بیان شد. وی گفت کشورش به تحریم های آمریکا علیه خرید نفت از ایران متعهد نخواهد بود و طبق منافع اقتصادی خود عمل خواهد کرد، چرا که ایران کشور همسایه و شریک اقتصادی مهمی برای ترکیه است. بعید نیست تعدادی از کشورهای آسیایی و اروپایی از ترکیه تبعیت کنند و به خرید نفت از ایران ادامه دهند. در راس این کشورها چین قرار دارد که رتبه نخست را در میان خریداران نفت از ایران در اختیار دارد و روزانه ٦٠٠ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کند پس از آن هند قرار دارد با روزانه ٤٥٠ هزار بشکه و سپس کره جنوبی با ٢٥٠ هزار بشکه در روز و سپس ترکیه با 200 هزار بشکه در رتبه چهارم قرار دارند.

دولت چین نگرانی خود را از تهدیدهای آمریکا ابراز کرده اما همچنان مشخص نیست چه موضعی اتخاذ خواهد کرد. آمریکا از کارت متحدان عرب خود و به ویژه عربستان سعودی برای جبران کمبود نفت در بازار در پی ممنوعیت خرید نفت از ایران استفاده خواهد کرد. خالد فالح وزیر انرژی عربستان از آمادگی کشورش برای جبران این کمبود به علت توانمندیهای صادراتی خود خبر داده است. همانگونه که در پی اعمال تحریم های آمریکا علیه بغداد پس از جنگ با کویت به سهم عراق دست پیدا کرد. در همین زمینه ترامپ در گت و گوی تلفنی با محمد بن سلمان موافقت وی را برای افزایش تولید این کشور تا 2 میلیون بشکه در روز به خاطر ناکارآمدی و کمبود تولید نفت در ایران و ونزوئلا اعلام کرده است،

ترکیه دیگر زیاد بر روابط خود با آمریکا و ائتلاف ناتو اتکا نمی کند و به سمت شمال یعنی روسیه و شرق یعنی عراق، ایران، چین و هند گرویده است. به این ترتیب ایران شریک تجاری بزرگی برای این کشور محسوب می شود و میزان مبادلات تجاری میان دو کشور حدود ١١ میلیارد دلار در سال است و برای افزایش این میزان یعنی ٣٥ میلیارد دلار طی چهار سال آینده توافق شده است.

کشورهای اروپایی بویژه فرانسه، ایتالیا و آلمان متعهد به حفظ توافق هسته ای با وجود خروج آمریکا از این توافق و خرید نفت از تهران و استفاده از یورو به جای دلار شده اند، اما شرکت های اروپایی بزرگ مانند توتال فرانسه و پژو، برداشتن گام جهت خروج از بازارهای ایران را آغاز کرده اند.

ترامپ در دشمن تراشی و ایجاد بی ثباتی در جهان حرفه ای است. تحریم های وی علیه ایران دلیل دیگری برای اثبات این واقعیت است، اما پاسخ مثبت به این زیاده خواهی تضمین شده نیست و شاید نتایج کاملا برعکسی داشته باشد و ترکیه به رهبری اردوغان که در بالا بردن کارت قرمز علیه آمریکا در دیگران پیش افتاده ، پرچمداری این روند نافرمانی را برعهده گرفته است. چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، نیز گفته است: «ترکیه قصد ندارد، روابط تجاری خود با ایران را به خاطر قرار یک جانبه آمریکا پیرامون اعمال تحریم ها علیه این کشور قطع کند. هر گونه روند منفی در ایران بر کل منطقه تاثیر گذار خواهد بود، و ما به همکاری با این کشور ادامه خواهیم داد». 


 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما