آخرین اخبار
فراتر از نفت

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

برگزاری همایش شورای‌عالی حقوقی شستان در پتروشیمی مکران

پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن بنزین

ایران چقدر نفت صادر کرد؟

قیمت نفت به ۷۳ دلار رسید

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

تاوان نفتی عربستان سعودی

شرکت پارس جهد واحد نمونه استان مرکزی شد

برگزاری آزمون استخدامی پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

هیات کره جنوبی به آمریکا سفر کرد

صادرات گاز به عمان متوقف نشده است

رشد تولید غیراوپک آهسته خواهد شد

برندگان تحریم نفتی ایران

درخواست نفتی آلمان از هند

یمن آرامکو را هدف قرار داد

مکانیزم اروپایی برای دریافت آسانتر پول نفت ایران در قالب یورو و پوند

روسیه شریک دزد و رفیق قافله درجنگ اقتصادی ایران و آمریکا

آیا تنش آبی ایران و افغانستان تشدید می‌شود؟

نرخ کرایه حمل نفتکش‌ها افزایش یافت

آیا روسیه می تواند نفت تحریم شده ایران را به نام خود بفروشد؟

۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۴/۱۰کد خبر: 89225

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، آمریکا از همه کشورها خواستار توقف واردات نفت ایران از نوامبر سال ٢٠١٨ شده و تهدید به مجازات آنها نموده و اعلام کرده است که این کشورها با فشار تحریم ها از سوی آمریکا مواجه خواهند شد. آمریکا ضرورت اتخاذ چنین تدابیری را با عملکرد تهران در چارچوب منطقه و نقض توافق هسته ای مرتبط می داند.

برای نخستین بار، روزنامه «وال استریت ژورنال» خبر پیرامون این مطالبات بی سابقه آمریکا را منتشر کرد. به گزارش این نشریه، دولت آمریکا از شرکای بین المللی خود خارج کردن ایران از بازار نفت را درخواست کرده است.

یکی از مقامات ایرانی که در عرصه نفتی فعالیت دارد، در گفتگویی با نشریه «وال استریت ژورنال» گفت که این تصمیم آمریکا تازگی ندارد، اما برای بازار جهانی بسیار بد تمام خواهد شد. چندی بعد نیز سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا خبر پیرامون درخواست واشنگتن برای توقف خرید نفت ایران را اعلام کرد. به گفته او، کاهش خرید نفت ایران باید از همین الان آغاز شود.  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که کشورش قصد ندارد، برای کسی استثناء قائل شود. به گفته او، در این زمینه، هیاتی از دیپلمات های آمریکا به بریتانیا، آلمان و فرانسه سفر کرده اند. آمریکایی ها همچنین، به برخی از کشورهای آسیایی سفر کرده اند تا با مقامات این کشورها پیرامون توقف درآمدهای نفتی ایران به توافق برسند. در رابطه با حفظ سرعت جهانی استخراج نفت در شرایط اعمال تحریم های ضد ایرانی باید گفت که آمریکا به بررسی این مساله با کشورهای حاشیه خلیج فارس ادامه خواهد داد. 

بی جهت نیست که در مذاکرات الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، با دولت آمریکا در واشنگتن، مساله پیرامون خطر اتخاذ تدابیر محدود کننده در پاسخ به واردات نفت ایران بحث و بررسی شد. نوواک در پاسخ به پرسش خبرنگاران پیرامون ممنوعیت واردات نفت از ایران گفت: «در مذاکرات من با شرکای خود از آمریکا و اتحادیه اروپا، ابعاد گوناگون همکاریها در شرایط اعمال تحریم ها، در کانون توجهات قرار گرفت. وی گفت: ما فعالیت شرکت های آمریکایی در بازار روسیه و از جمله، ExxonMobil, Schlumberger, Halliburton و غیره و تاثیر اعمال تحریم ها بر فعالیت این شرکت ها را بحث و بررسی کردیم.»

ایران نیز به انتشار خبرها پیرامون پاسخ تند آمریکا به خرید نفتش واکنش نشان داد. وزارت نفت ایران اعلام کرده که درخواستهای آمریکا غیر قابل اجرا است. در حالی که این جاه طلبی قابل اجرا نیست. در ماه می، ایران ٢,٨ میلیون بشکه نفت صادر کرده است. حذف این حجم از صادرات نفتی طی چند ماه غیر ممکن است».
در محافل کارشناسی روسیه اظهارات مقامات ایرانی پیرامون این موضوع ارزیابی شده است. ولادیمیر ساژین، پژوهشگر ارشد موسسه خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، در گفتگویی به «نزاویسیمایا گازتا» گفت: «رساندن حجم خرید نفت ایران به صفر غیر واقعی است. حتی در شرایط اعمال رژیم سابق تحریم ها نیز کشورهای وارد کننده نفت ایران با آمریکا به توافق رسیده بودند که آنها حجم خرید نفتی خود را کاهش دهند، نه آنکه آن را به طور کامل متوقف کنند». این تحلیلگر معتقد است که کمتر کسی از کشورهای وارد کننده نفت با اجرای درخواستهای واشنگتن موافقت خواهد کرد. ساژین این پرسش را مطرح کرد: «چه کسی این درخواستها را اجرا خواهد کرد؟ چین، هند، کره جنوبی و ترکیه حجم زیادی از نفت ایران را خریداری می کنند. در گذشته و در سال های ٢٠١٥ – ٢٠١٢ رژیم تحریم های سخت اعمال می شد و کشورهای اصلی خریدار نفت ایران عملا، حجم خرید نفتی خود را کاهش داده بودند، اما آن را به طور کامل قطع نکرده بودند». این کارشناس معتقد است که اگر ایران عملا، خریداران بین المللی نفت خود را از دست دهد، در آن صورت روسیه می تواند به آن کمک کند. ساژین می گوید: «در گذشته، از مبادله نفت با کالا سخن در میان بود، یعنی ایران نفت خود را به روسیه ارسال کند و ما به ایران محصولات گوناگون خود را ارسال کنیم. احتمال دارد که در این زمینه، توافقنامه ای منعقد شود و در آنصورت، روسیه نفت ایران را به عنوان نفت خود به فروش خواهد رساند.»


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما