آخرین اخبار
فراتر از نفت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

وزیر نفت به مجلس می رود

قیمت نفت از مرز ۶۶ دلار گذشت

پشت پرده برگزاری نمایشگاه نفت کیش به سود چه کسانی است؟

پنجمین عرضه در راه است

عبور نفت از ۶۵ دلار

محصولات پتروشیمی کارون در بازار خاورمیانه بی رقیب است

پیام تسلیت وزیر نفت در پی حادثه تروریستی زاهدان

اقدامات جدید نفت جی در تسهیل صادرات قیر

اعلام نتایج آزمون استخدامی وزارت نیرو

رتبه نخست بانک ایران زمین در پاسخگویی و شفافیت در بین بانکهای خصوصی

CNPC و پتروپارس فاز ۱۱ را توسعه می‌دهند

محکومیت قاچاقچی سوخت در خراسان جنوبی

کمبود نفت سنگین در بازار

تلاش ونزوئلا برای ایجاد بلوک تجاری بدون دلار

خیز پالایشگاه تبریز برای تولید روزانه ۶میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵

توافق محرمانه افزایش تولید نفت عربستان-روسیه پس از اجرای تحریمهای ایران

۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۴/۶کد خبر: 89123
روس ها و سعودی ها پیرامون ضرورت افزایش تولید نفت به توافق محرمانه ای رسیده اند و جزئیات این توافق فعلا، افشا نشده است.بروز بی ثباتی در بازارهای انرژی باعث شده است تا روابط این دو کشور تحکیم بیشتری یابد. زیرا این دو قدرت بزرگ نفتی در وضعیت یکسانی قرار دارند و تلاش می کنند تا به توافق کارآمدی در بازار نفتی دست یابند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در افتتاحیه جام جهانی 2018، در روز ١٤ ژوئن، فوتبالیست های روسیه و عربستان سعودی بیست و یکمین دور از مسابقات جام جهانی فوتبال را انجام دادند. رئیس جمهور روسیه و شاهزاده عربستان سعودی برای حمایت از فوتبالیست های خود در ورزشگاه لوژنیکی مسکو حضور یافتند. از این مسابقه که روسیه با زدن پنج گل عربستان سعودی را شکست داد، رهبران دو کشور برای گفتگو پیرامون تحکیم روابط دو کشور استفاده کردند.

شاهزاده محمد بن سلمان و ولادیمیر پوتین روابط کاری تنگاتنگی با یکدیگر دارند. طی سال ها و ماههای اخیر، روابط روسیه و عربستان به طور چشمگیری فعال تر شده است. موضوع قابل توجه اینست که اتحاد جماهیر شوروی سابق نخستین کشوری بوده که دولت سعودی را به رسمیت شناخته است.

صنعت نفتی همواره، این دو کشور را به یکدیگر مرتبط کرده است. در طول تاریخ معاصر، روسیه که عضو اوپک نیست و فقط نقش کشور ناظر را در این کارتل نفتی دارد، تلاش کرده تا تولید نفت را محدود کند و سعودی ها نیز خواسته اند تا از ذخایر غنی نفتی خود برای مبارزه علیه ایران استفاده کنند. در سال ٢٠١٤ ، قیمت نفت تا ٣٠ دلار در ازای هر بشکه کاهش یافت و کشورهای نفت خیز ناگزیر شدند، در این راستا تدابیری را اتخاذ کنند. در این اواخر، توافقی در روابط روسیه و عربستان سعودی تاثیر گذار بوده که در نوامبر سال ٢٠١٦ ، امضا شده است. موضوع از این قرار است که روسیه، عربستان سعودی و دیگر کشورهای صادر کننده نفت پیرامون کاهش حجم تولید نفتی به توافق رسیدند. در هفته های اخیر، قیمت نفت به خاطر تصمیم ترامپ، رئیس جمهور امریکا، پیرامون ازسرگیری اعمال تحریم ها علیه ایران و به خاطر بروز بی ثباتی در خاورمیانه و ونزوئلا افزایش یافته است. از اینرو، بی جهت نیست که در زمان سفر اخیر شاهزاده عربستان سعودی به روسیه، وی را خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی، همراهی کرده و با الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه مذاکره کرد.

در این میان، برای روس ها تطبیق دادن منافعشان با منافع تهران کار بسیار دشواری است، زیرا در سال آینده، به احتمال زیاد، تولید نفت ایران تا ٩٠٠ هزار بشکه کاهش خواهد یافت و علت آن، اعمال تحریم های جدید امریکا علیه این کشور خواهد بود. در چنین شرایطی، ایران قصد دارد که تا جای ممکن و تا زمانی که قیمت نفت بالا است، نفت خود را صادر کند، اما مسکو و ریاض می خواهند مانع از این کار شوند، زیرا این اقدام به ضرر آنها است. در این زمینه، می بایست خاطر نشان کرد که روس ها و سعودی ها پیرامون ضرورت افزایش تولید نفت به توافق محرمانه ای رسیده اند و جزئیات این توافق فعلا، افشا نشده است.

در سال ٢٠١٦ ، مبادلات تجاری روسیه و عربستان سعودی در حدود ٥٠٠ میلیون دلار بود (٣٥٠میلیون دلار برای روسیه و ١٥٠ میلیون دلار برای عربستان سعودی).

رویکردهای روسیه و عربستان سعودی در قبال بسیاری از مشکلات منطقه خاورمیانه در مقابل هم قرار دارد. در سوریه، روسیه از دولت بشار اسد حمایت می کند، و سعودی ها از گروههای شورشی سنی. برای روس ها، حفظ اسد در سوریه که در آنجا، پایگاه نظامی دارند، بسیار مهم است و برای سعودی ها سرنگونی اسد به معنای افزایش قدرت خود در منطقه است.

مشکل اصلی – ایران است که سنگ مانع برای همکاری دو کشور می باشد. موضوع قابل توجه اینست که در این اواخر و بعد از دیدار روسیه و عربستان سعودی، در خبرهای منتشره پیرامون این موضوع، کمترین اشاره ای به انجام گفتگوها پیرامون ایران نشده است. اما، بدون تردید، در پشت درهای بسته، موضوع ایران نیز بحث و بررسی شده است، افزون بر این که سعودی ها ایران را بزرگترین خطر برای موجودیت خود و نفوذشان در منطقه می دانند. احتمال دارد، در نهایت، مناقشات ایران با کشورهای همسایه اش موازنه قدرت در منطقه را تغییر دهد و به خود این کشور ضربه وارد کند، برای نمونه، اسرائیل به دنبال پایان دادن به حضور نظامی ایران در کشور سوریه است.

مشکل دیگر و تاثیر گذار بر روابط مسکو و ریاض، قطر است. گفتنی است که از سال گذشته، به انزوا کشاندن قطر در زمینه دیپلماتیک و اقتصادی به خاطر حمایتش از گروههای تروریستی ادامه دارد. بسیاری از کشورها تلاش کردند تا مسکو را به مناقشه عربستان سعودی و قطر جذب کنند، اما روسیه ترجیح داد، موضع بیطرفانه را در پیش گیرد.

در این میان، می بایست خاطر نشان کرد که ریاض به همکاری با روسیه نیاز دارد، زیرا عربستان سعودی با مشکلات اقتصادی مواجه است و به سرمایه گذاری در زمینه اقتصادی نیاز دارد. روابط روسیه و عربستان سعودی به سرعت، در حال توسعه است. برای نمونه، روسیه و عربستان سعودی برخی از مسائلی را که برایشان مهم بوده و هر کدام دیدگاه خاصی در خصوص آنها داشته اند، حل و فصل کرده اند. این دو کشور در رابطه با مسائلی که با یکدیگر اختلاف نظر دارند، تصمیم گرفته اند که آنها را نادیده بگیرند. قطعاً، بروز بی ثباتی در بازارهای انرژی باعث شده است تا روابط این دو کشور تحکیم بیشتری یابد. زیرا این دو قدرت بزرگ نفتی در وضعیت یکسانی قرار دارند و تلاش می کنند تا به توافق کارآمدی در بازار نفتی دست یابند.

 

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما