آخرین اخبار
فراتر از نفت

راه‌هایی برای تبدیل ارز کشورهای خریدار نفت داریم

اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان

تگزاس بزرگترین کابوس اوپک را خلق می‌کند

راه اندازی کارت سوخت ربطی به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت ندارد

واردات نفت هند رکورد زد

بی تفاوتی مدیرعامل بانک پاسارگاد به زیان سهامداران/رسانه های منتقد را تهدید به شکایت می کنند

پیش بینی قیمت نفت در تدوین بودجه ۹۸

دور زدن قانون به سبک نفتی ها

قیمت نفت با این روند افزایش نمی یابد

اوپک با کاهش تولید نفت موافقت می‌کند

واگذاری یک جایگاه سوخت دولتی

عالی پور از نفت خیز جنوب رفت

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

تحریم‌های جدید آمریکا علیه دو مقام بانک مرکزی

آمار رسمی قاچاق سوخت اعلام شد

شوک قیمتی به غول‌های نفتی

۲ نرخی شدن بنزین به صلاح نیست

بعید است قیمت نفت به ۱۰۰ دلار برسد

انتصاب مدیران عامل جدید پتروشیمی بوشهر، مرجان و مخازن سبز عسلویه

اصلاح آگهی استخدام شرکت توسعه پلیمرپاد جم

ایران در نفت جلوتر از برنامه قرار دارد

ضرورت حضور مسولان نفتی در نگین صنعت نفت ایران

قاچاق سوخت کاهش یافت

بهزاد محمدی مدیرعامل NPC شد

انتصاب جدید در وزارت نفت

ادعای وزیر انرژی سابق اسرائیل: سرویس های اطلاعاتی ایران برای ما کار می کردند!؟

۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۴/۶کد خبر: 89121
سگو ادعا می کند که او برای سرویس اطلاعاتی ایران کار نمی کرده، بلکه سرویس اطلاعاتی ایران برای او کار می کرده است. به ظاهر، او قصد داشته اعتماد ایرانیها را جلب کند و بتواند از آنان اطلاعات مهم برای موساد را جمع آوری کند و به عنوان یک قهرمان به اسرائیل باز گردد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، «گونن سگو» وزیر انرژی سابق اسرائیل به جرم جاسوسی برای ایران بازداشت شد. با توجه به وجود اختلافات و دشمنی میان این دو کشور، این امر تا حدودی غیر قابل تصور می نماید. اما اگر به شخصیت «گونن سگو» نگاهی بیندازید، تمامی پرسشها از میان می روند. و پس از نگاه انداختن به شخصیت وی، فکر می کنید که حضور چنین افرادی در دولت چقدر می تواند خطرناک باشد.

اواسط ماه می، گونن سگو در گینه استوایی بازداشت و سپس به کشورش فرستاده شد. در اسرائیل اطمینان یافته اند که از سال ٢٠١٢ ، وزیر سابق انرژی این کشور اطلاعات پیرامون محل تأسیسات سری و زیر ساختهای انرژی اسرائیل را در اختیار سرویس های اطلاعاتی ایران قرار داده است. متخصصان اطلاعاتی اسرائیل عبارت «آسمان به زمین نیامده است» را به کار می برند، زیرا بخش اعظم اطلاعاتی که سگو موفق شده در اختیار ایرانیها قرار دهد، به زیر ساختهای بیست سال پیش تعلق دارد. اما، از سوی دیگر، حتی اطلاعات قدیمی ارائه شده از سوی سگو نیز حاوی نکات مهم پیرامون زیر ساختهای انرژی اسرائیل می باشد. به ظاهر، آسیب بزرگ ناشی از جاسوسی وی به مقاماتی وارد شده که او توانسته است پیرامون فعالیت های نظامی و سیاسی آنان اطلاعاتی را در اختیار ایران قرار دهد.

در اسرائیل، اذعان دارند که سگو از دو ویژگی بسیار متمایز برخوردار است. نخست این که او فرد بسیار پول پرستی است. دوم این که او باور دارد که می تواند تمامی جهان حول خود را در سایه استعدادهای ویژه و شخصیت فریبنده اش، گول بزند. او همچنین دارای ویژگی است که روانشناسان آن را گسیختگی سوپرایگو می نامند. او مانند افراد معمولی، ترمزها و ایست هایی را که انسانها را ناگزیر به گام برداشتن در راستای ارزشهای اخلاقی و قوانین می کند، رعایت نمی کند.

این سناریو مطرح است که برای نخستین بار، فلسطینی های جنبش حزب الله از ویژگیهای شخصیتی سگو آگاه شده اند و نه، ایرانیها. آنان او را شناسایی و بررسی کرده و سپس، به ایرانیها معرفی کردند. زمانی، سگو دارای شخصیت متفاوتی بود، او برای فعالیت هایش تشویق می شود و حتی، یک بار جان یک افسر امنیتی سفارت را نجات داد. او با اینکه در کشورهای دیگر سکونت داشت، اما می توانست در هر لحظه دلخواه به اسرائیل باز گردد، اما او می گفت که فقط بعد از انتصاب در مقام مهم به کشورش باز خواهد گشت. تمام این مدت، او تحت نظر سرویس های اطلاعاتی ایران قرار داشت و در نهایت نیز آنان به توانایی سگو برای جاسوسی متقاعد شدند. در حال حاضر، سگو ادعا می کند که او برای سرویس اطلاعاتی ایران کار نمی کرده، بلکه سرویس اطلاعاتی ایران برای او کار می کرده است. به ظاهر، او قصد داشته اعتماد ایرانیها را جلب کند و بتواند از آنان اطلاعات مهم برای موساد را جمع آوری کند و به عنوان یک قهرمان به اسرائیل باز گردد.

 وزیر انرژی سابق رژیم اسرائیل در این خصوص به بازجویان خود در زندان گفته است که هیچ گونه اطلاعات طبقه بندی شده ‌ای را به رابطان ایرانی خود منتقل نکرده و به لحاظ اعتقادی و مالی نیز دلیلی برای این کار نداشته است. اما، هیچکس این سخنان وی را باور نکرده است. ضربه واقعی که سگو به امنیت کشورش وارد کرده، بسیار زیاد است. در حال حاضر، سگو به همکاری آگاهانه در انتقال اطلاعات به دشمن در زمان جنگ و جاسوسی علیه کشور متهم شده است و با چنین جرمی، برای او حکم حبس ابد صادر خواهد شد. در کیفرخواست دادستان اسرائیل آمده است که سگو برای آن که به مأموران ایرانی ثابت کند، مأموریت ‌های محوله را انجام داده است، در زمان حضور خود در اسرائیل، با اسرائیلی‌ هایی که در زمینه محافظت از شخصیت ‌ها، امنیت و مناسبات خارجی این کشور فعال هستند، دیدار کرده و همچنین، تلاش کرده تا اسرائیلی‌ های دیگر را با نیروهای اطلاعاتی ایران مرتبط کند. در این گزارش آمده است که سگو در جریان زندگی و فعالیت بازرگانی خود در کشور آفریقایی نیجریه، نخستین بار در سال ۲۰۱۲ ، با مأموران اطلاعاتی سفارت ایران در نیجریه تماس گرفت و این ارتباطات را آگاهانه ادامه داد و به دعوت آنان نیز دو بار به ایران رفت و می ‌دانست که دارد با چه کسانی کار می کند. این اتهام نیز علیه سگو مطرح است که او بعد از دو سفر به ایران، در دیدارهای بعدی با مأموران اطلاعاتی ایران، در هتل ‌ها یا خانه ‌هایی که وابسته به نهادهای اطلاعاتی ایران بوده به تماس‌هایش ادامه داده است.

یک بخش مهم دیگر از اتهامات عنوان شده علیه این وزیر پیشین اسرائیل، نگهداری و استفاده از تجهیزات مخفی کد گذاری شده برای رد و بدل کردن اطلاعات میان او و مأموران ایرانی بوده است. الی زوهار و موشه مازور، دو وکیل مدافع وی، بلافاصله، بعد از رسانه ‌ای شدن گزارش بازداشت سگو، در مصاحبه با رسانه ‌های گروهی اسرائیل گفتند که هر چند بخش‌های زیادی از کیفر خواست جنبه محرمانه دارد، اما گزارشی که نهادهای امنیتی به رسانه ‌های گروهی داده ‌اند، تصویر بسیار وخیم ‌تری از واقعیت را ارائه کرده است.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما