آخرین اخبار
فراتر از نفت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

وزیر نفت به مجلس می رود

قیمت نفت از مرز ۶۶ دلار گذشت

پشت پرده برگزاری نمایشگاه نفت کیش به سود چه کسانی است؟

پنجمین عرضه در راه است

عبور نفت از ۶۵ دلار

محصولات پتروشیمی کارون در بازار خاورمیانه بی رقیب است

پیام تسلیت وزیر نفت در پی حادثه تروریستی زاهدان

اقدامات جدید نفت جی در تسهیل صادرات قیر

اعلام نتایج آزمون استخدامی وزارت نیرو

رتبه نخست بانک ایران زمین در پاسخگویی و شفافیت در بین بانکهای خصوصی

CNPC و پتروپارس فاز ۱۱ را توسعه می‌دهند

محکومیت قاچاقچی سوخت در خراسان جنوبی

کمبود نفت سنگین در بازار

تلاش ونزوئلا برای ایجاد بلوک تجاری بدون دلار

خیز پالایشگاه تبریز برای تولید روزانه ۶میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵

چه کشورهایی و به چه میزان، حق تولید بیشتر در توافق اوپک پلاس خواهند داشت؟

۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۴/۴کد خبر: 89076
فقط پنج کشور شرکت کننده قادر به افزایش تولید نفتی خود می باشند. در این میان، افزایش تولید نفت عربستان سعودی به ٢٤٥ هزار بشکه، روسیه به ١٦٠ هزار بشکه، کویت به ٨٠ هزار بشکه، عمان به ٣٥ هزار بشکه و امارات متحده عربی به ٨٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید. روسیه نیز قادر است، تا ١٨٠ – ١٧٠ هزار بشکه در روز تولید نفتی خود را افزایش دهد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در نشست 174 وزرای نفت اوپک و غیر اوپک در توافق نفتی اوپک پلاس در خصوص تولید بیشتر تا یک میلیون بشکه نفت در روز به توافق رسیدند. به رغم آن که به طور رسمی، این رقم صورت جلسه نشده است، اما برخی از شرکت کنندگان در مذاکرات می گویند که افزایش حجم تولید کمتر از این خواهد بود و در این مساله، خود دستیابی به موافقت را پیروزی روسیه و عربستان سعودی می نامند. 

پایان این هفته را می توان پیروزی واقعی برای بازار نفت خواند که در توافقی در خصوص افزایش تولید نفت به توافق رسیدند. خالد الفلاح، وزیر انرژی عربستان سعودی، خاطر نشان کرد که قرار است، طی شش ماه دوم سال 2018، تولید اضافی یک میلیون بشکه نفت در روز به بازار تزریق شود. 

برخی از منابع اعلام کرده اند: « انتظار می رود که میزان مشخص برای تولید نفت حفظ شود». پیشتر، هیاتی از اوپک که به اوضاع جاری حاکم است، خبر داد که فقط پنج کشور شرکت کننده قادر به افزایش تولید نفتی خود می باشند. در این میان، افزایش تولید نفت عربستان سعودی به ٢٤٥ هزار بشکه، روسیه به ١٦٠ هزار بشکه، کویت به ٨٠ هزار بشکه، عمان به ٣٥ هزار بشکه و امارات متحده عربی به ٨٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید. در این میان، به اعتقاد الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، این کشور قادر است، تا ١٨٠ – ١٧٠ هزار بشکه در روز تولید نفتی خود را افزایش دهد. در این میان، با رشد تولید نفتی، امکانات برای تمامی شرکت های نفتی روسیه نیز افزایش خواهد یافت و به احتمال زیاد، افزایش حجم تولید نفتی در شش ماهه دوم سال انجام خواهد شد. 

مذاکرات سه روزه نفتی – ٢١ الی ٢٣ ماه ژوئن - در فضای سیاسی برگزار شد. برای نمونه، ایران تلاش کرد، به بیانیه نهایی اوپک بحث مرتبط با اعمال تحریم های واشنگتن علیه تهران را بیفزاید. اگرچه، این مساله بحث و بررسی شد، اما اعضای کارتل ترجیح دادند، خارج از موضوعات سیاسی قرار گیرند و در بیانیه خود به این مساله اشاره ای نکردند. 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نیز در این روند سهم خود را ادا کرد. در روز ٢٢ ژوئن، در صفحه توییتر خود کشورهای اوپک را به افزایش حجم تولید نفتی فرا خواند. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، به این فراخوانیها چنین پاسخ داد: «اوپک برای دریافت دستور کار از امریکا تشکیل نشدهه است». وی تصریح کرد: « ترامپ فکر می کند که می تواند به اوپک دستور دهد و بگوید که چه کار باید بکند و چه کار نباید بکند. او با اعمال تحریم ها، باعث بروز دشواریهایی در بازار می شود. اوپک جزء وزارت انرژی آمریکا نیست.»

دیگر خبر مهم در عرصه نفتی، پیشنهاد روسیه برای ملحق شدن به اوپک به عنوان کشور ناظر است. در این میان، بدون روسیه نیز همکاری میان طرفین ادامه خواهد داشت: در حال حاضر، اعضای اوپک پلاس فعالانه، قالب همکاریهای بعد از سال ٢٠١٨ ، را بحث و بررسی می کنند. 

در اواخر سال ٢٠١٦ ، اعضای اوپک و کشورهای غیر عضو در این کارتل در خصوص حذف ١,٨ میلیون بشکه نفت در روز در راستای ایجاد موازنه در بازار جهانی و بازگشت نرخ مواد هیدروکربنی به نرخ قابل قبول برای توسعه این بازار به توافق رسیدند. از آن زمان، این توافق تاثیر گذار بوده و چندین بار نیز مهلت اجرای آن تمدید شده است. اما، طی ماههای اخیر، سطح کلی اجرای این توافق به خاطر افت جدی استخراج در ونزوئلا و همچنین، برخی از کشورهای آفریقایی و از جمله، الجزایر کاهش یافته است. براساس ارزیابیهای کارشناسان، به موازات ونزوئلا، برخی از کشور عضو در اوپک پلاس نیز قادر نیستند در سال ٢٠١٨، به خاطر افت بلند مدت حجم سرمایه گذاری در عرصه نفتی، به صورت ١٠٠ درصد وظیفه محول را اجرا کنند. این کشورها شامل آذربایجان، الجزایر، آنگولا، عراق، سودان جنوبی، گابن و گینه استوایی می باشند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما