آخرین اخبار
فراتر از نفت

فکری به حال صادرات پتروشیمی شود

ضرر ژاپنی ها از تحریم های نفتی ایران

وزارت اطلاعات دچار هیجانات و تسویه حساب های جناحی نمی شود

پیشنهاد سریلانکا به ایران برای تهاتر چای با نفت

کسی که سیاست بداند جلوی صادرات نفت ایران را نمی گیرد

روایت تنها زن جوشکار یک سایت نفتی

افزایش قیمت گاز طبیعی در مصر

ضرر آمریکا از تحریم نفت ایران

پیام تسلیت مدیرعامل پتروشیمی مکران در پی درگذشت پروفسور فرور

برای عرضه نفت در بورس مانعی وجود ندارد

امروز؛ آغاز پیش‌پرداخت کارمزد در جایگاه‌های سوخت

سعودی‌ها برای فروش نفت به مشکل خوردند

وزیر نفت به مجلس می رود

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

برگزاری همایش شورای‌عالی حقوقی شستان در پتروشیمی مکران

پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن بنزین

ایران چقدر نفت صادر کرد؟

قیمت نفت به ۷۳ دلار رسید

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

چه کشورهایی و به چه میزان، حق تولید بیشتر در توافق اوپک پلاس خواهند داشت؟

۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۴/۴کد خبر: 89076
فقط پنج کشور شرکت کننده قادر به افزایش تولید نفتی خود می باشند. در این میان، افزایش تولید نفت عربستان سعودی به ٢٤٥ هزار بشکه، روسیه به ١٦٠ هزار بشکه، کویت به ٨٠ هزار بشکه، عمان به ٣٥ هزار بشکه و امارات متحده عربی به ٨٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید. روسیه نیز قادر است، تا ١٨٠ – ١٧٠ هزار بشکه در روز تولید نفتی خود را افزایش دهد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در نشست 174 وزرای نفت اوپک و غیر اوپک در توافق نفتی اوپک پلاس در خصوص تولید بیشتر تا یک میلیون بشکه نفت در روز به توافق رسیدند. به رغم آن که به طور رسمی، این رقم صورت جلسه نشده است، اما برخی از شرکت کنندگان در مذاکرات می گویند که افزایش حجم تولید کمتر از این خواهد بود و در این مساله، خود دستیابی به موافقت را پیروزی روسیه و عربستان سعودی می نامند. 

پایان این هفته را می توان پیروزی واقعی برای بازار نفت خواند که در توافقی در خصوص افزایش تولید نفت به توافق رسیدند. خالد الفلاح، وزیر انرژی عربستان سعودی، خاطر نشان کرد که قرار است، طی شش ماه دوم سال 2018، تولید اضافی یک میلیون بشکه نفت در روز به بازار تزریق شود. 

برخی از منابع اعلام کرده اند: « انتظار می رود که میزان مشخص برای تولید نفت حفظ شود». پیشتر، هیاتی از اوپک که به اوضاع جاری حاکم است، خبر داد که فقط پنج کشور شرکت کننده قادر به افزایش تولید نفتی خود می باشند. در این میان، افزایش تولید نفت عربستان سعودی به ٢٤٥ هزار بشکه، روسیه به ١٦٠ هزار بشکه، کویت به ٨٠ هزار بشکه، عمان به ٣٥ هزار بشکه و امارات متحده عربی به ٨٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید. در این میان، به اعتقاد الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، این کشور قادر است، تا ١٨٠ – ١٧٠ هزار بشکه در روز تولید نفتی خود را افزایش دهد. در این میان، با رشد تولید نفتی، امکانات برای تمامی شرکت های نفتی روسیه نیز افزایش خواهد یافت و به احتمال زیاد، افزایش حجم تولید نفتی در شش ماهه دوم سال انجام خواهد شد. 

مذاکرات سه روزه نفتی – ٢١ الی ٢٣ ماه ژوئن - در فضای سیاسی برگزار شد. برای نمونه، ایران تلاش کرد، به بیانیه نهایی اوپک بحث مرتبط با اعمال تحریم های واشنگتن علیه تهران را بیفزاید. اگرچه، این مساله بحث و بررسی شد، اما اعضای کارتل ترجیح دادند، خارج از موضوعات سیاسی قرار گیرند و در بیانیه خود به این مساله اشاره ای نکردند. 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نیز در این روند سهم خود را ادا کرد. در روز ٢٢ ژوئن، در صفحه توییتر خود کشورهای اوپک را به افزایش حجم تولید نفتی فرا خواند. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، به این فراخوانیها چنین پاسخ داد: «اوپک برای دریافت دستور کار از امریکا تشکیل نشدهه است». وی تصریح کرد: « ترامپ فکر می کند که می تواند به اوپک دستور دهد و بگوید که چه کار باید بکند و چه کار نباید بکند. او با اعمال تحریم ها، باعث بروز دشواریهایی در بازار می شود. اوپک جزء وزارت انرژی آمریکا نیست.»

دیگر خبر مهم در عرصه نفتی، پیشنهاد روسیه برای ملحق شدن به اوپک به عنوان کشور ناظر است. در این میان، بدون روسیه نیز همکاری میان طرفین ادامه خواهد داشت: در حال حاضر، اعضای اوپک پلاس فعالانه، قالب همکاریهای بعد از سال ٢٠١٨ ، را بحث و بررسی می کنند. 

در اواخر سال ٢٠١٦ ، اعضای اوپک و کشورهای غیر عضو در این کارتل در خصوص حذف ١,٨ میلیون بشکه نفت در روز در راستای ایجاد موازنه در بازار جهانی و بازگشت نرخ مواد هیدروکربنی به نرخ قابل قبول برای توسعه این بازار به توافق رسیدند. از آن زمان، این توافق تاثیر گذار بوده و چندین بار نیز مهلت اجرای آن تمدید شده است. اما، طی ماههای اخیر، سطح کلی اجرای این توافق به خاطر افت جدی استخراج در ونزوئلا و همچنین، برخی از کشورهای آفریقایی و از جمله، الجزایر کاهش یافته است. براساس ارزیابیهای کارشناسان، به موازات ونزوئلا، برخی از کشور عضو در اوپک پلاس نیز قادر نیستند در سال ٢٠١٨، به خاطر افت بلند مدت حجم سرمایه گذاری در عرصه نفتی، به صورت ١٠٠ درصد وظیفه محول را اجرا کنند. این کشورها شامل آذربایجان، الجزایر، آنگولا، عراق، سودان جنوبی، گابن و گینه استوایی می باشند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما