آخرین اخبار
فراتر از نفت

دعوای میز مدیر عاملی درفولاد اکسین تمام شد

مکاتبه جدید پتروشیمی‌‌ها با وزیر نفت

پولشویی ۲۰۰ میلیارد یورویی در اروپا

"کاردر" و برخی معاونان زنگنه به دنبال استفاده از قانون پاره وقت!

شمارش معکوس برای افتتاح یک پروژه گازی

روسیه می‌تواند برای نفت ایران بازاریابی کند

بلاتکلیفی داوطلبان آزمون استخدامی وزارت نفت

چگونه اوپک ابزار دست امریکا شده است؟

مردم چشم به همت وزارت دفاع و پتروشیمی مکران دوختند

افتتاح تعدادی از پروژه‌های هلدینگ خلیج فارس

احتمال نفت ۹۰ دلاری در نوامبر

رشد قیمت نفت در پایان هفته پرنوسان

نمایندگان نفت ایران وارد الجزیره شدند

گام مهم دولت برای مقابله با تحریم

دعوای میز مدیرعاملی در "فولاد اکسین خوزستان"!

کره به نفت ایران وابسته است

شیل اُویل آمریکا پاسخگوی بازار نیست

ایران ۳۵۶ هزار تن LPG صادر کرد

نوسان ارزی واگذاری شستا را به تاخیر انداخت

ترامپ اوپک را به افزایش قیمت نفت متهم کرد

وضعیت تامین بنزین در شرایط تحریم نفتی

ورود کمیسیون انرژی به تشکیل بورس نفت

بایدها و نبایدهای تشکیل بورس نفت

گزینه‌های ژاپن برای جایگزینی نفت ایران

هشدار صندوق بین المللی پول به انگلیس

چرخش سیاست نفتی عربستان

۱۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۳/۳۱کد خبر: 88966
یک کارشناس بازار گفت: به نظر می رسد عربستان سعودی رویکرد خود در قبال تولید نفت را بدنبال تکرار حملات توییتری رییس جمهور آمریکا تغییر داده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،  هلیما کرافت، مدیر جهانی استراتژی کالا در شرکت "آر بی سی" به شبکه سی ان بی سی گفت: دونالد ترامپ هفته گذشته با ارسال پیامی در توییتر، اوپک را برای دومین بار در چند ماه اخیر متهم کرد قیمت‌های نفت را از طریق سیاست محدودیت عرضه، به طور غیرواقعی بالا برده است.

رییس جمهور آمریکا که شاید نگران بالا رفتن متوسط قیمت بنزین به حدود ۳ دلار در هر گالن است، درصدد برآمده تا اوپک را مسئول افزایش اخیر قیمت‌ها قلمداد کند.

در این بین، اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک که در توافق کاهش تولید مشارکت کرده اند، برای دیدار روز جمعه در وین آماده می‌شوند.

هلیما کرافت در پاسخ به این پرسش که انتقاد ترامپ تا چه حدی برای اوپک در آستانه نشست این گروه در وین مهم است، گفت: تصور می کنم بی نهایت مهم باشد زیرا اگر به خاطر داشته باشید در آوریل که نشست کمیته مشترک وزیران اوپک و غیراوپک در جده برگزار شد، به نظر می رسید هیچ تغییری در سیاست تولید نفت وجود نخواهد شد. بعد یکباره ترامپ توییتی ارسال کرد و اوپک را عامل قیمت‌های بالا قلمداد کرد و در نتیجه، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان رویکرد متفاوتی را در زمینه تولید در پیش گرفت. بنابراین پرسش این است که خشم آمریکا نسبت به قیمتهای بالا و انتقاد دولت ترامپ از اوپک چه هزینه ای برای تولیدکنندگان عضو اوپک داشته تا لحنشان را تغییر دهند؟ شرکتهای نفتی روسیه مدتهاست خواهان بالا بردن سطح تولید هستند اما ظاهرا سعودی‌ها در چند ماه گذشته تغییر رویه داده‌اند.

عربستان سعودی در آستانه نشست اوپک، به شدت سرگرم لابی با سایر اعضا برای جلب موافقت آنها با افزایش تولید طبق میل آمریکا است. این مسئله چرخش قابل توجه سیاست اوپک را نشان می‌دهد.

دو ماه پیش وزیر انرژی عربستان به شرکت کنندگان در یک کنفرانس انرژی گفته بود ماموریت اوپک برای متعادل کردن بازار هنوز کامل نشده و محدودیت عرضه باید ادامه پیدا کند.

تصور می رود اکنون اوپک سرگرم رایزنی برای افزایش اندک تولید به میزانی است که مورد موافقت ایران و روسیه قرار گیرد. مسکو مدتهاست خواهان افزایش تولید است در حالی که ایران با تغییر پارامترهای فعلی توافق موافق نیست.

اوپک به همراه گروهی از تولیدکنندگان خارج از این سازمان از ابتدای سال ۲۰۱۷ پیمان محدودیت تولید نفت را به منظور حذف اشباع عرضه در بازار جهانی و تقویت قیمت‌ها به اجرا گذاشت اما اکنون که قیمتهای نفت از پایین ۳۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۶ به مرز ۸۰ دلار صعود کرده است، این گروه از سوی کشورهای مصرف کننده بزرگ برای کنترل قیمت‌ها و بازنگری سیاست تولید خود تحت فشار قرار گرفته است.

 

منبع: ایسنا

 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما