آخرین اخبار
فراتر از نفت

راه‌هایی برای تبدیل ارز کشورهای خریدار نفت داریم

اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان

تگزاس بزرگترین کابوس اوپک را خلق می‌کند

راه اندازی کارت سوخت ربطی به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت ندارد

واردات نفت هند رکورد زد

بی تفاوتی مدیرعامل بانک پاسارگاد به زیان سهامداران/رسانه های منتقد را تهدید به شکایت می کنند

پیش بینی قیمت نفت در تدوین بودجه ۹۸

دور زدن قانون به سبک نفتی ها

قیمت نفت با این روند افزایش نمی یابد

اوپک با کاهش تولید نفت موافقت می‌کند

واگذاری یک جایگاه سوخت دولتی

عالی پور از نفت خیز جنوب رفت

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

تحریم‌های جدید آمریکا علیه دو مقام بانک مرکزی

آمار رسمی قاچاق سوخت اعلام شد

شوک قیمتی به غول‌های نفتی

۲ نرخی شدن بنزین به صلاح نیست

بعید است قیمت نفت به ۱۰۰ دلار برسد

انتصاب مدیران عامل جدید پتروشیمی بوشهر، مرجان و مخازن سبز عسلویه

اصلاح آگهی استخدام شرکت توسعه پلیمرپاد جم

ایران در نفت جلوتر از برنامه قرار دارد

ضرورت حضور مسولان نفتی در نگین صنعت نفت ایران

قاچاق سوخت کاهش یافت

بهزاد محمدی مدیرعامل NPC شد

انتصاب جدید در وزارت نفت

چرخش سیاست نفتی عربستان

۱۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۳/۳۱کد خبر: 88966
یک کارشناس بازار گفت: به نظر می رسد عربستان سعودی رویکرد خود در قبال تولید نفت را بدنبال تکرار حملات توییتری رییس جمهور آمریکا تغییر داده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،  هلیما کرافت، مدیر جهانی استراتژی کالا در شرکت "آر بی سی" به شبکه سی ان بی سی گفت: دونالد ترامپ هفته گذشته با ارسال پیامی در توییتر، اوپک را برای دومین بار در چند ماه اخیر متهم کرد قیمت‌های نفت را از طریق سیاست محدودیت عرضه، به طور غیرواقعی بالا برده است.

رییس جمهور آمریکا که شاید نگران بالا رفتن متوسط قیمت بنزین به حدود ۳ دلار در هر گالن است، درصدد برآمده تا اوپک را مسئول افزایش اخیر قیمت‌ها قلمداد کند.

در این بین، اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک که در توافق کاهش تولید مشارکت کرده اند، برای دیدار روز جمعه در وین آماده می‌شوند.

هلیما کرافت در پاسخ به این پرسش که انتقاد ترامپ تا چه حدی برای اوپک در آستانه نشست این گروه در وین مهم است، گفت: تصور می کنم بی نهایت مهم باشد زیرا اگر به خاطر داشته باشید در آوریل که نشست کمیته مشترک وزیران اوپک و غیراوپک در جده برگزار شد، به نظر می رسید هیچ تغییری در سیاست تولید نفت وجود نخواهد شد. بعد یکباره ترامپ توییتی ارسال کرد و اوپک را عامل قیمت‌های بالا قلمداد کرد و در نتیجه، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان رویکرد متفاوتی را در زمینه تولید در پیش گرفت. بنابراین پرسش این است که خشم آمریکا نسبت به قیمتهای بالا و انتقاد دولت ترامپ از اوپک چه هزینه ای برای تولیدکنندگان عضو اوپک داشته تا لحنشان را تغییر دهند؟ شرکتهای نفتی روسیه مدتهاست خواهان بالا بردن سطح تولید هستند اما ظاهرا سعودی‌ها در چند ماه گذشته تغییر رویه داده‌اند.

عربستان سعودی در آستانه نشست اوپک، به شدت سرگرم لابی با سایر اعضا برای جلب موافقت آنها با افزایش تولید طبق میل آمریکا است. این مسئله چرخش قابل توجه سیاست اوپک را نشان می‌دهد.

دو ماه پیش وزیر انرژی عربستان به شرکت کنندگان در یک کنفرانس انرژی گفته بود ماموریت اوپک برای متعادل کردن بازار هنوز کامل نشده و محدودیت عرضه باید ادامه پیدا کند.

تصور می رود اکنون اوپک سرگرم رایزنی برای افزایش اندک تولید به میزانی است که مورد موافقت ایران و روسیه قرار گیرد. مسکو مدتهاست خواهان افزایش تولید است در حالی که ایران با تغییر پارامترهای فعلی توافق موافق نیست.

اوپک به همراه گروهی از تولیدکنندگان خارج از این سازمان از ابتدای سال ۲۰۱۷ پیمان محدودیت تولید نفت را به منظور حذف اشباع عرضه در بازار جهانی و تقویت قیمت‌ها به اجرا گذاشت اما اکنون که قیمتهای نفت از پایین ۳۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۶ به مرز ۸۰ دلار صعود کرده است، این گروه از سوی کشورهای مصرف کننده بزرگ برای کنترل قیمت‌ها و بازنگری سیاست تولید خود تحت فشار قرار گرفته است.

 

منبع: ایسنا

 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما