آخرین اخبار
فراتر از نفت

پتروشیمی جم میزبان اجلاس مدیران روابط عمومی پتروشیمی

هشدار تولیدکنندگان محصولات روانکار

اسلام آباد به خرید گاز قطر ادامه می دهد

خودنمایی نفت در بودجه ۹۸

پیش بینی کاهش مصرف روزانه نفت عربستان

پتروشیمی بوشهر با تمامی پیمانکاران تسویه نموده است

تاکید مدیرعامل پتروشیمی جم بر لزوم ارتقای جایگاه روابط عمومی ها

سومین عرضه نفت در بورس با حضور خارجی‌ها

بازدید مدیر عاملNPC از طرح های پتروشیمی عسلویه

هند نفت ایران را تنها به پالایشگاه‌های دولتی می‌دهد

جلوگیری از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز با کاتالیست های ایرانی

حل مشکلات خانواده صنعت پتروشیمی در اولویت است

مجوز مجلس برای تهاتر نفتی طلب پیمانکاران از دولت

دزدی تجهیزات حفاری در مکزیک

چرا پتروامید وارد بازار بورس نشد؟

آمریکا صادرکننده خالص نفت خام می‌شود

آمریکا معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند

قیمت نفت مجدد ۶۰ دلاری شد

زیمبابوه گرانترین بنزین جهان را دارد

وزرات نفت می‌تواند اوراق مالی منتشر کند

امید ژاپن به عربستان برای جایگزنی نفت ایران

برگزاری مراسم معارفه مدیرعامل پتروشیمی پردیس

حذف گاز روسیه خودکشی اقتصادی برای اروپا است

انتشار آمار رسمی کره جنوبی از واردات نفت

امضای موافقتنامه بلوک خشکی عمان با انی

توتال برای بازگشت به ایران خود را فریب نمی دهد

۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۳/۱۶کد خبر: 87693
توتال از فرصت های خود برای ماندن در ایران دست کشیده است. در واقع به نظر می رسد این شرکت فرانسوی درباره آینده اش در این کشور به ویژه در مورد مشارکت خود در طرح بهره برداری از میدان گازی پارس جنوبی دیگر خود را فریب نمی دهد.پاتریک پویان، مدیرعامل توتال، در مجمع عمومی این گروه گفت: «احتمال دستیابی ما به معافیت بسیار ضعیف است.»

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در حالی که ایران با شرکت توتال برای یافتن مجوزی برای دور زدن تحریم های آمریکا با یک مهلت دو ماهه موافقت کرد، پاتریک پویان، مدیر عامل توتال احتمال دستیابی به یک مجوز را «بسیار ضعیف» می داند.

به نظر می رسد توتال از فرصت های خود برای ماندن در ایران دست کشیده است. در واقع به نظر می رسد این شرکت فرانسوی درباره آینده اش در این کشور به ویژه در مورد مشارکت خود در طرح بهره برداری از میدان گازی پارس جنوبی دیگر خود را فریب نمی دهد. در حالی که ازسرگیری تحریم های آمریکا فعالیت های توتال را از هم اکنون به شدت تهدید می کند، مهلت دو ماهه ایران در پنجشنبه گذشته برای دستیابی به مجوزی از آمریکا، تیر خلاص بود. جمعه گذشته در پاریس پاتریک پویان، مدیرعامل توتال، در مجمع عمومی این گروه گفت: «احتمال دستیابی ما به معافیت بسیار ضعیف است.»

قبل از این، او در مصاحبه ای با نشریه «اوئست فرانس» توضیح داده بود: «شما اظهارات آنها را شنیده اید؟ باور می کنید که در این مورد مجوز دهند؟ راهبرد آمریکا شدیدترین تحریم ها برای سرکوب ایران است. چرا آنها ضعف نشان دهند؟ ما از دولت فرانسه درخواست کرده ایم که از خواسته ما برای مجوز حمایت کند، اما باید واقعیت را درک کنیم .»

در واقع اعلام مهلت ایران توتال را وادار کرد تا هر چه سریع تر راه حلی را برای به دست آوردن معافیت از تحریم های آمریکا که دونالد ترامپ پس از تصمیم خود مبنی بر خروج از توافق هسته ای، از 4 نوامبر آتی به شرکت ها تحمیل خواهد کرد، پیدا کند در غیر این صورت توتال باید سهم (٥٠,١) درصد خود را در قرارداد توسعه میدان گازی پارس جنوبی، به شریک چینی خود که در آن زمان بر اساس شرایط توافقنامه ای که در ژوئیه ٢٠١٧ امضاء شد، سهم کمتر (٣٠) درصد را دارد، واگذار کند.

توتال هشدار داده بود که بدون توافق با آمریکا مجبور خواهد شد از طرح های خود در ایران صرفنظر کند. این گروه از پیامدهایی که طرح هایش در ایران بر فعالیت هایش در آنسوی اقیانوس اطلس (آمریکا) داشته باشد، نگران بود. بانک های آمریکایی در حدود ٩٠ درصد از عملیات تأمین مالی فعالیت های توتال شرکت دارند و بیش از ٣٠ درصد از سهامدارانش سرمایه گذاران آمریکایی هستند. این گروه همچنین یادآوری کرده بود: «داراییهای آمریکا بیش از ١٠ میلیارد دلار از کل سرمایه توتال را تشکیل می دهد.»

این شرکت نفتی فرانسوی امیدوار بود بتواند حمایت ویژه ای را به خصوص با کمک مقامات فرانسوی و اروپایی به دست آورد. به نظر می رسد قاطعیت آمریکا رئیس توتال را ناامید کرد: پاتریک پویان با ابراز تأسف گفت: «تا زمانی که سیاست آمریکا همین باشد، خروج ما از ایران قطعی است.» با وجود این، او از ورود به بازار سودآور ایران ابراز پشیمانی نکرد و گفت اگر شرایط اجازه دهد به خود فرصت بازگشت را می دهد.» او گفت: «پشیمان نیستیم: ما تلاش می کنیم تا فرصتی را به دست آوریم و اگر فرصتی وجود داشت، دوباره این طرح را انجام می دهیم ....اگر روزی بتوانیم بازگردیم، بازخواهیم گشت.|»

در حالی که قیمت نفت از چند هفته پیش تا کنون به سرعت افزایش می یابد، یک بشکه نفت برنت برای نخستین بار از سال ٢٠١٤ تا کنون به بیش از ٨٠ دلار رسید، و همان گونه که پاتریک پویان گفت این افزایش می تواند ادامه یابد. مدیرکل توتال گفت: «گفته ام که امکان دارد قیمت نفت به ١٠٠ دلار برسد، اما امکان کاهش نیز وجود دارد. اشتباه این بود که تصور کنیم سقف و کف وجود دارد، اما در این زمان تنشهای زیادی وجود دارد.» او افزود: «از سوی دیگر مساله نخست ایران گاز نیست، بلکه نفت آنها است.»


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:نفت، توتال، برجام، تحریم، Total
» نظرات بینندگان
» کمالی | ساعت ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۳/۱۶
0
0
این بیژن نامدار زنگنه است که خود را فریب می‌دهد و بس...
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما