آخرین اخبار
فراتر از نفت

بازسازی اساسی فوران‌گیرهای ناوگان حفاری شرکت حفاری شمال در دستور کار

نوسان قیمت ارز موجب افزایش قاچاق سوخت شد

کشف میادین نفتی عمده پمکس در جنوب شرقی مکزیک

امیدواری هند برای معافیت از تحریم‌های نفتی

پیش‌بینی توتال از وضعیت نفت در ۲۰۱۹

جزئیات عرضه نفت در بورس

ظرفیت مازاد نفت در حال کاهش است

در تهران مشکل قاچاق سوخت نداریم

منشی مخصوص برای نجات NPC می آید!؟

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

آتش هورالعظیم را خاموش کرد

پیاده سازی (PSM ) در پتروشیمی کارون

هفته آینده؛ تصمیم‌گیری درباره ۲ نرخی شدن بنزین

فعال شدن کارت‌های سوخت‌ در دستور کار است

قاچاقچی سوخت وجود ندارد!

پیشنهاد پرداخت یارانه نقدی بنزین به مردم

ایران چقدر نفت به آسیا فروخت؟

جزئیات عرضه نفت خام سبک در بورس

چراغ کم فروغ صنعت بانکرینگ

هند از شرکت های نفتی کمک خواست

روسیه به دنبال ثبات در بازار نفت است

اگر عربستان نبود قیمت نفت سه رقمی میشد!

باند قاچاق سوخت منهدم شد

ایرانول بیشترین رشد توزیع روغن موتور را داشته است

حراست شرکت متن بازنشسته استخدام می کند!

فصل یکه تازی شرکتهای چینی و روسی در صنعت نفت ایران

۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۳/۱۲کد خبر: 87651
خروج شرکت های غربی از ایران عملا، به نفع چین و روسیه تمام می شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،به دنبال خروج آمریکا از برجام، فضای تجارت در ایران تغییر کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ایران را به اعمال تحریم های بسیار دشواری در صورت عدم توقف فعالیت نظامی این کشور در خاور نزدیک و آزمایش موشک های دور برد تهدید کرد. پس از اجرای برجام، شرکت های اروپایی تلاش کردند، وارد تجارت با ایران شوند.

در حال حاضر، شرکت نفتی چینی Sinopec هیات خود را به تهران اعزام کرده است تا توافقنامه ٣ میلیارد دلاری پیرامون توسعه میدان بزرگ نفتی «یادآوران» را منعقد کند. شرکت انگلیسی – هلندی Royal Dutch Shell  در مورد کار در این میدان مذاکره کرده بود. اما، این کشور تصمیم گرفت از این پروژه به دلیل خطرات ناشی از اعمال تحریم های آمریکا کناره گیری کند. در نتیجه، خروج شرکت های غربی از ایران عملا، به نفع چین و روسیه تمام می شود. شرکت های چینی همچنین، با ایرانیها برای مشارکت در مدرنیزه خطوط راه آهن، خطوط مترو و تولید خودرو همکاری می کنند. در بازارهای تهران، پوشاک ارزان قیمت چینی، ظروف و وسایل برقی چینی بسیار محبوب هستند. روسیه با احتیاط بیشتری وارد همکاری با ایران می شود. اما، شرکت های روسیه روابط را برقرار کرده اند. روسیه به ایران تجهیزات برای حفاری چاههای نفتی می فروشد. در سال گذشته، شرکت «روس نفت» با شرکت ملی نفت ایران نقشه راه برای اجرای پروژه های راهبردی مشترک در زمینه استخراج نفت و گاز را طراحی کردند و ارزش کل این سرمایه گذاریها قرار است تا ٣٠ میلیارد دلار برسد. شرکت «زاروبرژ نفت» نیز در پروژه های ایران شرکت دارد. در ماه مارس، این شرکت قرارداد ٧٠٠ میلیون دلاری برای بهره برداری از دو میدان را امضا کرد. بسیاری از شرکت های روسی و چینی روابط نزدیکی با سیستم مالی آمریکا ندارند، از این رو، این شرکت ها می توانند در این کشور فعالیت داشته باشند. البته، تمامی شرکت های چینی و روسی در وضعیتی نیستند که بتوانند به تحریم های آمریکا بی اعتنا باشند. به عنوان نمونه، شرکت چینی Huawei .

وزارت امور خارجه چین اعلام کرده آقای روحانی، رییس جمهور ایران، به مناسبت اجلاس سران « سازمان همکاری شانگهای » متشکل از هشت کشور از جمله چین و روسیه که روزهای نهم و دهم ژوئن در شهر چینگدائو استان شاندونگ برگزار می شود، به چین سفر خواهد کرد.  پس از خروج آمریکا از برجام ، این کشور تحریم های شدیدی علیه ایران اجرا خواهد کرد. بنابراین ، به نظر می رسد که  آقای روحانی، در نظر دارد روابط همکاری با چین و روسیه را در زمینه سرمایه گذاری و تجارت از طریق گفتگوی سران تعمیق بخشد.

بعد از خروج توتال از میدان پارس جنوبی، سطح رقابت کاهش یافت. قطعا، شرکت های انرژی و شرکت های تولید ماشین های باری چینی در ایران باقی خواهند ماند. در رابطه با شرکت های روسیه باید گفت که همه چیز به شرایط پیشنهادی از سوی ایران وابسته است. اگر علیه شرکت لوک اویل تحریم هایی اعمال شود، در آنصورت این شرکت به احتمال بسیار زیاد وارد بازار ایران نخواهد شد و احتمال دارد، دیگر شرکت های روسی که روابط کمتری با آمریکا دارند، وارد ایران شوند.»

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما