آخرین اخبار
فراتر از نفت

تایید کلیات طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان

پتروشیمی ها برای خوراک پیشنهاد جدید دادند

پتروشیمی جم هم ادغام می شود

دعوت به تجمع طلبکاران باشگاه نفت مقابل وزارت نفت

نشست اصحاب رسانه با مدیران پتروشیمی/ تصویری

یکپارچه سازی محصولات پتروشیمی یک امر ضروری است/تغییر مدیرعامل نفت پاسارگاد حق طبیعی سهامداران است

اتمام عملیات تعمیرات اساسی پتروشیمی کارون

صادرات میعانات گازی کاهش یافت

شرط آمریکا برای معاف شدن هند از تحریم ایران

کاهش خرید نفت کره جنوبی از ایران

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

روزنگار نفت/۲۴مرداد۱۳۶۴

وزارت نفت اجازه ساخت پالایشگاه ندارد

بهای نفت به ۱۵۰ دلار می رسد

ماجرای قطع گاز ترکمنستان به روی ایران

دو هشدار بنزینی پالایش و پخش

تحریم بر روی صادارت پتروشیمی تاثیر ندارد

کار جهادی مدیریت برق چابهار در ۵ ساعت

جبرائیلی سرپرست نفت پاسارگاد شد

رکورد شکنی پتروشیمی کارون در افزایش ظرفیتTDI

جنگ قیمت نفت میان ایران و عربستان

برنامه ایران برای فروش نفت به هند

بیم ها و امیدهای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر برای ایران

بلاتکلیفی تولیدکنندگان با تصمیمات خلق الساعه ارزی دولت

توقف کار خاموشی آتش هورالعظیم

فصل یکه تازی شرکتهای چینی و روسی در صنعت نفت ایران

۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۳/۱۲کد خبر: 87651
خروج شرکت های غربی از ایران عملا، به نفع چین و روسیه تمام می شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،به دنبال خروج آمریکا از برجام، فضای تجارت در ایران تغییر کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ایران را به اعمال تحریم های بسیار دشواری در صورت عدم توقف فعالیت نظامی این کشور در خاور نزدیک و آزمایش موشک های دور برد تهدید کرد. پس از اجرای برجام، شرکت های اروپایی تلاش کردند، وارد تجارت با ایران شوند.

در حال حاضر، شرکت نفتی چینی Sinopec هیات خود را به تهران اعزام کرده است تا توافقنامه ٣ میلیارد دلاری پیرامون توسعه میدان بزرگ نفتی «یادآوران» را منعقد کند. شرکت انگلیسی – هلندی Royal Dutch Shell  در مورد کار در این میدان مذاکره کرده بود. اما، این کشور تصمیم گرفت از این پروژه به دلیل خطرات ناشی از اعمال تحریم های آمریکا کناره گیری کند. در نتیجه، خروج شرکت های غربی از ایران عملا، به نفع چین و روسیه تمام می شود. شرکت های چینی همچنین، با ایرانیها برای مشارکت در مدرنیزه خطوط راه آهن، خطوط مترو و تولید خودرو همکاری می کنند. در بازارهای تهران، پوشاک ارزان قیمت چینی، ظروف و وسایل برقی چینی بسیار محبوب هستند. روسیه با احتیاط بیشتری وارد همکاری با ایران می شود. اما، شرکت های روسیه روابط را برقرار کرده اند. روسیه به ایران تجهیزات برای حفاری چاههای نفتی می فروشد. در سال گذشته، شرکت «روس نفت» با شرکت ملی نفت ایران نقشه راه برای اجرای پروژه های راهبردی مشترک در زمینه استخراج نفت و گاز را طراحی کردند و ارزش کل این سرمایه گذاریها قرار است تا ٣٠ میلیارد دلار برسد. شرکت «زاروبرژ نفت» نیز در پروژه های ایران شرکت دارد. در ماه مارس، این شرکت قرارداد ٧٠٠ میلیون دلاری برای بهره برداری از دو میدان را امضا کرد. بسیاری از شرکت های روسی و چینی روابط نزدیکی با سیستم مالی آمریکا ندارند، از این رو، این شرکت ها می توانند در این کشور فعالیت داشته باشند. البته، تمامی شرکت های چینی و روسی در وضعیتی نیستند که بتوانند به تحریم های آمریکا بی اعتنا باشند. به عنوان نمونه، شرکت چینی Huawei .

وزارت امور خارجه چین اعلام کرده آقای روحانی، رییس جمهور ایران، به مناسبت اجلاس سران « سازمان همکاری شانگهای » متشکل از هشت کشور از جمله چین و روسیه که روزهای نهم و دهم ژوئن در شهر چینگدائو استان شاندونگ برگزار می شود، به چین سفر خواهد کرد.  پس از خروج آمریکا از برجام ، این کشور تحریم های شدیدی علیه ایران اجرا خواهد کرد. بنابراین ، به نظر می رسد که  آقای روحانی، در نظر دارد روابط همکاری با چین و روسیه را در زمینه سرمایه گذاری و تجارت از طریق گفتگوی سران تعمیق بخشد.

بعد از خروج توتال از میدان پارس جنوبی، سطح رقابت کاهش یافت. قطعا، شرکت های انرژی و شرکت های تولید ماشین های باری چینی در ایران باقی خواهند ماند. در رابطه با شرکت های روسیه باید گفت که همه چیز به شرایط پیشنهادی از سوی ایران وابسته است. اگر علیه شرکت لوک اویل تحریم هایی اعمال شود، در آنصورت این شرکت به احتمال بسیار زیاد وارد بازار ایران نخواهد شد و احتمال دارد، دیگر شرکت های روسی که روابط کمتری با آمریکا دارند، وارد ایران شوند.»

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما