آخرین اخبار
فراتر از نفت

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

قاچاق سوخت توسط افراد صاحب نفوذ

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

انتصاب جدید در پالایش نفت امام خمینی شازند

عراق صادرات نفت خود را کاهش داد

قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند

خطر مرگ برای نفت شیل آمریکا

بارگیری آخرین محموله نفتی ژاپن از ایران

جو سازی توتال حرفه ای نیست

۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۳/۱۱کد خبر: 87623
این رفتار توتال، یعنی عدم اظهارنظر رسمی درباره قرارداد و جوسازی رسانه‌ای در فضای بین‌المللی حرفه‌ای نیست.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،رضاپدیدار، رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران نوشت: "صورت‌مسئله مبهم نیست. قراردادی شفاف و روشن و بر اساس استانداردهای بین‌المللی با توتال از سوی دو شریک و یک کارفرما امضا شده است و هر نوع تغییر در این قرارداد باید مطابق با استانداردهای جهانی انجام شود. شرکت توتال پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرده که در ایران کار نمی‌کند و دراین‌بین یکی از مسائلی که کمتر به آن توجه شده عدم اظهارنظر رسمی این شرکت دراین‌باره  با مقامات و مسئولان وزارت نفت ایران است.

توتال در یک جو رسانه‌ای چنین خبری را اعلام کرده نه در یک اظهارنظر رسمی به مسئولان ایرانی و دیگر شرکای  قرارداد. ترفند توتال این بوده که در رسانه‌ها از مگا پروژه‌هایش در آمریکا بگوید و به منافع اقتصادی‌اش در آمریکا و متحدان  مستقیم این کشور اشاره کرده و اعلام کرده پروژه‌اش در ایران پیشرفتی نداشته است. نکته دیگر اینکه توتال اعلام کرده ارزش 70 میلیون یورویی پروژه در ایران  در مقابل منافع گسترده‌ای که این شرکت در آمریکا و کشورهای متحدش دارد، ارزشمند نیست.

این رفتار توتال، یعنی عدم اظهارنظر رسمی درباره قرارداد و جوسازی رسانه‌ای در فضای بین‌المللی حرفه‌ای نیست. به نظر من رفتار وزیر نفت ایران در تعیین ضرب‌الاجل برای این شرکت حفظ اعتبار ملی کشور و صنایع نفت ایران است. توتال باید بر اساس قرارداد گزارش پیشرفت پروژه را ارائه می‌کرده است.

بر اساس قرارداد با توتال باید از ظرفیت‌های داخلی استفاده کند. بیش از 80 شرکت ایرانی برای حضور در این پروژه مورد گفت‌وگو قرارگرفته و ابعاد فنی و تخصصی کار به آن‌ها ارائه‌شده است و این شرکت‌ها آماده‌شده‌اند تا در فاز 11 پارس جنوبی با شرکت ان پی سی چین، توتال و پتروپارس فعالیت کنند.

این شرکت‌ها نمی‌توانند به دلیل اعلام رسانه‌ای انصراف از سوی توتال بلاتکلیف بمانند به همین دلیل در انجمن‌های سازنده، پیمانکار ،مشاور و مهندسان صنعت نفت و نشست‌های اتاق بازرگانی از مسئولان خواسته شده تا به این بلاتکلیفی پایان بدهند.

اکنون نزدیک به یک ماه از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد اما هنوز توتال رسماً درباره ماندن یا رفتن اظهارنظر نمی‌کند. توتال هنوز به کارفرمایش یعنی شرکت ملی نفت و دیگر شرکا یعنی شرکت پتروپارس و سی ان پی سی چین همکاری یا عدم همکاری‌اش با پروژه را اعلام نکرده است.

اکنون وزارت نفت ایران ضرب‌الاجلی 60 روزه را برای توتال تعیین کرده است. اگر توتال پس‌ازاین مدت‌زمان قصد ماندن در پروژه را نداشته باشد، شرکت چینی سی ان پی سی که پیش‌ازاین هم در ایران سابقه فعالیت نفتی داشته و 48 ساعت پس از خروج آمریکا از برجام ادامه همکاری‌اش در پروژه را اعلام کرده رهبری کنسرسیوم را بر عهده می‌گیرد."

 

 

منبع: تسنیم


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:توتال، فاز11، نفت ما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما