آخرین اخبار
فراتر از نفت

اسلام آباد به خرید گاز قطر ادامه می دهد

خودنمایی نفت در بودجه ۹۸

پیش بینی کاهش مصرف روزانه نفت عربستان

پتروشیمی بوشهر با تمامی پیمانکاران تسویه نموده است

تاکید مدیرعامل پتروشیمی جم بر لزوم ارتقای جایگاه روابط عمومی ها

سومین عرضه نفت در بورس با حضور خارجی‌ها

بازدید مدیر عاملNPC از طرح های پتروشیمی عسلویه

هند نفت ایران را تنها به پالایشگاه‌های دولتی می‌دهد

جلوگیری از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز با کاتالیست های ایرانی

حل مشکلات خانواده صنعت پتروشیمی در اولویت است

مجوز مجلس برای تهاتر نفتی طلب پیمانکاران از دولت

دزدی تجهیزات حفاری در مکزیک

چرا پتروامید وارد بازار بورس نشد؟

آمریکا صادرکننده خالص نفت خام می‌شود

آمریکا معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند

قیمت نفت مجدد ۶۰ دلاری شد

زیمبابوه گرانترین بنزین جهان را دارد

وزرات نفت می‌تواند اوراق مالی منتشر کند

امید ژاپن به عربستان برای جایگزنی نفت ایران

برگزاری مراسم معارفه مدیرعامل پتروشیمی پردیس

حذف گاز روسیه خودکشی اقتصادی برای اروپا است

انتشار آمار رسمی کره جنوبی از واردات نفت

امضای موافقتنامه بلوک خشکی عمان با انی

تایید مدل زمین شناسی میدان اریدو عراق توسط لوک اویل

آتش سوزی در بزرگترین شرکت پتروشیمی اوکراین

آیا اروپا از راهبرد پمپئو در قبال ایران پیروی خواهد کرد؟

۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۳/۵کد خبر: 87519
در واشنگتن به این باور رسیده اند که قوانین وضع شده از سوی اتحادیه اروپا به منظور باز داشتن شرکت های اروپایی از رعایت تحریم های ثانویه آمریکا، در عمل تاثیر اندکی خواهد داشت. زیرا پرداختهای اولیه ای که اتحادیه اروپا به شرکت های پیرو این مقررات وعده داده، امکان دارد چند صد میلیارد دلار هزینه در بر داشته باشد. بنابراین، انتظار می رود دیر یا زود اتحادیه اروپا حداقل با برخی از دوازده خواسته واشنگتن موافقت کرده و از آنها حمایت کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مایک پمپئو در نخستین سخنرانی خود در مقام وزیر خارجه با طرح دوازده خواسته و در واقع اعلان جنگی اقتصادی علیه ایران گفت تهران باید همه نیروهای خود را از سوریه اخراج، حمایت از متحدانش را در یمن، فلسطین و لبنان، تولید موشک های دوربرد و غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و بازرسیهای بی قید و شرط همه مراکز موجود در کشور را بپذیرد. امکان پذیرش این خواسته ها که پمپئو آنها را بسیار ساده و اساسی خواند، از سوی ایران وجود ندارد و طرح آنها خرسندی عربستان سعودی و اسرائیل و نگرانی متحدان اروپایی را که شاهد گسترش اختلاف در روابط خود با آمریکا در زمان ترامپ هستند، در پی داشت.

پمپئو گفت مخالفت تهران با این موارد شدیدترین تحریم های تاریخ را در پی خواهد داشت که حکومت ایران را نابود می کند. مواردی همچون پایان جنگ تجاری با چین و دیدار بدون پیش شرط با رهبر کره شمالی نشان می دهد همیشه در دولت آمریکا این امکان وجود دارد که تهدیدات به اجرا درنیایند.

شاید سخنان پمپئو نتیجه رقابت او و جان بولتون بر سر جنگ طلبی است. کاخ سفید می تواند فاصله خود را از پمپئو نیز همانند بولتون حفظ کند. پمپئو برخلاف تیلرسون، در موضوع ایران می خواهد به خواسته های ترامپ دامن بزند. اما رویکرد جنگ طلبانه آمریکا با خطرات جدی همراه است. برجام برای دیگر امضاکنندگان آن، "برنامه اول" برای منع تکثیر سلاح های هسته ای است و کسی به کارساز بودن "برنامه دوم" آمریکا نمی اندیشد.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا انتقاد کرد که پمپئو هیچ راه حل ملموسی را ارائه نکرده است. او همچنین ثابت نکرده که چگونه خروج از توافق موجود، خاورمیانه را امن تر خواهد کرد. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز سخنان مشابهی را ابراز کرد. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان فدرال که در حال انجام اولین سفر رسمی خود به واشنگتن است، قصد دارد در دیدار با پمپئو انتقادهای خود را از تهدیدهای واشنگتن مبنی بر اعمال تحریم های ثانویه علیه شرکت های اروپایی تکرار کند. اگرچه بعید است که پمپئو تحت تاثیر قرار گیرد.

تریتا پارسی از شورای آمریکاییان ایرانی تبار، برنامه دوم ترامپ را زمینه ساز جنگ دانست. گرانمایه، از اعضای شورای روابط خارجی اروپا، خواسته های آمریکا را شرایط تسلیمی خواند که هدف آن نابودی حکومت ایران از طریق تضعیف رهبران و جنگ اقتصادی است.  سوزان مالونی از مؤسسه بروکینگز تنها هدف طرح چنین خواسته هایی را راهبرد نافرجام تغییر حکومت ایران دانست. در واقع در رویکرد دولت آمریکا مردم ایران باید میان تغییر حکومت خود یا رویارویی با فشار مالی بسیار شدید، یکی را انتخاب کنند.

پمپئو باز هم بر تحریم شرکت هایی که با ایران تجارت کنند، تأکید کرد. اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد سخنان پمپئو نشان نمی دهد که چگونه خروج از برجام منطقه را امن تر و خطر گسترش جنگ افزارهای هسته ای را از بین می برد و ما را در موضع بهتری برای اعمال نفوذ بر ایران قرار می دهد. برجام جایگزین دیگری ندارد.

با وجود تحریم های آمریکا، حفظ برجام ساده نخواهد بود. به احتمال زیاد ایران بیش از پیش به روسیه و چین روی خواهد آورد.

اما اکنون اهمیت حفظ برجام فراتر از منافع تجاری است و این اهمیت دیگر امضا کنندگان برجام را متحد کرده است. این کشورها به دنبال ممانعت از بر هم خوردن ثبات ایران و منطقه به دست ترامپ هستند. نتیجه جنگی دیگر درخاور میانه، فروش بیشتر اسلحه برای ترامپ و فاجعه برای جامعه بین المللی است.

در سطح اقتصادی و بازرگانی، روشن است که تصمیم آمریکا برای خروج از توافقنامه هسته ای و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران به آمریکا امکان خواهد داد خود را به عنوان تنها ژاندارم اقتصاد جهانی تحمیل کند، موضوعی که اروپا با آن مخالف است و آن را کاملا در تناقض با منافع اقتصادی و بازرگانی خود می داند. از اینرو اروپا اگر بخواهد جایگاه خود را به عنوان بازیگری مهم در صحنه بین المللی و دست کم در زمینه اقتصادی تقویت کند، می بایست نه تنها مخالفت خود را با خط مشی سرسختانه آمریکا اعلام می کرد بلکه قدرت خود را برای مقاومت و به چالش کشیدن این خط مشی نشان می داد

در واشنگتن به این باور رسیده اند که قوانین وضع شده از سوی اتحادیه اروپا به منظور باز داشتن شرکت های اروپایی از رعایت تحریم های ثانویه آمریکا، در عمل تاثیر اندکی خواهد داشت. زیرا پرداختهای اولیه ای که اتحادیه اروپا به شرکت های پیرو این مقررات وعده داده، امکان دارد چند صد میلیارد دلار هزینه در بر داشته باشد. بنابراین، انتظار می رود دیر یا زود اتحادیه اروپا حداقل با برخی از دوازده خواسته واشنگتن موافقت کرده و از آنها حمایت کند. این خواسته ها احتمالا شامل پایان دادن یا محدود کردن برنامه موشک های بالستیک و خاتمه دادن به حمایت ایران از حزب الله، حماس، حوثی ها و عقب نشینی نظامی از سوریه خواهد بود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما