آخرین اخبار
فراتر از نفت

تایید کلیات طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان

پتروشیمی ها برای خوراک پیشنهاد جدید دادند

پتروشیمی جم هم ادغام می شود

دعوت به تجمع طلبکاران باشگاه نفت مقابل وزارت نفت

نشست اصحاب رسانه با مدیران پتروشیمی/ تصویری

یکپارچه سازی محصولات پتروشیمی یک امر ضروری است/تغییر مدیرعامل نفت پاسارگاد حق طبیعی سهامداران است

اتمام عملیات تعمیرات اساسی پتروشیمی کارون

صادرات میعانات گازی کاهش یافت

شرط آمریکا برای معاف شدن هند از تحریم ایران

کاهش خرید نفت کره جنوبی از ایران

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

روزنگار نفت/۲۴مرداد۱۳۶۴

وزارت نفت اجازه ساخت پالایشگاه ندارد

بهای نفت به ۱۵۰ دلار می رسد

ماجرای قطع گاز ترکمنستان به روی ایران

دو هشدار بنزینی پالایش و پخش

تحریم بر روی صادارت پتروشیمی تاثیر ندارد

کار جهادی مدیریت برق چابهار در ۵ ساعت

جبرائیلی سرپرست نفت پاسارگاد شد

رکورد شکنی پتروشیمی کارون در افزایش ظرفیتTDI

جنگ قیمت نفت میان ایران و عربستان

برنامه ایران برای فروش نفت به هند

بیم ها و امیدهای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر برای ایران

بلاتکلیفی تولیدکنندگان با تصمیمات خلق الساعه ارزی دولت

توقف کار خاموشی آتش هورالعظیم

زیان ۳۰ میلیارد دلاری ایتالیا در ایران در نتیجه تحریمهای آمریکا

۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۳/۲کد خبر: 86483
علاوه بر شرکت اِنی که سال هاست بخش مهم تری به لحاظ اقتصادی یعنی نفت را در دست دارد، تقریباً تمامی گروههای بزرگ ایتالیایی در ایران حاضرند یا با پروژه های جدید در حال ورود به آن می باشند. از جمله شرکت های فعال تر می توان به Fs ، انی، آنسالدو، دانیلی، فاتا، ایمرگاز و غیره اشاره کرد. در میان قراردادهایی که تاکنون امضاء شده اند و یادداشت های تفاهمی که باید خاتمه یابند، پای سرمایه گذاریهای بالقوه ای به ارزش ٢٧ میلیارد یورو در میان است که مجموع معاملات در معرض خطر تحریم ها را به بیش از رقم ٣٠ میلیارد می رساند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، از بخش انرژی گرفته تا راه آهن، بسیاری از شرکت های ایتالیایی بدون توجه به هشدارهای آمریکا مخفیانه اقدام به امضای یادداشتهای تفاهمی نموده بودند. بوچا، رئیس کنفدراسیون صنعت ایتالیا می گوید: اکنون با وضعیت دشوار و حساسی روبرو هستیم، کشور ما ممکن است بسیار آسیب ببیند.

در وهلۀ اول بخش نفت و البته مکانیک، مهندسی، زیرساختها و غیره آسیب خواهد دید. مبادلات تجاری میان ایران و ایتالیا ٥ میلیارد یورو ارزش دارد که شامل ٢ میلیارد صادرات و ٣ میلیارد واردات می باشد. لیکن این بازی ممکن است برای کشور ایتالیا بسیار اهمیت پیدا کند: تحریم های جدید آمریکا علیه تهران ممکن است خسارات بیشتری وارد کنند.

در میان قراردادهایی که تاکنون امضاء شده اند و یادداشت های تفاهمی که باید خاتمه یابند، پای سرمایه گذاریهای بالقوه ای به ارزش ٢٧ میلیارد یورو در میان است که مجموع معاملات در معرض خطر تحریم ها را به بیش از رقم ٣٠ میلیارد می رساند.

در اتحادیه اروپایی، ایتالیا از جمله شرکای مهم تجاری ایران به شمار می آید. از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید آمریکا بارها از ایتالیا خواسته بود شتاب خود را به سوی تهران کاهش دهد لیکن آن هشدارها بیهوده بوده اند.

علاوه بر شرکت اِنی که سال هاست بخش مهم تری به لحاظ اقتصادی یعنی نفت را در دست دارد، تقریباً تمامی گروههای بزرگ ایتالیایی در ایران حاضرند یا با پروژه های جدید در حال ورود به آن می باشند. از جمله شرکت های فعال تر می توان به Fs ، انی، آنسالدو، دانیلی، فاتا، ایمرگاز و غیره اشاره کرد.

ولی این تمام داستان نیست. همانگونه که پیش از این در خلال مأموریت وزیر خارجۀ وقت ایتالیا به ایران در ماه اوت ٢٠١٥ مطرح شد، بخشهای ذینفع بسیارند: از آزادراهها گرفته تا محیط زیست و انرژی های تجدیدپذیر و از مکانیک گرفته تا مواد ساختمانی، خودرو و دفاع (بالگرد و کشتی) تا خدمات مالی، جواهرات، چرم و مواد غذایی.

در ماه ژانویه نیز موسسۀ Invitalia Global investment اقدام به امضای یک قرارداد خط اعتباری با دو بانک ایرانی یعنی بانک صنعت و معدن و بانک خاورمیانه نمود. عملیاتی به ارزش ٥ میلیارد یورو به منظور بهبود پروژه هایی که تاکنون متوقف شده بودند.

 ایران گفته فقط به شرطی به اجرای برجام ادامه خواهد داد که اقدامات اتحادیه اروپا ضربات ناشی از تحریم های امریکا را جبران کند. ولادیمیر ساژین، معتقد است: «اروپاییها که مولف برجام هستند، مخالف فسخ این توافق می باشند. انگیزه های گوناگونی مطرح است، اما انگیزه اصلی – اقتصادی است. اروپا خواهان توسعه روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران است که بازار بزرگی برای سرمایه گذاری و تجارت بشمار می رود. بعد از سال ٢٠١٥، اتحادیه اروپایی توسعه بیزینس خود در ایران را آغاز کرد. در سال ٢٠١٧ ، حجم مبادلات کالا میان اتحادیه اروپایی و ایران به ١٠ میلیارد دلار رسید. این نشانگر علاقه اروپا به ایران است». به گفته این کارشناس، در حال حاضر، ایران به دو چیز نیاز دارد – سرمایه گذاری و دستیابی به تکنولوژی پیشرفته. در وهله نخست، این نیازها را اتحادیه اروپایی می تواند تامین کند. در این میان، اگر برجام فسخ شود، تغییرات بزرگی در داخل ایران بروز خواهد کرد. ترامپ فکر می کند که با این اقدام خود باعث براندازی ایران خواهد شد، اما در چنین شرایطی، به احتمال زیاد، دولت ضد غربی تر و ضد آمریکایی تری روی کار خواهد آمد و اوضاع در خاور نزدیک متشنج تر خواهد شد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما