آخرین اخبار
فراتر از نفت

افزایش قیمت سبد نفتی اوپک

چقدر از ارز پتروشیمی‌ها به داخل آمد؟

کشف ذخایر جدید گازی در ترکمنستان

آمریکا به دنبال پر کردن جای خالی بشکه های نفت ایران است

صادرات نفت ایران؛ تنها کفاف هزینه های این صنعت را خواهد داد

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی ارومیه

تعویق قرارداد نفتی عراق با اکسون موبیل

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی اروند

امور نفتی «بابک زنجانی »دست چه کسی بود؟

هر روز باید۱۰۰ میلیون بشکه نفت تولید کنیم

تحریم صنعت پتروشیمی ایران کار ساده‌ای نیست

عبور نفت از ۷۳ دلار

حضور دوباره یک کنسرسیوم سرمایه‌گذاری در پتروشیمی

صف خرید ۲۰ میلیونی سهام شرکت نفت پارس

رقم دقیق تولید نفت ایران را کسی نمی داند

خسارات قابل توجه به تاسیسات نفتی عربستان

روزنگار نفت/۳۰ اردیبهشت ۱۲۹۹ و ۱۳۵۰

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی تندگویان

ابلاغ شیوه‎نامه نحوه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی

خروج اکسون موبیل سیاسی است

ژئوپلیتیک انتقال انرژی منطقه دریای خزر و امنیت ملی ایران

تولید میدان نفتی آذر چقدر بود؟

نشست تخصصی راهکارهای مقابله با تحریم در شرکت پلی پروپیلن جم

کمک‌های پلی پروپیلن جم به سیل زدگان/تصویری

عرضه نفت ارزان برای مشتریان وفادار ونزوئلا

زیان ۳۰ میلیارد دلاری ایتالیا در ایران در نتیجه تحریمهای آمریکا

۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۳/۲کد خبر: 86483
علاوه بر شرکت اِنی که سال هاست بخش مهم تری به لحاظ اقتصادی یعنی نفت را در دست دارد، تقریباً تمامی گروههای بزرگ ایتالیایی در ایران حاضرند یا با پروژه های جدید در حال ورود به آن می باشند. از جمله شرکت های فعال تر می توان به Fs ، انی، آنسالدو، دانیلی، فاتا، ایمرگاز و غیره اشاره کرد. در میان قراردادهایی که تاکنون امضاء شده اند و یادداشت های تفاهمی که باید خاتمه یابند، پای سرمایه گذاریهای بالقوه ای به ارزش ٢٧ میلیارد یورو در میان است که مجموع معاملات در معرض خطر تحریم ها را به بیش از رقم ٣٠ میلیارد می رساند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، از بخش انرژی گرفته تا راه آهن، بسیاری از شرکت های ایتالیایی بدون توجه به هشدارهای آمریکا مخفیانه اقدام به امضای یادداشتهای تفاهمی نموده بودند. بوچا، رئیس کنفدراسیون صنعت ایتالیا می گوید: اکنون با وضعیت دشوار و حساسی روبرو هستیم، کشور ما ممکن است بسیار آسیب ببیند.

در وهلۀ اول بخش نفت و البته مکانیک، مهندسی، زیرساختها و غیره آسیب خواهد دید. مبادلات تجاری میان ایران و ایتالیا ٥ میلیارد یورو ارزش دارد که شامل ٢ میلیارد صادرات و ٣ میلیارد واردات می باشد. لیکن این بازی ممکن است برای کشور ایتالیا بسیار اهمیت پیدا کند: تحریم های جدید آمریکا علیه تهران ممکن است خسارات بیشتری وارد کنند.

در میان قراردادهایی که تاکنون امضاء شده اند و یادداشت های تفاهمی که باید خاتمه یابند، پای سرمایه گذاریهای بالقوه ای به ارزش ٢٧ میلیارد یورو در میان است که مجموع معاملات در معرض خطر تحریم ها را به بیش از رقم ٣٠ میلیارد می رساند.

در اتحادیه اروپایی، ایتالیا از جمله شرکای مهم تجاری ایران به شمار می آید. از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید آمریکا بارها از ایتالیا خواسته بود شتاب خود را به سوی تهران کاهش دهد لیکن آن هشدارها بیهوده بوده اند.

علاوه بر شرکت اِنی که سال هاست بخش مهم تری به لحاظ اقتصادی یعنی نفت را در دست دارد، تقریباً تمامی گروههای بزرگ ایتالیایی در ایران حاضرند یا با پروژه های جدید در حال ورود به آن می باشند. از جمله شرکت های فعال تر می توان به Fs ، انی، آنسالدو، دانیلی، فاتا، ایمرگاز و غیره اشاره کرد.

ولی این تمام داستان نیست. همانگونه که پیش از این در خلال مأموریت وزیر خارجۀ وقت ایتالیا به ایران در ماه اوت ٢٠١٥ مطرح شد، بخشهای ذینفع بسیارند: از آزادراهها گرفته تا محیط زیست و انرژی های تجدیدپذیر و از مکانیک گرفته تا مواد ساختمانی، خودرو و دفاع (بالگرد و کشتی) تا خدمات مالی، جواهرات، چرم و مواد غذایی.

در ماه ژانویه نیز موسسۀ Invitalia Global investment اقدام به امضای یک قرارداد خط اعتباری با دو بانک ایرانی یعنی بانک صنعت و معدن و بانک خاورمیانه نمود. عملیاتی به ارزش ٥ میلیارد یورو به منظور بهبود پروژه هایی که تاکنون متوقف شده بودند.

 ایران گفته فقط به شرطی به اجرای برجام ادامه خواهد داد که اقدامات اتحادیه اروپا ضربات ناشی از تحریم های امریکا را جبران کند. ولادیمیر ساژین، معتقد است: «اروپاییها که مولف برجام هستند، مخالف فسخ این توافق می باشند. انگیزه های گوناگونی مطرح است، اما انگیزه اصلی – اقتصادی است. اروپا خواهان توسعه روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران است که بازار بزرگی برای سرمایه گذاری و تجارت بشمار می رود. بعد از سال ٢٠١٥، اتحادیه اروپایی توسعه بیزینس خود در ایران را آغاز کرد. در سال ٢٠١٧ ، حجم مبادلات کالا میان اتحادیه اروپایی و ایران به ١٠ میلیارد دلار رسید. این نشانگر علاقه اروپا به ایران است». به گفته این کارشناس، در حال حاضر، ایران به دو چیز نیاز دارد – سرمایه گذاری و دستیابی به تکنولوژی پیشرفته. در وهله نخست، این نیازها را اتحادیه اروپایی می تواند تامین کند. در این میان، اگر برجام فسخ شود، تغییرات بزرگی در داخل ایران بروز خواهد کرد. ترامپ فکر می کند که با این اقدام خود باعث براندازی ایران خواهد شد، اما در چنین شرایطی، به احتمال زیاد، دولت ضد غربی تر و ضد آمریکایی تری روی کار خواهد آمد و اوضاع در خاور نزدیک متشنج تر خواهد شد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما