آخرین اخبار
فراتر از نفت

خودنمایی نفت در بودجه ۹۸

پیش بینی کاهش مصرف روزانه نفت عربستان

پتروشیمی بوشهر با تمامی پیمانکاران تسویه نموده است

تاکید مدیرعامل پتروشیمی جم بر لزوم ارتقای جایگاه روابط عمومی ها

سومین عرضه نفت در بورس با حضور خارجی‌ها

بازدید مدیر عاملNPC از طرح های پتروشیمی عسلویه

هند نفت ایران را تنها به پالایشگاه‌های دولتی می‌دهد

جلوگیری از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز با کاتالیست های ایرانی

حل مشکلات خانواده صنعت پتروشیمی در اولویت است

مجوز مجلس برای تهاتر نفتی طلب پیمانکاران از دولت

دزدی تجهیزات حفاری در مکزیک

چرا پتروامید وارد بازار بورس نشد؟

آمریکا صادرکننده خالص نفت خام می‌شود

آمریکا معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند

قیمت نفت مجدد ۶۰ دلاری شد

زیمبابوه گرانترین بنزین جهان را دارد

وزرات نفت می‌تواند اوراق مالی منتشر کند

امید ژاپن به عربستان برای جایگزنی نفت ایران

برگزاری مراسم معارفه مدیرعامل پتروشیمی پردیس

حذف گاز روسیه خودکشی اقتصادی برای اروپا است

انتشار آمار رسمی کره جنوبی از واردات نفت

امضای موافقتنامه بلوک خشکی عمان با انی

تایید مدل زمین شناسی میدان اریدو عراق توسط لوک اویل

آتش سوزی در بزرگترین شرکت پتروشیمی اوکراین

اولین محموله نفت خام آمریکا راهی چین شد

زیان ۳۰ میلیارد دلاری ایتالیا در ایران در نتیجه تحریمهای آمریکا

۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۳/۲کد خبر: 86483
علاوه بر شرکت اِنی که سال هاست بخش مهم تری به لحاظ اقتصادی یعنی نفت را در دست دارد، تقریباً تمامی گروههای بزرگ ایتالیایی در ایران حاضرند یا با پروژه های جدید در حال ورود به آن می باشند. از جمله شرکت های فعال تر می توان به Fs ، انی، آنسالدو، دانیلی، فاتا، ایمرگاز و غیره اشاره کرد. در میان قراردادهایی که تاکنون امضاء شده اند و یادداشت های تفاهمی که باید خاتمه یابند، پای سرمایه گذاریهای بالقوه ای به ارزش ٢٧ میلیارد یورو در میان است که مجموع معاملات در معرض خطر تحریم ها را به بیش از رقم ٣٠ میلیارد می رساند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، از بخش انرژی گرفته تا راه آهن، بسیاری از شرکت های ایتالیایی بدون توجه به هشدارهای آمریکا مخفیانه اقدام به امضای یادداشتهای تفاهمی نموده بودند. بوچا، رئیس کنفدراسیون صنعت ایتالیا می گوید: اکنون با وضعیت دشوار و حساسی روبرو هستیم، کشور ما ممکن است بسیار آسیب ببیند.

در وهلۀ اول بخش نفت و البته مکانیک، مهندسی، زیرساختها و غیره آسیب خواهد دید. مبادلات تجاری میان ایران و ایتالیا ٥ میلیارد یورو ارزش دارد که شامل ٢ میلیارد صادرات و ٣ میلیارد واردات می باشد. لیکن این بازی ممکن است برای کشور ایتالیا بسیار اهمیت پیدا کند: تحریم های جدید آمریکا علیه تهران ممکن است خسارات بیشتری وارد کنند.

در میان قراردادهایی که تاکنون امضاء شده اند و یادداشت های تفاهمی که باید خاتمه یابند، پای سرمایه گذاریهای بالقوه ای به ارزش ٢٧ میلیارد یورو در میان است که مجموع معاملات در معرض خطر تحریم ها را به بیش از رقم ٣٠ میلیارد می رساند.

در اتحادیه اروپایی، ایتالیا از جمله شرکای مهم تجاری ایران به شمار می آید. از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید آمریکا بارها از ایتالیا خواسته بود شتاب خود را به سوی تهران کاهش دهد لیکن آن هشدارها بیهوده بوده اند.

علاوه بر شرکت اِنی که سال هاست بخش مهم تری به لحاظ اقتصادی یعنی نفت را در دست دارد، تقریباً تمامی گروههای بزرگ ایتالیایی در ایران حاضرند یا با پروژه های جدید در حال ورود به آن می باشند. از جمله شرکت های فعال تر می توان به Fs ، انی، آنسالدو، دانیلی، فاتا، ایمرگاز و غیره اشاره کرد.

ولی این تمام داستان نیست. همانگونه که پیش از این در خلال مأموریت وزیر خارجۀ وقت ایتالیا به ایران در ماه اوت ٢٠١٥ مطرح شد، بخشهای ذینفع بسیارند: از آزادراهها گرفته تا محیط زیست و انرژی های تجدیدپذیر و از مکانیک گرفته تا مواد ساختمانی، خودرو و دفاع (بالگرد و کشتی) تا خدمات مالی، جواهرات، چرم و مواد غذایی.

در ماه ژانویه نیز موسسۀ Invitalia Global investment اقدام به امضای یک قرارداد خط اعتباری با دو بانک ایرانی یعنی بانک صنعت و معدن و بانک خاورمیانه نمود. عملیاتی به ارزش ٥ میلیارد یورو به منظور بهبود پروژه هایی که تاکنون متوقف شده بودند.

 ایران گفته فقط به شرطی به اجرای برجام ادامه خواهد داد که اقدامات اتحادیه اروپا ضربات ناشی از تحریم های امریکا را جبران کند. ولادیمیر ساژین، معتقد است: «اروپاییها که مولف برجام هستند، مخالف فسخ این توافق می باشند. انگیزه های گوناگونی مطرح است، اما انگیزه اصلی – اقتصادی است. اروپا خواهان توسعه روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران است که بازار بزرگی برای سرمایه گذاری و تجارت بشمار می رود. بعد از سال ٢٠١٥، اتحادیه اروپایی توسعه بیزینس خود در ایران را آغاز کرد. در سال ٢٠١٧ ، حجم مبادلات کالا میان اتحادیه اروپایی و ایران به ١٠ میلیارد دلار رسید. این نشانگر علاقه اروپا به ایران است». به گفته این کارشناس، در حال حاضر، ایران به دو چیز نیاز دارد – سرمایه گذاری و دستیابی به تکنولوژی پیشرفته. در وهله نخست، این نیازها را اتحادیه اروپایی می تواند تامین کند. در این میان، اگر برجام فسخ شود، تغییرات بزرگی در داخل ایران بروز خواهد کرد. ترامپ فکر می کند که با این اقدام خود باعث براندازی ایران خواهد شد، اما در چنین شرایطی، به احتمال زیاد، دولت ضد غربی تر و ضد آمریکایی تری روی کار خواهد آمد و اوضاع در خاور نزدیک متشنج تر خواهد شد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما