آخرین اخبار
فراتر از نفت

یمن آرامکو را هدف قرار داد

مکانیزم اروپایی برای دریافت آسانتر پول نفت ایران در قالب یورو و پوند

روسیه شریک دزد و رفیق قافله درجنگ اقتصادی ایران و آمریکا

آیا تنش آبی ایران و افغانستان تشدید می‌شود؟

نرخ کرایه حمل نفتکش‌ها افزایش یافت

لیست شرکتهای مجاز به صادرات فرآورده‌های نفتی

هزینه شرکت در آزمون نفت چه شد؟

نفت کمبودها را در حد توان رفع می کند

پتروشیمی مکران از اولویت‌های توسعه سواحل مکران است

قیمت جهانی نفت امروز کاهش یافت

رایزنی نفتی هند برای دریافت معافیت از آمریکا

مقصر تلاطم بازار نفت

بهزادی؛مدیرعامل پلی پروپیلن جم شد

مجمع پتروشیمی امیرکبیر برگزار شد

بحران در خوزستان بصره!/تصویری

برق عربستان جایگزین برق ایران در عراق می‌شود

ورود نهادهای نظارتی به پرونده فساد در شرکت نفت جنوب

دومین کنفرانس تخصصی کمپرسورها آغاز به کار کرد

حذف سقف سهمیه سوخت خودروهای سنگین

بومی‌سازی پمپ‌های دنده‌ای در پتروشیمی جم

عراق نیستیم که نفت را در برابر غذا بدهیم

آخرین اقدامات انجام شده برای خانواده شهدای سانچی

با فسخ کرسنت امارات صرافی‌های ما را تعطیل کرد

چین نفت ایران را جایگزین نفت آمریکا کرد

بدترین سناریو میزان صادرات نفت ایران

جهش پیش‌بینی‌ها در بازار نفت

۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۲/۲۵کد خبر: 86357
ریسک‌های ژئوپلیتیک، بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تداوم اجرای کاهش تولید از سوی اوپک، عواملی هستند که افزایش پیش‌بینی‌های بین‌المللی از قیمت نفت خام را برای هفتمین ماه متوالی در پی داشتند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در تازه‌ترین پیش‌بینی خود، با افزایش ۷ دلاری، متوسط قیمت هر بشکه نفت خام برنت را در سال جاری ۷۱ دلار بر بشکه اعلام کرده است.

نظرسنجی وال‌استریت ژورنال از بانک‌ها و موسسات بین‌المللی نیز نشان می‌دهد که آنها متوسط قیمت هر بشکه نفت خام برنت را ۴۶/ ۶۷ دلار بر بشکه اعلام کرده‌اند که ۱۲/ ۵ دلار بیشتر از پیش‌بینی ماه قبل (آوریل) است.همچنین این پیش‌بینی جدید، نسبت به قیمتی که در ماه ژانویه برای نفت برنت در سال ۲۰۱۸ تخمین زده شده بود، بیش از ۹ دلار افزایش را نشان می‌دهد.در این میان بانک آمریکایی مریل‌لینچ، متوسط قیمت هر بشکه نفت خام در سال جاری ۷۰ دلار و سال آینده ۷۵ دلار تخمین زده است. این بانک همچنین پیش‌بینی می‌کند قیمت هر بشکه نفت خام برنت در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ به متوسط ۹۰ دلار بر بشکه برسد.

 اما خروج آمریکا از برجام مهم‌ترین اتفاقی بود که با رقم خوردن آن در هفته گذشته، احتمال تحقق پیش‌بینی‌های افزایشی جدید،  بیش از پیش افزایش یافته است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا بر‌اساس چشم‌انداز کوتاه‌مدت انرژی که به‌تازگی منتشر کرده است، انتظار دارد متوسط قیمت نفت خام برنت در سال جاری میلادی ۷۱ دلار بر بشکه باشد و در سال آینده میلادی نیز روی ۶۶ دلار قرار بگیرد. این دو پیش‌بینی به ترتیب ۷ و ۳ دلار بر بشکه بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی این سازمان در ماه آوریل است. این سازمان همچنین انتظار دارد هر بشکه نفت خام WTI در نیمه دوم سال جاری و ۶ ماه نخست سال آینده، به‌طور میانگین ۶۴ دلار بر بشکه قیمت داشته باشد. این در حالی است که پیش‌بینی قبلی این سازمان انتظار قیمت ۵۷ دلار بر بشکه را برای همین بازه زمانی اعلام کرده بود که افزایش ۸ دلاری را نشان می‌دهد.

اما EIA به همان میزان رشد قیمتی که برای نفت خام آمریکا پیش‌بینی کرده است، پیش‌بینی خود از رشد تولید آمریکا را نیز افزایش داده است. طبق پیش‌بینی این سازمان، احتمالا میانگین تولید نفت خام آمریکا در سال ۲۰۱۹ چیزی حدود ۹/ ۱۱ میلیون بشکه در روز خواهد بود که ۴/ ۰ میلیون بشکه بیش از پیش‌بینی ماه آوریل است. تولید نفت خام آمریکا به لطف اجرای موفق طرح کاهش تولید اوپک و همچنین ریسک‌های ژئوپلیتیک، طی یک سال گذشته با رشد بیش از یک میلیون بشکه‌ای همراه بوده است.

 

جهش در پیش‌بینی بانک‌ها

اما آن‌طور که نظرسنجی وال‌استریت‌ژورنال از ۴۲ بانک و موسسات مالی بین‌المللی نشان می‌دهد، آنها تحت تاثیر افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک و کاهش چشمگیر تولید از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، در نظرسنجی ماه مه، پیش‌بینی‌ خود از آینده قیمت نفت را افزایش دادند. قیمت نفت خام برنت طی یک سال گذشته و به واسطه پایبندی بی‌سابقه کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به کاهش تولید و همچنین خطر کاهش عرضه از سمت خاورمیانه به علت افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک، بیش از ۵۰درصد رشد داشته است.  حال بر‌اساس آنچه این نظرسنجی نشان می‌دهد، انتظار می‌رود هر بشکه نفت خام برنت در سال جاری میلادی به‌طور متوسط بیش از ۴۶/ ۶۷ دلار بر بشکه قیمت‌گذاری شود.

 

 وارن پترسون، استراتژیست بازارهای کالایی در ING Bank به وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید: با توجه به اینکه اوپک وظایف خود را در زمینه کاهش تولید بهتر از انتظار به انجام رسانده است، بازار در حال حاضر به خوبی از این ناحیه حمایت می‌شود. با این حال به نظر می‌رسد با توجه به افزایش توقف‌ناپذیر حفاری دکل‌های تولید نفت خام در آمریکا که نشانه‌ای از رشد عرضه در آینده است، تعادل بازار از سمت تولیدکنندگان نفت شیل در خطر باشد.از همین رو است که این موسسات در نظرسنجی اعلام شده، متوسط قیمت هر بشکه نفت خام برنت برای سال آینده را ۳۴/ ۶۵ دلار بر بشکه عنوان کرده‌اند. این رقم هرچند از قیمت پیش‌بینی شده برای سال جاری کمتر است، اما در مقایسه با پیش‌بینی قبلی برای این بازه زمانی ۱۰/ ۴ دلار بر بشکه رشد را نشان می‌دهد.

 

 طبق گزارش وال‌استریت‌ژورنال، در طول ماه گذشته نفت خام برنت با رشد چشمگیری همراه بوده و این میزان رشد قطعا به تصمیم کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای کاهش روزانه ۸/ ۱ میلیون بشکه‌ای تولید نفت بازمی‌گردد. اثرگذاری اوپک بر رشد قیمت نفت تنها در ماه گذشته نبوده است، زیرا طبق گزارش‌های موجود، با اجرای طرح کاهش تولید از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی، به‌طور میانگین روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام از مازاد جهانی نفت خام کاسته شده است.

 

 به نظر می‌رسد در پیش‌بینی‌های اعلام شده در نظرسنجی وال‌استریت‌ژورنال، پتانسیل بالایی که دونالد ترامپ برای خروج از برجام داشت نیز در نظر گرفته شده بوده است. این نظرسنجی‌ها در حالی پیش از اعلام خروج ترامپ از توافق بین‌المللی برجام صورت گرفته است که پیش‌بینی‌ها از همان زمان حاکی از آن بود که چنانچه ترامپ از توافق خارج شود، تولید نفت خام ایران زیر فشار تحریم‌ها بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته باشد و در کنار طرح اوپک باعث کاهش بیش از پیش عرضه نفت خام شود.

 

 حذف مازاد عرضه

اوپک در حالی در کنار ریسک‌های ژئوپلیتیک نقشی اثرگذار در پیش‌بینی‌های صورت گرفته از آینده قیمت نفت دارد که تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی این سازمان که روز گذشته بر خروجی سایت آن قرار گرفت، این خبر را به همراه دارد که «مازاد عرضه نفت خام در دنیا تقریبا از بین رفته است.» اجرای توافق کاهش تولید از سمت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۷ در حالی بر خروج مازاد عرضه از بازار جهانی نفت خام اثرگذار بوده است که افزایش سریع تقاضای جهانی طلای سیاه نیز به کمک این طرح آمده است.

 

به این ترتیب با دست به دست هم دادن دو مورد یاد شده و همچنین خروج ترامپ از توافق بین‌المللی برجام، قیمت نفت خام برنت در تاریخ ۱۰ مه‌ به سقف ۷۸ دلار بر بشکه رسید که بالاترین سطح قیمتی از سال ۲۰۱۴ است. طبق گزارش اوپک، سطح ذخایر نفت خام تجاری کشورهای توسعه‌یافته در ماه مارس تنها ۹ میلیون بشکه بیش از میانگین پنج سال گذشته بوده است که نسبت به ۳۴۰ میلیون بشکه‌ در ژانویه ۲۰۱۷ از کاهش چشمگیری برخوردار شده است. با وجود دست یافتن به چنین موفقیتی، اوپک پیش‌بینی خود از عرضه نفت خام از سمت کشورهای غیرعضو این سازمان افزایش داده و اعلام کرده است احتمالا تولیدکنندگان خارج از این سازمان، در سال جاری ۶۲/ ۵۹ میلیون بشکه در روز یا ۷۲/ ۱ میلیون بشکه در روز بیشتر از سال گذشته تولید خواهند داشت. طبق این گزارش عمده این رشد تولید (۸۹ درصد) به فعالیت تولیدکنندگان نفت خام آمریکا بازمی‌گردد و کانادا، برزیل، بریتانیا و قزاقستان نیز نقش‌آفرینی خواهند کرد. این سازمان با اشاره به رشد قوی در کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور در سه ماه نخست امسال، انتظار خود از تقاضای نفت در سال ۲۰۱۸ را نیز اندکی افزایش داده است.

 

 تولید روزانه نفت این سازمان نیز در ماه آوریل حدود ۱۲ هزار بشکه رشد داشته و به رقم ۹۳/ ۳۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. رشد تولید اوپک در ماه آوریل در حالی بوده است که ریسک زیادی از ناحیه ونزوئلا و ایران به‌عنوان دو عضو اوپک، در زمینه کاهش عرضه وجود دارد. سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات با اشاره به نشست ماه ژوئن اوپک در مورد تعیین سیاست نفتی خود با تولیدکنندگان غیر‌عضو، اعلام کرده است «اوپک در نشست بعدی خود بیش از آنکه روی تبعات تحریم‌های جدید آمریکا بر صادرات نفت ایران تمرکز کند، روی شناسایی سطح مناسب ذخایر نفتی تمرکز خواهد داشت. هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد عرضه وجود ندارد و این اولین باری نیست که یک عضو اوپک در چنین شرایطی قرار می‌گیرد.»

 

 

 

منبع:دنیای اقتصاد

 


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:قیمت نفت، اوپک، نفت ما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما