آخرین اخبار
فراتر از نفت

ضرورت تشکیل ستاد حمایت از فعالان اقتصادی

امکان ندارد آمریکا فروش نفت ایران را به صفر برساند

اجاره دکلهای Rowan نروژ توسط ترکیش پترولیوم

دستگیری ۲متهم اختلاس در پخش

۱۱ نوامبر ؛نشست بعدی اوپک

شرکت ویتول از ایران خارج می‌شود

تشدید کمبود نفت در آسیا تا سال آینده

آخرین وضعیت پرونده دکل نفتی گمشده

روند صادرات محصولات پتروشیمی افزایشی است

چین بر صادرات گاز مایع آمریکا تعرفه بالا وضع می‌کند

NIOC مکلف به تامین ۴ میلیون تن قیر رایگان شد

قیمت نفت از مرز ۸۱ دلار گذشت

هنوز تصمیم قطعی برای سهمیه بندی بنزین اخذ نشده است

ذخیره سازی نفت عربستان کاهش یافت

ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران

"پتروشیمی لردگان" سال آینده به بهره برداری می رسد

ژاپن همچنان به دنبال معافیت از تحریم واردات نفت ایران

جذب نیروهای بازنشسته به عنوان مشاور کذب است

نفت ۱۰۰ دلاری در راه است

افزایش ۴۰ درصدی فروش روغن موتورهای ایرانول

چین واردات نفت ایران را کاهش می‌دهد

هیچ کشوری واردات نفت از ایران را به صفر نرسانده است

توقف خرید نفت ایران توسط ژاپنی ها

جو روانی خرید بنزین این‌ بار به کرمان و اهواز رسید

نمایشگاه ایران پلاست آغاز به‎کار کرد

کاهش واردات ۱۶ میلیارد متر مکعبی گاز ترکیه با ساخت نیروگاه هسته ای آک کویو

۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۲/۲۴کد خبر: 86348
با آغاز فعالیت نیروگاه هسته ای آک کویو و سینوپ نزدیک به ۲۰ درصد از برق مصرفی ترکیه از این طریق تامین خواهد شد. بدین ترتیب از میزان واردات گاز طبیعی به میزان ۱۶ میلیارد متر مکعب در سال کاسته خواهد شد و حدود ۷.۲ میلیارد دلار صرفه جویی انجام خواهد شد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،ساخت نیروگاه هسته ای آک کویو Akkuyu plant در سفر اخیر 3 آوریل ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به ترکیه و در مراسمی رسمی با حضور اردوغان رئیس جمهور ترکیه آغاز شد. اردوغان و پوتین از طریق ویدئو کنفرانس در مراسم ساخت نیروگاه هسته ای 20 میلیارد دلاری آک کویو در استان مرسین شرکت کردند و بدین ترتیب فعالیتهای ساخت این نیروگاه به شکل رسمی آغاز شد. هر دو رییس جمهور بر اهمیت این پروژه برای توسعه اقتصادی و امنیت انرژی ترکیه و همچنین همکاریهای دوجانبه آتی، تاکید کردند. پوتین گفت: «مشکل می‌توان اهمیت این پروژه بزرگ و مبتکرانه را توصیف کرد. امروز ما نه‌تنها در ساخت نخستین نیروگاه اتمی ترکیه حضور داریم، بلکه شاهد پی‌ریزی بنیانهای صنعت اتمی ترکیه هستیم. ما در حال ساخت یک صنعت جدید هستیم.» رئیس‌جمهوری روسیه همکاریهای اتمی را یک شراکت استراتژیک خواند. اردوغان گفت که این مراسم افتتاح، یک «رویداد تاریخی» در توسعه انرژی ترکیه و همکاریهای انرژی میان مسکو و آنکارا بود.

قرارداد ساخت نیروگاه آک‌کویو در سال ۲۰۱۰ با روس اتم امضاء شده بود. این، نخستین نیروگاه برق اتمی دنیاست که با مدل سرمایه‌گذاری پروژه‌های موسوم به «ساخت، تملک و بهره‌برداری» ساخته می‌شود. مسکو سرمایه‌گذاری و عملیات نیروگاه را انجام می‌دهد. انتظار می‌رود که نخستین رآکتور در یکصد سالگی تاسیس جمهوری ترکیه در ۲۰۲۳ آماده شود و پوتین گفت که علیرغم تاخیرها، این پروژه طبق زمان‌بندی اجرا خواهد شد.

تقریبا تمامی سوختهای مایع و گاز مورد استفاده در تولید برق مورد نیاز ترکیه و 30 درصد زغالسنگ مورد استفاده در تولید سوخت وارداتی هستند. ترکیه در صورت استفاده از پتانسیل بالای انرژی هیدرولیک و نیز انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی باد، خورشید و انرژی ژئوترمال تا سال 2023 تنها می تواند نیمی از انرژی مورد نیاز خود را تامین نماید. بنابراین برای پاسخگویی به تقاضای انرژی مورد نیاز در سال 2023 در راستای اهداف توسعه اقتصادی و تجاری، انرژی هسته ای بسیار مهم است. برای ترکیه که با دستیابی به اهدافی نظیر 500 میلیارد دلار صادرات، 25000 دلار درآمد سرانه ملی و 2 تریلیون دلار درآمد ملی قصد دارد در میان 10 کشور اول جهان جای گیرد، ساخت نیروگاههای هسته ای بیشتر از اینکه یک گزینه باشد یک ضرورت است.

در ترکیه سابقه تلاش در جهت دستیابی به انرژی هسته ای به دهه 1950 برمی گردد. اما عدم ساخت حتی یک نیروگاه هسته ای در 60 سال گذشته در ترکیه فقدان بسیار بزرگی در اقتصاد ترکیه به شمار می رود. کره جنوبی که فعالیت های دستیابی به انرژی هسته ای را تقریبا همزمان با ترکیه آغاز کرد، توانسته است فناوری هسته ای خود را در 20 سال گذشته توسعه دهد. اما در ترکیه در سال 2018 فعالیتهای ساخت نیروگاه هسته ای آکویو هنوز در مرحله آغاز قرار دارد. ایجاد مانع و مشکل بر سر راه ساخت نیروگاه هسته ای در ترکیه، امروز منجر به بروز یکی از بزرگترین مسائل اقتصاد ترکیه یعنی واردات بالای انرژی شده است. بر اساس آمار و ارقام ارائه شده از سوی وزارت انرژی ترکیه با آغاز فعالیت نیروگاه هسته ای آک کویو و سینوپ نزدیک به 20 درصد از برق مصرفی ترکیه از این طریق تامین خواهد شد. بدین ترتیب از میزان واردات گاز طبیعی به میزان 16 میلیارد متر مکعب در سال کاسته خواهد شد و حدود 7.2 میلیارد دلار صرفه جویی انجام خواهد شد.

فناوری هسته ای در ایجاد سطح بالایی از فرهنگ علمی و فنی در ترکیه و افزایش سطح آموزش های فنی نقش مهمی ایفا خواهد کرد. همچین در زمینه های دیگر نیز نیروی محرک بوده و نقش راه انداز را ایفا خواهد نمود. در سایه این پروژه در ترکیه و روسیه، فرصت های شغلی جدید به وجود خواهد آمد. در آموزش کارشناسان بسیار متخصص نیز همکاری صورت خواهد گرفت. در حال حاضر بیش از 220 دانشجوی ترک در حال ادامه تحصیل در رشته فناوری هسته ای در دانشگاههای روسیه هستند. در نظر است تا اولین فاز این پروژه در سال 2023 وارد فعالیت شود. موفقیت آمیز بودن این پروژه در واقع نشانگر موفقیت در همکاری بین ترکیه و روسیه خواهد بود. به طور کلی باید گفت که ترکیه باید به منظور تقویت هر چه بیشتر موقعیت خود در جهان و افزایش این قدرت در منطقه و جهان نیاز به تثبیت موقعیت خود در زمینه انرژی دارد. بنابراین سرمایه گذاری ترکیه در فناوری انرژی هسته ای، باعث رشد، توسعه، افزایش رفاه، امنیت، ثبات و استقلال در انرژی خواهد شد. این نه تنها عامل مهم پیشرفت ترکیه خواهد بود، بلکه در تامین صلح و رفاه در خاورمیانه و اوراسیا نیز نقش مهمی ایفا خواهد کرد.


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:روسیه، ترکیه، گاز، هسته ای
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما