آخرین اخبار
فراتر از نفت

روسیه از نفت آلوده چقدر ضرر کرد؟

یک پالایشگاه روسیی ورشکست شد

آلمان به ذخایر استراتژیک نفت خود دست نمی‌زند

۷۰۰ هزار تن نفت آلوده روسیه در راه آسیاست

قیمت نفت همچنان در حال افزایش

افزایش قیمت CNG از فردا

نگاهی نو در بهره وری بیشتر و پالایش در الفبای نوشتاری زبان فارسی

چرا صادرات سوخت به افغانستان ممنوع شد؟

قیمتCNG تا پایان امسال ثابت می‌ماند

اگر ایران آماده نیست، تماس نگیرد

کسب موفقیت عرضه نفت در بورس زمان‌بر است

۲ نماینده از پاسخ‌های زنگنه قانع شدند

راهکار رفع معضل بیکاری و قاچاق کدام است؟

روزنگار نفت/ ۳۱اردیبهشت ۱۲۸۵ و ۱۳۴۷:

افزایش قیمت سبد نفتی اوپک

چقدر از ارز پتروشیمی‌ها به داخل آمد؟

کشف ذخایر جدید گازی در ترکمنستان

آمریکا به دنبال پر کردن جای خالی بشکه های نفت ایران است

صادرات نفت ایران؛ تنها کفاف هزینه های این صنعت را خواهد داد

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی ارومیه

تعویق قرارداد نفتی عراق با اکسون موبیل

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی اروند

امور نفتی «بابک زنجانی »دست چه کسی بود؟

هر روز باید۱۰۰ میلیون بشکه نفت تولید کنیم

تحریم صنعت پتروشیمی ایران کار ساده‌ای نیست

آرامکو؛ مجتمع صنعتی جهانی در سند چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی

۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۲/۱۳کد خبر: 85192
عربستان مصمم است تا امکانات اقتصادی اش را تقویت کرده و گسترش بدهد، و نیروهای اصلی آن را به ابزارهای راهگشا برای آینده ای کاملاً متنوع تبدیل کند . به این ترتیب، آرامکو را از یک شرکت تولید کننده نفت به یک مجتمع صنعتی جهانی تبدیل خواهد کرد. عربستان «صندوق سرمایه گذاری دولتی» را به بزرگترین صندوق رفاه خودمختار جهان تبدیل می کند و بنگاههای بزرگش را به توسعه فرامرزی ترغیب خواهد کرد تا جایگاه درستشان را در بازار جهانی پیدا کنند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در سند چشم انداز 2030 عربستان سعودی، این کشور به دنبال جایگاه محوری در جهان عرب و اسلام است و این جایگاه بر پایه های موهبت گرانبهای نفت، جایگاه کعبه و مسجد النبی، عزم راسخ برای تبدیل شدن به مرکز سرمایه گذاری جهانی، موقعیت راهبردی  بی نظیر در اتصال قاره های آسیا، اروپا و آفریقا، استوار می باشد.

عربستان مصمم است تا امکانات اقتصادی اش را تقویت کرده و گسترش بدهد، و نیروهای اصلی آن را به ابزارهای راهگشا برای آینده ای کاملاً متنوع تبدیل کند . به این ترتیب، آرامکو را از یک شرکت تولید کننده نفت به یک مجتمع صنعتی جهانی تبدیل خواهد کرد. عربستان «صندوق سرمایه گذاری دولتی» را به بزرگترین صندوق رفاه خودمختار جهان تبدیل می کند و بنگاههای بزرگش را به توسعه فرامرزی ترغیب خواهد کرد تا جایگاه درستشان را در بازار جهانی پیدا کنند.

در بخش افزایش رقابت پذیری بخش انرژی؛ آمده است که این کشور طرحی برای افزایش بازدهی نظام حمایتی دولت و دستیابی به بهترین استفاده از منافع با هدایت آن به طرف شهروندان واجد شرایط و بخشهای اقتصادی دارد. مثلا تدارک یارانه بدون ملاک روشن استحقاق، مانعی اساسی بر سر راه رقابت پذیری بخش انرژی است. قیمت های بازار آزاد در طولانی مدت موجب بهره وری و رقابت پذیری در میان شرکت های چند منظوره می شود و در را برای سرمایه گذاری و تنوع آمیزه انرژی در این کشور می گشاید و همچنین، با ملاک های یارانه ای روشن مبتنی بر تجربه بخشهای اقتصادی، توانایی شان در رقابت محلی و جهانی و نیاز واقعی شان به یارانه را تعیین خواهد کرد، بی آنکه بخشهای راهبردی و آینده دار را به مخاطره بیندازد.

در بخش معدن، و سهیم بودن آن در اقتصاد ملی آمده است که عربستان از موهبت ذخایر معدنی غنی مثل آلومینیم، فسفات، طلا، مس، اورانیوم و مواد خام دیگر برخوردار است. این کشور مصمم است سهم معدن در تولید ناخالص داخلی را تا سال 2020 به 97 میلیارد ریال سعودی برساند. در این فرایند 90000 فرصت شغلی ایجاد خواهد شد. در این زمینه، برنامه ریزی اصلاحات ساختاری شامل تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری از طریق افزایش اکتشاف، ایجاد پایگاه داده های جامع برای منابع کشور، تجدید نظر در رویه های صدور مجوز برای استخراج، سرمایه گذاری در تأسیسات زیر بنایی، توسعه روشهای بودجه بندی و تأسیس مراکز پژوهشی روشن است. همچنین به مشارکت های بین المللی راهبردی خواهد پرداخت و رقابت پذیری و بهره وری شرکت های ملی اش را افزایش خواهد داد. این امر موجب افزایش سهم آنها در رشد این بخش و همچنین بومی سازی دانش و مهارت خواهد شد.

در زمینه دستیابی به محیط زیست پایدار آمده است؛ با حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی، به وظایف اسلامی، انسانی، و اخلاق عمل می شود. این حفاظت همچنین مسوولیت در قبال نسل های آینده است و در کیفیت زندگی روزمره نقش اساسی دارد. عربستان از طریق افزایش کارآیی مدیریت پسماند، ساخت پروژه های جامع بازیافت، کاهش انواع آلودگیها و مبارزه با بیابان زایی به نگهداری محیط زیست خواهد پرداخت. همچنین از طریق کاهش مصرف و استفاده از آبهای تصفیه شده و تجدیدپذیر، بهره برداری از منابع آب را بهینه خواهد کرد. برای حفاظت و مسکونی سازی سواحل زیبا، ذخایر طبیعی، و جزیره تلاش خواهدکرد  و آنها را به روی

همگان خواهد گشود. در این تلاش ها به مشارکت بخش خصوصی و منابع دولتی متکی خواهد بود.

در این سند، محورهایی همچون مباهات به هویت ملی، تقویت جامعه، مراقبت های بهداشتی، آموزش برای اشتغال، حمایت از کسب و کارهای کوچک و خانواده های تولیدکننده، نقش بزرگ تر برای کسب و کارهای کوچک و متوسط، بهبود محیط کسب و کار ، فراهم کردن فرصت های مساوی، صنایع دفاعی بومی، ایجاد یک مرکز تدارکات منطقه ای بی نظیر، یکپارچه سازی منطقه ای و بین المللی، برنامه بازسازی دولت، برنامه دستور کار راهبردی، مورد تاکید قرار گرفته است.

محمدرضا بهاری


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما