آخرین اخبار
فراتر از نفت

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

آمریکا: عراق می‌تواند از ایران انرژی بخرد

مقدار افزایش حقوق نفتی ها

چین قرارداد نفتی با آمریکا نمی‌بندد

تحریم‌های گازی آمریکا علیه روسیه در راه است

آغاز جلسه رسیدگی به پرونده جعبه سیاه زنجانی

ترکیه و وضعیت خرید نفت از ایران

ضرورت توجه به سوخت پنجم

اخراج کارکنان یک تولید کننده شیل آمریکا

روسیه جای نفت ونزوئلا را در آمریکا گرفت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

عربستان مشتری LNG آمریکا شد

سرپرست جدید سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی منصوب شد

راهبرد جم در نمایشگاه چاینا پلاس ۲۰۱۹

اهمیت اتخاذ رویکرد مدیریت هلدینگی‌ در مجموعه جم

روسیه از نفت آلوده چقدر ضرر کرد؟

یک پالایشگاه روسیی ورشکست شد

آلمان به ذخایر استراتژیک نفت خود دست نمی‌زند

۷۰۰ هزار تن نفت آلوده روسیه در راه آسیاست

قیمت نفت همچنان در حال افزایش

افزایش قیمت CNG از فردا

نگاهی نو در بهره وری بیشتر و پالایش در الفبای نوشتاری زبان فارسی

فعالیتهای سازمان زمین شناسی هند در اکتشاف نفت و گاز

۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۲/۱۱کد خبر: 85175
از ماموریت های مهم سازمان سازمان زمین شناسی هند، ارزیابی منابع انرژی طبیعی و هیدروژئولوژی زیر سطحی می باشد.در حال حاضر برآورد منابع نفت هند معادل ۲۲۲ میلیارد بشکه است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی هندGSI) که در سال 18۵1 تاسیس شده، سازمانی دولتی در هند است که یک دفتر وابسته به وزارت معادن دولت هند برای مطالعات زمین شناسی است. سازمان زمین شناسی هند یکی از قدیمی ترین سازمانها در جهان و دومین سـازمان قدمت دار در این کشور است.

از ماموریت های مهم سازمان سازمان زمین شناسی هند، مطالعـه علوم زمین، جمع آوری داده (اکتشــاف زمینی، اکتشاف ساحلی و دریایی، اکتشاف هوایی و سنجش ازدور)، ارزیابی منابع طبیعی (ارزیابی مواد معدنی، منابع انرژی طبیعی، هیدروژئولوژی زیر سطحی) می باشد.

در چشم انداز این سازمان تا سال 2020 ؛ -اکتشاف، ارزیابی منابع معدنی از طریق اکتشاف فشرده و گسترده، -نظارت بر گذشته، حال و آینده تقاضای منابع طبیعی و تغییر دادن جهت فعالیت ها،- به روزرسانی پایگاه داده های زمین شناسی نواحی خشکی و فراساحلی،- تهیه نقشه با مقیاس بزرگتر و متناسب با تغییر مفاهیم و موضوعات ،- درک فرآیندهای زمین شناسی فعال تاثیر گذار بر انسان و محیط زیست، -ایجاد پایگاه داده های زیست محیطی، توسعه منابع آب، مخاطرات طبیعی و... ،-داشتن نقش فعال در ارزیابی و کاهش خطر طبیعی و انسانی ،- ارائه مشاوره زمین شناسی برای منابع آب، برق، ارتباطات و پروژه توسعه شهری قرار دارد.

در زمینه انرژی ، متولی فعالیت های نفتی هند، وزارت نفت و گاز طبیعی است که از عمده فعالیت های آن موارد ذیل می باشد: - اکتشاف و بهره برداری از منابع نفتی، از جمله گاز طبیعی، - تولید، عرضه بازاریابی و قیمت گذاری نفت از جمله گاز طبیعی و فرآورده های نفتی، - نظارت بر پالایشگاه های نفتی و کارخانه های روغن، - مواد افزودنی نفت و فرآورده های نفتی، -برنامه ریزی، توسعه و کنترل و کمک به تمامی صنایعی که با وزارتخانه در ارتباط هستند، - برنامه ریزی، توسعه و ایجاد قوانین نفتی، - حفظ و ذخیره منابع نفتی منابع انرژی که سازمان زمین شناسی هند درباره آن مطالعه می کند، شامل زغالسنگ و لیگنیت، هیدراتهای گازی، متان افق های زغال سنگ، انرژی ژئوترمال، انرژی حرارتی اقیانوس و انرژی جزر و مد است. پروژه های نفتی هند با کشورهای موزامبیک، کانادا، لیبی، عراق، کلمبیا، ژاپن، اندونزی، ایران، فرانسه، قطر، سودان، سوریه و ترکمنستان در حال اجراست.

در حال حاضر برآورد منابع نفت هند معادل 222 میلیارد بشکه است. هند اعلام کرده که تا سال 2022 10 درصد از وابستگی واردات نفت خود را کاهش می دهد؛ اما برخی از تحلیلگران معقتدند رسیدن به این هدف غیر ممکن است. در همین حال شرکت «بیگ اویل» که از هفت شرکت بزرگ نفتی جهان مانند بی پی، انی، توتال و شل تشکیل شده است از انجام عملیات در مناطق اکتشافی هند اجتناب کرده است و ترجیح می دهد که تمرکز خود را بر روی مناطق کوچک که وجود نفت در آنجا اثبات شده و دارای سود بهتری هم است، قرار دهد.

هند در سال گذشته قوانین مرتبط با مناقصه زمین های نفتی را اصلاح کرد و به موجب آن شرکت های نفتی مجاز به استخراج از منطقه ای هستند که برای آنها سودآور است.  اکنون بخش اکتشاف و تولید نفت ، نقطه تمرکز اصلی دولت هند است.

اخیرا، این کشور مناقصه ای برای اکتشاف در 55 بلوک نفتی در 5 منطقه مختلف به وسعت تقریبا 60 هزار کیلومتر مربع برگزار کرد. این اولین بار بود که مناقصه ای به این بزرگی در هند برگزار می شود. بر پایه این گزارش، شرکت های نفتی بیشتر علاقمند به اکتشاف میادین در ایالت های آسام، راجاسان و گجرات هند هستند.

«درمندرا پرادان» وزیر نفت هند اخیرا اعلام کرده که این شرکت دولتی در میادین مرتفعی که در غرب مومبای قرار دارند، مقادیر قابل توجهی ذخایر نفت و گاز طبیعی یافته است. بر اساس اطلاعاتی که در طول حفاری به دست آمده است، 9 منطقه شناسایی شد که از همه آنها در طول آزمایشات، نفت و گاز به بیرون تراوش کرد. اکتشافات به عمل آمده نشان دهنده وجود مقدار قابل توجهی از ذخایر در جا معادل حدود 29.74 میلیون تن نفت و گاز می باشد.

به گفته وزیر نفت هند، بر اساس برآوردهای حاصل از این آزمایش ها، نفتی که از این ذخایر حاصل خواهد شد معادل3 هزار و 310 بشکه در روز و گاز آن معادل 17 هزار 71 متر مکعب در روز خواهد بود. تجمع این مقدار نفت و گاز در چندین لایه در این چاه، فصل جدیدی در مطالعات و اکتشافات نفت در کشور گشوده است.

میدان نفتی مومبای که بزرگترین میدان نفتی هند است در حال حاضر 205 هزار بشکه نفت در روز تولید می کند (بیش از ده میلیون تن در سال) و اکتشافات جدید می تواند در کمتر از دو سال به میزان تولید آن بیفزاید.

اکتشافات جدید تقریبا 50 سال پس از اولین باری که شرکت نفت و گاز طبیعی هند در میدان گازی مومبای تولید را آغاز کرد، انجام شده است. میدان گازی مومبای بزرگترین دارایی نفتی هند است. این میدان نفتی همراه با چند میدان کوچک در طول نوار ساحلی غرب این کشور حدود 16 میلیون تن نفت در سال تولید می کند که حدود 44 درصد کل تولید نفت خام هند از مجموع 36 میلیون تن را شامل می شود.

شرکت نفت و گاز طبیعی هند در سال 2016-2017 ، حدود 25.5 میلیون تن نفت تولید کرد که تا سال 2019-20 به حدود 29-28 میلیون تن خواهد رسید. این شرکت در آخرین رتبه‌بندی جهانی از بزرگترین کمپانی‌های جهان در سال 2016، در رتبه 86 قرار گرفت.

شرکت نفت هند و شرکت‌های تابعه آن، در کشور هند، 49٪ درصد از بازار نفت، 31٪ درصد از ظرفیت پالایش و 67٪ درصد از ظرفیت بخش پایین‌دستی صنعت نفت هند و کلیه پروژه‌های مربوط به ساخت و نگهداری خط لوله این کشور را، در اختیار دارد. گروه شرکت‌های تابعه این شرکت، مالک 10 پالایشگاه، از مجموع 22 پالایشگاه این کشور است، که ظرفیت پالایش ترکیبی این شرکت، معادل 65٫7 میلیون تن در سال می‌باشد.

میثم قدیری/نفت ما


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما