آخرین اخبار
فراتر از نفت

ابلاغ شیوه‎نامه نحوه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی

خروج اکسون موبیل سیاسی است

ژئوپلیتیک انتقال انرژی منطقه دریای خزر و امنیت ملی ایران

تولید میدان نفتی آذر چقدر بود؟

نشست تخصصی راهکارهای مقابله با تحریم در شرکت پلی پروپیلن جم

کمک‌های پلی پروپیلن جم به سیل زدگان/تصویری

عرضه نفت ارزان برای مشتریان وفادار ونزوئلا

انتصاب جدید در NPC

تولید نفت روسیه کاهش یافت

هشدار لیبی درباره فروپاشی تولید نفت

پیش بینی نفت ۹۰ دلاری

تلاش نفتی پاکستان به سنگ خورد

آمادگی پایانه‌های نفتی در شرایط تحریم

اموال«زنجانی» در کیش تعیین تکلیف شد

رویال داچ شل جزو با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان

چرایی عدم ورود آب به بخش عراقی هورالعظیم

واکنش عراق به خروج کارمندان نفتی آمریکا

انتصاب در ملی حفاری ایران

روزنگار نفت/۲۹اردیبهشت ماه ۱۳۴۸

فروش نفت‌مان به صفر نخواهد رسید

برگزاری جلسه پیشرفت طرح های اولویت دار صنعت پتروشیمی

انتصاب جدید در پالایش ‌وپخش

خروج نیروهای خارجی اکسون‌موبیل از عراق

کمک یک میلیارد و دویست و چهل میلیون ریالی نفت پاسارگاد به سیل زدگان

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی مروارید

بی تاثیر بودن تحریمهای ترامپ بر صادرات نفت ایران

۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۲/۵کد خبر: 85065
بعید به نظر می رسد که این تحریم ها بر صادرات نفت و بازار نفتی تأثیر گذار باشد. زیرا، برای اعمال تحریم های نفتی، باید کشورهای اتحادیه اروپایی نیز شرکت داشته باشند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،در حدود 40 سال است که ایران تحت رژیم تحریم های آمریکا قرار دارد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979، آمریکا در پاسخ به تصرف سفارت و گروگانگیری دیپلمات هایش، ایران را تحریم کرد. به رغم اعمال تحریم ها، فقط آمریکا ایران را تحریم کرد و دیگر کشورها فقط تا حدودی، از این تحریم ها حمایت کردند. تحریم های آمریکا علیه اشخاص و شرکت های ایرانی اعمال می شد.

آمریکایی ها می توانند تحریم های جانبی نیز اعمال کنند، اما به طور معمول چنین عمل نمی کنند. شرکای اروپایی و دیگر شرکایش اغلب از این اقدامات آمریکا ناراضی هستند و آن را نقض تمامیت و حاکمیت کشورها می نامند.

در ابتدا، تحریم های آمریکا مانع از تجارت شرکت های اروپایی و یا شرکت های دیگر کشورها با ایران و از جمله، در عرصه نفتی نمی شد. این محدودیت ها فقط برخی از روابط اقتصادی را شامل می شد. در سال 1997، در دوران ریاست جمهوری خاتمی، روابط ایران و آمریکا گرم تر شد و در نتیجه، نرمش هایی نیز اعمال شد. اما، در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، ایران وارد مناقشه جدیدی با غرب شد.

علت رسمی اعمال تحریم های بین المللی برنامه هسته ای تهران بود که پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای را مورد تهدید قرار می داد. شورای امنیت سازمان ملل متحد دو قطعنامه در رابطه با اعمال تحریم ها علیه ایران تصویب کرد که ارسال مواد و فناوری لازم برای برنامه هسته ای را محدود می کرد.

بعدها، اعمال تحریم ها تشدید بیشتری یافت و شورای امنیت سازمان ملل متحد عملیات مالی بانک های ایرانی و همچنین، صدور نفت و فرآورده های پتروشیمی را تحریم کرد. اعمال این تحریم ها تأثیر منفی بر ایران داشت، اما باعث رشد عرصه های داخلی این کشور نیز شد. در سال 2012 ، اتحادیه اروپا نیز به تحریم نفت ایران پیوست.

یکی از واسطه گران اصلی ایران در دور زدن تحریم ها دوبی بود. نزدیکی جغرافیایی این منطقه به ایران و فضای آزاد تجاری در آن و همچنین، وجود بنادر دریایی بزرگ و روابط تجاری گسترده این منطقه با ایران باعث سهولت این امر شده بود. در امارات متحده عربی 400 -100 هزار ایرانی سکونت دارند و در حدود 8 هزار شرکت ایرانی در این کشور فعالیت دارند.

موضوع قابل توجه اینست که تجارت مانع از بروز مباحثات سیاسی میان ایران و امارات متحده عربی نشد. دیگر میانجی گران ایران در دور زدن تحریم ها و صادرات، عراق، سنگاپور و مالزی بودند. بعد از سال 2012، واسطه گری مالی دوبی از ایران تحت فشارهای آمریکا متوقف شد.

اما، روشهای مدرن و قرون وسطایی برای دور زدن تحریم ها با تمامی پیشرفت هایش نمی تواند به طور کامل از اقتصاد محافظت کند. از زمان پیوستن اتحادیه اروپایی به اعمال تحریم های نفتی علیه ایران، ارسال نفتی ایران به نصف رسید – از 2.4 میلیون بشکه در روز به 1.3 میلیون بشکه در روز.

اتحادیه اروپایی بازار بزرگ مواد هیدرو کربنی ایران به شمار می رفت. در حدود 34 درصد از نفت صادراتی ایران به این کشورها صادر می شد. در نتیجه آن، درآمد ناخالص ملی ایران از 7.7 درصد به 0.3 درصد کاهش یافت و به وضعیت اقتصادی این کشور ضربه جدی وارد شد.

پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 ، باعث شد تا در روابط با غرب نرمشهایی ایجاد شود و بخشی از تحریم ها در ژانویه سال 2016، و در چارچوب توافق هسته ای منعقده میان ایران و گروه 1+5 لغو شد. در نتیجه آن، تأثیرات مثبتی روی اقتصاد کشور نمایان شد و درآمد ناخالص ملی ایران تا 3.5 درصد رشد یافت.

در این میان، بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا، مساله از سرگیری اعمال تحریم ها مجددا مطرح شده است: ترامپ به شدت از توافق هسته ای انتقاد کرده است. آخرین باری که ترامپ تمدید اجرای توافق هسته ای را امضا کرد، 12 ماه ژانویه سال جاری بوده است. در روز 12 ماه می، وی بار دیگر باید این توافق را تصویب کند که البته، به عدم تصویب مجدد آن و بازبینی این توافق تهدید کرده است. البته، بعید به نظر می رسد که این جریانات بر صادرات نفت و بازار نفتی تأثیر گذار باشد. زیرا، برای اعمال تحریم های نفتی، باید کشورهای اتحادیه اروپایی نیز شرکت داشته باشند.

از سرگیری اعمال تحریم ها می تواند مستعد بروز ناآرامی در عرصه سیاست داخلی ایران باشد. به رغم لغو تحریم ها و رشد اقتصادی، دولت ایران نمی تواند ثبات اقتصادی را در کشور برقرار کند. نرخ تورم بسیار بالا و در سطح 10 درصد قرار دارد. بحران آب نیز می تواند به تشدید اعتراضات بینجامد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما