آخرین اخبار
فراتر از نفت

نیویورک تایمز و سیاست خارجی آمریکا در قبال کودتای ۲۸ مرداد

شاخص بورس ۲۸۱۸ واحد رشد کرد

اوپک با قاطعیت از اعضای خود حمایت کند

صادرات نفت ایران کاهش می‌یابد

پیام تسلیت مدیرعامل متن در پی درگذشت مجری طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام

انتصاب رئیس حسابرسی داخلیNIOC

مقاومت شبکه گازرسانی پایتخت مقابل زلزله

زمستان سیاه در انتظار LNG آمریکا

چرا باید قیمت محصولات شیمیایی چند برابر شود؟

اخذ استعلامات جدید در پرونده دکل نفتی

کمک کنوانسیون رژیم حقوقی خزر به صادرات نفت ایران

تفاوت‌های تحریم نفت در دوران مصدق و وضعیت فعلی

تعمیرات بی سابقه رآکتور پتروشیمی غدیر توسط متخصصان داخلی/افزایش دو برابری ارزش سهام پتروشیمی غدیر در بورس

پالس مثبت معاملات سهام پتروشیمی امیرکبیر در هفته گذشته

پیشنهاد مدیر عامل بهینه سازی مصرف سوخت به زنگنه

بزرگ ترین طرح اقتصادی وزارت دفاع در سواحل مکران است

اصلاح انتصاب‌ مدیران هلدینگ‌های زیر مجموعه وزارت کار

آخرین میزان صادرات گاز کشور

ادامه رشد افسارگسیخته مصرف بنزین

پتروشیمی مکران از اولویت‌های توسعه سواحل مکران است

انجام ارزیابی ایمنی و ریسک برای بیمه تاسیسات پایانه‎های نفتی

صادرات نفت ایران هیچگاه صفر نمی‌شود

مردم نگران کمبود بنزین در کشور نباشند

پاسخ کارکنان پتروشیمی آبادان به خبر خبرگزاری فارس

افزایش موجودی انبارهای نفتی آمریکا

تفاهم وزارت نفت و وزارت دفاع برای انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار

وزارت نفت حامی وزارت دفاع در اجرای پروژه های مکران

۱۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۲/۳کد خبر: 84009
قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز ایرانشهر-چابهار میان دو وزارتخانه نفت و دفاع با هدف گازرسانی به جنوب استان سیستان و بلوچستان صبح امروز در وزارت نفت به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار نفت ما قرارداد احداث و اجرای خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار با انشعاب از خط هفتم سراسری با هدف احداث خط انتقال گاز با هدف گازرسانی به پتروشیمی های مستقر در شهرک پتروشیمی مکران و نیز صنایع جنوب استان و جمعیت خانگی چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان است.

در آئین امضای تفاهم دو وزارت دفاع و نفت برای احداث خط لوله مذکور امیرحاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت پروژه احداث خط لوله انتقال گاز به چابهار پروژه ای اقتصادی با آثار دفاعی و اجتماعی است.

امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: پروژه احداث خط لوله گاز و ساخت مجتمع های پتروشیمی در جنوب استان سیستان و بلوچستان پروژه هایی هستند که وزارت دفاع با هوشمندی و درایت به آنها ورود پیدا کرده است.

امیرحاتمی در پاسخ به خبرنگار نفت ما گفت که وزارت دفاع با روحیه ایثار به احداث خط لوله ورود پیدا کرده است، ولی با توجه به تصمیمات در سطح کلان که موظف با توسعه سواحل مکران هستیم پروژه هایی نظیر پتروشیمی ها در منطقه توسط وزارت دفاع تعریف گردید و در اصل احداث همین خط لوله نیز برای راحت شدن خیال سرمایه‌گذاران از تامین به موقع گاز مجتمع های پتروشیمی مستقر در سواحل مکران می باشد.

وی ادامه داد البته کل این پروژه ها یعنی احداث خط لوله و نیز ساخت واحدهای پتروشیمی کاملا اقتصادی و دارای توجیه است، ولی هدف غایی وزارت دفاع توسعه و آبادانی منطقه می باشد.

بیژن زنگنه وزیر نفت نیز در این مراسم گفت امروز برای مکران روز مبارکی است.

پروژه های مرتبط با وزارت نفت در منطقه مکران در دو بخش شرق و غرب مکران توزیع شده اند که در غرب سواحل مکران در منطقه جاسک پایانه های نفتی و چند واحد پتروشیمی و پالایشگاه در دستور ساخت قرار دارد.

وزیر نفت ادامه داد در غرب سواحل مکران، پروژه های ساخت واحدهای پتروشیمی شهرک پتروشیمی مکران را داریم.

وی گفت باعث افتخار است که در یکی از امن ترین مناطق ایران یعنی استان پهناور سیستان و بلوچستان به بلوچ ها و سیستانی ها که یکی از بهترین اقوام کشور و مردمی خونگرم و همواره وفادار به کشور و انقلاب اسلامی هستند.

زنگنه افزود بعلاوه گازرسانی به سیستان و بلوچستان برای وزارت نفت اهمیت بالایی دارد و تقریبا تنها منطقه بدون گازکشور بود که از سال گذشته با تعهدات صورت گرفته مقدمات گاز رسانی به چابهار آغاز گردید.

وزیر نفت ادامه داد گازرسانی به جنوب سیستان و بلوچستان بیشتر با رویکرد استفاده در صنایع و تامین خوراک پتروشیمی ها، سوخت نیروگاه ها ودر آینده صنایع دیگر و از جمله فولاد است. 

زنگنه در خصوص میزان سرمایه لازم برای احداث خط لوله ایرانشهر به چابهار و نحوه تامین آن گفت به جز ورق های ساخت لوله، سایر هزینه ها توسط شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در حدود 1300 میلیارد تومان تامین می شود.

وزیر نفت با اشاره به اهمیت این پروژه گفت قراردادهایی با این حجم سرمایه گذاری و در حدود 300-200 میلیون یورو در وزارت نفت کم نیست، ولی دعوت من از وزیر محترم دفاع امیرحاتمی و اصحاب رسانه برای نشان دادن عزم راسخ دو وزارت نفت و دفاع برای انجام پروژه است و بی شک وزارت نفت حامی این پروژه هاست و قول می دهم هرکجا به مشکل خوردند، در حوزه مسئولیتم دخالت کنم و در رفع موانع بکوشم.

گفتنی است طبق این قرارداد، شرکت پیمانکار موظف به سرمایه‌گذاری و اجرای خط انتقال گاز است. این خط در ابتدا از خط ۵۶ اینچ هفتم سراسری منشعب می‌شود و به طول ۲۰۰ کیلومتر با قطر ۵۶ اینچ ادامه می‌یابد. تامین این حجم از لوله و سرمایه مورد نیاز برای ۲۰۰ کیلومتر اولیه با شرکت ملی گاز است، اما تامین سرمایه و لوله‌های مورد نیاز در ادامه مسیر خط برعهده پیمانکار قرار گرفته است.

شایان ذکر است شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران در راستای نشست هیات محترم دولت در مرکز استان سیستان و بلوچستان و انتخاب منطقه چابهار به عنوان قطب آتی توسـعه صنعت پتروشیمی به ثبت رسید. شهرک پتروشیمی مکران با مساحتی بیش از 1200 هکتار در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار واقع شده است که فاز نخست آن شامل طرح‌های متانول، اوره و چندین طرح پیشرفته GTX می‌باشد.

ظرفیت تولیدی فاز نخست این شهرک در حدود 8.5 میلیون تن در سال پیش‌بینی شده که عمده محصولات آن صادراتی و مابقی محصولاتی است که بعنوان خوراک برای مجتمع‌های پتروشیمی و صنایع پایین دستی در نظر گرفته شده و یا وارد بازارهای کشور خواهد شد. همچنین قرار است جهت تکمیل زنجیره ارزش محصول، صنایع پایین دستی  نیز در شهرک پتروشیمی مکران احداث شود. شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران، متولی ایجاد زیرساخت‌ها و امور زیربنایی جهت ساخت شهرک پتروشیمی مکران، تامین سرویس‌های جانبی متمرکز (یوتیلیتی)، توسعه و احداث انبارها، پایانه‌ها و مخازن صادراتی، احداث خطوط انتقال گاز متان (از خط لوله هفتم سراسری) و نیز مدیریت شهری شهرک پتروشیمی مکران است. در واقع این شرکت بعنوان متولی توسعه و ایجاد سومین قطب صنعت پتروشیمی کشور بعد از ماهشهر و عسلویه در منطقه آزاد چابهار می باشد.

مجتمع‌های پتروشیمی پیش‌بینی شده در فاز نخست شهرک پتروشیمی مکران به طور تقریبی روزانه 30میلیون استاندارد متر مکعب گاز طبیعی نیاز دارند. گاز طبیعی مورد نیاز این شهرک از طریق خط لوله هفتم سراسری گاز که هم اکنون تا ایرانشهر کامل شده است و به زودی خط لوله انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار توسط این شرکت تکمیل خواهد شد، تامین می‌شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما