آخرین اخبار
فراتر از نفت

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

آمریکا: عراق می‌تواند از ایران انرژی بخرد

مقدار افزایش حقوق نفتی ها

چین قرارداد نفتی با آمریکا نمی‌بندد

تحریم‌های گازی آمریکا علیه روسیه در راه است

آغاز جلسه رسیدگی به پرونده جعبه سیاه زنجانی

ترکیه و وضعیت خرید نفت از ایران

ضرورت توجه به سوخت پنجم

اخراج کارکنان یک تولید کننده شیل آمریکا

روسیه جای نفت ونزوئلا را در آمریکا گرفت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

عربستان مشتری LNG آمریکا شد

سرپرست جدید سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی منصوب شد

راهبرد جم در نمایشگاه چاینا پلاس ۲۰۱۹

اهمیت اتخاذ رویکرد مدیریت هلدینگی‌ در مجموعه جم

روسیه از نفت آلوده چقدر ضرر کرد؟

یک پالایشگاه روسیی ورشکست شد

آلمان به ذخایر استراتژیک نفت خود دست نمی‌زند

۷۰۰ هزار تن نفت آلوده روسیه در راه آسیاست

قیمت نفت همچنان در حال افزایش

افزایش قیمت CNG از فردا

نگاهی نو در بهره وری بیشتر و پالایش در الفبای نوشتاری زبان فارسی

ناکارآمدی عینی استفاده از یورو در معاملات تجاری ایران

۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۲/۳کد خبر: 83985
اقدامات ایران در راستای چشم پوشی از استفاده از دلار آمریکا بیشتر از ماهیت نمایشی و پر طمطراق برخوردار است: این تدابیر ظاهرا جدی به نظر می رسند، اما کارآمدی واقعی و عینی ندارند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،دولت ایران تصمیم گرفته است، در معاملات و محاسبات بین المللی، از یورو به جای دلار استفاده کند. بر این اساس، تمامی وزارتخانه ها، سازمانهای دولتی و شرکت ها باید در محاسبات و گزارشات مالی خود، از ارز یورو به جای دلار آمریکا استفاده کنند. از این طریق، دولت ایران امیدوار است که از تأثیر منفی تحریم های احتمالی رهایی یابد.

بدون تردید، در این مانور ایران، برخی دلایل منطقی مطرح است: هر گونه معامله به دلار آمریکا به طور رسمی، از طریق بانک های آمریکایی انجام می گیرد و از لحاظ نظری، احتمال دارد، از سوی دولت آمریکا بلوکه شود. در این میان، احتمال دارد، اوضاع پیچیده تر شود که در چنین شرایطی، شرکت ها منابع مالی و پول را در اختیار دارند، اما نمی توانند پرداختها را انجام دهند – اعمال تحریم ها مانع از جریان دلار می شود. این دقیقاً، ورشکستگی مالی فنی است که همان ورشکستگی مالی به شمار می رود.

چنین سناریویی غیر قابل تحمل است و از لحاظ نظری، جایگزین شدن یورو به جای دلار، از احتمال چنین خطراتی می کاهد. احتمال تصویب تحریم های شدید از سوی اتحادیه اروپایی علیه ایران بسیار اندک است – چون اعمال تحریم ها باید از سوی تمامی کشورهای اتحادیه اروپا تأیید شود که این روند بسیار پیچیده و کندی می باشد: دست کم اینکه برای ایران، زمان لازم برای اخذ تدابیر تدافعی وجود خواهد داشت. شرکای تجاری مهم ایران کشورهای اروپایی هستند و انتقال معاملات به یورو برای آنها حتی سودمند نیز می باشد – خطرات ناشی از نوسان احتمالی ارزهای یورو / دلار کاهش می یابد. برای ژاپن و کره جنوبی، تغییر دلار آمریکا به یورو در معاملات با ایران چندان تفاوتی ندارد، زیرا این دو ارز برای آنها – ارزهای خارجی به شمار می روند.

احتمال دارد، دشواریهای اندکی در رابطه با مذاکرات پیرامون قراردادهای منعقده به ویژه قراردادهای بلند مدت بروز کند. اما، این دشواریها از ماهیت فنی برخوردارند و به آسانی قابل رفع هستند. بدین ترتیب، در مجموع، تغییر دلار آمریکا به یورو قابل اجرا است و مستعد کاهش برخی خطرات می باشد: دست کم اینکه بلوکه شدن رسمی معاملات بسیار پیچیده تر خواهد شد.

اما، حل و فصل مساله بلوکه شدن معاملات – هنوز به طور کامل خطرات احتمالی را از میان برنداشته است. شرکای صادراتی ایران – ژاپن (١٦,٩ درصد)، چین (١١.٢ درصد)، ایتالیا (٦ درصد)، کره جنوبی (٥.٨ درصد)، ترکیه (٥.٧ درصد)، هلند (٤.٦ درصد)، فرانسه (٤.٤ درصد)، آفریقای جنوبی (٤.١ درصد) و تایوان (٤.١ درصد) – کشورهایی هستند که با آمریکا تجارت گسترده ای دارند. این خطر وجود دارد که اعمال تحریم های آمریکا آن دسته از کشورها و یا شرکت هایی را نیز تحت تأثیر قرار دهد که با دولت ایران و یا شرکت های ایرانی تحت اعمال تحریم های آمریکا تجارت می کنند. در چنین شرایطی، این موضوع به هیچ وجه اهمیت ندارد که ارز قراردادها یورو است و یا دلار آمریکا.

آمریکا به عنوان شریک تجاری، برای اکثریت کشورها پر اهمیت است و حتی، اعمال فشار آمریکا بدون اعمال تحریم های واقعی، اغلب بر این امر کفایت می کند که این کشورها تمایلی به نقض تحریم های آمریکا نداشته باشند. سود حاصل از آن بسیار بیشتر از خطر خسارات احتمالی است.

این فرصت مناسبی است برای اعمال فشار بر شرکاو موثر واقع شدن تحریم های آمریکا: شرکت های تحت اعمال تحریم ها فوراً، برای شرکای خود در عرصه تجارت به «شرکت زیان ده و زهرآگینی» تبدیل می شوند. آنقدر «زهرآگین» که این شرکا ترجیح می دهند هر چه سریع تر، حتی همکاریهای بسیار سودمند خود را کنار بگذارند. از اینرو، در اصل، اقدامات ایران در راستای چشم پوشی از استفاده از دلار آمریکا بیشتر از ماهیت نمایشی و پر طمطراق برخوردار است: این تدابیر ظاهرا جدی به نظر می رسند، اما کارآمدی واقعی و عینی ندارند. عدم امکان برای ممانعت از بلوکه شدن رسمی جریان پول به هیچ وجه، تجارت آزاد را تضمین نمی کند. حتی، وجود امکان فنی برای پرداخت و یا دریافت مبالغ و وجه، توافق شریک بالقوه برای انجام معاملات را تضمین نمی کند.

تنها موضوع مهم برای شرکای تجاری، امکان فنی برای انجام معاملات و دریافت وجه است - که این امر نیز تحت اعمال تحریم های آمریکا قرار می گیرد. اجرای تحریم ها برای این شرکا قطعی است. برای آنها، سود اقتصادی حاصل از انجام معامله با دیگر شرکا بسیار مهم است و آنها با کمال میل از این فرصت استفاده می کنند.

بدین ترتیب، چنین تفکراتی پیرامون انتقال از دلار آمریکا به یورو برای شرکت ها و کشورهای تحت اعمال تحریم ها مطرح است. اعمال تحریم ها باب طبع این کشورها نیست، اما امکان تجارت با دیگر «کشورها» را فراهم می سازد. در هر صورت، این تاکتیک بهتر از انزوای کامل است.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما