آخرین اخبار
فراتر از نفت

اوپک: توافق نفتی باید حفظ شود

آیا صادرات گاز ایران تحریم خواهد شد؟

نهاد واسطه ای اتحادیه اروپایی برای مقابله با تحریم های آمریکا

تصادف اتوبوس با تانکر سوخت با ۲۰ کشته

کره بدنبال کسب معافیت از تحریم‌های نفتی ایران

افزایش کارتهای بازرگانی یک بار مصرف

دلیل آشفتگی بازار نفت تحریم‌ها نیست

زمستان داغ برای بازار نفت

جزئیات تزریق ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

مذاکرات فشرده اوپک و غیراوپک

بهیود کیفیت گازوئیل در ماه جاری

محال است تولید نفت ایران به صفر برسد

تولید نفت چین افزایش یافت

سرمایه گذاری مجارستان در پتروشیمی

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

خطای محاسبه در حذف نفت ایران

روسیه در خزر خط لوله نفتی احداث نمی کند

روسیه توانایی افزایش تولید نفت را ندارد

آزادسازی سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا

انجام تعهد "ماموت" در کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

آمادگی نفت مناطق مرکزی برای تامین سوخت زمستانی

کاهش مصرف بنزین باید پیگیری شود

شفافیت در فعالیت پتروشیمی ها مشکل نیست

استیضاح زنگنه به کمیسیون انرژی نیامده است

فعالیت پالایشگاه‌های چین به پایین‌ترین حد رسید

جلسه بررسی پیشنهاد نروژی ها برای دریای خزر

۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۲/۱کد خبر: 82955
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، نتایج مطالعات ارائه شده از سوی شرکت ORG نروژ در چهار بلوک‎ اکتشافی خزر را بسیار امیدوارکننده دانست و گفت: اگر برآوردهای این شرکت نروژی از ذخایر هیدروکربوری موجود در خزر جنوبی تایید شود، می‎توانیم بهم افزایش ذخایر هیدروکربوری درجا و قابل برداشت کشور از این محل امیدوار باشیم.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،غلامرضا منوچهری در حاشیه برگزاری نشست بررسی مطالعات شرکت ORG نروژ در شرکت نفت خزر،  گفت: بحث توسعه در دریای خزر طی دهه‎های گذشته همیشه مطرح بوده و با وجود حفاری ۲ حلقه چاه اکتشافی در خزر از یک سو و انجام مطالعات شرکت‎های خارجی روی ظرفیت‎های خزر از سوی دیگر، اما این مبحث همواره دچار افت و خیزهایی بوده و تا به حال برنامه مستمری در این زمینه پیاده نشده و کار پیوسته‎ای صورت نگرفته است.

وی سرمایه‎بری فراوان و نیاز به فناوری‎های پیشرفته و روزآمد را که به‌طور عمومی در اختیار شرکت‎های غربی قرار دارد، از پیش‎شرط‎های توسعه در خزر عنوان کرد و افزود: در سال‎های گذشته، موضوع حوزه‎های مشترک با همسایگان حاشیه دریای خزر افزون بر موارد یاد شده،  همه و همه بر سختی‎های فرآیند توسعه در خزر اضافه و این کار را با چالش‎هایی روبه‌رو کرده است. همچنین بهره‎مندی ایران از میدان‌های ارزان‎تر و ظرفیت‌‎های هیدروکربوری مناسب در مناطق خشکی جنوب کشور نیز از جمله عواملی بوده که توسعه در این بخش‎ها را همواره نسبت به خزر در اولویت قرار داده است.

منوچهری در عین حال با بیان این‎که همسایگان ما در حاشیه دریای خزر نسبت به توسعه و تولید در این منطقه بی‎تفاوت نبوده‎اند و ما شاهد فعالیت‎های توسعه‎ای روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان در خزر هستیم، ادامه داد: اگرچه فعالیت‎های توسعه‎ای ایران در خزر به واسطه عمیق‎تر بودن آب در بخش خزر جنوبی، کار را سنگین‎تر می‎کند، اما این موضوع نمی‎تواند نفی‌کننده ضرورت توسعه در خزر باشد.

به گفته معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، وزارت نفت به دنبال راهکار جامعی برای توسعه در خزر است تا هم بتواند در جذب سرمایه و انتقال فناوری موفق باشد و هم از این رهگذر، در مسیر اشتغال‌زایی و حمایت از ساخت داخل نقش موثری ایفا کند.

منوچهری به نقش کلیدی مطالعات میدان در تصمیم‎گیری‎های توسعه‎ای اشاره کرد و افزود: نتایج فاز نخست مطالعات شرکت ORG نروژ روی میدان سردارجنگل و بلوک‎های اکتشافی ۲۴، ۲۶ و ۲۹ خزر بسیار امیدوارکننده است و افق روشنی را پیش روی توسعه در این منطقه ترسیم کرده است. در این مطالعات اعداد بزرگی از ذخایر هیدروکربوری ایران اعلام شده که در صورت تایید این اعداد، می‎توانیم به افزایش حجم ذخایر درجا و قابل برداشت کشور از محل ظرفیت‎های موجود در این بخش امیدوار باشیم.

وی به پیشنهاد شرکت نروژی برای بازسازی سکوی امیرکبیر هم اشاره کرد و گفت: شرکت ORG در این پیشنهاد، ضمن آن‌که بازسازی سکو را با به‌کارگیری ظرفیت‎های داخلی کشورمان مورد اشاره قرار داده، اعلام کرده است پس از بازسازی سکو قادر است سالانه چهار تا پنج حلقه چاه در خزر حفاری کند که این مقدار حفاری، می‎تواند بسیار امیدوارکننده باشد. 

این مقام مسئول با بیان این‎که قراردادهای کنونی نفت جوابگوی نیازهای توسعه‎ای در خزر نیست، ادامه داد: موضوع مدل قرارداد در توسعه خزر نیز باید حل شود، کما این‌که در تبصره‎ای در برنامه چهارم توسعه، قانون به دولت اجازه داد برای توسعه در خزر از طریق امضای قرارداد مشارکت در تولید عمل کند.

منوچهری ارائه نتایج مفید مطالعاتی از سوی شرکت ORG نروژ برای انجام فعالیت‎های توسعه‎ای در خزر و امضای سند همکاری بین ایران و آذربایجان را نویدبخش روزهای بهتری برای توسعه صنعت نفت در خزر عنوان کرد و با بیان این‎که تحقق این اهداف در گرو حمایت و توجه بیشتر شرکت ملی نفت ایران به مقوله توسعه در خزر است، ابراز امیدواری کرد که با به نتیجه رسیدن این اقدام‌ها، آرزوی یکصدساله ایران برای برداشت از ذخایر هیدروکربوری خزر محقق شود.

 

 

منبع: شانا


خبرهای مرتبط:



برچسب‌ها:دریای خزر، نفت ما
» نظرات بینندگان
» حفار | ساعت ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۲/۴
0
0
حفاری شمال داشت چاه میزد 3 تا هم زد به نفت هم رسید ولی مشکل ما آب های عمیق خزر نبود بلکه وزیری بود که نمی خواست حفاری شمال و شرکت های داخلی رشد کنند.

این آقا فقط به فکر خارجی هاست.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما