آخرین اخبار
فراتر از نفت

مجمع پتروشیمی امیرکبیر برگزار شد

بحران در خوزستان بصره!/تصویری

برق عربستان جایگزین برق ایران در عراق می‌شود

ورود نهادهای نظارتی به پرونده فساد در شرکت نفت جنوب

دومین کنفرانس تخصصی کمپرسورها آغاز به کار کرد

حذف سقف سهمیه سوخت خودروهای سنگین

بومی‌سازی پمپ‌های دنده‌ای در پتروشیمی جم

عراق نیستیم که نفت را در برابر غذا بدهیم

آخرین اقدامات انجام شده برای خانواده شهدای سانچی

با فسخ کرسنت امارات صرافی‌های ما را تعطیل کرد

چین نفت ایران را جایگزین نفت آمریکا کرد

بدترین سناریو میزان صادرات نفت ایران

توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در مرکز انتقال نفت خام

اعتصاب در نروژ نفت را گران کرد

اطلاعیه وزارت نفت درباره تیم نفت تهران

مثلث فشار بر بازار نفت

شرکای ما در برجام خرید نفت را ادامه می دهند

احیای کربن فعال مستعمل در پالایشگاه ایلام

تولید از لایه نفتی پارس جنوبی ادامه دارد

بانک رفاه از عرضه سهام پتروشیمی امیرکبیر شانه خالی می کند

تکذیب تغییر مدیر عامل پالایشگاه بید بلند

زنگنه: در بحث تولید نفت تنها تصمیم‌های اوپک اعتبار دارد

آمریکا به خودکفایی نفتی نمی‌رسد

مشکل اصلی اقتصاد کشور، فساد است

عارف به فاطمه کروبی تسلیت گفت

یک کارشناس صنعت پتروشیمی در تحلیل تبعات افزایش نرخ ارز:

تک نرخی بودن ارز نشانه سلامت اقتصادی است

۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۲/۱کد خبر: 82951
التهابات اخیر در بازار ارز و دلار موجب ورود دولت برای تنظیم و ثبات نسبی در این بازار شد تا جایی که با اعلام رسمی دولت نرخ دلار از ارز مبادله ای و آزاد به یک نرخ واحد رسید این موضوع در حالی رخ داد که همین تشنجات و نوسانات نرخ دلار را تا مرز ۶هزار تومان پیش برد مسئله ای که بر تمام بدنه اقتصادی کشور و نیز معیشت تمام افراد جامعه اثرات غیر قابل انکاری دارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، ولی این رشد قیمت نجومی و لحظه ای نرخ دلار با ورود دولت مدیریت شد و در نهایت قیمت دلار از حدود ۳ هزار و ۸۰۰ تومان قبل از برهم ریختن بازار به۴ هزار و ۲۰۰ رسید.

 

در واقع دولت پس از یک سکوت چند روزه ناشی از غافلگیری، به بازار ورود کرده، به بهانه ایجاد ثبات و جلوگیری از نوسانات این چنینی، قیمت دلار را حدود ۴۰۰ تومان افزایش داد. پانصد تومان افزایش نسبت به نرخ سابق دلار سبب افزایش آن با سیاست کنترل و ثبات بازار شد، اما همین افزایش چند روزه دلار سبب تامین بخشی از کسری بودجه دولت نیز شده و همچنین این افزایش ۴۰۰ تومانی نرخ دلار بدون هیچ گونه اعتراضی از سوی مردم و حتی رضایت به دلیل کاهش هزار و ۸۰۰ تومانی نیز همراه شد، در این میان کارشناسان در صنایع پتروشیمی این تک نرخی شدن ارز را مثبت ارزیابی کرده و آن را یکی اصل در اقتصادهای سالم  دانستند و معتقدند رشد نرخ ارز باعث تقویت صادرات محصولات پتروشیمی شده است.

 

در همین خصوص محمد حسن پیوندی کارشناس پتروشیمی در رابطه تک نرخی شدن ارز و تاثیر آن بر وضعیت پتروشیمی ها در گفت و گو با خبرنگار «جهان اقتصاد» بیان داشت: تک نرخی بودن ارز در اقتصادهای سالم یک‌اصل است اما از انجایی که به طور خاص صنعت پتروشیمی خصوصی نشده و از دولت به بخش خصو لتی منتقل شده بقا ودوامش به خصوص در سال های اخیر باتوجه به “ناهدفمندی یارانه ها” از یک سو و فشار تحریم‌ها در تامین قطعات و مواد شیمیایی از سویی دیگر ادامه حیاتش به دلیل همین اختلاف نرخ ارز بخصوص در خوراک مایع بوده است.

 

کارشناس و فعال صنعت پتروشیمی در ادامه تصریح کرد: بنابراین لازم است نرخ ارز ثابت باشد که‌ جلوگیری کند از آنچه رانت خوانده می شود، اما به جای آن باید تخفیف معادل به خوراک‌هایی که مستقیم از دولت دریافت می شود اعمال شود.

 

وی در ادامه افزود: تک نرخی بودن ارز و جلوگیری از تبعیض که به ایجاد تناسب میان قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی و محصول نهایی برای تمامی واحدهای تولیدی منتهی می‌شود، را می‌توان عاملی برای تشویق سرمایه‌گذاران برای ورود به این صنعت دانست.

 

پیوندی در ادامه اظهار داشت: وضعیت تولید و صادرات صنعت پتروشیمی در ماه‌های اخیر در مجتمع‌های پتروشیمی با نظم بیشتری انجام شده و افزایش نرخ ارز نیز به تقویت صادرات محصولات پتروشیمی کمک کرده است، چشم انداز سودآوری پتروشیمی ها در سال جاری روشن خواهد بود، منوط بر آنکه قیمت های جهاتی افت نکند.


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:پتروشیمی ها، ارز
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما