آخرین اخبار
فراتر از نفت

ایجاد یک میلیون شغل جدید با تجدیدپذیرها

افزایش چشمگیر درآمدهای نفتی ایران

ونزوئلا اوپک را نگران کرد

معرفی اعضای جدید هیئت مدیره بهداشت و درمان صنعت نفت

آغاز عملیات نصب تجهیزات آمونیاک پتروشیمی مسجدسلیمان /تصویری

ارزیابی تولید و عرضه قیر ایران در نهمین کنفرانس قیر و آسفالت اروپای آرگوس

گردهمایی رفع چالش‌های اجرایی QHSE در مناطق نفت‌خیز جنوب

توتال «قبرس» را جایگزین ایران کرد

بازار صادرات گاز،بازاری رقابتی است

تشریح وضعیت توسعه میادین شادگان، رگ سفید و پارسی

افزایش نرخ خوراک روغن برای سومین ماه پیاپی و سکوت معنادار وزارت صنایع!

واکنش تند روحانی به سخنان وزیر خارجه آمریکا

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

ونزوئلا ریسک بزرگ بازار نفت است

سیاست جدید آمریکا درباره ایران اعلام شد

در مذاکرات زنگنه و صالحی با طرف اروپایی چه گذشت؟

تکمیلی/ آتش سوزی جزئی در شرکت کیمیا بندرامام مهار شد

گزینه های اروپا در قبال تحریمهای آمریکا علیه ایران

رایزنی‌ نفتی سعودی‌ها با روسیه

گرانی نفت هند را به دردسر انداخت

برای گام‌های استوارتر با جهان تعامل می‌کنیم

دلاویز؛ مدیرعامل بهینه‎سازی مصرف سوخت شد

مهار آتش سوزی جزئی در پتروشیمی بندر امام

ایران آماده صادرات گاز به بصره شد

جزئیاتی از پرونده دکل‌های نفتی گمشده

اتهام نفتی ترامپ به اوپک

۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۲/۱کد خبر: 82933
در حالی که رئیس جمهور آمریکا اوپک را به دستکاری «تصنعی» قیمت جهانی نفت متهم کرده است تحلیلگران نفتی دلایلی را در مورد رشد قیمت نفت برمی شمارند که آمریکا پای ثابت همه آنهاست.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد تلویحی از برخی از بزرگترین صادر کنندگان نفت جهان، اوپک را به دستکاری «تصنعی» قیمت جهانی نفت متهم کرد.

ترامپ در توئیت جدید خود نوشت: «به نظر می رسد که دوباره دست اوپک در کار است... در حالی که مقدار بی سابقه ای نفت در همه جای جهان موجود است و کشتی های پر از نفت روی دریا هستند، قیمت نفت به صورت تصنعی بسیار بالا رفته! این خوب نیست و مورد قبول قرار نخواهد گرفت.»

مشخص نیست که چه چیزی سبب شده ترامپ دست به انتشار این توئیت بزند. این اولین باری است که ترامپ در قامت رئیس جمهوری آمریکا در توئیت های خود به اوپک اشاره می کند.

از زمان آغاز اجرای توافق کاهش تولید توسط اوپک، روسیه و چند کشور دیگر در ژانویه 2017، قیمت نفت خام آمریکا به نزدیکی بالاترین رقم 3 سال گذشته یعنی حدود 70 دلار رسیده است.

توئیت ترامپ مدت کوتاهی پس از آن منتشر شد که عربستان اعلام کرد، تمایل دارد شاهد افزایش بیشتر قیمت جهانی نفت باشد و اینکه آنها هنوز فاصله ذزیادی تا رسیدن به هدف خود یعنی پایان دادن به مازاد عرضه در بازار نفت دارند.

شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که اوپک قصد دارد کاهش تولید را تا پایان امسال و احتمالا در سال 2019 نیز ادامه دهد.

در طی هفته جاری، سه مقام سعودی گفته اند، از رسیدن قیمت نفت به 80 یا 100 دلار در هر بشکه خشنود خواهند شد. هرچند رشد قیمت نفت به افزایش هزینه سوخت خودروها و رشد نرخ تورم جهانی منجر می شود، اما رشد قیمت نفت تاکنون به سود صنعت انرژی آمریکا تمام شده و موجب رشد سریعتر صنعت نفت شیل آمریکا گشته است.

پیش بینی آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد که آمریکا حداکثر تا سال 2019 میلادی با پشت سر گذاشتن روسیه به بزرگترین تولید کننده نفت جهان تبدیل خواهد شد.

چند کشور عضو اوپک به این توئیت ترامپ واکنش نشان داده و گفته اند قیمت ها به صورت تصنعی افزایش نیافته است.

هیئت های نمایندگی کشورهای عضو کمیته نظارت بر توافق کاهش تولید که در جده حضور دارند گفتند، بخشی از رشد قیمت نفت به تنش های سیاسی ای همچون تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا، تهدید آمریکا به خروج از توافق برجام، حملات آمریکا و متحدانش به سوریه و تنش ها در به جزیره کره مربوط می شود.

نکته جالب توجه اینکه در تمامی این عوامل آمریکا پای ثابت تشدید تنش های زئوپلتیک محسوب می شود. میشائیل تران، استراتژیست موسسه آر بی سی کپیتال مارکتس در این باره گفت، در این اواخر، ترامپ خود یک عامل افزایشی در بازار نفت بوده است. «یکی از متغیرهای عمده ای که در حال تشدید افزایش قیمت نفت است، شکل گیری این برداشت در بازار نفت است که دولت ترامپ در حال اتخاذ مواضعی تهاجمی تر در زمینه سیاست خارجی است.»

ترامپ نگفته که دولت وی قصد دارد چه اقدامات احتمالی ای در قبال رشد قیمت نفت یا اوپک صورت دهد. کاخ سفید نیز به درخواست ها برای ارائه توضیح بیشتر در این زمینه پاسخی نداده است.

آنتونی هالف، تحلیلگر ارشد مرکز سیاست های جهانی انرژی در دانشگاه کلمبیا نیز در این باره گفت، اگر این نکته را در نظر بگیریم که تاثیر مستقیم وضع مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران رشد قیمت نفت است، می توان گفت که مقصر قلمداد کردن اوپک بابت افزایش قیمت ها یک اقدام پیشدستانه از سوی ترامپ است.

باب یاوگر، مدیر موسسه میزوهو در نیویورک گفت: «تنها کاری که ترامپ واقعا می تواند (برای کاهش قیمت نفت) انجام دهد آزاد سازی ذخایر نفتی استراتژیک آمریکا است. اما من هیچ طرحی که دولت قصد انجام این کار را داشته باشد ندیده ام.»

 

 

منبع:تسنیم
برچسب‌ها:اوپک، قیمت نفت، نفت ما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما