آخرین اخبار
فراتر از نفت

انتصاب جدید در وزارت نفت

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

میزان صادرات نفت ایران در فوریه

آمریکا ۲ شرکت کشتیرانی چین را تحریم کرد

مصرف بنزین در آخرین روز سال ۹۷ رکورد زد

پخش زنده لحطه تحویل سال کارکنان پتروشیمی از صدا و سیما

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

اهداف راهبردی دیپلماسی انرژی فرانسه

۹:۵ - ۱۳۹۷/۱/۲۹کد خبر: 82907
فرانسه به دنبال منابع پایدار انرژی جایگزین سوخت های فسیلی است. یکی از پایه های اصلی دستور کار انرژی جدید ایمانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، تعهد قوی خود به انرژی سبز است. به این ترتیب، مکرون قصد دارد در پروژه های توسعه تجدید پذیر، با هدف دو برابر ظرفیت فتوولتائیک بادی و باد تا سال ۲۰۲۲، سرمایه گذاری کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، سیاست انرژی فرانسه در دهه های اخیر نسبتا سازگار بوده و اهداف اصلی آن عبارتند از: تامین امنیت انرژی، دستیابی به رقابت بین المللی و حفاظت از محیط زیست. تمرکز بر روی امنیت انرژی باعث شده است که فرانسه یکی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اصلی انرژی هسته ای در جهان شود. با اینحال، دولت فرانسه اخیرا یک بحث سیاسی در زمینه انرژی ملی را، که بر منابع انرژی برای سی سال آینده متمرکز خواهد شد، به ویژه وضعیت انرژی هسته ای و آینده انرژی های تجدید پذیر، سازماندهی می کند.

به رغم ذخایر و تولید داخلی داخلی داخلی فرانسه، صنعت نفت فرانسه نقش مهمی در بازارهای جهانی انرژی دارد. داراییهای عمده نفتی شرکت های نفتی فرانسه در دریای شمال، آفریقا و آمریکای لاتین قرار دارد. واردات نفت فرانسه به ترتیب از عربستان سعودی و نروژ، و به دنبال آن بریتانیا، عراق، ایران، نیجریه و روسیه است.

انرژی تجدیدپذیر و بهره وری انرژی در فرانسه

فرانسه به دنبال منابع پایدار انرژی جایگزین سوخت های فسیلی است. یکی از پایه های اصلی دستور کار انرژی جدید ایمانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، تعهد قوی خود به انرژی سبز است. به این ترتیب، مکرون قصد دارد در پروژه های توسعه تجدید پذیر، با هدف دو برابر ظرفیت فتوولتائیک بادی و باد تا سال 2022، سرمایه گذاری کند. علاوه بر این، هدف از این سرمایه گذاریهای خصوصی، به این معناست که 30 میلیون یورو را جذب کند. در کنار این، متعهد به ساده سازی روشهای اداری برای توسعه این فناوریها است. ایده رئیس جمهور فرانسه اینست که به اصطلاح قانون انتقال انرژی، که در ژوئیه 2015 توسط هلند تایید شده است، اجرا شود. به این ترتیب، هدف آن دستیابی به سهم قابل تجدید از 32 درصد مصرف انرژی نهایی است و برنامه ای برای دستیابی به 40 درصد تولید برق با منابع پاک تا سال 2030 ادامه خواهد یافت.

سوختهای فسیلی: ممنوعیت هرگونه اکتشاف گاز یا نفت

اگر یک مسله وجود داشته باشد که دولت آینده فرانسه مشخص کرده است سیاستش در مورد هیدروکربن ها است. مکرون طرفدار ممنوعیت هرگونه اکتشاف گاز یا نفت است. با توجه به روش استخراج گاز از طریق شکستن هیدرولیکی، به اصطلاح  fracking، که جایگاهش روشن است: ممنوعیت هر گونه اکتشاف بیشتر. لازم به ذکر است که مهلت قانونی لغو در این کشور هم اکنون در حال اجرا است. فرانسه تاکنون به دلیل این تکنیک استخراج، اصل احتمالی را برای مشکوک بودن آلودگی آبهای زیرزمینی اعمال کرده است. همین امر برای هر پروژه جستجوی نفت نیز صادق است. تحت مجوز او هیچ مجوز اکتشافی نفت صادر نخواهد شد.

علاوه بر این، و در راستای سیاست انرژی پاک، زغالسنگ در الگوی انرژی آن قرار نخواهد گرفت. بنابراین، طبق برنامه انرژی آن، تمام نیروگاههای زغال سنگ ظرف پنج سال بسته خواهند شد. این بدان معناست که آن را یک سال قبل از زمان پیش بینی شده توسط هدف دولت قبلی، در سال 2023 انجام خواهد داد.

انرژی هسته ای

در مورد انرژی هسته ای، بازیگر اصلی در ترکیب انرژی فرانسه، مکرون به اهداف تعیین شده در قانون انتقال انرژی ادامه می دهد. بنابراین هدف آن کاهش سهم انرژی هسته ای از 75 درصد تا 50 درصد در سال 2025 خواهد بود. در این راستا تمامی تصمیمات مربوط به تجدید نیروگاه های هسته ای، انحلال آنها یا راه اندازی سرمایه گذاری جدید منحصرا به نتیجه بازرسیهای آینده از راکتورهای موجود است. بسیاری از آنها برای سال 2018 برنامه ریزی شده است. لازم به ذکر است که برای کنار گذاشتن 50٪ هدف هسته ای تا سال 2025، بیش از 25 درصد از کل تولید برق که در حال حاضر از هسته هسته ای است، باید توسط انرژی های تجدید پذیر در سال 2025 تولید شود. و به عنوان یک نتیجه، باید چندین راکتور با آن تاریخ برداشته شود.

با توجه به افکار عمومی، 53 درصد از فرانسویان با حذف مترقی از انرژی هسته ای در کشور موافق هستند. بنابراین، به نظر می رسد که مانع بسیار زیادی برای انتقال تدریجی از وزن کمتر از هسته ای به ترکیب انرژی فرانسه خواهد بود.

نیلوفر احدیان/کارشناس ارشد روابط بین الملل


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما