آخرین اخبار
فراتر از نفت

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

قاچاق سوخت توسط افراد صاحب نفوذ

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

انتصاب جدید در پالایش نفت امام خمینی شازند

عراق صادرات نفت خود را کاهش داد

قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند

خطر مرگ برای نفت شیل آمریکا

بارگیری آخرین محموله نفتی ژاپن از ایران

انتقال مخفیانه نفت کرکوک از بندر جیهان ترکیه به تل آویو

۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱/۲۱کد خبر: 82797
ترکیه برخلاف اظهارات خصمانه مسئولان آن در قبال تل آویو، نفت کرکوک را به طور مخفیانه از بندر جیهان برای تل آویو منتقل می‌کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، برخی رسانه‌های اسرائیلی به نقل از یک کارشناس حرکت نفتکش ها، اعلام کردند اسرائیل از طریق بندر جیهان ترکیه، به طور غیر قانونی و مخفیانه، نفت کرکوک را وارد می‌کند.

رشا دلول گزارشگر این شبکه گفت: کسانی مسیر نفتکش‌ها را در دریا دنبال می‌کنند، می‌توانند مسیر حرکت آن‌ها را از محل آغاز حرکت تا محل تحویل محموله، با همه جزئیات پیگری کنند. اما در برخی موارد، چنین اتفاقی نمی‌افتد. همین موضوع، توجه یکی از کارشناسان را جلب کرد. بر اساس اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های اسرائیلی و به گفته این کارشناس، حرکت نفتکش Valtamed به طور مخفیانه انجام شده است. این نتفکش از بندر جیهان ترکیه به سمت جنوب و کانال سوئیس به طور مخفیانه حرکت کرد. به گفته کارشناس، این نفتکش در اتفاقی پیش بینی نشده، در آب‌های بین المللی در سواحل اسرائیل (فلسطین اشغالی) متوقف شد و تجهیزات مخابراتی آن از کار افتاد و در حالی که هیچ اطلاعاتی درباره مسیر نفتکش وجود نداشت، به مدت ده روز ناپدید شد و سپس با نامی دیگر و بدون هر گونه محموله ای، در سواحل قبرس ظاهر شد و پس از چند روز، سفر خود را به طور رسمی از سرگرفت و در حالی که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است، به بندر جیهان که از آن آمده بود، بازگشت.

به گفته کارشناسان، در زمینه صادرات نفت، مخفیانه اقدام کردن نفتکش‌ها یا از کار انداختن دستگاه‌های مخابراتی آنها، بسیار نادر و استثنایی است. اما نفتکش Valtamed به شکلی متفاوت، حدود یک میلیون بشکه نفت کرکوک را بدون هیچ گونه نظارت بین المللی به اسرائیل (فلسطین اشغالی) منتقل کرد و بدون شک، آنکارا کاملا از این موضوع آگاه بوده است. این در حالی است که ترکیه همچنان از زبان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در قبال اسرائیل و اقدامات آن، اظهاراتی خصمانه مطرح می‌کند. به گفته این کارشناس، انتقال نفت از کردستان عراق از طریق ترکیه، نخستین بار نبوده است، زیرا مشخص شده که پس از یونان و کرواسی، اسرائیل سومین واردکننده بزرگ نفت از بندر جیهان است.

این موضوع سوالات زیادی در ذهن برخی کارشناسان به وجود آورد. به گفته برخی منابع آگاه، اگر ترکیه نفت کردستان عراق را به اسرائیل، که به طور مخفیانه متحد آن است، ارسال کرده است، افزون بر آن، در گذشته محموله‌های نفتی را که از (تروریست‌های وهابی صهیونیستی) داعش خریداری کرده، هم به تل آویو ارسال کرده است.


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:نفت، عراق، کرکوک، تل آویو
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما