آخرین اخبار
فراتر از نفت

نیویورک تایمز و سیاست خارجی آمریکا در قبال کودتای ۲۸ مرداد

شاخص بورس ۲۸۱۸ واحد رشد کرد

اوپک با قاطعیت از اعضای خود حمایت کند

صادرات نفت ایران کاهش می‌یابد

پیام تسلیت مدیرعامل متن در پی درگذشت مجری طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام

انتصاب رئیس حسابرسی داخلیNIOC

مقاومت شبکه گازرسانی پایتخت مقابل زلزله

زمستان سیاه در انتظار LNG آمریکا

چرا باید قیمت محصولات شیمیایی چند برابر شود؟

اخذ استعلامات جدید در پرونده دکل نفتی

کمک کنوانسیون رژیم حقوقی خزر به صادرات نفت ایران

تفاوت‌های تحریم نفت در دوران مصدق و وضعیت فعلی

تعمیرات بی سابقه رآکتور پتروشیمی غدیر توسط متخصصان داخلی/افزایش دو برابری ارزش سهام پتروشیمی غدیر در بورس

پالس مثبت معاملات سهام پتروشیمی امیرکبیر در هفته گذشته

پیشنهاد مدیر عامل بهینه سازی مصرف سوخت به زنگنه

بزرگ ترین طرح اقتصادی وزارت دفاع در سواحل مکران است

اصلاح انتصاب‌ مدیران هلدینگ‌های زیر مجموعه وزارت کار

آخرین میزان صادرات گاز کشور

ادامه رشد افسارگسیخته مصرف بنزین

پتروشیمی مکران از اولویت‌های توسعه سواحل مکران است

انجام ارزیابی ایمنی و ریسک برای بیمه تاسیسات پایانه‎های نفتی

صادرات نفت ایران هیچگاه صفر نمی‌شود

مردم نگران کمبود بنزین در کشور نباشند

پاسخ کارکنان پتروشیمی آبادان به خبر خبرگزاری فارس

افزایش موجودی انبارهای نفتی آمریکا

زنگنه در نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی:

تجهیزات صنعت نفت نیازمند نوسازی است

۱۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱/۲۰کد خبر: 82768
وزیر نفت گفت: بررسی موضوع حمایت از تولید داخلی نباید عجولانه مورد بررسی قرار گیرد زیرا نتایج مطلوبی را به دنبال نخواهد داشت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، 20 فروردین) در جلسه ویژه حمایت از تولید ملی در خصوص نحوه حمایت از کالای ایرانی اظهار داشت: بحث حمایت از تولید ملی حوصله می خواهد و اقدام عجولانه در این زمینه نتایج نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت.

 

وزیر نفت با بیان اینکه من خود را در زمینه توانمندسازی تولیدات داخلی، صاحب نظر می دانم زیرا در وزارتخانه های نیرو و نفت شرکت هایی مانند مپنا و پتروپارس ایجاد کردم که در زمینه تولید ملی فعالیت دارند.

 

وی خطاب به نمایندگان حاضر در جلسه افزود: نمایندگان با توجه به بعد نظارتی خود فقط نقاط دارای اشکال را بیان می کنند و در خصوص پیشرفت هایی که داشته ایم مطلبی را بیان نمی کنند که وقتی این مسائل در ذهن مردم نفوذ می کند تنها نکات منفی را می بینند.

 

توان کشور در استفاده از تولیدات داخلی تجهیزات صنعت نفت قابل مقایسه با 20 سال گذشته نیست

 

زنگنه ادامه داد: توان کشور در استفاده از تولیدات داخلی تجهیزات صنعت نفت در سال 97 قابل مقایسه با توان کشور در سال 77 نیست. در سال 76 حتی امکان یک متر لوله گذاری دریایی را نداشتیم ولی اکنون روزانه حداقل یک کیلومتر لوله گذاری دریایی را می توانیم انجام دهیم و اکنون چندین شرکت داخلی در حوزه ساخت تجهیزات نفتی فعالیت دارند که با وجود آن ها کسی  به خارج از کشور سفارش نمی دهد.

 

پیشرفت قابل توجه صنعت نفت در ساخت توربین، سکو و عرشه

 

وزیر نفت گفت: پیشرفت های قابل توجهی در ساخت تجهیزات صنعت نفت داریم که از جمله آن ها می توان به ساخت توربین ها، سکوها و عرشه اشاره کرد.

 

حمایت ویژه مجلس در توسعه فاز 11 پارس جنوبی

 

زنگنه با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی و به ویژه دکتر لاریجانی در زمینه توسعه فاز 11 پارس جنوبی به خوبی حمایت کردند، اظهار داشت: در مناقصه های 4 میلیارد دلاری هیچ اجباری برای استفاده از تولید داخلی نبود ولی 70 درصد شرکت های ایرانی برنده شدند و 80 درصد ارزش سهم متعلق به ایرانی ها شد.

 

باید 200 میلیارد دلار در حوزه صنعت نفت سرمایه گذاری شود

 

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت نفت اگر می خواهیم پیشرفت داشته باشیم، باید تقاضا ایجاد کنیم، بیان کرد: براساس آنچه مصوب شده باید 200 میلیارد دلار در حوزه صنعت نفت سرمایه گذاری شود و به همین جهت تلاش زیادی را برای قراردادهای نفتی انجام دادیم زیرا ریشه تولید داخل در این است که جریان سرمایه گذاری را فعال کنیم.

 

سرمایه گذاری 42 میلیارد دلاری در صنعت نفت در سال های 90 و 91

 

وزیر نفت با بیان اینکه در سال 90 و 91 حدود 42 میلیارد دلار سرمایه گذاری کردیم، گفت: بیشتر این منابع صرف هدفمندی یارانه ها می شود و لازم است که در زمینه صنعت نفت باز هم سرمایه گذاری کنیم، زیرا شرکت نفت با وجود کاهش قیمت نفت هر چه که داشت صرف حوزه یارانه ها شد.

 

وی افزود: در حال تهیه طرحی هستیم تا 6 میلیارد دلار از داخل اعتبار معادل ریال بگیریم، البته با آن طرفی که این مبلغ را دریافت کرده ایم دلار را به روز حساب می کنیم تا تولید نفت اضافه شود.

 

اشتغال مهم تر از تولید نفت است

 

زنگنه با اشاره به اینکه اشتغال مهم تر از تولید نفت است، اظهار داشت: لیست کالاهایی که باید از داخل تهیه شوند را نوشته ایم با این وجود اگر 4 میلیارد دلار به پیمانکاران بدهیم وضعیت مطلوبی خواهند یافت و چرخه سرمایه گذاری به جریان می افتد.

 

انعقاد قرارداد 556 میلیون یورویی برای ساخت لوله های ویژه در ایران

 

وی با بیان اینکه قراردادی 556 میلیون یورویی برای ساخت لوله های ویژه در ایران منعقد کرده ایم، گفت: این قرارداد از جمله قراردادهای خوب بوده است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه پالایشگاه اصفهان زیر نظر وزارت نفت نیست، بیان کرد: اگر این پالایشگاه خرید نامناسبی را انجام داده به من ارتباطی ندارد.

وی با بیان اینکه وزارت نفت در بسیاری از پروژه ها خریدار کالا نیست، اظهار داشت: بلکه در این زمینه ها ما به صورت پکیج درخواست می کنیم تا برایمان تاسیساتی را بسازند و مشخص می کنیم چه تجهیزاتی را باید از داخل خریداری کنند.

زنگنه ادامه داد: مهم تر از ساخت داخلی، مدیریت توسعه فناوری است. شرکت مپنا از روز اول به این جهت تاسیس شد که مدیریت ساخت نیروگاه را انجام بدهد و بخش های مختلف را با هم مرتبط سازد ولی اکنون در زمینه تولید داخلی نیز فعالیت خوبی دارد.

وی افزود: مسئولان ماشین سازی اراک به من مراجعه کرده و عنوان می کنند که ما توان ساخت برخی تجهیزات در حوزه صنعت نفت را داریم ولی من به این شرکت گفتم که باید پیمانکار از شما این تجهیزات را خریداری کند و وزارت نفت به صورت جزئی تجهیزاتی را خریداری نمی کند.

زنگنه تصریح کرد: تاکید کرده ایم که شرکت های تولید و استخراج نفت تشکیل شوند تا در کنار هر شرکت خارجی یک شرکت ایرانی ایجاد شود که الان این شرکت های ایرانی فعال شده اند.

 

شرکت های خارجی با دانشگاه های ما در ارتباط هستند

 

وی با بیان اینکه شرکت های خارجی با دانشگاه های ما در ارتباط هستند، گفت: از شرکت های پیمانکاری ایرانی نیز در مناقصات دعوت می کنیم و امتیازاتی را برای شرکت های داخلی قائل می شویم.

زنگنه افزود: به مسئله قیمت، کیفیت و زمانبندی در رقابت محصولات داخلی با محصولات خارجی موثر است و اگر می خواهیم شرکت های داخلی در سطح منطقه قدرت رقابت داشته باشند باید کیفیت محصولات سطح داخل ارتقاء یابند.

 

سالانه باید 30 میلیارد دلار قرارداد در حوزه صنعت نفت منعقد شود

 

وزیر نفت بیان کرد: درخواست ما از مجلس برای حمایت از تولید داخل این است که سالی 30 میلیارد دلار قرارداد منعقد کنیم که اگر این 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود حداقل 50 درصد آن به ایرانی ها می رسد.

زنگنه ادامه داد: یکی از اهداف گازرسانی به روستاها ایجاد رضایت و اشتغال بود زیرا هیچ تجهیزاتی از خارج وارد نشد و تمامی این پروژه با استفاده از تجهیزات تولید داخل انجام شد و 5 میلیون خانواری که به آن ها گازرسانی شد حداقل 15 میلیون بخاری خریداری کردند که نشان می دهد جریان سرمایه گذاری با این اقدام فعال شد.

وزیر نفت با بیان اینکه کشوری که به سرمایه گذاری نیاز دارد نباید سرمایه گذار را فراری دهد و باید توجه داشت که کشور در حال حاضر به سرمایه گذاری در زمینه پتروشیمی و پالایش نفت نیاز دارد، گفت: تجهیزات نفت نیاز به نوسازی دارد و روزانه 20 مورد سوراخ شدن لوله را شاهد هستیم که باید روی آن کار کرد و تقاضا برای تولید داخل را ایجاد کنیم.

منبع:خانه ملت


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما