آخرین اخبار
فراتر از نفت

پخش زنده لحطه تحویل سال کارکنان پتروشیمی از صدا و سیما

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

قاچاق سوخت توسط افراد صاحب نفوذ

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

انتصاب جدید در پالایش نفت امام خمینی شازند

عراق صادرات نفت خود را کاهش داد

قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند

خطر مرگ برای نفت شیل آمریکا

آغاز رسیدگی به استیضاح ربیعی

۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲کد خبر: 82535
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با حضور ۲۲۳ نفر از نمایندگان صبح روز سه شنبه؛ بیست و دوم اسفند برای استیضاح علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی آغاز به کار کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اولین دستور کار جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس بررسی طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین بررسی طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی است  و قرار است مجلس در دو نوبت صبح و عصر استیضاح این دو وزیر را مورد برررسی قرار دهد.

همزمان با آغاز جلسه علنی مجلس اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، سیف رییس کل بانک مرکزی و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور در جلسه حاضر شدند.

با توافق صورت گرفته بین استیضاح کنندگان و وزیر کار این جلسه در طول سه ساعت به انجام خواهد رسید. عثمانی، مقصودی، حسن‌بیگی، شهاب‌نادری، فرهنگی و حسنوند به عنوان متقاضیان استیضاح سخنرانی می‌کنند بعد از آن وزیر به مدت یک ساعت صحبت خواهد کرد و بعد از دفاع وزیر، پور ابراهیمی و تاجگردون در موافقت با استیضاح صحبت خواهند کرد.

براساس توافق صورت گرفته استیضاح کنندگان نیم ساعت کمتر از دو ساعت پیش بینی شده و وزیر یک ساعت کمتر از سه ساعت پیش بینی شده صحبت خواهند کرد. بر این اساس ساعت جلسه  استیضاح به جای ۵ ساعت ، ۳ ساعت به طول خواهد انجامید.

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی گفت که اعضای این فراکسیون در مورد استیضاح ربیعی و اخوندی آتش به اختیار عمل می کنند.

اعضای فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه صبح امروز شورای مرکزی این فراکسیون با استیضاح ربیعی اعلام مخالفت کردند.

هم‌چنین سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی گفت که این فراکسیون درباره استیضاح وزرای رفاه، راه و کشاورزی موضع فراکسیونی ندارد.

ربیعی استاد مهار استیضاح است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با بیان اینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی استاد مهار استیضاح است، گفت: در نتیجه سیاست‌های غلط، با استثمار کارگران همراهی کرده‌اند.

 محمدقسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس و در موافقت با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه استیضاح می‌تواند یک فرصت برای وزیران باشد، اظهار داشت: در صورتی که وزیری عملکرد قابل دفاعی نداشته باشد، استیضاح را یک تهدید می‌داند و از هر وسیله‌ای برای جلوگیری از آن استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد اگر آنقدر که آقای ربیعی در رفع استیضاح مهارت دارد، در انجام وظایف ذاتی خود تلاش می‌کرد و مهارت داشت، امروز کار به اینجا نمی‌رسید.

این نماینده مجلس افزود: باید به قدرت لابی‌گری آقای ربیعی آفرین گفت و خوب است که پس از استیضاح، برای مهار استیضاح دیگر وزیران فعالیت کند.

عثمانی با اشاره به قدرت شایعه‌پراکنی و ایجاد تردید توسط تیم مهار استیضاح در اطراف وزیر گفت: همدستان شما می‌گویند که چون به نمایندگان رانت نداده‌اید، استیضاح می‌شوید؛ اگر این‌طور است مَرد باشید و پشت همین تریبون بگویید کدام نماینده ملت از شما رانت‌خواری کرده است؛ اسم آنها را بگویید تا در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، عذر آنها را بخواهیم وگرنه نمایندگان به خاطر این تهمت، عذر شما را خواهند خواست.

وی اظهار داشت: شما به هر کدام از استیضاح‌کنندگان که رسیدید، گفتید که از شما یکی انتظار نداشتم! مسئله وزارت را به مسئله‌ای شخصی و احساسی تقلیل دادید.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور خطاب به ربیعی ادامه داد: وزارت شما، وزارت تعاون نیست، بلکه وزارت حذف تعاون است؛ مدیریت شما باعث شده است که سهم تعاونی‌ها در اقتصاد که باید ۲۵ درصد باشد، هر روز کمتر شده و ۲۸ درصد تعاونی‌ها به حالت تعطیل درآمده‌اند.

عثمانی افزود: شما وزیر کار نیستید؛ وزیر کارفرما هستید، به جای تمرکز بر حقوق کارگران، بر احزاب کارگری متمرکز شده‌اید تا بلندگوی شما باشند. شما افزایش تقاضای کار را می‌بینید، ولی با استثمار کارگران همراهی کرده‌اید.

وی تصریح کرد: در نتیجه سیاست‌های غلط شما، بسیاری از نیروهای تحصیلکرده کار، حداقل حقوق کارگری را دریافت نمی‌کنند.

این نماینده مجلس خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: شما وزیر رفاه و تأمین اجتماعی نیستید؛ شما عاملِ تبعیض اجتماعی هستید و صندوق تأمین اجتماعی را که سرمایه بازنشستگان است، وجه‌المصالحه مسائل سیاسی و رانتی قرار داده‌اید.

عثمانی خاطرنشان کرد: آقای ربیعی استاد تمام گماردن افراد غیرمتخصص در کارهای تخصصی است؛ به عنوان مثال استاد حاذق ارتوپدی مانند دکتر نوربخش را در رأس تامین اجتماعی قرار داده و آن وقت می‌گوید تامین اجتماعی در حال غرق شدن است.

وی در پایان خطاب به نمایندگان گفت: فضا را احساسی نکنیم و نگوییم که شب عید است و استیضاح را کنار بگذاریم؛ اگر شب عید است، برای بازنشسته‌ای هم که توان پرداخت عیدی به خانواده‌اش ندارد، شب عید است.

عدم تعهد به برنامه ها ربیعی را به مسلخ استیضاح برد

در ادامه جلسه علنی بررسی استیضاح ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حسین مقصودی در موافقت با استیضاح گفت: امروز اوضاع و احوال وزارت تعاون تعطیلی است؛ اوضاع و احوال کارگران که صاحبان انقلاب هستند خوب نیست، امروز وزارت کار قصه ای پرغصه شده است.

عضو فراکسیون امید مجلس خطاب به ربیعی گفت: شما از تیر ماه ۹۶ یک روستایی را هم بازنشسته نکردید، هر بار که به شما گفتیم، گفتید آقای نوبخت پول نمی دهد. برای گرفتن پول بیمه بازنشستگان لابی گری کنید نه برای باقی ماندن در مسند قدرت.

وی اظهار داشت: اگر پیام تحصن بازنشستگان و صدای کارگران فولاد را می شنیدید اعتراضات اخیر به وجود نمی آمد. این صداها را نشنیدید که اعتراضات مردمی ایجاد شد.

مقصودی خطاب به دولت گفت: اگر می خواهید به دنبال اصلاحات بروید آقای ربیعی را بردارید. اگر رئیس جمهور صدای مردم و نمایندگان را می شنید آقای ربیعی را نیز مانند آقای فانی مجبور به استعفا می کرد اما آقای روحانی صدای مردم را نشنید.

وی خطاب به نمایندگان اظهار داشت: برای اصلاحات واقعی و شنیدن صدای مردم و کارگران به رفتن ربیعی رای مثبت بدهید.

وی تصریح کرد: ربیعی به دلیل عدم تعهد به برنامه های خود به مسلخ استیضاح رفت. مجلس عزت خود را از دست داده است اگر می خواهید عزت مجلس بازگردد به استیضاح رای موافق دهید.

 

 


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:استیضاح، ربیعی، مجلس
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما