آخرین اخبار
فراتر از نفت

عدم آپارتاید در کارآفرینی وابستگان شایسته مسوولان

پیام رهبری درپی حادثه تروریستی در اهواز

فروش صادراتی نفت پاسارگاد فقط از طریق مزایده عمومی خواهد بود

مهار نقدینگی با تکیه بر بورس نفتی

احتمال جهش در قیمت‌ طلای سیاه

چرا دبیر انجمن کارفرمایی صنایع پتروشیمی از شفافیت در بورس کالا ناراحت است؟!

سوال از زنگنه در مجلس اعلام وصول شد

انتخاب ناظر مجلس در شورای عالی انرژی

سهام پتروشیمی بیستون از طریق مزایده بفروش می رود

زنگنه:امیدوارم اوپک همواره مستقل بماند

آغاز نشست وزرای سازمان اوپک

استخدام در شرکت پالایش نفت تبریز

پیام تسلیت زنگنه در پی حادثه اهواز

دستور رییس جمهور به رییس بنیاد شهید

روحانی تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد

ایران به دنبال بازارهای جدید فروش نفت

اختلاس در بانکرینگ بوشهر/ متهم گریخت

جوابیه پر از تناقض وزارت نفت در پاسخ به صحبت های خادمی

شبیه سازی درگیری احتمالی با ایران با بسته شدن تنگه هرمز

افتتاح بزرگ‌ترین خط لوله انتقال گاز جهان

دعوای میز مدیر عاملی درفولاد اکسین تمام شد

مکاتبه جدید پتروشیمی‌‌ها با وزیر نفت

پولشویی ۲۰۰ میلیارد یورویی در اروپا

"کاردر" و برخی معاونان زنگنه به دنبال استفاده از قانون پاره وقت!

شمارش معکوس برای افتتاح یک پروژه گازی

نتیجه کاهش بودجه نفت در سال ۹۷ ؛

نبض صنعت پیر همچنان ضعیف خواهد زد

۱۱:۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹کد خبر: 82491
بودجه ۹۷ تقدیم مجلس شد. خبری که ۱۹ آذر به سرعت در صدر اخبار رسانه های ایران قرار گرفت. تا پیش از آن گمانه زنی های مختلفی در مورد میزان بودجه اختصاص یافته به ارگانها و نهادهای مختلف صورت گرفته بود اما با ارائه بودجه پیشنهادی توسط دولت، نکات بحث برانگیز دیگری نیز مطرح شد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، یکی از آن نکات، کاهش بودجه هشت میلیاردی وزارت نفت نسبت به سال 96 بود .

بیشترین بودجه پیشنهادی در بین وزارتخانه ها به وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی و کمترین بودجه به وزارت نفت اختصاص یافته است.

 

بودجه سال 97 وزارتخانه ها به شرح زیر است :

جدول

 

سال 97 با هشت میلیارد کاهش اعتبار بر اساس رقم پیشنهادی دولت در لایحه بودجه سال 1397 اعتبار دولتی وزارت نفت 155 میلیارد و 592 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

درحالی که بودجه این وزارتخانه در سال گذشته 164 میلیارد و 362 میلیون تومان بود.

وزارت نفت، پژوهشگاه صنعت نفت، پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز، شرکت ملی گاز ایران – مادر تخصصی و شرکت مادر تخصصی ملی صنایع پتروشیمی، زیرمجموعه های وزارت نفت هستند که بودجه آن ها به ترتیب 12 میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، 120 میلیارد تومان، چهار میلیارد و ۳۴ میلیون تومان، هفت میلیارد و ۴۵ میلیون تومان و ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

بر اساس این آمار نه تنها بودجه شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی که دو زیرمجموعه اصلی وزارت نفت هستند در لایحه بودجه سال 1397 مشخص نشده بلکه رقم میزان عملکرد سال 1395 وزارت نفت و شرکت های زیرمجموعه صفر بوده است.

وزیر نفت شهریور سال جاری مطرح کرد؛ مشکل جدی کمبود مالی این کاهش اعتبار در حالی است که بیژن زنگنه شهریور سال جاری در برنامه تلویزیونی از مشکلات پیش روی صنعت نفت صحبت به میان آورده بود.

وزیر نفت در این برنامه گفت: در این صنعت دچار کمبود سرمایه گذاری و ضعف فناوری هستیم که باید هر دو را درست کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: سرمایه گذاری ها در صنعت نفت ما به علت مشکلات ناشی از تحریم کم شده است و مشکلاتی در تنظیم درست روابط مالی میان دولت و شرکت نفت برقرارشده است و درنتیجه کمبود منابع داریم.

 

سال 97 منتظر حوادث نفتی باشیم

حسین آفریده نماینده ادوار مجلس در واکنش به میزان بودجه اختصاص یافته در این زمینه معتقد است با این کاهش بودجه صنعت، باید منتظر حوادث نفتی بود.

آفریده به نفت ما گفت: با توجه به اینکه جذب سرمایه گذاری آن گونه که انتظار می رفت شکل نگرفته است، تنها راهی که می توانست به صنعت ، کشور جانی دوباره ببخشد این بود که در بودجه سال 97 ، سهم قابل توجهی به این صنعت تعلق بگیرد. اما دیدیم که در لایحه بودجه سال 97 چنین تصمیمی اتخاذ نشد. ما اگر نتوانیم چاه های نفت را بازسازی کنیم و از فناوری های جدید استفاده نشود، مشخصا تولید کاهش می یابد.

حتی این امکان وجود دارد که در سال آینده شاهد کاهش تولید نفت در کشور باشیم.

وی افزود: صنعت نفت محل درآمد کشور است و نباید برای این صنعت شرایطی را به وجود آید که در ادامه فعالیت آن همراه با دشواری باشد.

مجلس شورای اسلامی می توانست نگاه بهتری به این قضیه داشته باشد. به هرحال صنعت نفت کشور یا باید از طریق سرمایه گذاری ادامه فعالیت داشته باشد و یا از طریق منابع داخلی. حال اگر این سرمایه از طریق منابع داخلی تامین نشود و از سوی دیگر سرمایه گذاری های خارجی نیز به فرجام مدنظر خود نرسند، مشخصا برای فعالیت صنعت نفت کشور، معجزه ای رخ نخواهد داد.

وی تصریح کرد: با توجه به اوضاع پیش آمده، عقل سلیم حکم خواهد کرد که حتی مانتوانیم سقف تولید کنونی را حفظ کنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به الزام در نوسازی تجهیزات و ناکافی بودن بودجه سال 97 صنعت نفت برای این مهم، ابراز داشت: مشخصا دولت نخواهد توانست دست به نوسازی بزند.

بر اساس آنچه نماینده ادوار مجلس گفت از جایی که صنعت نفت محل درآمد کشور در حال حاضر است و این صنعت با فرسودگی در تجهیزات روبه روست نباید شرایطی را به وجود آمد که دچار اختلال شود.

 

افزایش هزینه ها نتیجه بی توجهی به نوسازی تجهیزات نفتی

موضوع فرسودگی تجهیزات صنعت نفت یکی از دغدغه ها و دل نگرانی های مسئولین این حوزه به حساب می آید که باوجوداین ضایعه احتمال وقوع حوادث افزایش می یابد و در کنار آن کاهش راندمان و بهره وری را به دنبال دارد.

مسئله ای که هزینه تمام شده کالا را افزایش داده و درنهایت به عنوان نقطه ضعف صنعت نفت به حساب آمده تا جایی که وزیر نفت نیز از این بابت ابراز نگرانی کرده و می گوید: هزینه نوسازی تجهیزات فرسوده در حدود 10 میلیارد دلار است.

در این میان باید به این نکته نیز توجه داشت که بی توجهی به روند نوسازی و بازسازی تجهیزات درنهایت باعث افزایش هزینه ها باگذشت زمان خواهد بود.

درآمد کشور در حال حاضر متکی به نفت است و اما این شاهرگ با مشکلات مختلفی روبه روست که از یک سو عدم جذب سرمایه گذاری خارجی و از سوی دیگر اختصاص کمترین بودجه در سال 97 است و حال باید دید سال جدید که با کاهش اعتبار برای این صنعت مهم شروع خواهد شد چه عواقبی را در پی خواهد آورد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما