آخرین اخبار
فراتر از نفت

اسلام آباد به خرید گاز قطر ادامه می دهد

خودنمایی نفت در بودجه ۹۸

پیش بینی کاهش مصرف روزانه نفت عربستان

پتروشیمی بوشهر با تمامی پیمانکاران تسویه نموده است

تاکید مدیرعامل پتروشیمی جم بر لزوم ارتقای جایگاه روابط عمومی ها

سومین عرضه نفت در بورس با حضور خارجی‌ها

بازدید مدیر عاملNPC از طرح های پتروشیمی عسلویه

هند نفت ایران را تنها به پالایشگاه‌های دولتی می‌دهد

جلوگیری از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز با کاتالیست های ایرانی

حل مشکلات خانواده صنعت پتروشیمی در اولویت است

مجوز مجلس برای تهاتر نفتی طلب پیمانکاران از دولت

دزدی تجهیزات حفاری در مکزیک

چرا پتروامید وارد بازار بورس نشد؟

آمریکا صادرکننده خالص نفت خام می‌شود

آمریکا معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند

قیمت نفت مجدد ۶۰ دلاری شد

زیمبابوه گرانترین بنزین جهان را دارد

وزرات نفت می‌تواند اوراق مالی منتشر کند

امید ژاپن به عربستان برای جایگزنی نفت ایران

برگزاری مراسم معارفه مدیرعامل پتروشیمی پردیس

حذف گاز روسیه خودکشی اقتصادی برای اروپا است

انتشار آمار رسمی کره جنوبی از واردات نفت

امضای موافقتنامه بلوک خشکی عمان با انی

تایید مدل زمین شناسی میدان اریدو عراق توسط لوک اویل

آتش سوزی در بزرگترین شرکت پتروشیمی اوکراین

هشدار حسین آفریده،استاد دانشگاه و نماینده ادوار مجلس،در گفت و گو با "نفت ما":

احتمال وقوع حوادث نفتی با کاهش بودجه صنعت نفت در سال ۹۷/کاهش تولید نفت در سال آینده

۶:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۷کد خبر: 82476
با توجه به اینکه جذب سرمایه‌گذاری آنگونه که انتظار می‌رفت شکل نگرفته است، تنها راهی که می‌توانست به صنعت کشور جانی دوباره ببخشد این بود که در بودجه سال ۹۷، سهم قابل توجهی به این صنعت تعلق بگیرد. اما دیدیم که در لایحه بودجه سال ۹۷، چنین تصمیمی اتخاذ نشد. ما اگر نتوانیم چاههای نفت را بازسازی کنیم و از فناوری‌های جدید استفاده نشود، مشخصا تولید کاهش می‌یابد. حتی این امکان وجود دارد که در سال آینده شاهد کاهش تولید نفت در کشور باشیم.

سید مسعود آریادوست: بررسی لایحه بودجه سال 97 که اکنون مجلس شورای اسلامی آنرا به تصویب رسانده، نشان از یک کاستی خاص دارد: کاهش بودجه وزارت نفت. این کاهش مشخصا اثرات خاص خود را در پی خواهد داشت و بنابه گفته کارشناسان می‌تواند بر روال کار صنعت نفت کشور نیز اثر سوء داشته باشد. حسین آفریده استاد دانشگاه و رییس کمیسیون انرژی مجلس هفتم، در گفتگو با نفت ما ضمن هشدار به دولت، از احتمال وقوع حوادث غیرمترقبه در صنعت نفت و همچنین کاهش سطح تولید نفت در سال 97 خبر داد.

آفریده گفت: با توجه به اینکه جذب سرمایه‌گذاری آنگونه که انتظار می‌رفت شکل نگرفته است، تنها راهی که می‌توانست به صنعت کشور جانی دوباره ببخشد این بود که در بودجه سال 97، سهم قابل توجهی به این صنعت تعلق بگیرد. اما دیدیم که در لایحه بودجه سال 97، چنین تصمیمی اتخاذ نشد. ما اگر نتوانیم چاههای نفت را بازسازی کنیم و از فناوری‌های جدید استفاده نشود، مشخصا تولید کاهش می‌یابد. حتی این امکان وجود دارد که در سال آینده شاهد کاهش تولید نفت در کشور باشیم.

وی افزود: صنعت نفت محل درآمد کشور است و نباید برای این صنعت شرایطی را به وجود آید که در ادامه فعالیت آن همراه با دشواری باشد. مجلس شورای اسلامی می‌توانست نگاه بهتری به این قضیه داشته باشد. به هر حال صنعت نفت کشور یا باید از طریق سرمایه‌گذاری ادامه فعالیت داشته باشد و یا از طریق منابع داخلی. حال اگر این سرمایه از طریق منابع داخلی تامین نشود و از سوی دیگر سرمایه‌گذاری‌های خارجی نیز به فرجام مد نظر خود نرسند، مشخصا برای فعالیت صنعت نفت کشور، معجزه‌ای رخ نخواهد داد.

او تصریح کرد: با توجه به اوضاع پیش آمده، عقل سلیم حکم خواهد کرد که حتی ما نتوانیم سقف تولید کنونی را حفظ کنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به الزام در نوسازی تجهیزات و ناکافی بودن بودجه سال 97 صنعت نفت برای این مهم، ابراز داشت: مشخصا دولت نخواهد توانست دست به نوسازی بزند.

نباید امید داشته باشیم که تجهیزات 70-60 ساله صنعت نفت کشور، به کار خود همچنان ادامه دهند.

مادامکه تجهیزات صنعت نفت نوسازی نشوند، مشخصا سقف تولید نیز کاهش خواهد یافت. در حال حاضر همسایگان و رقبای نفتی ما مشغول جذب سرمایه‌گذار هستند تا سقف تولید خود را افزایش بدهند. اما متاسفانه با اوضاعی که برای ما پیش آمده(کاهش بودجه صنعت نفت کشور) حتی ممکن است سقف تولید کنونی‌مان را از دست بدهیم.

وی هشدار داد: اگر بازسازی در تجهیزات کشور اتفاق نیفتد، حادثه غیر مترقبه برای صنعت نفت کشور دور از انتظار نیست و طبیعی است که با هر شرایطی مواجه شویم.

حسین آفریده که در دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد، با اشاره به الزام حضور سرمایه‌گذار در صنعت نفت ایران و تاثیر آن بر حفظ میزان سقف تولید گفت: اگر سرمایه‌گذار در این حوزه حضور پیدا کند، مشخصا در تولید، نوسازی تجهیزات، فاصله گرفتن از حوادث ناگوار و ...اوضاع متفاوتی خواهیم داشت. همسایگان و رقبای ما، بستر را برای سرمایه گذار خارجی در صنعت نفتشان آماده و مهیا کرده‌اند. اما ما به این موضوع کم توجه هستیم. البته نباید فراموش کنیم که عزم وزارت نفت برای حضور سرمایه‌گذار خارجی جدی بود؛ اگر این موضوع (عدوم حضور سرمایه‌گذار خارجی در کشور) رخ نداد دلیل آن را باید در بسترهای دیگر جست.

این نماینده ادوار مجلس افزود: ما وقتی بودجه صنعت نفت را کاهش می‌دهیم، عملا به وزارت نفت این اشاره را داشته‌ایم که صنعت نفت وضعیت خوبی دارد و لذا نیاز به بودجه بیشتر نخواهد داشت. در حالی که اوضاع غیر از این است. واقعیت همان است که شما نیز در سوالتان به آن اشاره داشتید؛ ما با یک صنعت فرسوده مواجه هستیم. چاههای نفت کشور باید بازسازی شوند. "ازدیاد برداشت" را باید مد نظر قرار دهیم. این موارد نیاز به هزینه دارد؛ برای صنعت نفت کشور از آسمان معجزه‌ای رخ نمی‌دهد!

او بیان داشت: کسانی که می‌خواهند در حوزه صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری کنند، مشخصا اوضاع را مورد ارزیابی قرار خواهند. آنها با هوش هستند. وقتی با شرایط حضور سرمایه‌گذار مخالفت می‌شود، یقینا بر حضور آنها در صنعت نفت کشور، سوء تاثیر خواهد داشت.

آفریده ادامه داد: در حال حاضر ما ضمن کاهش سهم نفت در بودجه، شاهد عدم حضور سرمایه‌گذار خارجی در صنعت نفت هستیم. نمونه این مساله در FLNG نیز اتفاق افتاد. آنقدر وزارت نفت را تحت فشار قرار دادند که اوضاع و قراردادها به سوی دیگری حرکت کرد. گازی که وزارت نفت به فروش می‌رساند، با قیمتی بالاتر از پتروشیمی‌ها به فروش می‌رفت. اما در نهایت وزیر نفت مجبور شد که مصوبه را کنسل کند. دود همه این مشکلات، به چشم مردم می‌رود.

آفریده با اشاره به برنامه‌های کشورهای همسایه ایران در حوزه نفت گفت: ما باید در صنعت نفت، برنامه‌های کشورهای همسایه را نیز مورد مداقه قرار دهیم. نباید از آنها جا بمانیم. در مورد بحث سرمایه‌گذاری باید به دنبال طرحهای جذاب برای سرمایه‌گذار باشیم. در غیر اینصورت سرمایه‌گذار را نیز از دست خواهیم داد. حال این مشکل را کنار کاهش بودجه صنعت نفت قرار دهیم؛ چه چیزی در انتظار ما خواهد بود؟! یقینا این موضوع بر برداشت و تولید، سوء تاثیراتی خواهد داشت. شاید بتوانند یک سال میزان تولید را ثابت نگه دارند. اما برای سال بعد و سالهای بعد چکار می‌کنند؟

این استاد دانشگاه افزود: من امیدوار هستم منابع مورد نیاز شرکت نفت حتما در اختیارش قرار بگیرد؛ در غیر اینصورت کشور با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دست خالی دولت و همخوانی نداشتن دخل و خرج دولت، در کاهش بودجه صنعت نفت تاثیر داشته یا خیر، ابراز داشت: مشخصا دولت باید منابع خود را مدیریت کند. ما درهای هزینه‌ها را باز گذشته‌ایم و هزینه‌های زیاد و بی موردی داریم. مادامکه بودجه را در موارد غیر ضروری هزینه می‌کنیم، هنگامیکه به موارد مهم و ضروری مثل صنعت نفت می‌رسیم، دیگر توان هزینه کردن نداریم. در نتیجه اوضاع همینی می‌شود که می‌بینیم. لذا، به ناچار بودجه صنعت نفت را کاهش می‌دهند.

او گفت: برخی می‌گویند که صنعت نفت نیازی به پول ندارد و خودش می‌تواند درآمد کسب کند. البته این سخنان درست نیست. یا اینکه می‌گویند باید صنعت نفت خودش سرمایه جذب کند. کسی نیست از آنها بپرسد که آیا شما بسترهای لازم را برای جذب سرمایه‌گذار فراهم کرده‌اید یا خیر؟ اگر وزارت نفت نتواند سطح تولید را حفظ کند و در مواقع ضروری این سطح تولید را افزایش دهد، مشخصا منجر به کاهش درآمد در کشور خواهد شد. مشخصا بی‌کاری و کاهش اشتغالزایی نیز از دیگر تاثیرات سوء این تصمیم خواهد بود.       


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما