آخرین اخبار
فراتر از نفت

اعلام رقم فساد در شرکت نفتی جنوب؛ زد و بندهای چند میلیون دلاری

عاصمی پور عزادار شد

مراسم تودیع و معارفه مدیران پالایش نفت آبادان

شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

توفان آتش ایران و عربستان با توافق بزک کرده اوپک

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

ارائه خدمات فنی و مهندسی بدون دکل

پتروشیمی باید به سمت تولید نهایی برود

پتروشیمی آبادان تعطیل شد

در اوپک چه کشورهایی از ایران دفاع کردند

بررسی زوایای مختلف اجلاس اوپک

پیام اوپک به بازار نفت چه بود؟

صف خرید آب در آبادان و خرمشهر/عکس

تولید دو نوع محصول پلیمری در پتروشیمی شازند برای اولین بار در کشور/ سود پنج هزار میلیاردی پتروشیمی شازند در سال ۹۶

اوپک پس از برگزاری اجلاس/تصویری

ارتباط تصمیم اوپک با درآمد نفتی ایران

۲ اشتباه بزرگ ترامپ از دید زنگنه

تقدیر از مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

هند تحریم‌های نفتی ایران را دور می زند

احتمال توقف خرید نفت از ایران توسط ژاپن

نجات دریانوردان خارجی توسط نفتکش ایرانی‎

توافق اوپک برای افزایش تولید نفت

تشکیل محور جدید نفتی عربستان و روسیه

شرط ایران برای افزایش تولید اوپک

افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

روسیه به نجات اروپای یخ زده رفت

۱۶:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲کد خبر: 81404
روسیه بدنبال هجوم سرمای قطبی که تقاضا برای گرمایش و برق را افزایش داد، گاز طبیعی بیشتری به اروپا ارسال می‌کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، به نقل از بلومبرگ، یخبندان شدید شبکه انرژی اروپا را طی یک هفته گذشته به بوته آزمون گذاشته است. قیمت‌های گاز برای تحویل فوری سه برابر افزایش یافته و واردات بیشتر گاز روسیه از طریق خط لوله را بدنبال داشته است. در این بین، یک نفتکش حامل گاز طبیعی مایع روسیه نیز قرار است هفته جاری به انگلیس برسد.

 

با کاهش ظرفیت برای ذخیره سازی و معدودی نفتکش حامل گاز طبیعی مایع که در فصل جاری به اروپا رفته اند، این منطقه و انگلیس به میزان فزاینده‌ای برای تامین نیازهای انرژی خود به روسیه وابسته هستند. شرکت گازپروم روسیه که به مدت چندین دهه بزرگترین صادرکننده گاز این منطقه بوده، از این فرصت برای مباهات به نقش اساسی خود استفاده کرده است. الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم در پاسخ به پرسش‌ها گفته است: تنها گازپروم قادر است تامین صادرات گاز به مشتریان اروپایی را به سطح حداکثری برساند و هیچ صادرکننده دیگری نمی‌تواند با چنین وضعیتی خود را وفق دهد.

 

طبق آمار گازپروم، صادرات روزانه از این شرکت دولتی روسی در فوریه به رکورد بالایی صعود کرد. مصرف اروپا در هفته منتهی به ۲۴ فوریه به بالاترین سطح حداقل پنج سال اخیر صعود کرده و طبق گزارش شرکت مارکس اسپکترون، یخبندان هفته گذشته ممکن است تقاضا را از این هم بالاتر ببرد.

 

بر اساس آمار رهگیری کشتی Kpler، نفتکش "ماران گاز اولیسه" ششم مارس محموله گاز طبیعی مایع را به پایانه دراگون در ولز تحویل خواهد داد.

 

هیچ کشور دیگری ظرفیت برابری با صادرات روسیه را ندارد. در نروژ برخی از تاسیسات به دلیل قطعی برق در اوج بحران اخیر، با محدودیت‌هایی مواجه شدند.

 

بر اساس تحقیقات بلومبرگ نیو انرژی فاینانس، مصرف کنندگان در آلمان برای تامین تقاضای رو به رشد، برداشت از مخازن گاز را افزایش دادند که عمده این گاز از روسیه وارد شده بود و آلمان در طول بحران، واردات از شرق را افزایش داده است.

 

کمبود عرضه، قیمت‌های انرژی را در انگلیس که دومین مصرف کننده بزرگ گاز در اروپا پس از آلمان به شمار می‌رود، به رکورد بالایی رسانده است.

 

صادرات از دو خط لوله متصل کننده انگلیس به اروپا افزایش یافته و افزایش عرضه موجب شد شبکه انرژی این کشور اعلام کند کمبود برطرف شده است و از هشدار کمبود صرفنظر کرد.

 

اگرچه انتظار می رود در هفته جاری از شدت سرما در اروپای غربی کاسته شود اما بخش‌های شمالی این قاره همچنان سردتر از حد معمول خواهند ماند.

 

روسیه سال گذشته ۳۸ میلیارد دلار صادرات گاز به بازارهای اروپایی داشته اما انتظار می‌رود در آینده با رقابت از سوی میادین بزرگ منطقه دریای خزر، شمال آفریقا و محموله‌های گاز طبیعی مایع نقاط دیگر روبرو شود. با این حال تاکنون تحلیل گازپروم درست بوده و اجازه داده این شرکت سهم بازارش در اروپا را افزایش دهد.


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:گاز
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما