آخرین اخبار
فراتر از نفت

اعلام رقم فساد در شرکت نفتی جنوب؛ زد و بندهای چند میلیون دلاری

عاصمی پور عزادار شد

مراسم تودیع و معارفه مدیران پالایش نفت آبادان

شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

توفان آتش ایران و عربستان با توافق بزک کرده اوپک

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

ارائه خدمات فنی و مهندسی بدون دکل

پتروشیمی باید به سمت تولید نهایی برود

پتروشیمی آبادان تعطیل شد

در اوپک چه کشورهایی از ایران دفاع کردند

بررسی زوایای مختلف اجلاس اوپک

پیام اوپک به بازار نفت چه بود؟

صف خرید آب در آبادان و خرمشهر/عکس

تولید دو نوع محصول پلیمری در پتروشیمی شازند برای اولین بار در کشور/ سود پنج هزار میلیاردی پتروشیمی شازند در سال ۹۶

اوپک پس از برگزاری اجلاس/تصویری

ارتباط تصمیم اوپک با درآمد نفتی ایران

۲ اشتباه بزرگ ترامپ از دید زنگنه

تقدیر از مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

هند تحریم‌های نفتی ایران را دور می زند

احتمال توقف خرید نفت از ایران توسط ژاپن

نجات دریانوردان خارجی توسط نفتکش ایرانی‎

توافق اوپک برای افزایش تولید نفت

تشکیل محور جدید نفتی عربستان و روسیه

شرط ایران برای افزایش تولید اوپک

افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

ابرقدرتی انرژی آمریکا در استراتژی امنیت ملی ترامپ

نادعلی بای- سردبیر
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۸کد خبر: 81344
ایالات متحده هم اکنون به یک آنارشیست نفتی و گازی بدل شده و مهم ترین عامل بی ثباتی بازارهای جهانی انرژی می باشد و باید بیش از این منتظر پیامدهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی این رویداد بر کشورهای عضو اوپک و جی ئی سی اف، بود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، استراتژی امنیت ملی ترامپ که در 18 دسامبر منتشر شد، بیان می دارد که ایالات متحده برای نخستین بار، به صورت یک کشور برتر و چیره دست در حوزه انرژی درآمده است. برتری انرژی، یعنی جایگاه محوری آمریکا در سیستم جهانی انرژی به عنوان یک تولید کننده، مصرف کننده و نوآور پیشرو، تضمین می کند که بازارها آزاد بوده و زیرساخت ایالات متحده برگشت پذیر و امن است. برتری انرژی آمریکا، دسترسی به انرژی متنوع را تضمین می کند و همچنین اهمیت همکاری زیست محیطی را به رسمیت می شناسد.

برداشتن محدودیت از منابع انرژی فروان- اعم از زغالسنگ، گاز طبیعی، نفت خام، تجدیدپذیرها، و هسته ای- اقتصاد این کشور را رونق بخشیده و یک بنیان برای رشد اقتصادی می سازد. در این استراتژی، تجارت و سرمایه گذاری انرژی فرامرزی پر رونق برای اقتصاد قوی و برگشت پذیر و بازار انرژی آمریکا، حیاتی قلمداد شده است. همچنین رهبری ایالات متحده برای مقابله با یک دستور کار ضد رشد انرژی که برای منافع اقتصادی و امنیت انرژی ایالات متحده، مضر بوده، ضروری اعلام شده است. براساس استراتژی امنیت ملی ترامپ، ایالات متحده یک رویکردی که امنیت انرژی، توسعه اقتصادی و حفاظت از محیط زیست را متوازن بکند، در پیش خواهد گرفت.

همچین ایالات متحده به عنوان یک عرضه کننده در حال رشد منابع انرژی، فناوریها و خدمات در سرتاسر جهان، به متحدان و شرکایش کمک خواهد کرد تا در برابر کسانی که از انرژی به عنوان ابزار زور و تهدید استفاد می کنند، برگشت پذیر و انعطاف پذیر باشند. نقش آمریکا به عنوان یک صادرکننده انرژی همچنین مستلزم یک ارزیابی و برآورد از آسیب پذیریها و یک زیرساخت برگشت پذیر آمریکایی می باشد. در آینده امنیت بلندمدت انرژی ایالات متحده، اقدامات اولویت داری همچون؛ کاهش موانع، افزایش صادرات، تضمین امنیت انرژی، دستیابی به دسترسی جهانی انرژی، پیشرفت بیشتر فناوری آمریکایی مورد توجه جدی قرار گرفته است.

در واقع استراتژی امنیت ملی ترامپ نشان می دهد که شیفت پاردایمی در مقایسه با استراتژی امنیت ملی اوباما، در آن اتفاق افتاده است و سیاستهای ترامپ در حوزه نفت و انرژی که احیای صنعت شیل آمریکا را به دنبال داشته به نوعی طرح توافق کاهش تولید اوپک با هدف باثبات سازی بازارهای جهانی نفت را خنثی کرده است. در واقع روح استراتژی امنیت ملی ترامپ در حوزه انرژی، به دنبال تبدیل این کشور به ابرقدرت انرژی در قرن بیست و یکم است.

 انقلاب شیل و لغو قانون منع صادرات نفتی آمریکا، ترتیبات جهان انرژی را تغییر داده است. هم اکنون میزان تولید آمریکا بیش از 10 میلیون بشکه در روز شده که در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است و در نتیجه تولیدکنندگان آمریکایی سهم مهمی از بازار اوپک را به دست آورده اند.

اخیرا شرکت خدمات حفاری بیکر هیوز اعلام کرده که  تعداد دکلهای حفاری آمریکا به به ۷۹۱ دکل رسیده که  از آوریل 2015 تاکنون بی سابقه بوده است. افزایش تعداد دکل های حفاری، نشانگر پیش بینی افزایش تولید نفت آمریکا در آینده می باشد. همچنین آژانس بین‌المللی انرژیIEA، در گزارش ژانویه خود هشدار داده که افزایش تولید جهانی نفت به دلیل تولید نفت ایالات متحده، احتمالا امسال از رشد میزان تقاضای پیش بینی شده (1.4 میلیون بشکه در روز) فراتر برود. 

به‌هرحال قیمت های بالاتر نفت باعث بازگشت جدی تولیدکنندگان شیل اویل و وسوسه کشورهای عضو اوپک برای تولید بیشتر خواهد شد و این دورباطل جدال عرضه و تقاضا و ثبات بخشی بازار ادامه خواهد یافت. ایالات متحده به کمک شیل اویل و شیل گس، در حال تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده نفت جهان و بزرگترین صادرکننده گاز جهان است و می رود که مناسبات جهان انرژی را بهم بزند. شیل اویل و شیل گس، ابزار جدید جنگ سرد آمریکا علیه روسیه شده و انقلاب شیل ایالات متحده، بازار جهانی نفت و گاز را با تغییر مواجه کرده و جاه طلبی روسیه در تبدیل شدن به عنوان یک ابرقدرت انرژی را نابود کرده است. آمریکا بازار گاز روسیه در اروپا را هدفگذاری کرده و به لهستان و لیتوانی و حتی در خاورمیانه به امارات، کویت و اردن، ال ان جی و در آسیا هم به کره جنوبی، ژاپن، چین و هند هم نفت، میعانات گازی و ال ان جی صادر می کند. در واقع، ایالات متحده هم اکنون به یک آنارشیست نفتی و گازی بدل شده و مهم ترین عامل بی ثباتی بازارهای جهانی انرژی می باشد و باید بیش از این منتظر پیامدهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی این رویداد بر کشورهای عضو اوپک و جی ئی سی اف، بود.

منبع: ماهنامه تخصصی یین المللی عصر کیمیاگری- شماره 57 (بهمن 96)


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما