آخرین اخبار
فراتر از نفت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

جبران کمبود محصول POY پتروشیمی تندگویان

آتش سوزی خط سراسری انتقال بنزین در شوش

کاهش فعالیت دکل‌های نفتی آمریکا

کشف میدان گازی در آفریقای جنوبی

انتصاب جدید در وزارت نفت

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

میزان صادرات نفت ایران در فوریه

آمریکا ۲ شرکت کشتیرانی چین را تحریم کرد

مصرف بنزین در آخرین روز سال ۹۷ رکورد زد

پخش زنده لحطه تحویل سال کارکنان پتروشیمی از صدا و سیما

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

ساخت لوکیشن در رگ سفید رکورد زد

۱۵:۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰کد خبر: 81232
برای مهار چاه ۱۴۷ رگ سفید ۲ لوکیشن برای انجام عملیات حفاری امدادی در مدت ۱۴ روز احداث شد که پیش از آن و در شرایط عادی در مدت هفت ماه تحقق یافته و رکورد کم‌نظیری محسوب می‌شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، معاون طرح‌های راه و ساختمان مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: بر اساس برنامه، برای توسعه ۲۷ مخزن که زیربنای اصلی آن حفاری چاه‌های توسعه‌ای و تعمیری است شرح کار احداث موقعیت‌های حفاری و جاده‌های آن آغاز شده و برای برخی موقعیت‌ها در مرحله انتخاب پیمانکار هستیم.

 

به نقل از روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، دلاور سلجوقی با بیان این‌که طرح‌های آماده‌سازی محل چاه‌های توسعه‌ای و تعمیری، احداث جاده‌های دسترسی و خدمات‌رسانی به دکل‌های حفاری، نقشی مستقیم در تولید نفت و گاز دارند، گفت: هرگونه تأخیر در اجرای این طرح‌ها، ضمن اخلال در برنامه حفاری و تولید برنامه، سبب توقف و انتظار دکل‌های حفاری می‌شود و هزینه‌های زیادی به شرکت وارد می‌کند.

 

سلجوقی افزود: برای پیشرفت مطابق برنامه این طرح‌ها، همکاران این معاونت شبانه‌روز تلاش می‌کنند و بسیاری از کارکنان برای رفع مشکلات احتمالی، روزهای تعطیل نیز در محل کارشان حضور دارند.

 

وی با بیان این که هم اکنون حدود ۳۰ دکل توسعه‌ای و ۲۳ دکل تعمیراتی برای مناطق نفتخیز جنوب مشغول حفاری هستند، اظهار کرد: افزون بر احداث جاده و موقعیت چاه، تمام کارهای زیربنایی برای این دکل‌ها از جمله احداث محل اردوگاه، احداث خطوط لوله آبرسانی، احداث جایگاه پمپ‌های آب و خدمات پشتیبانی مانند بازسازی ابنیه و تاسیسات تا آخرین روز استقرار دکل انجام می‌شود.

 

احداث سالانه  ۲۵۰ جاده دسترسی به چاه و لوکیشن در مناطق نفتخیز جنوب

سلجوقی گفت: هر دکل در طول سال بیش از یک حلقه چاه حفاری می‌کند و  این معاونت سالانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ جاده دسترسی به چاه و موقعیت حفاری (لوکیشن) احداث یا بازسازی کرده که در نوع خود رقم قابل توجهی است.

وی تاکید کرد: آغاز تولید نفت از احداث راه‌های دسترسی به چاه و ساخت موقعیت‌های حفاری شروع می‌شود، بنابراین فعالیت‌های این معاونت در صدر فعالیت‌های توسعه‌ای مناطق نفتخیز جنوب قرار دارد.

 

میانگین ساخت لوکیشن در مناطق نفتخیز جنوب ۶ ماه است

مجری طرح‌های پشتیبانی حفاری معاونت طرح‌های راه و ساختمان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز درباره فرآیند ساخت یک موقعیت حفاری (لوکیشن) توضیح داد: لوکیشن‌ها برمبنای برنامه‌ای که مهندسی نفت برای حفاری چاه‌های توسعه‌ای و تعمیری تهیه می‌کند ساخته می‌شوند. بر این اساس، پس از تعیین مختصات چاه‌ها، برای احداث راه‌های دسترسی به موقعیت‌ها و ساخت لوکیشن اقدامی شود.

 

عزیز نسیم افزود: برای حفاری چاه‌های توسعه‌ای به طور کلی دو نوع لوکیشن در مناطق نفتخیز جنوب احداث می‌شود که از نظر ابعاد با هم تفاوت دارند. لوکیشن‌های بزرگ در ابعاد ۲۰۰ در ۱۰۰ متر و لوکیشن‌های معمولی در ابعاد ۱۴۰ در ۸۰ متر ساخته می‌شوند.

 

نسیم اظهار داشت: در موقعیت‌های نزدیک به مناطق مسکونی یا زیستگاه‌های طبیعی، رودخانه‌ها و اراضی جنگلی که به لحاظ رعایت استانداردهای زیست محیطی حائز اهمیت هستند، لوکیشن‌های بزرگ احداث می‌شود، زیرا در این لوکیشن‌ها دکل‌هایی برای حفاری به کار گرفته می‌شود که دارای تجهیزات مدیریت پسماند هستند و به فضای زیادی نیاز دارند.

 

وی ادامه داد: در مجاورت هر نوع لوکیشن یک استخر در اندازه ۱۰۰ در ۱۰۰ متر برای تخلیه پسماندهای آب و گل با رعایت تمام ملاحظات زیست محیطی احداث می‌شود.

 

وی میانگین زمان احداث یک موقعیت جدید حفاری در مناطق نفتخیز جنوب را ۶ ماه عنوان کرد و اظهار کرد: در مناطق کوهستانی نظیر گچساران، رگ سفید، بی‌بی حکیمه، هفتکل و مسجد سلیمان به دلیل سنگ‌بری و استفاده از تجهیزات ویژه، احداث یک لوکیشن به زمان زیادی نیاز دارد و ممکن است تا ۱۰ ماه طول بکشد؛ در نواحی مسطح مانند اهواز، مارون و کوپال ساخت یک موقعیت حفاری حداقل پنج ماه زمان می‌برد.

 

وی گفت: برای چاه‌های تعمیری به دلیل این که از لوکیشن موجود استفاده می‌کنیم کار عمده شامل بتن‌ریزی و توسعه موقعیت فعلی است که زمان کمتری نسبت به ساخت موقعیت جدید نیاز دارد و به طور میانگین  سه ماه طول می‌کشد.

 

نسیم تصریح کرد: در مواقع اضطراری و شرایط خاص عملیاتی، با بسیج نیروها و افزایش نوبت‌های کاری و اعزام تعداد زیادی تجهیزات و ماشین‌آلات زمان احداث یک موقعیت چاه را کوتاه می‌کنیم که نمونه آن را  آبان ماه امسال در عملیات مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید مشاهده کردیم.

 

رکورد سریع‌ترین زمان ساخت لوکیشن در رگ سفید۱۴۷ به ثبت رسید

مجری طرح‌های پشتیبانی حفاری شرکت افزود: برای مهار چاه ۱۴۷ رگ سفید ۲ لوکیشن برای انجام عملیات حفاری امدادی در مدت ۱۴ روز احداث شد که پیش از آن و در شرایط عادی در مدت هفت ماه تحقق یافته و رکورد کم‌نظیری محسوب می‌شود.

وی گفت: موقعیت کوهستانی و پوشیده از سنگ ۲ چاه امدادی رگ سفید، کار را دشوار کرده بود، اما با پشتکار و تلاش شبانه‌روزی و استفاده از ۲۸ پیمانکار محلی برای تامین دستگاه‌های سنگین و امکانات مورد نیاز رکورد تازه‌ای در صنعت نفت ثبت کردیم.

نسیم افزود: فعالیت‌هایی که برای پشتیبانی مهار چاه ۱۴۷ رگ سفید انجام دادیم بی‌نظیر بود و سخت‌ترین شرایط را تجربه کردیم؛ برای ساخت لوکیشن‌ها، لوله‌های انتقال آب و استخرهای ذخیره آب در این عملیات، تکه تکه سنگ از دل کوه جدا کردیم.

 

وی گفت: در رگ سفید ۱۴۷ همزمان با ساخت ۲ موقعیت چاه، ساخت هشت جاده جدید دسترسی به چاه‌ها و کمپ‌ها در مدت پنج روز، ۲۵۳ کیلومتر خط لوله انتقال آب در پنج روز، ۲ استخر ۱۳۰ هزار و ۷۰ هزار بشکه‌ای ذخیره آب در هفت روز، محوطه‌سازی کمپ‌ها در ۱۰ روز، محوطه‌سازی پارکینگ در پنج روز، محوطه‌سازی مخازن گل در شش روز و ساخت ۲ دستگاه باند هلی‌کوپتر سه روز انجام شد که هر کدام رکورد تازه‌ای محسوب می‌شوند و بدون سختکوشی و تلاش شبانه‌روزی همکاران ناممکن بود.

 

مجری طرح‌های پشتیبانی حفاری معاونت طرح‌های راه و ساختمان مناطق نفتخیز جنوب تاکید کرد: یکی از عوامل کلیدی در افزایش سرعت عملیات مهار چاه ۱۴۷ رگ سفید، احداث زیرساخت‌ها و محل‌های حفاری در کوتاه‌ترین زمان ممکن بود و هرگونه تاخیر در ایجاد زیرساخت‌ها موجب تاخیر در عملیات حفاری چاه‌های امدادی شده و زمان مهار را طولانی می‌کرد.

 

وی گفت: در سال جاری همچنین موقعیت حفاری چاه ۱۲۳ اهواز که از نوع چاه‌های تعمیراتی است در مدت ۲۱ روز آماده شد که این مورد هم یک رکورد دیگر در خصوص احداث موقعیت محسوب می‌شود.

 

نسیم با تاکید بر این که در احداث جاده‌های دسترسی و موقعیت چاه‌ها همواره از برنامه جلوتر هستیم، گفت: با سازماندهی و برنامه‌ریزی منسجم برای ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز برای حفاری هر چاه آمادگی کامل داریم.

 

فرآیند دریافت مجوز از سازمان‌های بیرونی عامل تاخیر در پروژه‌های لوکیشن‌سازی است

 

وی اظهار کرد: مهم‌ترین عاملی که سبب تاخیر در پروژه‌های ما می‌شود طولانی شدن فرآیند صدور مجوز از سازمان‌های ذی‌ربط مانند منابع طبیعی و محیط زیست است که انتظار داریم درخواست‌های مناطق نفتخیز جنوب از این سازمان‌ها با اولویت مورد بررسی قرار گیرد.

 

مجری طرح‌های پشتیبانی حفاری معاونت طرح‌های راه و ساختمان مناطق نفتخیز جنوب تصریح کرد:  فعالیت‌های پشتیبانی حفاری شبانه‌روزی است و حتی روزهای تعطیل مانند ایام نوروز همکاران ما در محل کار حضور دارند. تا موقعیت و راه دسترسی به چاه آماده نباشد که هیچ سازمانی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد؛ به بیان دیگر سایر سازمان‌ها پشت سر ما حرکت می‌کنند.

 

وی با اشاره به این که برای دسترسی به موقعیت چاه‌های جدید با مناطق ناشناخته سروکار داریم، گفت: در برخی مناطق به دلیل نبود جاده‌های دسترسی برای رسیدن به موقعیت‌های تعیین شده از سوی مهندسی نفت و برآوردهای لازم حدود ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر در مناطق سخت‌گذر، پیاده‌روی داریم، از این رو حوادث تلخ و شیرین زیادی تجربه می‌کنیم.

 

در مناطق نفتخیز جنوب حفاری چاه‌های توسعه‌ای و تعمیری عمده‌ترین فعالیت برای نگهداشت تولید نفت و گاز محسوب و حجم زیادی از منابع مالی نیز در این بخش هزینه می‌شود. بر این اساس تحقق برنامه‌های حفاری، به طور مستقیم برنامه تولید سالانه را تحت تاثیر قرار داده و کاهش یا افزایش تولید را به همراه دارد. پس از تدوین برنامه حفاری و تعیین موقعیت چاه‌ها، اجرای این برنامه به عوامل متعددی از جمله تامین دستگاه‌های حفاری مورد نیاز و مواد مصرفی حفاری وابسته است، اما عامل مهمی که کمتر به چشم می‌آید و از درجه اهمیت بالایی برخوردار است احداث راه‌های دسترسی به محل حفاری و آماده‌سازی موقعیت‌های حفاری است. این فعالیت مهم در گستره وسیع عملیاتی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با بیش از  ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت برعهده معاونت طرح‌های راه و ساختمان مدیریت مهندسی و ساختمان این شرکت است که به صورت شبانه‌روزی و بدون وقفه در تمام روزهای سال انجام می‌شود.

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما